Foto citrusů

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Foto citrusů

Příspěvekod mirka » 06 dub 2023, 20:04

Ahojky, vyguglila jsem že se jí i kůra a ta by měla být sladká. Já jsem nevěděla že se plod jí i s kůrou až po přečtení na Googlu.

Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil mirka dne 06 dub 2023, 20:35, celkově upraveno 2
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Lenkalor » 06 dub 2023, 20:15

Možná jsou už zralé a můžeš je otrhat :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod EvaOstrava » 06 dub 2023, 20:55

Já jsem si nedávno koupila Calamondin v Lidlu. Jednak krásně voní květy, a taky má zralé plody. Slupka je docela sladká, a přemýšlela jsem, co s tím citronovým vnitřkem, když čaj s citronem zrovna nemiluju. A pak jsem dostala výborný nápad, nejlepší bude s Chinzanem. A je to. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Foto citrusů

Příspěvekod mirka » 06 dub 2023, 21:06

Kdysi jsem měla na calamondinu hodně plodů, udělala jsem z nich džem.
mirka
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1533
Registrován: 12 úno 2015, 21:17
Bydliště: Zlín 230 m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod radek.god » 22 dub 2023, 13:16

Nenasel jsem sekci kumquat, tak to davam sem.
Par zimnich semenacku, ale jsou to mrchy luny, nejedou E3 E3 E3

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Lenkalor » 14 říj 2023, 14:18

Pomeranč Skaggs Bonanza, udržel jeden plod z pěti nasazených. Zrovna ten nejhorší, ostatní byly pěkné, pravidelné. Opadaly ve velikosti tak 1-2 cm.
Rostlina teď znovu kvete.

Obrázek

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 16 říj 2023, 17:37

Hezky, Lenko, teď to ještě udržet přes zimu a příští rok sklízíš kupu pomerančů... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Lenkalor » 16 říj 2023, 17:52

:lol: Honzo, nebudu se snažit. Nechám dozrát ten velký, začíná se zabarvovat, do konce roku by mohl být zralý. O chuti si nedělám iluze, ale sním ho jako by byl nejsladší ze všech :D
Zjistila jsem, že když se u citrusů moc snažím, tak to spíš pokazím. Tak ho normálně zazimuju a uvidím. Nechám rostliny přirozeně růst a stárnout a uvidím, které budou ochotně kvést a plodit.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 16 říj 2023, 19:40

Lenko, stačí, aby neprošel mrazem a hlavně nepřelít, a ty plody si pak automaticky udrží do příštího roku. Takže během zimování v chladu opravdu zalévat jen tak velice mírně a střídmě. Jinak plody začnou hnít a opadnou. Zalévám všechny citrusy přes zimu tak max. jednou za měsíc a jen tak trošičku na povrchu, aby to jen zvlhlo. Ale samozřejmě to závisí i na stanovišti a na teplotách. U mě je to stanoviště přes zimu relativně vlhké a chladné. Pokud bude na zimovišti sucho a přes deset stupňů, chce to zalévat malinko častěji. Toť mé zkušenosti s plody přes zimu. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Lenkalor » 16 říj 2023, 19:54

Řekla bych, že nejrizikovější doba je předjaří a jaro, kdy začínají růst, ale ještě je nemohu vyndat ven. Pak s nimi začnu šachovat a přendavat ty kvetoucí na VIP místa a právě tím to pokazím. Takže to příště nechám být a postarám se o ně jen tak, jak píšeš.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Pedro » 17 říj 2023, 08:56

Já mám tedy jen chladné zimování s letněním na zahradě. Pomeranče mi dozrávají vždy až další rok. Klidně ještě plod další rok i roste. V dozrávání ještě v jednom roce jsou super mandarinky Unshiu(Satsuma). Ty to zvládnou. Právě se prodávají v obchodech. Ty jsou nejlepší, nejchutnější S9 , pak už dál přes zimu ty různé mandory v obchodech nejsou zdaleka tak dobré.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 17 říj 2023, 11:32

Petře, jinak pravdu díš, mám to stejně, jako ty, tedy zimování v chladu a jinak letnění od dubna většinou až do listopadu, podle počasí. Ty unshiovky od tebe prokazují svoje kvality. S6
Ichimaru už začíná pomalu chytat barvu, kvetla v první polovině června:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 17.10.23

Perfektní odrůda, opravdu velmi raná s velkými plody. Doporučuji každému.

Okitsu je trochu pozadu, ale už se taky bude za chvilku pomalu vybarvovat. Plody jsou také z červnového kvetení:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 17.10.23

No, akorát Zorana má letos celkem peška, byla vybrána na celoroční venkovní výsadbu. Takže dostala zjara razantní sestřih, potřebuju jí už od úplného začátku držet co nejnižší. A dobře jsem udělal, protože je dobře krytá u baráku a v naprosté výhni, takže tento suchý rok jsem měl opravdu co dělat, abych jí vůbec udržel nějak při životě. Mít na sobě více zeleného, uschla by. Takhle jenom trochu strádala. Ale věřím, že pěkně prokoření a příští rok už to bude lepší...
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 17.10.23

Jako kryt na zimu plánuji na daném stanovišti použít několik vrstev protimrazové netkanky. Na tom místě u zídky a baráku by to mělo stačit. Bude tam přes zimu čidlo, takže budu moci průběžně sledovat minimální teploty a případně na ně reagovat. No, naroubovanou už ji pro jistotu mám, tak uvidíme... :?:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Jibro » 21 led 2024, 12:08

Na Vysočině vypěstované pomelo odrůdy Chandler, která by měla být téměř bezkyselin a sladká, plody bohužel odpadnou na zimovišti, když se dostane teplota k 0°C před úplným dozráním, u mě letos oba spadly 6.1. 2024, ale vybarvovat se začínají už v listopadu, je to asi nejranější odrůda z pomel.

Dužina by měla být v plné zralosti růžová a váha plodů 0,5 - 1,2 Kg, u mě vážil větší plod 550g, dužina zůstala žlutá, chuť mírně nasládlá, ale nechal jsem je ještě uležet v pokojové teplotě, což u pomel zvyšuje sladkost, ale i hořkost, takže chuť byla nahořklá a připomínal spíš grep :lol: než sladké pomelo...

Jinak na zimovišti listy v temnu a chladu i do -2°C drží bez problému a roste hodně bujně na trifoliátě, jen by to asi chtělo na pořádné dozrání udržet teploty kolem 10°C a hodně světla nebo ho nechat vykvést v doma pokojové teplotě už v březnu a pak by snad do prosince dozrál lépe...
Obrázek

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Hofis » 21 led 2024, 21:13

Hezky pěkně! S6
Já doufám, že už by mi konečně mohl zakvést 10+ semenáč růžového grepu. S12 Už je z toho celkem pěkný "stromek". :) Tak mě právě docela zajímá, jak je to se zimováním plodů, protože v mých podmínkách je jasné, že to bude věc na 2 sezony, pokud budu chtít mít zralé plody. To by možná mohlo být něco podobného, jako to pomelo... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Foto citrusů

Příspěvekod Jibro » 22 led 2024, 16:37

Grep má bohužel nejdelší juvenilní období nebo spíš potřebuje dosáhnout největší velikosti než začne plodit a potřebuje hodně tepla aby plody měly dobrou kvalitu, například i Kalifornie se svými 300+ slunečnými dny stále nemá optimální podmínky pro grapefruity, v našem klimatu to tak nebude žádná sláva, ale osobně grepy nepěstuji a to pomelo mám jen kvůli křížení s Trifoliátou :)
Ale třeba ten tvůj semenáč překvapí, hlavně mu nestříhat vrchol a nechat ho růst do co největší výšky, mě loni po cca 13 letech zaplodil jeden hybrid pomela nebo grepu a kdoví ještě čeho :) ze semen z ostrova Guam, co jsem koupil na Ebay a na výšku nemá ani 2 metry a už je několik let jen v 21l květináči, nerovnováha mezi kořeny a mnohem větší nadzemní částí také údajně pomůže s prvním kvetením.
Případně můžeš zkusit vybrat jednu větev co nejvíc nahoře, kterou případně oželíš a u kmenu na ní kolem dokola odříznout úzký proužek kůry, tím přerušíš pohyb asimilátů z listů na větvi ke kořenům, tyto se hromadí a můžou na té jedné větvi také vyvolat kvetení.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků