kalamondin

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 09:39

Franz píše:pěkný a ty mšice ti nevadí?

Nevadi , to je slabe slovo - S....U me E7
Ale nevedel jsem nebo jsem si nebyl jist tim, co to je - diky za urceni :wink: .
Mam to i od zimy na narancile, kterou pravidelne oplachuju vodou ( vim, ze je to naprd )
Teda pokud msice muze letat, pak je to to same, ale na narancile o neco vetsi.
Mel jsem to v prosinci na MEYERovi, kdyz kvetl.Tam jsem to i s kvety ponoril do vany a na chvili to pomohlo, ted tam mam i plod.
Ale koukam na nova poupata a je to tam znova.

Vpodstate tady nemam v okoli nic, kde bych neco proti msicim koupil a nestalo to vic, jak rostlina.
Doufal jsem, ze to ten mesic, dva doklepu a pak si s tim sama a zadarmo poradi priroda bez chemie :-)
Doma mam jen mospilan a ten ani se saponem nezabral.

- Update : vyfotil jsem ten hmyz a jsou tam 2 vzhledove i velikostne odlisne druhy nebo jeden druh mladete a dospeleho , to nevim :(
Ty velke naruzovele jsou jen na Kalamondinu, nikde jinde jsem je nevidel, az ted pri foceni.Ty tenci, delsi, bile co dokazi odletnou, jsou na narancile a v 99% vespod listu.Na vrchu listu obvykle nic neni.


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod MonikaV » 12 úno 2024, 10:40

Radku, (kdyz bych nemela zadny pripravek) a videla msice,puklice a nejake dalsi potvory zasahla bych s papirovym ubrouskem nebo toaletnim papirem navlhceny s trochou oleje --- prilozit postizeny listek mezi navlhcene ubrousky a setrit, at se jich zbavis nez se ti rozlezou vsude a za hodinu to same, ale uz jen ubrousky navlhcene vodou, ( a jemne setrit) za 3 dny muzes mrknout jestli tam jsou a popripade opakovat. S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: kalamondin

Příspěvekod meyer » 12 úno 2024, 11:35

Vezmi Alpu nebo trochu vodky a namoč si tam 6-8 vajglů, nech louhovat pár dní a touto tinkturou to všechno otřeš dokonale. Účinkuje na puklice, i na další zbytečný hmyz, prostě si poraď i bez kupované chemie. Líh spolehlivě rozpustí voskové výpotky a podobné hmyzí ochrany a nikotin rozpuštěný se vypořádá se zbytkem. Ale tohle - mšice - je řešitelné v rámci interiéru, horší jsou svilušky s molice.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 11:47

meyer píše:Vezmi Alpu nebo trochu vodky a namoč si tam 6-8 vajglů, nech louhovat pár dní a touto tinkturou to všechno otřeš dokonale. Účinkuje na puklice, i na další zbytečný hmyz, prostě si poraď i bez kupované chemie. Líh spolehlivě rozpustí voskové výpotky a podobné hmyzí ochrany a nikotin rozpuštěný se vypořádá se zbytkem. Ale tohle - mšice - je řešitelné v rámci interiéru, horší jsou svilušky s molice.


vajgly, vodka - Zdenku to se lehko rekne, ale ja tvrdy a zvlaste vodku nepiju a jsem k tomu nekurak :lol:
Tak jedine, ze bych sel vysbirat vajgly na ulici a pouzil misto toho roky otevrenou slivovici :)
Kupoval jsem kdysi technicky lih, ten tu jeste trochu mam :-)
Nekde psali i o tom kafi resp logru z kafe, ale jako na potvoru, mame uz jen rozpustne :-(
Veskery logr jsem pouzil v lete jako hnojivo :-o
Asi zacnu tim olejem jak psala Monika, jen nevim, co to udela s listy a kvety a hlavne jak jsou tak male a drobne, no zkusim to.
Jeste psali nekde o zlute tycince, ta je budto venku nebo nekde zasantrocena, kazdopadne uz davno nelepi.
Molice nevim, ale kazdy rok jsme zapasil se sviluskami, hlavne na pepinu.I proto jsem pepino zrusil.
P.S. a to svetle ruzove teda jsou msice, ale to bile jsou teda maly msice nebo je to neco jineho ?
Nevim jak tim budu resit tu narancilu, to jsou i 40cm listy a nerad bych zasvinil plovouci podlahu od kapajicicho oleje:-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 11:48

Nejak se to zduplikovalo a post nesel vymazat uplne :-o
Padla na to plechovka MOGULu a kanystr s benzinem, tak snad to zabere :D
Naposledy upravil radek.god dne 12 úno 2024, 13:53, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod EvaOstrava » 12 úno 2024, 11:51

Pokud se to bílé nehýbe, tak to je svlečená kůže. Mšice se občas, jak rostou, svlékají.
viewtopic.php?f=6&t=133&p=125212&hilit=m%C5%A1ice#p125212
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 12:31

EvaOstrava píše:Pokud se to bílé nehýbe, tak to je svlečená kůže. Mšice se občas, jak rostou, svlékají.
viewtopic.php?f=6&t=133&p=125212&hilit=m%C5%A1ice#p125212


Obrázek

tohle se hybe a je schopne to odletet, delka cca 2 mm odhaduju

Obrázek

ano, urcite tam jsou i mensi bile casti, keter se nepohybuji, kazdopadne je vse mnohem vetsi a ovalnejsi nez svilusky

Zkusil jsme teda lih s olejem na ubrousku i pote toaletaku.
Zkusil jsem to na Calamondin, meyer, annona muricata, Cadsura coccinea , ale to i na casti mucenky.
U citrusu to bylo na 1 listu annony cherimoly, to lepilo jak cert a neslo to dolu.
Hlavne na jednom z citrusu to byly peklo, jako u muricaty, tak vetsina listu pri dotyku opadala.A co hur, na citrusech opadala vetsina poupat/kvetu.
No jediny mini plod nastesti drzi, tam jsem byl opatrny.
Ale z narancily to takto nepujde.
Chce to nejaky postrik a ve vetsim baleni, ktery se dostane i do zeme.Nebo prasek ve stylu mospilanu, co naredim ve vode.Jinak nevim odkud se mrchy vezmou, kdyz celou rostlinu oplachnu pod sprchou i zespodu proudem vody ... Musi to byt v zemi nebo to prileti odjinud.Urcite neni reseni hotovy prostrik, to bych se pri mnozstvi rostlin nedoplatil ...

Mno nevim, kdyz koukam na ty fotky, to svetle ruzove vypada dle netu jako msice.To bylo jen na Kalamondinu, jinde ne.Ale to druhe bile co lita, neni tak ovalne , vic do protahleho trojuhelniku se zaoblenymi rohy, to mi jako msice nepripada. :shock:

podle netu to bude Molice https://cs.wikipedia.org/wiki/Molice a ted co s tim :-(
pavouk to nezere, pes taky nezabral S13
Nejaka sluncecka tady sice v byte byla, ale vetsinou jsem je nasel nohama nahore a bez znamek zivota :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod MonikaV » 12 úno 2024, 12:53

Radku, jemne setrit, ( na kvet nepouzivat)ne aby z toho kapal olej :lol: , ono se tyhle potvory musi hlidat a vsimat si, aby se nerozlezly jinak je to vecny boj...ale da se s tim bojovat S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 13:18

Moniko na kvetu nebo nahore na kvetenstvi to bylo taky, mozna i na vrcholu nejvic.Tak opatrny jsem sice byl, ale ono stacil jemny dotek a kvety/poupata letily dolu.
Verim, ze poupata narostou nova, ale stejne neverim moc tomu, ze by rostlina s 5mm kminkem a par listy pripadny plod udrzela.
Roubovana mnohem starsi a vetsi limetka (kterou uz bohuzel nemam :? ) mi plod neudrzela.Uz ted je ten plod na citrusu Meyer 3-4x vetsi, nez byl tehdy na limetce.
Obcas dam citrusy ven na slunce, ale touhle dobou jeste nic žravého neleta :-(

Premyslim jeste namichat naky mix s octem , venku tusim koprivy nemame a vsechny tyhle "domaci" postriky vyzaduji delsi dobu louhovani.

Uvidime jak zabere ten olej, kazdopadne diky za rady S20
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 14:13

Terminator v akci :x

Obrázek

Nejaky napad, jak udelat z jednoho dva a ze dvou ctyri jinak, nez nozem ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod longr » 12 úno 2024, 14:26

Hodně bych se divil, kdyby v Praze nebyl někde k sehnání Mospilan nebo podobný postřik. Funguje i Careo. Mají to určitě v OBI, Hornbachu apod. a jistě i v různých jiných zahradnických obchodech nebo drogerkách. Do postřiku přidat trošku jaru a tím postříkat. Pokud člověk kouká jen na to, aby to nic nestálo, nemá smysl nic pěstovat, případně se divit, že se něčemu nedaří.
"Babské rady" někdy taky fungují, roztok vody, slivovice, kafe nebo tabáku (nemusí být vajgle, ty jen strašně smrdí, jde o nikotin a ten je zejména v nespáleném tabáku) taky má určitý efekt. Pokud někdo ve tvém okolí má třeba zahřívaný tabák nebo nikotinové kapky do vapovače, tak se dají použít taky. Být tebou ale nelením a zajdu pro postřik.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 12 úno 2024, 14:51

longr píše:Hodně bych se divil, kdyby v Praze nebyl někde k sehnání Mospilan nebo podobný postřik. Funguje i Careo. Mají to určitě v OBI, Hornbachu apod. a jistě i v různých jiných zahradnických obchodech nebo drogerkách. Do postřiku přidat trošku jaru a tím postříkat. Pokud člověk kouká jen na to, aby to nic nestálo, nemá smysl nic pěstovat, případně se divit, že se něčemu nedaří.
"Babské rady" někdy taky fungují, roztok vody, slivovice, kafe nebo tabáku (nemusí být vajgle, ty jen strašně smrdí, jde o nikotin a ten je zejména v nespáleném tabáku) taky má určitý efekt. Pokud někdo ve tvém okolí má třeba zahřívaný tabák nebo nikotinové kapky do vapovače, tak se dají použít taky. Být tebou ale nelením a zajdu pro postřik.


Mospilan mam a pouzival jsem ho uspesne na svilusky jeste minuly rok.Letos jsem ho zkousel opakovane na molice a nepomohl bohuzel.
Takze bych zkusil neco jineho.
Navic strikat tim obri listy narancily, ktere stejne brzy odpadnou nema moc smysl a efekt.Tam jsem si skudcu vsimnul nejdrive.Pak teprve na citrusech.
OBI , Hornbach apod. tady bohuzel nikde nemam, jinak uz bych tam letel.Pri prvni ceste do Prahy se po necem samozrejme juknu, nic jineho mi do jara stejne nezbyde :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: kalamondin

Příspěvekod meyer » 12 úno 2024, 15:31

longr
ten nikotin v alpě funguje zásadně vždy, ideální je na puklice právě na citrusech.
Ale to je myšleno v malém domácím prostředí, pokud jde třeba o skleník nebo něco rozsáhlejšího než pár kytek v bytě tak to máš pravdu. Já jsem loni s Mospilanem také dělal na molice i svilušky, moc jim to nechutnalo, během týdne se zase vzpamatovaly a jelo to znovu. Problém je, že si to člověk odněkud s něčím domů vždy nevědomky přitáhne. Ty mšice u Radka, to bude stejná situace. Jsou i těžší :) kalibry.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: kalamondin

Příspěvekod mitas » 12 úno 2024, 16:49

Radku, ja na nejaké prírodné postreky moc neverím, roky používam s úspechom proti škodcom "tvrdú" chémiu.
Pokiaľ nechceš finančne moc investovať do postrekov, tak je tu jeden ktorý je účinný aj na vošky (mšice) a aj na molice (to sú tie tvoje biele mušky).
Názov postreku: SANIUM SYSTEM. Likviduje aj puklice. Pri aplikovaní postreku treba pridať do postreku aj zmáčadlo (v krajnom prípade stačí aj pár kvapiek nejakého saponátu).
Na nete som ti našiel aj soft chémiu, ktorú má každý doma. Priznám sa, že som to neskúšal, takže bez záruky :D
https://tojenapad.dobrenoviny.sk/prirod ... a-vosky-2/
Veľa šťastia !
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: kalamondin

Příspěvekod radek.god » 15 úno 2024, 13:35

Milane diky za tip, sepisu si nejak ty prostredky.Uvidim, kdy se kam dostanu a hlavne co budou mit.
Kalamondin i meyer jsem otrel olejem a lihem a zatim to vypada dobre.Nikde se nic nehybe :wink:
Ale na tu narancilu holt budu muset jinak.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron