Fortunela

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Fortunela

Příspěvekod Pavla » 30 srp 2007, 18:58

Lidi,
chci si koupit fortunelu (jedla jsem plod a chutnal mě ). Potřebovala bych poradit třeba jakou odrůdu (zjistila jsem toti?, ?e je jich víc :D ). Případně i jak se pěstuje. Má s ní někdo zku?enost? :lol:
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod papajavti » 30 srp 2007, 19:19

Pavlo ja mam Fortunellu Margaritu .. a je dobra chutove :-) Loni bylo par plodu .. ale letos je musim ozelet ... byly sme 3 dny pryc a ona v tech 30 a vejs uschla na listech .. vetcina jich opadala po doteku, ale nakonec krasne obrazila novyma listkama .. skocim ti ji vyfotit :-) .... jo jak to obrazelo tak to kvetlo jako blazen .. ale vse jsem radeji vystipal :-) Jinak je to asi lepci volba nez kalamondin ... ten je dobrej tak do caje ... ale toto se da jist, jinak Kumkvaty rostou hodne pomalu takze jsou vhodny do bytu. Ale jak rika pritelkyne nejlepci loni byly mandarinky Fortune, tech sme mely asi 5-6 na cca 1.5m stromku .. letos bude mit opet sna dnejake .. ale dozravaji az zacatkem brezna si :-) Jestli by jsi chtela mohl bych ti poslat semenacek trifoliaty ( ten jde dat i ven do volne pudy .. znas? 2 roky starej ) jdu fotit ...
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod papajavti » 30 srp 2007, 19:25

Obrázek
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod Pavla » 30 srp 2007, 20:04

Pavle,
neznám :wink: -já s citrusama nemám zku?enosti, jenom tohle mě dal známý ochutnat, koukala jsem se divně :roll: ,?e se to jí i se slupkou,ale chutnalo mě to :D
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod papajavti » 30 srp 2007, 20:16

Pavlo, koukni se sem http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.php?t=463 , jsou tam foto jak to nekomu roste v zahradce :-) Je mrazuvzdorny ( vysadil jsem letos na jare 2 ven ), pouziva se jako podnoz, ale vyzaduje chladne zimovani. K jidlu to neni ale .. obsahuje pryskyrice? :-) Ale uznej ze to vypada v zahradce pekne :-)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod Pavla » 30 srp 2007, 21:43

Pavle,
díky za nabídku - vypadá to zajímavě jak to roste, ale já jsem spí? na to co se dá sníst :wink:
Ka?dý rok se dohaduju s man?elem - takový velký sloupovitý kaktusy mu občas udělají plod -něco mezi ping-pong míčkem a tenisákem a stra?ně krásně voní (takovou přijemnou ovocnou vůní) a on mě ho nikdy nenechá sníst :cry: :lol: - sobec
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod papajavti » 30 srp 2007, 21:50

Jeden roste do vysky ala stromek :-) Zasazenej mel cca 10cm a ted tak 30cm napodzim a druhej je kerik ... taky neco porostl .. zkusim zitra vyfotit .. jinak to na zimu opada. Zkusim ti najit na citrusy.cz nake foto jak kvete :-)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod Stanley_51 » 30 srp 2007, 21:57

Pavlo, ty mě přímo mluví? z du?e. Nejlep?í je to co vypěstuje? a dá se to sníst. Miluji tu dobu, kdy mů?e? chodit po zahradě sem a tam a tuhle něco uďobnout a támhle ochutnat. Neníli? pravda ?
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Příspěvekod Pavla » 30 srp 2007, 22:06

No právě :wink: -já chci takhle brouzdat zahradou od jara do podzimu. Nové maliny máme druhým rokem a zatím jsem je je?tě neměla příle?itost natrhat do nějaké misky. Holt u nás brouzdá hodně lidí :lol:
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod papajavti » 30 srp 2007, 22:24

Jako geodet se dostanu tu a tam na nakou tu zahradu, napr. predevcirem. novostavba ... velkej pozemek ... kolem plotu sama thuje jehlicnan tu a tam javor ... kura a kameny .. a ani jedina vec ktera by neco plodila :-))
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod papajavti » 30 srp 2007, 22:28

Pavlo,jeste jeden odkaz na ty trifoliaty:

http://www.citrusy.cz/forum/viewtopic.p ... trifoliata
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod Pavla » 31 srp 2007, 11:10

Pavle,
to sázení (vysévání) do záhonu se mě moc líbilo :lol: . Rozhodla jsem se, ?e učiním vyjímku a mám o ni zájem. Myslí?, ?e by u? tento rok mohla ven a nebo raději je?tě počkat?
Pavla
Uživatelský avatar
Pavla
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 467
Registrován: 06 čer 2007, 09:23
Bydliště: Sezemice

Příspěvekod papajavti » 31 srp 2007, 11:32

Pavlo ja byt Vama, tak ji necham letos jeste doma .. urcite bych ji presadil az Vam dojde do vetciho kvetinacku a nechal asi prezimovat i v tmavym skelepe ( usuzuji z toho ze je opadava ) a z jara hnedka vysadit ven :-) Ja je daval ven jeste pred zmrzlyma ;-) ale co to bylo letos za zimu .. ta nadchazejici vypada zatim hur :-) nase kilova kocka Ema se zacala strasne cpat a podle me uz ma tak 2 kila :)) Jinak na citrusy.cz jsem cetl ze spoustu lidi si je vymackava i do caje :-)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Příspěvekod triodyn » 31 srp 2007, 14:20

PAVLO:ten kumqat-fortunela prodávají i v obchodě(plody)-mám dojem 250,- za kilo.Jak chutná tě neřeknu-mám ho je?tě malý,na jídlo se udává-je nejlep?í fortunella crassifolia(meiwa),ta papajavtiho fortunella margarita(nagami)- obě v ADAVO 165,- a trochu hor?í-kysel?í f. obovata.-ta jde nejsnáz zehnat v nějakym bau...Mělo by to být mín náročny,ale já mám zku?enost,?e kdy? něco trochu podcením a nedomyslím tak to dá ta rostlina pořádně vědět :? Jo ,kdy? by sis to koupila-předpokládám to bude obaleny plodama(kvůli prodejnosti) okam?itě v?echno obrat!!!-aby to nezdechlo(sama rostlina má co dělat,aby si zvykla na novy prostředí-proto?e je to uměle vyhoněny super podmínkama ze skleníku-hnojiva,svícení spec.světlem..atd. a to doma nemá nikdo.Ta trifoliáta je fakt parádní a nevadí,?e je to nejedly(ani do čaje-minimum du?niny a kdy? u? ,tak trpké-na mučení ok :D ,ale kdy? někde(málokde-mimořádka)by si viděla to růst,tak okam?itě pozná?,?e je to něco zvlá?tního( výrazně zelené klikaté větve,4cm ostny,kdy? to kvete paráda,kdy? to má plody zrovna tak,a na podzim jak se to listí ro?ne :shock: místa to moc nezabere-roste to pomalu-přez zimu zamuchlat do listí,nebo chvojí ,nebo netk.textili a stří?ku nad tím(papír)a? star?í stromek bez ochrany.ve sklepě bych to asi nezimoval-mů?e to uschnout,nebo splesnivět-ka?dopádně to chce v zimě zimu :D ideální stud. skleník.-předpěstovat, a? zesílí tak ven. a bez jakékoli péče 8)
papajavti:přez léto to má? na bakoně a co v zimě?-pěkně se ti zelení-matějka?
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Příspěvekod papajavti » 31 srp 2007, 17:05

Pavlo ten sklenik bude urcite lepci :-) My sme takle umucili loni ve sklepe pepino gold v kvetinaci ;-) Ja mam vlastne taky takovej sklenik .. ta nevytapena chodba ;-)) Loni jsem tam zimoval jednu trifoliatu z kruhu a krasne opadala .. takze teplo jim tam asi nebylo:-) Jinak citrusy letnim na severni strane domu, a potom zimuju bud na te studene chodbe, a nebo v nevytapenem pokoji .. akorat tam byvaji problemy v zime s vlhkosti a obcas se nekde objevi u okna plysen ...takze vetrat obcas to chce. Jinak mame studenej odchov v zime si topime akorat v obyvaku krbovkama na 18-19, ale stane se ze i min :)) .. zbytek domu cca 15-16... kdyz uz je vetci zima tak se teprve zapina termostat :-)
Uživatelský avatar
papajavti
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2716
Registrován: 05 srp 2007, 17:20
Bydliště: Moravský Krumlov, 270m.n.m Bpv

Další

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků