Citrusy pro úplné začátečníky

zde můžete probrat vše ohledně citrusů

Moderátor: Stanley_51

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod minka » 12 říj 2022, 08:03

Světlo mít budou, mám tu žárovku pro rostliny a musím svítit i jiným , tak se přiživí :)
Uživatelský avatar
minka
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 359
Registrován: 04 čer 2013, 09:58
Bydliště: jindřichohradecko 475m/n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Pedro » 12 říj 2022, 10:34

Citroníky jsou opravdu trošku méně odolné. Já mám ale ještě úplně vše venku, ale u nás bylo minimálně jen 6 stupňů. Venku je tedy pro rostliny na zahradě zatím velká pohoda.
Jediný kdo na chlad výrazněji reagoval byl citroník Meyeri a ten mi shodil skoro všechny listy, takže zůstal jen obsypán plody :( . Ale to je vždy rebel, který vždy dělá něco jiného než ostatní. :lol:
Jinak unšijovkám počasí svědčí. Venku se už plody vybarvují. Sice nejsou ještě úplně sladké, ale už určitě jedlé :D . Kdo chce sladké, tak v Lídlu prodávaly mandarinky ZORANA z Chorvatska, ne Španělska!. Jsou výborné. U mě Zorana tak sladká ještě není :)
Já vše zimuji v chladu a tam to také platí, že citroníky to snížení až třeba k nule nemají moc rády. Některé to snášejí lépe, některé hůře(třeba NO13).
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 30 říj 2022, 20:43

Thomasville mi zaplodila snadno, tak ji dám do této sekce úplných začátečníků. Zatím tedy pořád zelené, ale trochu světlají.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod mitas » 01 lis 2022, 17:11

Lenka, na tak slabo olistený stromček nechať 4 plody je dosť hazardom. Stromček sa takto vysilí a dosť ťažko sa z toho spamätáva, lebo všetka sila z koreňov ide len do plodov a na ďalší rast už nemá energiu.
Je pravidlom, že maloplodé citrusy v nádobách by mali mať aspoň 25 listov na jeden plod, u veľkoplodých ( napr. Citrus pyriformis "Ponderosa" ), ktorý plod dorastie až do 1,5 kg ja nechávam 50 listov.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 01 lis 2022, 17:56

Ano, máte pravdu. Na začátku sezóny, po odkvětu, jsem nechala pět plodů, pak jsem jeden odstřihla a vypadalo to přiměřeně. Myslela jsem si, že plody budou menší a že rostlina něco přiroste. Ale růst se nekonal, vše šlo do plodů. Tak teď už to nechám dozrát a příští rok bude bez úrody. Brala jsem to jako kumkvát, ten si nechá jen plody které uživí, zbytek opadává. Alespoň ten můj.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Jibro » 03 lis 2022, 19:21

Thomasville je hodně pozdní odrůda, na jihu Francie plně dozrává až na jaře v dubnu, plně vyzrálý se dá jíst jako kumkvát i s kůrou má dobrou chuť, ale osobně bych plody na takhle malé rostlině přes zimu už nenechával, dají se spotřebovat i zelené, budou kyselé jako limetky.
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 158
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Lenkalor » 03 lis 2022, 20:04

Teď jsou plody bledě zelené a trošku měkké, takže už asi trochu zrají a mohly by být šťavnaté. Tak já je o víkendu odstřihnu a budou do čaje. :D
Musím odpozorovat, jak která rostlina reaguje na přetížení. Limetka a kumkváty reagují opadáním přebytečných plodů a vesele přirůstají, tady jsem si myslela, že to bude stejné. Děkuji za rady.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod dzani696 » 23 led 2023, 18:14

Máte niekto doma: Double Blood Orange x Meyer Lemon (Arcobal or tiger orange) a Palestine Sweet Lime?
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Argout » 26 led 2023, 20:10

dzani696 píše:Máte niekto doma: Double Blood Orange x Meyer Lemon (Arcobal or tiger orange) a Palestine Sweet Lime?


Měla jsem pár let Double Blood Orange x Meyer Lemon, v létě jsem ho tu nabízela. Krásný stromek, ale nelíbilo se mu moje zimování (chce chladno v zimě), tak jsem ho dala pryč.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod Argout » 27 led 2023, 07:49

Koupila jsem ho tady:

https://www.oscartintori.it/prodotto/li ... m-x-ds-19/

Posilaji luxusne zabalene rostliny. Ale tenhle jsem si privezla osobne, byl vetsi nez ty, co posilaji. Je hezke tam jet na vylet. Sklenik je uplne fascinujici.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod dzani696 » 27 led 2023, 15:57

Zrovna na tej stránke som naň náhodne natrafil :D škoda, niejak mi tá ponúka ušla.Ono by mi celkom postačil aj odrezok.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod J.K. » 27 led 2023, 16:16

Za nieco menej penazi sa da kupit aj u taliana. Mna tieto okrasne citrusy moc neooslovili, ale u tohoto je vyuzitelnost predsalen lepsia, ako pri budhovej ruke, za ktorou sa ludia tak trhaju :)
https://agrumilenzi.it/en/negozio/citru ... yer-lemon/
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 528
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod dzani696 » 30 led 2023, 18:10

J.K. píše:Mna tieto okrasne citrusy moc neooslovili

Mňa naopak oslovili tou odolnosťou voči chladu u toho LM X DS-19' sa na niektorých stránkach uvádza až -12°C čo beriem s rezervou. Ale za vyskúšanie to stojí.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod dzani696 » 10 bře 2023, 06:49

Tak Mayer asi nebude Mayerom.
Alebo to je len nedostatkom slniečka? Chýba mu totiž typické sfarbenie kvetov. A príde mi že produkuje len akoby samčie kvety. Ale to sa stáva vždy na začiatku kvetenia.
Obrázek
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Citrusy pro úplné začátečníky

Příspěvekod mitas » 10 bře 2023, 17:26

Jano ten tvoj MEYER sa inak správa, keď je umiestnený vonku a svieti naňho priame slnko a inak keď je umiestnený v byte za oknom. Vonku umiestnené citrónovníky majú antokyanové zafarbenie kvetných pukov, no v byte sú kvetné puky sýto biele. Vonku kvitnúce citrusy majú vplyvom nižšej teploty samčie a samičie kvety, no v byte vyššia teplota produkuje väčšinou len samčie kvety.
Obrázek
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na CITRUSY

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků