Citrusy pro úplné začátečníky

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 11 dub 2024, 22:44

meyer píše:Tak se s tou vodou tolik netrap, seběhni dolů k Vltavě a máš vodu lepší než z kohoutku a ještě se živinami z trojské čističky... :) Platí stále. E3


No jednou jsem byl liny dojet na "Džbán" a tak jsem se tam v lete koupal a pak me malem pritelkyne nepustila domu E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod meyer » 12 dub 2024, 08:47

:D možná, jenže tady se bavíme o vodě na rostliny - 8) a ten Džbán, tam bych se nekoupal, to je splašková voda dobrá jedině tak pro akát... . Hele Radku a proč ty se vlastně pokoušíš pěstovat úplně všechno co tě napadne ale celkově to tak nějak nefunguje, protože na to nemáš správné podmínky ani možnosti. A jak se praví - všechno má své limity, lidé a osoby to je stejné. Nemůžeš překročit svůj stín ani to, co se dá pěstovat v podmínkách ve kterých žiješ a bydlíš. Musíš to zredukovat. E3
Říká se tomu Radost z mála. Zkus to. 8) S20
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 12 dub 2024, 10:21

meyer píše:a ten Džbán, tam bych se nekoupal, to je splašková voda dobrá jedině tak pro akát...


Zdenku, jenze tady v mem okoli zadne jine koupaliste, ktere by bylo zdarma :o ani rybniky, dostatecne velke pro vice lidi, bohuzel nejsou.
Vsechno je daleko za Prahou.Kdyz pominu ceny dopravy, kam mnohdy bus nejede, tak je to nadlouho.Tady jsem v lete do pul hodky ve vode na matracce a pohoda :-)

meyer píše:. Hele Radku a proč ty se vlastně pokoušíš pěstovat úplně všechno co tě napadne ale celkově to tak nějak nefunguje, protože na to nemáš správné podmínky ani možnosti. A jak se praví - všechno má své limity, lidé a osoby to je stejné. Nemůžeš překročit svůj stín ani to, co se dá pěstovat v podmínkách ve kterých žiješ a bydlíš. Musíš to zredukovat. E3
Říká se tomu Radost z mála. Zkus to. 8) S20


To je jednoduche Zdenku.Primarne asi pro to, ze me laka neco neznameho, exotickeho, co tady proste bezne nebo kolikrat vubec nekoupis, neprezije to nasi zimu a vetsina lidi to tedy nejenze nema, ale ani to nezna.
Napriklad jablko apod. je sice fajn a nektera jsou i vyborna a osvezujici, ale zadna hitparada to neni a z hlediska pestovani to pro me neni zadna vyzva.
Navic je to velky strom, na ktery musis mit kazdopadne pozemek a ten ja nemam.
Jasne, mam venku na malem placku i jahody, rybiz , angrest apod.Jenze to dokaze pestovat +/- kdokoliv, pokud ma kde.
Vpodstate pestuji uz jen subtropy a tropy, ktere plodit mohou.Jen to trva mnohem dele, nez v jejich domovine.Dale kaktusy, ktere ve vetsine pripadu plodit jedle plody u nas nemohou ( napr opuncie) nebo ktere jedle plody vubec nemaji a pak citrusy.Citrusy realne plodit mohou, jen to chce mit vetsi, starsi a bohuzel drahe rostliny.Cena ovoce a zeleniny je u nas uz ted kolikrat silena a tezko se to zlepsi, tak proc si neco nevypestovat sam, ze ? :-)
Jak jsem tam uvadel ten Hormbach. Tak kumquat tusim za 1200,- , dalsi citrusy 1600,- apod E7

Ano Zdenku, mas pravdu, plody zatim vetsinou nebyly, takze se na to muzes divat, ze "mi to celkove tak nak nefunguje", jak jsi psal .
Ale neda se rict, ze bych byl uplne na zacatku nebo na nule.Nize uvadim ty rostliny, kde se v pristich par let jiste dockam :

* Psidium kvajava - nejstarsi rostlina kvetla a neudrzela ke konci roku jediny plod, dalsi rok kvetla mnohem vic, ale plody hned opadaly.
* Fejchoa - 2 rostliny kvetly, zaplodily a pak moji vinou chciply.Jine kvetly, ale ne kazdy rok a neplodily
* Syzigium Myrtifolium - loni poprve kvetlo, ale zarodky 4 plodu odpadly.
* Mammilarie - stale kvete a plodi :-)
* kalamondin, meyer, grep, ponderosa - kvetly nebo kvetou, plody zrejme shodi diky male velikosti rostliny a malo listu.
*** Annona cherimoya - letos poprve mozna pokvete ***
* kiwano - 1-2 roky plodilo, loni vubec.

A ted mi rekni, co z toho muzes realne koupit za DOSTUPNE E7 ceny v obchode :( .Vetsinu z toho popravde nekoupis vubec S13 .Hlavne posledni roky ne.Neco v predrazenych obchodech specializovanych na dovoz ovoce a zeleniny.Ok, obcas v akci grep a jine citrusy.Cherimoyu jsem tusim loni v obchode nevidel vubec, kiwano za 50,- a jeste k tomu 50 plodu jako jsem vypestoval, si fakt nekoupim E7

P.S.: Radost z mala neni nic ni pro me, to me nikam neposune.Kdyz budu stale pestovat jen "hrasek", tak sice budu mit pravidelne plody a budu odbornik na pestovani hrasku :P , ale nic noveho se nenaucim :(

Nebo kvajava, 2x jsem ji mel v Egypte a byla super, osvezujici.Jinak NIKDE a NIKDY a to ani v zapadni Evrope, jsem ji prodavat nevidel.
Fejchoa rovnez - vynikajici, naposledy jsem ji mel z obchodu kolem 2010, pak mozna 2012 (?) a pak uz NIKDE NIKDY plody v Preze nebyly :-(
( * beru vetsi supermarkety typu kaufland nebo obcas tesco, globus apod uz v okoli nemam.Na Makro nemam zivnostnak ani ho nemam v okoli a to ze ma nakej lokalni vietnamec vyjimecne neco pod pultem a jeste k tomu ne u me, neberu jako "dostupne" )

Chapu, ze kazdy ma rad neco jineho a treba Tobe to zrovna nechutna , ale ted si vem, ze vstanes z postele a utrhnes si svoji annonu nebo mango, nebylo by to SUPER :wink: ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod meyer » 12 dub 2024, 14:29

8) :D
Další později v SZ.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Franz » 12 dub 2024, 14:49

Chlorózy nedostatkem železa je způsobeno zaléváním tvrdou vodou ne že by nebylo železo přítomné a to i v rostlině problém je že ho vápník vyváže pomoc je obtížná spravit to jde chelatovovým železem což je dočasné nebo okyselovat zalivkovou vodu
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 12 dub 2024, 22:57

Franz píše:Chlorózy nedostatkem železa je způsobeno zaléváním tvrdou vodou ne že by nebylo železo přítomné a to i v rostlině problém je že ho vápník vyváže pomoc je obtížná spravit to jde chelatovovým železem což je dočasné nebo okyselovat zalivkovou vodu


Mirku a ta "zalivkova" voda je presne co ?
Ja a vsichni pestitele ze sidliste, tedy lide bez pozemku s vlastni studni, tady mame proste jen vodu, ktera tece v Praze z kohoutku.
Jestli je tvrda nebo ne, to po pravde netusim a ani nepoznam.A at uz je jakakoliv, jinou nemame.
Varianta jit si nacepovat do Vltavy ( jak navrhoval Zdenek :D ) vypada lakave, ale nepripada v uvahu - jsem na kopci a reka je x km dole pres les :D
A popravde tahani najednou 4x 2.5L vody dolu po schodech mi bohate staci, hlavne v lete je to i vickrat za den misto fitka.
Obcas zaleju taky cerstvou vodou z vodovodu.Vetsinou ale z duvodu setreni zalevame vodou z vany a to i par dni odstatou.
Priznam se , ze samozrejme neni vzdy uplne cira a muze obsahovat zbytky rozpusteneho mydla nebo samponu.
To okyseleni nevim cim provadet.Teda aby to nebylo jen docasne.Mam jen hnojivo na boruvky, coz mi snad vodu okyseli, ale nektere rostliny to nedaji.
Zatim mam semenace citrusu u jizni zdi baraku pod strechou a zalevam je rucne.
Nicmene behem leta je presouvam k zapadnimu plotu a nechavam volne na desti a zalevam kohoutkovou vodou jen v pripade, ze neprsi.
Ted teda mam nove ponderosu a grep marsh seedless s mnoha kvety.Ty zatim pendluji mezi balkonem pres den a bytem na noc.Delam to proto, aby mi vitr neshodil vsechny poupata a aby byla rustova doba behem dne co nejvetsi.
Je zajimave, ze na semenacich pred barakem se listy nekrouti a nezloutnou.Ale zase nekvetou a nejsou na nich cerstve naroubovane rizky.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2024, 12:59

Tak jsem mel cestu kolem Prahy 4 a v OBI uz nastesti meli jak hnojivo na citrusy, tak 10l substrat AGRO na citrusy a hlavne se zelezem :-)
Ted jeste to nejak presadit , aby me neopadaly vsechny poupata a zarodky plodu ... :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Předchozí

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků