Citrusy pro úplné začátečníky

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Pedro » 05 zář 2014, 15:29

Ten kvetoucí :mrgreen:
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod robt44 » 19 říj 2014, 20:00

Zdravím Vás všetkých! Som na fore ako začiatočník a nie pestovateľ subtropických a tropických rastlín.Začínal som pestovať citrusy pred 20timi rokmi s malými i väčšími prestávkami.Robím to len pre svoje hobby a záľubu.No rád by som prispel nejakou radou alebo by som sa aj ja niečomu priučil.Nakoľko som sa presťahoval z rodinného domu do paneláku,nemohol a nemôžem si dovoliť pestovať citrusy tak ako v dome.Mám síceteraz 10 druhov citrusov,olivy,figovníky.Pestujem liečivé rastliny,chilli papričky,avokádo.Čo sa týka pestovania pre začiatočníkov odporúčam tieto druhy citrusov:rangpur,kalamondin,ponderoza,cedráty,citron Burn,Vilifranka a Pavlovský.Môžu zimovať pri teplote do 16 stupňov.Čo sa týka vône citrusov,voňajú kvety aj listy.Ešte na koniec:citrusy nesmú mať podnože poncirus trifoliataTieto musia zimovať do 10 stupňov. S6 S6
robt44
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03 říj 2014, 21:28
Bydliště: Ružomberok 490 m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Stanley_51 » 19 říj 2014, 22:17

robt44 píše:Zdravím Vás všetkých!

Ahoj, vítám tě na kiwifóru :D
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Martin1986 » 18 kvě 2021, 23:04

Ahoj, přemýšlím, že si pořídím první citrus. Ale potřebuji poradit jaký je nejvhodnější.

- Přes léto (duben - říjen) bude citrus na jižní straně domu, celý den slunce, Jižní Morava, 220m
- Přes zimu bude v tmavé garáži, kde se teplota pohybuje kolem +2°C, při velkých celodenních mrazech jsem zaznamenal minimum -1°C. V garáži mohu maximálně přisvítit nějakou fytolampou, jinak je tam 100% tma.
- Odolná odrůda proti škůdcům (svilušky, puklice)
- Odolná odrůda co přežije i začátečníka (přelití, přesušení)
- Odrůda, která dokáže urodit i poživatelné plody
- Bude pěstována v kontejneru 60l

Co byste mi poradili? Může být citron, mandarinka ,pomeranč, cokoliv.

Děkuji za tipy.
Martin1986
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 31
Registrován: 02 srp 2020, 23:09
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Pedro » 19 kvě 2021, 10:19

:P
Letnění-chladné zimování. Dal bych podnož trifoliátu a na to nějakou ranou mandarinku Unshiu. U mě dobrá zkušenost se Zoranou. Chuťově výborné plody.
Odolnost proti škůdcům je u všeho stejná :lol:
Citrusy bohužel nejsou tchýniny jazyky a odrůda co přežije i začátečníka při takovémto pěstování v nádobách tu bych chtěl mít taky S6.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 19 kvě 2021, 10:51

Taky bych se klonil k nějaké unshiu (satsuma) mandarině. Na trifošce snesou i slušné mrazy kolem -7 až -8 stupňů (některé i k -10), takže ji do garáže můžeš dát co nejpozději a vytáhnout co nejdříve bez nebezpečí, že ti zmrzne. Pokud budeš zimovat v temnu (to jsem ještě nikdy nezkoušel), tak pak nemusí být tak dlouho bez světla. A samozřejmě nesmí dostat při zimování ve tmě a v chladu vůbec žádnou zálivku. To je zcela zásadní. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 27 kvě 2021, 16:04

Mám podobné podmínky a takové zimování snáší dobře unshiovky jak psali přede mnou, ale s těmi je někdy potíž, že rostou v květináči hodně pomalu. Doporučil bych se vyhnout citrónům, lze je nahradit odolným kyselým Yuzu, z pomerančů se mi zatím jeví dobře Sláva Mičurina, roste dobře a udržela přes zimu i plod z letního kvetení v polotmě s minimem - 1°C, stejně tak zatím bez problému i mandarinka Shivamikan z Adava.
Jinak s těmi teplotami opatrně, platí pro silnou rostlinu bez plodů u které ve venkovních podmínkách došlo vlivem postupně klesajících teplot k dormaci a -7°C znamená že rostlina možná přežije, ale přijde o všechny listy a slabší větve, také při vynášení ze zimoviště je potřeba hlídat aby po probuzení rostlina nedostala už žádný mráz.
Odolná proti přelití a přesušení není 100% žádná podnož, i poncirusová podnož se dá v podobném režimu celkem snadno zlikvidovat, škůdci nejsou vybíraví a lezou na všechno, k tomu 60l kontejneru je potřeba se postupně dopracovat přesazováním z menších květináčů jak rostlina poroste, jinak zasazení malé rostliny do takového objemu je spolehlivý recept na zlikvidování rostliny.
Přisvětlování při teplotách kolem 0°C nemá žádný smysl, rostliny spí a 3 - 4 měsíce vydrží bez problému, dobré by byl mít nějaký skleník, kde by šla sezóna o něco prodloužit a rostlině tam na jaře a na podzim prodloužit vegetační sezónu.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2021, 17:07

Ano, takto jsem to myslel. Mám třeba semenáč grepu, teď již 9letá rostlina. Grep považuji za spíše méně mrazuvzdorný citrus, vzhledem k jeho prakticky tropickému původu. Již několikrát mi přežil mrazy kolem -5°C právě proto, že jsem ho dával na zimoviště pozdě, až po projití prvními mrazy kolem -3°C a až když hrozily větší mrazy, a ze zimoviště jsem ho vytáhl co nejdříve, tzn. po větších mrazech. Na tmavém chladném zimovišti při nízkých teplotách (0-6°C) pak vydrží bez problémů v dormanci celou zimu a jarní mrazíky mu neuškodí. To samé platí i o kalamondinu, tam to ale vždy odnesly všechny plody, takže pokud má plody na zimu, uklízím už před prvními mrazy a vytahuji po posledních mrazech. Ty rostliny opravdu takto přestály několikrát -5°C bez ztráty jediného lístku zcela v pohodě. Ale třeba klementinka těch -5°C už docela odnesla, shodila všechny listy a proschly nějaké menší větévky, tak jsem využil podnož a přeroubobval jí. Okitsu mi dala také -5°C úplně bez problémů, zato mi pak odešla na usychání na jaře, i s podnoží. Zde mám podezření, že odešla hlavně ta podnož, ale určitě né na mráz, možná spíš na hnilobu kořenů přes zimu, nevím. Kdo ví, co to bylo za podnož. :( Těch -5°C mi s mírným poškozením dokonce přežila i řízkovaná Pursha jako ještě celkem malá rostlinka. :shock: Jinak se ty citrusy snažím nevystavovat mrazům nižším než -3°C, ale né vždy se to povede, někdy prostě překvapí náhlý silnější mráz, než by člověk čekal, to asi zná každý citrusář. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 28 kvě 2021, 09:03

Tak s těmi -3°C souhlasím, ale spíš jen u odolnějších odrůd, na -3 mi promrzl jednou skleník i zimoviště a přišel jsem o některé citlivější odrůdy. Grep je asi odolnější než se všeobecně udává, ve Franci našli růst semenáče které přežily i -12°C:

Enzo je náhodný semenáč grepu, který objevil francouz s přezdívkou Alias, který roste 30 let v Cévenes
Přežil teploty - 12°C i s několika krátkými poklesy na - 18°C. Plody jsou také více odolné mrazu, grep Duncan je shazuje při - 5°C na Enzu drží, začíná zrát v prosinci, ale v dubnu má více sladkou, lepší chut.
Welker je semenáč Enza se stejnou odolností, ale je ranější, dozrává už koncem listopadu, zůstává žlutý v plné zralosti, Enzo má růžovo oranžový nádech.


Letos jsem dělal pokus v nevytápěném jen 4mm polykarbonátovém skleníku a některé odrůdy citrusů daly celou zimu bez poškození, ale testoval jsem jen malé semenáče, které byly kryté netkanou textilii, takže když bylo venku -14°C, ve skleníku blízko u země pod textilií bylo noční minimum za celou zimu jen - 8°C, ale mimo textilii ve skleníku byla noční teplota prakticky stejná jako venku, ve dne samozřejmě vyšší. Ta bíla textilie je pro malé rostliny překvapivě účinná a dokáže zachytit teplo z půdy, rozdíl podle mých měření může být až 8°C, pokud je více vrstev, ale to platí jen blízko povrchu, pro větší rostliny už bude taková ochrana mnohem menší...
Udělal jsem uvnitř i polystyrenovou ohrádku cca 0,5m vysokou a zakrytou z vrchu mnoha vrstvami bílé textilie, tam většinu zimy byly teploty nad bodem mrazu a jen krátkodobě klesly na -1°C, zde přežily i semenáče citrónů a v takových podmínkách by asi mohly zimovat i unshiovky celou zimu bez vytápění...

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2021, 10:55

Jj, když jsme u těch pokusů, chtěl bych zkusit v Praze unshiu ve volné půdě. Ještě úplně nevím co, asi nejspíš Zoricu na trifošce vzhledem k její ranosti, aby to případně mělo smysl. Chorvati udávají mrazuvzdornost do -12°C, ale samozřejmě už u větší plně etablované rostliny. Mám jedno moc pěkné zákoutí přímo u baráku, které je chráněno od severu zdí baráku a od východu tak 1,5 m vysokou zídkou, na kterou navazuje sousedova zahrada, takže je to místo vlastně utopené z východu pod úrovní terénu. Takový opravdu pěkný utopený koutek otevřený z jihu a západu, přes léto skutečná pec. I právě proto ta Zorica (Zorana), té by ty vysoké teploty snad nemusely tolik vadit. Takže mě moc těší ta tvoje zkušenost s tou netkankou ve skleníku, přemýšlel jsem, že bych to na ty největší mrazy tou netkankou zakrýval. Bude to jen takový pokus, ale podle toho co píšeš, by tam i nějaká malá naděje být mohla. Děkuji za ty postřehy výše! :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 28 kvě 2021, 22:23

Osobně jsem dost skeptický pro volnou výsadbu citrusů v našem klimatu, těch - 10 nebo -12°C je pro unshiovku hodně optimistické a moc bych tomu nevěřil že to dá jen s textilkou, jedině s nějakým rozebíratelným krytem z polystyrenu a polykarbonátu by to snad šlo. Dobrou šanci by tam měla spíš ta mrazuodolná Praha jak o ní píše Miloš zde: viewtopic.php?f=28&t=390
Případně Yuzu 3 by mohlo krátkodobě zvládnout i cca -14°C, na bulharském foru je příspěvek o Yuzu co tam přežilo v zemi bez ochrany 14 let, i když pravda asi dvakrát zmrzlo až k zemi, nakonec ale začalo plodit.
Můj černý kůň by byl Ichangquat, u jednoho pěstitele v Paříži roste bez poškození už od roku 2004 má přes 6 metrů je hodně raný a plody se dají jíst jako kumkváty i s kůrou, i když chutnat asi nebude každému, mám malou rostlinu, která ještě neplodila, takže zatím víc nevím, ale zdá se mi že po kumkvátu zdědil i delší dormaci a probouzí se na jaře o něco déle, což je také plus...
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 28 kvě 2021, 23:39

Chápu a s největší pravděpodobností máš pravdu, ale stejně to chci zkusit, někdo to vyzkoušet musí. To místo je tak dobré, že to za to stojí. :wink: A na zimu asi opráším starou dobrou larisu. Není nic, co dokáže i úplně mokré lépe držet teplo. Znám to z vlastní zkušenosti, je to můj nezbytný průvodce všemi bivaky a poslední záchrana, když je zima a vše mokré. Kolikrát už mě zachránila krk. :) Takže v nejhorším nad tím udělám stan a využiji těch dvou zdí. V baráku je přes zimu teplo a ta zídka je pod úrovní terénu. Řekl jsem si, že nejteplejší místo na každé zahradě nechám mandarince. Takže si držím slovo. :) A v té Praze to vyhrála Zorica rana, právě kvůli tomu, že snese to vedro, které tam v létě bude pekelné. Ale ve VDF právě naopak plánuji Okitsu s polykarbonátovým krytem na zimu. Tam to chci dát pod vysuté okno, které je tak metr nad zemí a vyčnívá tak asi 50 cm do prostoru a na délku měří 2 metry. Jižní zeď. Chci to pěstovat těsně u zdi na dva hlavní terminály, každý na jednu stranu ve skoro vodorovném směru. Na zimu to chci vždy přivázat ke zdi a zakrývat polykarbonátem. Zde stačí pouze 3 stěny, čelo a 2 boční stěny. A i tam v zimě bude svítit dopoledne slunce. A v létě to bude naopak trochu přistíněné, když bude slunko vysoko, takže v celku příjemné klima, řekl bych.
No, materiál na výsadbu se zatím připravuje, tak uvidíme, jak to dopadne. Ale příští rok už bych chtěl v ideálním případě vysazovat do volné půdy, abych plně využil potenciálu těch rostlin. V květináči jsou prostě omezené. Pěkné sny, že. :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 30 kvě 2021, 12:30

Každopádně to bude zajímavý pokus, tady jsem ještě vyhrabal dobu zrání unshiovek v Chorvatsku, nejranější je Ichimaru dá se sehnat i u nás, ale z nějakého důvodu se mi nedaří naroubovat, už dvakrát se mi nechytla. Roste hodně zakrsle a pomalu, takže z hlediska zimního zakrývání by to byla také výhoda.
Obrázek

Jsou i mrazuodolnější mandariny než unshiu, které by mohly těch -12°C zvládat lépe, Keraji, Changsha, Bendizao, Shivamikan, osobně bych na to místo zasadil silnější trifoiátu a zkoušel do koruny roubovat různé odrůdy, zima už by si je přebrala :) , příští rok na jaře už bych nejspíš mohl poslat nějáký roubík, případně některé snad budou koncem léta dostupné v Adavu.
Sám jsem si připravil Flying dragona na kterém je naroubovaných 7 odrůd s předpokládanou odolností do -15°C, takže příští zimu je chci otestovat v tom skleníku bez jakékoli ochrany, ztráta takhle malých rostlin nebude bolet a navíc mě umožní na relativně malé ploše otestovat spoustu odrůd ...

Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2021, 00:27

Perfektní tabulka, díky! Tu Zoricu už mám naroubovanou, uvidím jestli se mi chytne na trifošce, letos je to bída s tím chladným jarem, rouboval jsem do prakticky ještě nenarašených podnoží, nechtělo se to vůbec budit. Ale záložní na kalamondinu vypadá, že se snad chytla, takže materiál nějaký snad už bude, Okitsu už vypadá také celkem dobře, tam mi přijde, že už jeden roub začíná jet a ty ostatní jsou stále pěkně zelené (rouboval jsem v únoru (februári)). Tak snad.
Tady jsou ta místa, jedna fotka řekne více než tisíc slov.
Místo pro Okitsu ve VDF:
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 30.05.21

A tohle je to místo pro Zoricu:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 30.05.21

No nezkus to... :D

Uvidíme, jak dopadnou ty letošní rouby, ale dříve nebo později tam budou. S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod VencaCzSk » 02 črc 2021, 22:07

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat, zda by někdo nevěděl do jakých průměrných výšek mohou dorůst odrůdy pomerančovníku Navelina a Valencia Late. Při pátrání na intranetu jsem narazil pouze na obecné informace o výškách pro pomerančovniky 5-15m.

Děkuji
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník