Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod caver » 25 led 2015, 12:20

Ahoj,

přikládám fotografie plodu z první sklizně hybridu P. trifoliata x C.unshiu. Jedná se o hybridní citrus původem pravděpodobně v ITSZ Praha, pokud je mi známo, doposud nebyly publikovány informace o kvalitách plodu.

Mám rostliny ze dvou zdrojů, obě poprvé vykvetly třetím rokem po roubování, kdy jsem vytvořené plůdky odstranil. Loňského roku (tj. čtvrtým rokem po roubování) opět rostliny zakvetly, z prvního kvetení však plody opadly již ve velikosti několika milimetrů. Jedna z rostlin vykvetla v létě podruhé a měla tendenci plůdky udržet. Nechal jsem jeden testovací, který dozrál až do sklizňové zralosti.
Flavedo je hrubě strukturované s mnoha žlázkami se silicí, albedo je poměrně mohutné. Dužninové váčky jsou relativně snadno od sebe oddělitelné. Chuť je mandarinová, sladká, avšak poměrně fádní, v porovnání s produkčními odrůdami mandarin poměrně špatná. Vliv poncitrinu se projevuje jen mírnou dochutí na patře, plody jsou bez problémů konzumovatelné, byť si příliš nepochutnáte:-)

tato konkrétní rostlina byla v zimě umístěna ve studeném skleníku, nicméně její klony v mých podmínkách přežívají zimu ve volné výsadbě s krytem z netkané textilie.
Dle mého názoru se tedy jedná o perspektivní hybridní citrus pro experimenty s výsadbou do volné půdy, alespoň v podmínkách termofytika či mikroklimaticky vhodného mezofytika.
Nevýhodou je obtížné množení (velmi špatně se roubuje), nevyrovnaný růst (rodič. P.t. je nejspíše var. Flying dragon) a občasné bezdůvodné hynutí rostlin.


Obrázek

Obrázek
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 29 kvě 2017, 13:31

Obrázek
Tento hybrid trifoliata x unshiu (od cavera) jsem před dvěma lety rouboval do trifoliáty a bohužel neúspěšně.
Vloni jsem stejný hybrid narouboval 3.8. na citranž Troyer (ten roste na trifoliátě) a všechny rouby ochotně srostly. Do zimy ještě vyrašily a vytvořily krátké výhonky ,které kupodivu nezmrzly. Celá rostlina ,dvoumetrový prut trifoliáty s Troyerovým můstkem na konci , je vysazena volně ,těsně u domovní jižní zdi . Ve výšce asi 2m prochází otvorem v podlaze balkónu . Přes zimu byla korunka chráněna volně opřeným starým oknem.
A na stejnou rostlinu jsem ještě přirouboval dva rouby USA119 .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod vanhelsing02 » 03 lis 2020, 19:22

Zdravím. Také mám tuto rostlinu žel mi ještě ne kvetla. Jakjatw na tom ostatní kdo ji máte.?
vanhelsing02
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 239
Registrován: 07 čer 2009, 11:49
Bydliště: kousek od Pardubic

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Pavuk » 13 pro 2020, 04:35

Ahojte,

Ja som si priniesol jednu z Břeclavi od Leisse v roku 2019.
Rastie ok. Je zatiaľ v kvetináči.
Zimoval som teda v pivnici. Rád by som ju ale vysadil von, možno o rok, dva.
Kvety zatiaľ žiadne, no bola štepená iba v 2019.

Keď niečo bude, dám isto vedieť.

M
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 27 dub 2021, 12:52

milos 51 píše:Obrázek
Tento hybrid trifoliata x unshiu (od cavera) jsem před dvěma lety rouboval do trifoliáty a bohužel neúspěšně.
Vloni jsem stejný hybrid narouboval 3.8. na citranž Troyer (ten roste na trifoliátě) a všechny rouby ochotně srostly. Do zimy ještě vyrašily a vytvořily krátké výhonky ,které kupodivu nezmrzly. Celá rostlina ,dvoumetrový prut trifoliáty s Troyerovým můstkem na konci , je vysazena volně ,těsně u domovní jižní zdi . Ve výšce asi 2m prochází otvorem v podlaze balkónu . Přes zimu byla korunka chráněna volně opřeným starým oknem.
A na stejnou rostlinu jsem ještě přirouboval dva rouby USA119 .

Letos ,po šesti letech ,se objevilo na rostlině v polovině dubna asi 10 květů .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Opravil jsem začátek kvetení . Nebylo to v polovině března ,ale v polovině dubna .
Naposledy upravil milos 51 dne 28 kvě 2021, 09:38, celkově upraveno 2
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod dzani696 » 27 dub 2021, 22:10

Držím palce s opelením a následne s udržaním plodov.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 19 kvě 2021, 12:28

Stav 19.5. Rostlina v plném květu .Na některých květech se začínají tvořit plůdky , v okolí rostliny neskutečná vůně .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
A ještě fotka krytého balkonu . Otevřené je to směrem na jih .
Obrázek
Informace o této odrůdě
https://citrusy.estranky.cz/fotoalbum/m ... ifoliata_/
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Jibro » 27 kvě 2021, 15:39

Paráda Miloši, tak snad se dočkáš letos plodů, i když dozrávají až koncem prosince, tak snad bude počasí přát, jinak nevíš jakou měla minimální teplotu během těch let u tebe? ze zahraničí jdou zprávy, že by měla zvládnout i -16 °C možná i víc...
Taky jde podle všeho o nestabilní chiméru, ve Francii udělala Praha jednu větev z plody podobné tvarem poncirusu, ale s hladkou kůrou a uvnitř byla dobrá mandarinková dužina.
Také udělala větev s čistě mandarinkovými listy a plody a větev s čistě poncirusovým vzhledem a plody poncirusu, z toho se dá usoudit, že Praha vznikla spojením buněk roubu neurčené mandariny s poncirusovou podnoží velkokvětého typu, tedy žádný Flying Dragon jak se dříve myslelo.

Jinak normální plody Prahy jsou vidět v prvním příspěvku, ty bude mít nejspíš tvá rostlina...


Obrázek

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 27 kvě 2021, 19:39

Ano,já věřím ,že plody dozrají . A odhaduji to tak na říjen . Je to z prvního jarního kvetení i když opožděného . Jak píše Martin (caver) v prvním článku , v prosinci mu dozrávaly plody až z toho následného letního kvetení . Jsem si vědom toho ,že rostlina je nasazena naprosto na nestandardním místě . Těsně u zdi domu a pod krytou pergolou a ještě k tomu jižní strana . Teplotu jsem neměřil ,ale -16 tu snad ani nebylo . Navíc jsme k mandarině na zimu ještě opřeli staré okno ,aby na ni nefoukalo . Tato moje rostlina není chiméra ,ale skutečný hybrid Praga .
Zrovna dnes jsem udělal kontrolní foto .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Jibro » 27 kvě 2021, 21:59

Tak uvidíš sám, ale s říjnem bych moc nepočítal, co jsem četl všude bylo uváděno zrání až v prosinci kolem Vánoc, jen rostlina ve Vancouveru byla sklizena koncem listopadu, ale většina plodů byla stále dost kyselá. Všechny rostliny Prahy co rostou v Kanadě, USA, Francii a u nás jsou podle mě jedno a to samé a to chiméra...ale zase nemám potřebu někoho přesvědčovat, ať už to je cokoli, každopádně je to hodně mrazuodolné a má to dobré plody...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 28 kvě 2021, 09:25

Citrusy nejsou moje parketa :D Rouby Pragy jsem jednou dostal od Martina při návštěvě Hranic . Podařilo se mně je naroubovat a tak jsem si ještě pořídil u citrusářů v Brně odrůdu USA119 . A když už tyto rostliny mám ,tak se snažím získat o nich co nejvíc informací .
Jednu velice zajímavou jsem objevil v odkazu dole , u amerického pěstitele . Je to v minutě 4.25 . Uvádí ji tam pod názvem Prague chimera a je vidět větvička i s plody . Celá rostlina a i listy se ovšem vůbec nepodobají mojí rostlině . Moje rostlina má listy a celkový vzhled habitus pořád stejný a za celou dobu nenarostla žádná jiná větev s trifoliátovými listy. Je stejná jako rostlina z mého prvního odkazu ( Informace o této odrůdě )
https://www.youtube.com/watch?v=Fo3eG96eiFM
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 25 čer 2021, 16:50

Po normálním propadu plůdků zůstalo na rostlině pět plodů , které se dál normálně vyvíjí . Stav 25.6.
Obrázek
Obrázek
Stav 19.8.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 30 říj 2021, 17:37

Dnešní fotka plodů . Zůstaly dva . A na můstku (citranž ) mezi poncirusem a mandarinkou se vyvíjí také jeden plod . Dalo by se podle tvaru toho plodu identifikovat co to je ?

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod Jibro » 31 říj 2021, 12:49

Paráda Miloši, tak to vypadá že by Praha mohla v listopadu dozrát, ten poslední plod je podle mě čistá trifoliáta, na citranž to nevypadá, pokud jsem to pochopil máš na trifoliátě naroubovanou citranž a na ní Prahu, tak ten chlupatý plod bude nejspíš na výhonu z trifoliáty?
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Mrazuvzdorný hybrid P. trifoliata x C. unshiu

Příspěvekod milos 51 » 31 říj 2021, 18:51

Jirko , děkuji za identifikaci a hlásím ,že na větvičce trifoliáty jsem našel ještě tři další plody . :D A teď bych měl odborný dotaz . Předpokládám ,že ty dvě Pragy nebudou mít semena . Dalo by se to příští rok něčím sprášit uměle s cílem vytvořit nový hybrid ? Je možné takový citrusový pyl poslat poštou ,či uchovávat v mrazáku ,jak to naprosto běžně děláme u kiwi ? A čím to křížit ,aby se zvětšily plody ,zkrátilo dozrávání a přitom zůstala ta mrazuodolnost ?

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Další

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron