Citrusy pro úplné začátečníky

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 02 led 2024, 21:39

J.K. píše:Zaujímalo by ma, odkiaľ pochádza táto informácia. V akom štádiu by ich prenášali? Keď vylezú z pod starej, sú pohyblivé viac než dostatočne samé. A po prisatí na list, pochybujem že by to mravce dokázali.


Mě, bohužel, prokazatelně také mravenci ve skleníku přenášejí puklice. Jsou to bestie :lol:
A to jsem v dětství milovala Ferdu mravence :) Už mě to přešlo. S13
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod J.K. » 02 led 2024, 21:53

PavelP píše:To J.K. : Mravenci nanosí mšice, většinou ty mladé nelétavé produkující sladké výkaly, vždycky. Oklepeš vršky a hned vidíš, jak je sbírají a nosí zpět. Zároveň odhání slunéčka a jiné dravé, kteří mšice žerou.

OK súhlasím, lenže ja nehovorím o voškách, ale pukliciach. Mravce v ich prípade fungujú ako dobrý indikátor výskytu, keďže idú po medovici. Ale neverím, že ich dokážu prenášať. Lenka môže rozviesť, čo znamená v jej prípade "prokazatelně".
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 02 led 2024, 22:01

No, prostě na citrusech i mimo skleník, na místě, které je pod převisem a jsou tam mravenci, tak jsou tam puklice.

Asi to bude jako se žárlivostí, nejde dokázat věrnost. Prostě pokud jsou tam puklice, tak jsou tam mravenci. Ale ne všude kde jsou mravenci jsou puklice. :D A teď, babo raď.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 02 led 2024, 22:06

Navíc, nevím, z jakého důvodu by mravenci nemohli přenášet mladé puklice, pokud jim z toho plynou výhody. Stejné jako ze mšic. Mladé puklice jsou pohyblivé a to, že my je nevidíme, neznamená, že je nevidí mravenec. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod J.K. » 03 led 2024, 16:57

Možné je všetko, preto som sa pýtal longr-a, odkiaľ tá informácia pochádza. Osobne si myslím, že je to skôr internetový folklór. Puklice majú iný životný cyklus ako vošky. Vošky žijú v kolóniach, sú málo pohyblivé, preto sa mravcom oplatí ich pásť. Puklice ("citrusové") su navyše nepôvodný druh, takže mravce nemali možnosť u nás vytvoriť si dlhodobú stratégiu. Asi len využívajú ich produkt, rovnako ako to robia aj osy. To je druhý dobrý indikátor výskytu. Tretí sú černe na listoch.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 03 led 2024, 19:31

J.K.
Já bych byla nadšená, kdyby mravenci puklice nepřenášeli. Jenom se mi jeví, že to tak není.
Ale nevadí, budu zase souběžně bojovat na některých místech s mravenci i puklicemi. Zatím je to fifty-fifty. To znamená, že nejsem chytřejší než mravenec a puklice :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 04 led 2024, 10:27

Mravenci jsou u mě vždycky na citrusech napadených puklicí ve skleníku, protože puklice vylučuje sladkou medovici jako mšice, tak se minimálně přiživují, na té medovici pak roste ten černý houbový povlak, pomáhal lepový pásek na kmínek, který ale zastaví jak mravence tak puklice, pokud už nejsou na stromku, takže důkaz jestli mravenci přenáší i puklice to zrovna není.

Co jsem pozoroval, když silně napadenou rostlinu vynesu a mechanicky zlikviduji viditelné puklice a nechám ji během léta venku třeba i jen metr od skleníku, puklice se silně omezí a už není problém. Když jsem urychloval mladé semenáče doma pod světlem na všechny škůdce dobře zabírali tyčinky Careo do substrátu, ale ty už asi nejsou k dostání a pro už plodící rostliny taky nejsou vhodné...ale byla to nejednoduší metoda.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 08 dub 2024, 22:47

Zdravim vsechny citrusare a mel bych na vas dotaz :D
Ano bude to specialitka, tusite spravne S21

Mam ponderosu a grep marsh seedless, maji kvety a grepu zloutnou starsi listy.
Tak jsem si rikal, ze by to mozna chtelo nejake ty vYtaminI :P

Hornbach Praha 6 Řepy ani Kaufland Praha 6 Podbaba hnojivo pro citrusy nemaji :-(
V okoli me jine misto, kde by to mohli mit za rozumnou cenu, nenapada.

Zkousel jsem Kristalon GOLD :wink:
Udajne to ale neni pry idealni, jelikoz citrusy potrebuji zelezo.

Tak me napdalo, nez sezenu to spravne hnojivo, nedalo by se to obejit umistenim hrebiku do zeminy ? zelezo+voda ... :o
Jednou jsem delal diry pro semena annon starym velkym rezavym kulatym pilnikem.No a mozna uz nejen mesice, ale spise roky bezely a stale je tam zabodnutej :D
Jestli to k necemu vedlo nebo ne, to netusim ... E1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod meyer » 10 dub 2024, 09:41

Rozumná cena Hornbach? :)
Hornbach má ceny zásadně nejvyšší, ale když chceš jinam, zkus to v Baumaxu, je to jen kousek dál.
Ze zastávky busu č.225 Reinerova pokračuješ do zastávky Bavorská. Baumax je tam za rohem po stejné straně. Stejný výběr, méně lidí a klidný nákup.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 10 dub 2024, 10:31

meyer píše:Rozumná cena Hornbach? :)
Hornbach má ceny zásadně nejvyšší, ale když chceš jinam, zkus to v Baumaxu, je to jen kousek dál.
Ze zastávky busu č.225 Reinerova pokračuješ do zastávky Bavorská. Baumax je tam za rohem po stejné straně. Stejný výběr, méně lidí a klidný nákup.


Zdenku diky za tip :wink: , je to pro me obe daleko, ale Baumax me vubec nenapadnul.Mozna jsem dokonce v zadnem jeste nebyl.
Kdyz jsem koukal v Hornbachu na ceny citrusu, tak jsem myslel, ze se zblaznili.Dival jsem se treba na kumquaty a staly vice, nez 2x tolik, za kolik jsem ho bral kdysi v Bauhausu.Elektroizolacni paska to same.Kaufland 19 a Hornbach 25 E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Argout » 10 dub 2024, 10:41

Radek:
Tintori hnojí citrusy zároveň:
1) svým depotním hnojivem lehce zapracovaným do hlíny
2) zalévá železem
3) dodává do půdy "lupini macchinati", což jsou drcená semena lupiny čili vlčího bobu, prý kvůli kontinuálnímu okyselování půdy dlouhodobým rozkladem

Citrusy má hezké, tak bych mu to věřila :)

Někdy je chloróza způsobena nejen zásadním nedostatkem železa, ale pouhým dlouhodobějším přelitím (třeba když na citrusy při letnění furt leje), nebo přebytkem vápna (možná by stačilo vyměnit trochu substrátu, třeba má kytka plné zuby vápnité vody ze zálivky). Je to prostě provázané.

Místo hřebíku bych investovala do tekutého železa, je, tuším, za stovku.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod mitas » 10 dub 2024, 12:18

FERROVIT = tekuté železo.
Tento prípravok proti chloróze je možné kúpiť v takmer každej predajni pre záhradkárov. No a tak isto v marketoch typu Hyper, Super.
https://www.ferex.sk/detail/ferrovit-pr ... MYQAvD_BwE
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod meyer » 10 dub 2024, 13:29

Tyto všelijaké podpůrné preparáty seženeš i v Globusu, tam je na to celé oddělení ale i tak, když není Hnojivo přímo pro citrusy tak jsem loni vyřešil doma přípravkem na balkonové květiny. NPK je totiž v průřezu vždy základ a železo - když ho přidáš dle Mitase jsi na tom docela dobře.
Ale je to zřejmě otázka větších potřeb rostliny s nastupujícím jarem - rostliny mají hlad a není jim pochuti pražská voda z kohoutku. Doma používáme na květiny a citrusy zejména jen vodu dešťovou, voda kohoutková je vhodná jen ro fíkovníky, těm to vyhovuje.
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod radek.god » 10 dub 2024, 17:06

meyer píše:Tyto všelijaké podpůrné preparáty seženeš i v Globusu, tam je na to celé oddělení ale i tak, když není Hnojivo přímo pro citrusy tak jsem loni vyřešil doma přípravkem na balkonové květiny. NPK je totiž v průřezu vždy základ a železo - když ho přidáš dle Mitase jsi na tom docela dobře.
Ale je to zřejmě otázka větších potřeb rostliny s nastupujícím jarem - rostliny mají hlad a není jim pochuti pražská voda z kohoutku. Doma používáme na květiny a citrusy zejména jen vodu dešťovou, voda kohoutková je vhodná jen ro fíkovníky, těm to vyhovuje.


Vsem dekuji za rady a hlavne za ta jmena konkretnich "pripravku".Problem, je ze jsem na samem okraji Prahy (Suchdol) a tady proste tato specializovana centra nebo hypermarkety apod v okoli nemame.Tady vlastne krome ultrapredrazeneho vietnamce neni vubec nic E7 Jeste zkusim nekdy na kole zajet do par km predrazeneho zahradnictvi na cumendu a uvidime.
Ad ta voda.Zdenek ma pravdu.Ta prechlorovana hnusna mocuvka co tady tece v Praze z vodovodu a bez stavy nebo jine prichute ji tezko dokazu vypit (mam po ni stale zizen a nechutna mi :( ) , tak zrejme neni vhodna na nic, co se rostlin tyce.
Rikam, si, zda spousta veci co koreni ve vode a me ne nebo co mi chciplo, tak zda to neni vodou.
Zaleval jsme tim i masozravky, mno uz zadne nemam, parkrat se totiz napily prazske vody, klidne i odstate a zdechly S13
Posledni doubou a zvlaste v lete je ale ta destovka problem, kdyz uz naprsi, tak je to par kapek.
Kdyz uz tady Zdenek nacal ty fikovniky, tak vsechny odrudy co mam rizky, tak je to ve vode ok.Az na Brown Turkey.Nevim, zda je to vodou nebo odrudou ( muzeme probrat klidne v sekci fikovniky ) , ale tahle konkretni odruda v tom hnije a voda je za 2-3 dny kalna a smrdi.

Zpatky k citrusumu - Hlavne na ponderose je hodne kvetu i listu.Grep mi asi pred mesicem komplet opadal, pak se obsypal poupaty a pak zacaly rust nove listy.Takze tam je o neco mene kvetu, ale vyrazne mene listu.Nove jsou svetle zelene a na ponderose takove zprohybane, ale nezloutnou.Stare zloutnou a opadavaji.
Viz ta absence hobbymarketu a zahradnictvi, nemam zeminu primo pro citrusy, jako jsem byl zvykly pouzivat.Takze jsem oba citrusy presadil s puvodnim korenovym balem do nejakeho mixu zahradnickeho substratu s trochou perlitu.Ale jak moc je nebo neni vapenity, to nepoznam.
Druha vec je, ze jelikoz krome malych semenacu nemam zadne jine citrusy, tak jsme na tyto dve rostliny at uz uspesne nebo neuspesne narouboval mraky
rizku.
Je tedy otazka jak moc je to zelezo v takovem stavu a fazi rostliny dulezite.
Kristalon PLOD A KVET i ten GOLD maji shodne uvedeno :

Zelezo v chelatu EDTA vodorozpustna jako Fe ..... 0.07%

To mi samozrejme jako laikovi nic nerekne, zda je to malo nebo akorat pro citrusy ...
Vetsina hnojiv ma na obalu uveden jen pomer N - P - K , kdy je tam nekdy uvedeno v % jake typy N, P, K tam jsou (celkovy, dusicnanovy, amonny apod), coz mi rovnez jako nechemikovi nic nerekne :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod meyer » 11 dub 2024, 11:15

Tak se s tou vodou tolik netrap, seběhni dolů k Vltavě a máš vodu lepší než z kohoutku a ještě se živinami z trojské čističky... :) Platí stále. E3
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 590
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků