Foto citrusů

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 23 led 2024, 09:50

Jibro: Moc děkuju za postřehy. Vím, že má grep ze všech citrusů jedny z nejvyšších nároků na teploty a slunce, vyloženě tropické, ale růžové grepy mám moc rád, musel jsem to zkusit. :) Navíc teď už je to opravdu moc pěkný a dekorativní stromek, roste hezky a na ty podmínky si již za ta léta zvykl. Tak třeba něco vymyslí, aby měl alespoň konzumovatelné plody a překvapí. :D Vršek neřežu, pěstuji na klasické vřeteno, pouze občas zeštíhlím po stranách, když už to začne moc přehánět. O těch různých metodách, jak přimět semenáče citrusů k plodnosti, jsem toho také dost přečetl, vím o nich, ale nechám to na přírodě a Kristalonu na květ a plod. Však se jednou dočkám. Co se pěstování týče, tak jsem ho minulý rok přesadil do 30 l květináče. Nechám ho to ještě rok pořádně prokořenit a příští rok na jaře ho definitivně přesadím do samozavlažováku, tam už pak bude na věky, ale samozřejmě s občasnou obměnou zeminy vždy po pár letech. Ale to ještě uvidíme, jak to bude dávat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Jibro » 23 led 2024, 10:40

Právě teď sleduji na youtube jak bastlí samozavlažovací kontejnery z kyblů a drenážní hadice a začínám nad tím uvažovat, ale u citrusů je problém že jsou hodně citlivé na zasolení půdy, tak z toho mám trochu obavy, nemáš s tím dlouhodobější zkušenosti?

U hnojiv jsem se už naučil ignorovat názvy :) a dívat se jen na poměr NPK a mikroprvků, on ten Květ a plod zní lákavě, ale jediný co má navíc je hodně vysoký obsah draslíku pro dozrávání plodů, takže na vyvolání kvetení to nebude.
Citrusy vstřebávají NPK v poměru 5-1-3, takže hledat hnojivo co má k tomu nejbližší poměr, z Kristalónů je nejblíž Borůvky s N-P-K (20-5-10) + 2 % Mg + 25 % S + mikroprvky B, Mo, Fe, Cu, Mn, Zn
Hořčík právě dělá tu pěkně tmavou barvu listů a síry je tam sice dost, ale trifoliáty a spol mají radši kyselejší substrát, takže to není na závadu.
Minulý rok jsem ho spotřeboval 4 balení na citrusy 1 odměrka na 10l každý týden (na balení jsou 2 odměrky na 10l) a zatím je většina citrusů na trifoliátě a citrumelu spokojených, výjimky samozřejmě jsou, ale to je spíš dáno poškozením kořenů, dlouhým nepřesazením, ph a odrůdou mám spoustu semenáčů na svých kořenech a některé rostou špatně bez ohledu na substrát nebo hnojivo...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Argout » 23 led 2024, 12:15

Jibro píše:potřebuje hodně tepla aby plody měly dobrou kvalitu, například i Kalifornie se svými 300+ slunečnými dny stále nemá optimální podmínky pro grapefruity, v našem klimatu to tak nebude žádná sláva.


V zásadě souhlasím, ale znám "osobně" a po mnoho let sleduji jeden grep v Toskánsku, kde je sice teplejší a delší léto než u nás, ale překvapivě to zas taková sláva není (dlouhodobě sleduji a od oka porovnávám počasí). Mají tam co dělat i chladnomilné mandarinky, sázejí je na VIP chráněná místa a na zimu je přikrývají. Citrony to v uvedené lokalitě v zemi vůbec nedávají, většina citrusů se tam pěstuje v květináčích a na zimu se uklízí. Dotyčný grep je přitom normálně v zemi v otevřené poloze, odhaduji ho na věk 20+ a je tak velký, že se s ním nikdo nezakrývá. Plodí každoročně. V lokalitě pravidelně mrzne.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Jibro » 23 led 2024, 12:43

Ale jo i u nás se šířil semenáč grepu Popradský co rostl a plodil uvnitř lanové stanici v Tatrách, v podstatě každý citrus u nás může plodit, ale aby ty plody dosáhly špičkové kvality nutné pro komerční prodej, to už je jiný příběh...
Každopádně pokud máš možnost si vzít roub z toho Grepu bylo by zajímavé ho rozšířit, podobné odolné grepové semenáče našli i ve Francii...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 23 led 2024, 13:20

Jibro píše:Právě teď sleduji na youtube jak bastlí samozavlažovací kontejnery z kyblů a drenážní hadice a začínám nad tím uvažovat, ale u citrusů je problém že jsou hodně citlivé na zasolení půdy, tak z toho mám trochu obavy, nemáš s tím dlouhodobější zkušenosti?

No právě, že moc ne, a u citrusů už vůbec ne. Já jsem vlastně začal samozavlažováky testovat až teprve teď od posledního léta, a to spíše ze zoufalství hlavně kvůli fejchoám a lokvátu, protože jsem v létě byl dost často i několik dní mimo, a na svých slunných stanovištích to ty kytky moc nedávaly. Zvláště u fejchoí je to velký problém, jakmile přijde šok z přísušku, nemilosrdně shodí všechny květy i třeba jen nasazená poupata. S13 Celkem se osvědčil hydrogel, který už delší dobu testuji, problém je ale ten, že celkem rychle degraduje a třetí rok už nemá prakticky žádný účinek. Takže by to znamenalo kompletní přesazování každé 2 roky a do toho se mi také moc nechce. Takže jsem nakonec na zkoušku objednal tyto 3 samozavlažováky: https://www.e-sportshop.cz/quattro-aqua ... 359/#41314. On je s těma většíma samozavlažovákama celkem problém, protože se toho moc nevyrábí a většina je do interiérů, tedy designová záležitost a podle toho i drahá. Tento květináč je také spíše do interiéru. Mám celkem dobrou zkušenost se samozavlažováky s takovým výklopným okénkem po straně, kterým se dá i zalévat, zelenina v nich jde pěkně. Ale ty tady moc nepřicházely v úvahu, protože ty květináče musím zapouštět do země, už jen i kvůli větru. Proto jsem vzal ty z výše uvedeného odkazu a trochu jsem si je upravil. To dno je vysoké 5 cm a květináč nemá odtok. Takže jsem po obvodu každého květináče navrtal ve výšce 8 cm po 3 odtokových otvorech na každé straně, aby až je zapustím do země a třeba hodně pršelo, se to celé neutopilo. Těch 8 cm je tak akorát ok, protože se jedná o krátkodobou záležitost, než to ta rostlina zase vypije. Navíc to i zvýší objem zásoby vody. Tu sondu naplnění jsem vyhodil, nepotřebuju ji. Ještě když byly ty rostliny přesazené a nezapuštěné, tak jsem si otestoval, kolik litrů to pojme, než začne voda odtékat z těch odtokových otvorů, abych měl míru na plné zalití. Bylo to cca 7 litrů vody. To už je celkem solidní zásoba, když člověk vezme v potaz i komplet provlhčenou zeminu. Musím říct, že to zatím funguje velmi dobře, úspora vody je úžasná třeba i proto, že i když třeba ta zemina celkem vyschne a smrskne se, tak když to dvakrát pořádně zaleju, rychle se zase vrátí do formy, protože ta voda neuteče do země odtokovými otvory na spodku květináče, ale pěkně v něm zůstane. V největších vedrech mi plně zalité rostliny začaly vykazovat mírné známky povadání po cca 5 dnech. Citrusy jsou ale na vodu daleko méně náročné, než fejchoi nebo lokvát, ty by takto podle mě klidně zvládly nárazově i 10-14 dní. Akorát jsem se trochu bál toho zimování v tom. Ale zatím se mi to u lokvátu a fejchojí jeví dost v pohodě. Takže počítám, že je postupem času pořídím i na citrusy a fíkovníky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Jibro » 23 led 2024, 13:58

Díky za postřehy, právě ve větších objemech by vyšlo mnohem levněji požít ty drenážní hadice a velké kýble nebo jiné nádoby, tady je dobře vysvětlen princip fungování: https://youtu.be/CXyV-XsQWNE?si=awgKaKvtj4Y9UdDI&t=49
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod dzani696 » 01 úno 2024, 15:31

Včera odtrhnuté.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod mitas » 09 úno 2024, 20:34

Jano, na tej tvojej fotke predpokladám, že tie dve spodné sú mandaríny. Aké to máš kultivary ?
Opravujem sa: až teraz som si všimol tie hrubé stopky, takže to budú pravdepodobne citrónovníky, alebo ich kríženci.
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Foto citrusů

Příspěvekod dzani696 » 09 úno 2024, 20:54

Malo by sa jednať o 'Lisbon' ale myslím že ani tvarom sa na to nepodobá. :) 1.úroda.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 23 úno 2024, 22:52

Dnes jsem to už psychicky nevydržel a vytáhl všechny květináčovky ze zimoviště. 10+ semenáč grepu je už celkem pěkný stromek...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 23.02.24
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod radek.god » 26 úno 2024, 14:02

Honzo a to uz do jara jako naporad ??? ( teda pokud neprijdou zase nejake mrazy ala -10 ci mene, ktere jeste tento rok ocekavam)
Ja je vytahnu jen kdyz je tam slunicko a vecer je zase uklidim.Melo byt nejen 0, ale -2°C , ale koukam, ze se to dle predpovedi zlepsilo ...
Bohuzel i kvuli mistu mam mezi semenaci citrusu i avokado a to jak jsem cetl na netu, tak neda pod 5°C :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 26 úno 2024, 16:57

Radku, ano, teď už zase až do větších mrazů. Pokud nebude hrozit -5°C a méně, zůstane venku. -5°C již jednou snesl naprosto v pohodě bez jakéhokoliv poškození. Jiná situace by byla, pokud by měl plody, ty zas tolik mrazu odolné nejsou. Podle literatury snesou nezralé grapefruity bez poškození krátkodobý pokles teplot maximálně k -2°C, plně zralé plody až k -3°C, ale to bych asi u mě schválně nezkoušel. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Rudolf M » 26 úno 2024, 20:45

radek.god píše:Bohuzel i kvuli mistu mam mezi semenaci citrusu i avokado a to jak jsem cetl na netu, tak neda pod 5°C :-(


Tak to jsi četl asi nějaký pěstitelský "poklad". Avokádo je poměrně odolné, to co je aktuálně venku, je pro něj dokonce ideálním "zimovištěm". Listy dají dle stáří, pár stupňů pod nulou, dřevo snese ještě silnější mráz.
V Londýně je již několik plodících stromů, co tam lidi vyhodily pecky z okna :D , předchozí 2 zimy tam byly poměrně "drsné" zimní epizodky, v centru Londýna bylo kolem -5°C, všechny avokáda to přežily, většině zůstalo i listí.. Plodící stromy jsou i v alpách, v Arcu v botanické zahradě, celé zimy tam sleduju počasí, přes stanice i webky, i letos tam ležela vrstvička sněhu a po mnoho dní byl průběh teplot -3°C noc/+5°C den. Třeba ti tyto informace usnadní péči o citrusy a avokádo, že není třeba být tak přehnaně starostlivý S14 .
My vyvážíme každoročně semenáč pomela během března ven, před pár lety schytal dokonce -7°C a den pod sněhem v dubnu, pár listů opadalo, v květnu jelo vesele dál.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Foto citrusů

Příspěvekod longr » 27 úno 2024, 14:36

Mně přežily dva malé roční semenáče z odrůdy Fuerte cca -6°C venku, v malých 10cm květináčcích. Nelíbilo se jim to, ale zvládly to. Zapomněl jsem je v práci na zahradě a nedal jsem je do temperovaného skleníku.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod radek.god » 28 úno 2024, 16:33

Rudolf M píše:Třeba ti tyto informace usnadní péči o citrusy a avokádo, že není třeba být tak přehnaně starostlivý S14 ..

Diky Rudo, kvetinac uz nechavam tedy "venku".
Kdyz to prezilo -5°C venku v Londyne, tak snad se to s -4°C nejak popere u me v Praze na balkone 8)
A kdyz ne, tak holt k citrusum zasadim jinou pecku avokada :-) Uz ted jsem koukal, ze tam jsou dve 8)
MARSH SEEDLESS a zrejme PONDEROSU , obe s cca 10 cerstvymi , asi tyden naroubovanymi rouby a s par zarodky poupat na puvodnich rostlinach, nechavam zatim v loznici, kde v noci vetram, takze je tam "zima"
Ven se mi je na balkona na mozny vitr nechavat nechce.
Nevim co by to udelalo s rouby a jejich sanci na srust s podnozi :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků