Citrusy pro úplné začátečníky

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod minka » 09 kvě 2022, 11:12

Mám Fortunelu, která začala docela dost obrážet na podnoži-citrumela- ale na roubu jsou pořád stejné listy, co celou zimu a nic nového nevyráží. Z podnože výrůstky odstraňuju. Už jsem i pohnojila. Poradíte mi?
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod J.K. » 09 kvě 2022, 11:50

Fortunely (aspon u mna) mavaju len jednu rastovu periodu - neskor ako ostatne citrusy, plus niekedy v lete kvitnu. Takze len trpezlivost a podnoz olamovat.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 527
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod minka » 09 kvě 2022, 11:58

Díky za radu, budu tedy vyčkávat :)
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 14 kvě 2022, 20:44

Na citrus Sanford F2 Curafora na ponciru zasazený loni do studeného skleníku jsem v březnu naroubovala Miyagawu 00. Zkoušela jsem to už loňský rok, to se nevydařilo, ale letos to vypadá nadějně.
Obrázek
Obrázek

Poté co tu Honza dělá pokusy se zasazením Okitsu jsem si je také sehnala a zkusím je sem příští rok také přiroubovat. Myslím, že v Praze venku a tady ve skleníku budou mít podobné podmínky :D
Jinak Sanford F2 C. kvete a odkvétá, ale myslím, že mám ještě moc mladou rostlinu, aby plůdky udržela.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2022, 21:05

Pěkně Lenko! :) Jinak Okitsu jsem dal do Varnsdorfu, ale na luxusní, i když přes léto trochu stinnější místo, protože je pěkně utopená celkem hluboko ve výklenku, a když je slunce přes poledne vysoko, je tam stín. Ale ráno tam pěkně svítí a na jaře a na podzim tak do 14,00 na plný kule. Právě proto jsem vybral Okitsu. Kromě toho, že by měla mít nejvyšší mrazuvzdornost ze všech satsuma mandarin, tak právě prý ani nemusí úplný úpal. No, uvidíme, jak si tam s tím poradí. V Praze mám také pěkné místo, ale přes léto je tam pec, tam budu dávat Zoricu ranu na trifošce, ta by měla být z Chorvatska zvyklá na ledacos. Už mi pěkně raší z roubu z minulého roku, je ale ještě malá, do země půjde asi až příští rok na jaře.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 14 kvě 2022, 21:24

Aha, moje chyba, neumím číst :D
Do skleníku svítí slunce tak do 15.30, takže tu taky není úplný hic celý den. Pak spíš topí ta zeď. Navíc to teď ještě zastíní víno v přední části a z venku.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Pedro » 16 kvě 2022, 08:30

ZORANA (myslím, že se někde psalo, že objevila paní Zorica a je ranná :-) ) je dobrá volba. U mě nejlepší. I přes pozdní kvetení na jaře, po vytažení ze zimoviště, stihne do podzimu uzrát. I loni, když bylo chladno se to povedlo.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 16 kvě 2022, 10:37

Tak pokud bude mít Adavo Zoranu na podzim, tak zkusím naroubovat ji. Díky za tip.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod minka » 11 říj 2022, 11:43

Letos je divný podzim :wink: a jako nezkušená se ptám, jestli už mám citroníky dát dovnitř, v noci už je tedy schovávám, ale myslím už jako natrvalo.Dík za radu.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Argout » 11 říj 2022, 12:13

Minka:

Asi jak kde a jak co. Na Berounsku mám vše zatím venku, protože když nemrzne, citrusům je venku vždycky líp než v teple uvnitř (mám jen teplé zimování). V okolí Slaného se ale prý včera ráno přehnal mrazík. To by nevadilo třeba mandarinkám (některé to běžně dávají do -5 stupňů), pomeranče taky vydrží víc chladu - tyhle citrusy ale zase těžko snášejí v zimě pokojovou teplotu.

Já mám spíš teplomilnější rostliny typu citrony, limeta, calamondin, kumquat atd. Plánuju je nechat ještě cca 2 týdny venku, ale jsou v pohotovosti na terase blízko vchodu do zimoviště, kdyby se situace náhle změnila.

Naopak Buddhova ruka nemá ráda chlad a vítr, takže ta už by měla být doma klidně od začátku září (nelibost nad nízkými teplotami dává najevo opadáváním).

Když jsem se s citronem zkoušela řídit podle mandarinkářů a na chvilku padla teplota na -1, citron mi šokem opadal a mátořil se z toho celou zimu. Mandarinkáři venčili ještě dalších pár týdnů a vše v pohodě.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 254
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod minka » 11 říj 2022, 17:33

Já mám limetu a kumquat. U mě už byly přízemní mrazíky, tak proto na noc stěhuju domů. Tak snad to přes den ještě nějakou chvíli vydrží a budou moct být venku. U Berouna je asi tepleji.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Argout » 11 říj 2022, 19:23

Tak to mas taky spis teplomilnejsi. Mam chranenou polohu ve 220 m, zatim byly parkrat minimalne 3 stupne. Pokud bude pres den tak jak ted, tak muzou byt venku.
Ja stehuju pouze definitivne jednou za rok ven, jednou dovnitr - potrebuju na to muze a rudlik, stromy uz jsou na limitu jejich nosnosti.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 254
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 11 říj 2022, 21:31

Citroník zrovna patří mezi choulostivější citrusy na mráz, před prvními mrazíky bych zrovna klasický citroník raději uklidil. Ale doporučil bych spíše chladnější zimování na nějakém světlejším místě, tak do 15 max. 20°C. Jinak kalamondin snese v pohodě -3 °C, mám to vyzkoušeno, ale nesmí mít plody. Plody poškodí už i mírný mrazík. Semenáč grapfruitu mi snesl krátkodobě i -5°C zcela bez poškození, to samé unshiovky. Kalamondin při této teplotě (-5°C) už omrzl fest. Naopak klementinka (citrus reticulata) mi omrzla už při -3°C celkem slušně. Limeta a kumquat jsou tropické citrusy, u nich bych mrazíky neriskoval a teplé zimování by jim na světlém místě vadit nemělo, ale záleží samozřejmě i na tom, na čem je to naroubované.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod minka » 11 říj 2022, 21:46

Já mám ani ne půl metr keříky, ty snadno přestěhuju.
Hofis, myslím že podnož je citrumelo.
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 357
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Hofis » 12 říj 2022, 07:24

Tak to by měly dát teplejší zimování v pohodě. Při teplém zimování je důležité co nejsvětlejší místo přes zimu a v nejtmavších měsících omezit zálivku tak, aby se substrát udržoval mírně vlhký, určitě nepřelévat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník