Bigarádie

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Bigarádie

Příspěvekod Stanley_51 » 11 led 2023, 22:24

Přání splněno.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 12 led 2023, 16:41

OK, velice ti děkuji a klaním se směrem k Tachovskému hradu... :) S20
S6
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 12 led 2023, 16:57

Bigarádie, loni i předloni jsem se o tento kultivar zajímal poněkud více. Citrus Aurantium, jak se rostlina též nazývá, se mi zalíbil a a tak jsem se loni zjara vydal do Adava na nákupy. Bigarádie bývá v Oseku v několika druzích a tak jsem po úvaze vzal dva kusy, jedna je španělský druh Standard, blízká se sevilskými a druhá italský z oblasti Gargano. Plným názvem - Dolce del Gargano.
Loni stály kus za 250 peněz. No neberte to, když to chcete, Léto i podzim vegetovaly na lodžii a slunci. Byl jsem rád, že léto vysokých teplot přežily a nechytly žádný větší breberkový problém. V listopadu byly schovány do interiéru a před dvěma týdny jsem je vzal na pracovní místo s velkými světlými okny a dopoledním plným sluncem. Obě rostliny pookřály a hlavně nasadily na nové listy a Standard generuje asi 10 poupat, což je u zhruba 3-leté rostliny je příjemné zjištění. Rostliny jsou roubované a podnož je Swingle 4475.
Foto v dalším pojednání.
**
Naposledy upravil meyer dne 06 úno 2024, 23:48, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 13 led 2023, 11:38

Mám tu z období posledních Vánoc plod z Itálie římské oblasti. Budu to také muset vyzkoušet, jak se to bude chovat, klíčit a ujímat. Pokud to ovšem obsahuje pár vyvinutých semen. :D
Naposledy upravil meyer dne 13 led 2023, 15:45, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod Argout » 13 led 2023, 13:17

Mám Citrus aurantium "Canaliculata", pěstuju ho nekolik let. Má nádherně zvrásněné plody, bohužel trpí sklony k přeplozování a já nemám morál ho dostatečně probrat (obrat). Teď mám jen malou rostlinu, protože minulý větší stromek jsem nechala úplně vyšťavit a sklizeň zvíci 2,5 kil vynikající marmelády nepřežil. Tenhle nemá aktuálně žádné plody, protože se vzpamatovává z poslední sklizně, ale vypadá ve srovnání s ostatními zimami celkem slušně. Dozrává obvykle v zimě, takže má dvojí zátěž – plody a ještě mizerné zimování, takže jeho standardní zimní vzhled je opelichaná slepice s neskutečně krásnými krabatými sevillskými pomeranči. Mám tu dost teplo a zdá se, že potřebuje chladnější zimování než jinak dosti smířlivé citrony, které můj obývák berou celkem sportovně.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Bigarádie

Příspěvekod J.K. » 13 led 2023, 13:46

meyer píše:Rostliny jsou roubované a podnož je Swingle 4475.

To mi nepride ako stastna kombinacia, ak z nich maju byt interierove rastliny. Co je vlastne cielom pestovania? Dekorativna funkcia, alebo marmelada?
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 13 led 2023, 15:46

J.K.
s tím nemám problém, vyhovuje mi to. Nejde o stromořadí v Seville. E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod EvaOstrava » 13 led 2023, 16:14

Píšou, že to žádná mňamka není, hořké a štiplavé. Nebo jsou i chutnější varianty?
Ale jako léčivka prý super.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bigarádie

Příspěvekod Argout » 13 led 2023, 18:38

EvaOstrava píše:Píšou, že to žádná mňamka není, hořké a štiplavé. Nebo jsou i chutnější varianty?
Ale jako léčivka prý super.


Syrove sevillske pomerance jsou vynikajici treba na rybu misto citronu.
Nebo je z nich vyborna marmelada (bezne pomerancove marmelady jsou prave z bigaradii).
No a ta moje Canaliculata je neskutecne ozdobna plody.

Krasna je take Bizzaria (mozaika), ale ta malo plodi a je takova celkove lavirujici. Na nerozhodne rostliny nemam misto.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Bigarádie

Příspěvekod EvaOstrava » 13 led 2023, 19:27

Plody jsou fakt zajímavé, připomínají okrasné dýně. :shock:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 847
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 17 led 2023, 17:32

Tak já myslím, že jsou to především pomeranče ovšem jsou nezvyklého /pro nás/ tvaru. Tudíž dýni v tom fakt nehledám, a Hokaido máme vždy velkých rozměrů. A pak - Citrus Aurantium to je jiná kategorie. :)
Aktuálně - Standard Sevilla je s poupaty těsně před rozpukem, dodatečně sem přivezená rostlina Dolce del Gargano to začíná dohánět, již velmi napučela a květní pupeny se dají rozpoznat. Mám v tom i citroník Sorrento, také se mu zachtělo ukázat pár kvítků. Měl jsem toho loni více, ale část jsem pustil kvůli nepříznivým domácím podmínkám. Hiraguči a Siracusano a ještě pár dalších.
Ovšem bigarádie jedou... :shock:

Obrázek
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 03 úno 2023, 17:13

Dva týdny pryč, celou tu dobu kvetla Sevilla, nyní po odkvětu zůstáají zatím malé plůdky, italka z Gargana teprve včera rozvinula první květ, ale má jich dost, asi 12. Tak jestli tam jeden zárodek pak nechám se ještě ukáže pokud nespadne samo za pár dní či týdnů. Rostliny jsou na úrodu slabé a moc mladé. Ovšem květy náramně voní, je to v tomto zimním období balzám. :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 23 úno 2023, 22:45

Už obě rostliny odkvetly a zatím drží pár plůdků. ale myslím, že to brzo nebo časem opadne.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 06 bře 2023, 23:21

meyer píše:Mám tu z období posledních Vánoc plod z Itálie římské oblasti. Budu to také muset vyzkoušet, jak se to bude chovat, klíčit a ujímat. Pokud to ovšem obsahuje pár vyvinutých semen. :D


Došlo konečně k načnutí plodu a ochutnávce. I když byl již seschlý, tak dužina byla kupodivu v pohodě a šťavnatá. Chuť pomerančová, nic zvláštního a pár semen uvnitř.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Bigarádie

Příspěvekod meyer » 29 bře 2023, 22:47

meyer píše:Už obě rostliny odkvetly a zatím drží pár plůdků. ale myslím, že to brzo nebo časem opadne.

Na Sevile mi to díky jednomu přesušení skutečně opadlo, nic se neděje, ale Gargano se drží až překvapivě. Na jedné větévce větší plůdek, na druhé ještě trojice. Uvidíme další vývoj.


Obrázek Obrázek
E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Další

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník