Annona muricata

zde můžete probrat vše o pěstování anony

Moderátor: Stanley_51

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 31 led 2024, 14:13

MonikaV píše:Radku, fajn, že zkoušíš roubování, (ty veliké listy raději zkrať a nech jen ten malý lísteček na vrcholku) roub se tak zbytečně vysiluje a prosím podívej se na nějaké ty videa na youtube je jich tam opravdu hooodně S6 https://www.youtube.com/watch?v=42g_p6Q7plE
a když přes roub jemně přehodíš sáček- je taky dobrý, nebude tak vysychat S6
roubování na třetí fotce by mohlo vyjít


JJ Moniko, trenuji primarne na ty rizky od Tebe, uz se tesim az bude ten spravny cas a na to co za specialitky posles S20 ( 3x jsem zkousel na Tvoji SZ odpovedet a vzdy to skoncilo chybou SQL serveru a nic se neodeslalo.
Video zajimave, jen me zaujalo, ze ty rouby jsou hoooodne tluste a jak to muze takhle srust :-o .Ja myslel, ze tam nesmi byt pokud mozno vubec mezera, aby to prirostlo.Kazdopadne ty videa jsou vzdy s nakym sirsim roubem a podnozi, tak to vypada jednoduse, ale v praxi s tenkym roubem a jeste tenci podnozi je to velmi obtizne.
Tak u cherimoly to bude v pohode, ikdyz posles tlustou "vetev" :wink: , moje mango ma skoro 1cm, tak to snad taky pak nak zvladnu.

Franz píše:to je celkem bezproblémové afinita dobrá a růst taky jen u toho roubu je třeba urvat všechny listy a pokud to zabezpečíš proti nizké vzdušné vlhkosti tak se dílo podaří


S tema listkama je mi to jasny, diky Vam obema za radu, zkratim je jeste dneska, ten igelitak taky nakej najdu.Mam jen strach, aby to nebylo prilis vlhke a nezplesnivelo :-o
Uz se mi stalo i ze rouby zplesnively (nebo naopak uschly) , ackoliv byly treba ustrizene rohy igelitaku nebo s mnoha propichanymi otvory.Holt to chce zkouset :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod MonikaV » 01 úno 2024, 11:35

Radku, muj email ti poslu do sz.
(Long diky)
Naposledy upravil MonikaV dne 01 úno 2024, 11:54, celkově upraveno 1
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Annona muricata

Příspěvekod longr » 01 úno 2024, 11:47

Raději nepiš mail takhle volně do fóra, ale raději jej posílej zprávou nebo aspoň třeba některé prvky uprav slovně (puntík), (uzenáč), aby roboti, kteří fóra lustrují za účelem sběru adres pro spamy, neměli tak snadnou práci :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 05 dub 2024, 23:23

radek.god píše:Tak uvidime :o

Ufiknul jsem tri vetrvicky z male muricaty
a zkusil to naroubovat na ty 2+m cherimoly :x



Tak tohle se ZATIM nepovedlo :-(
Vsechny 3 rouby bohuzel uschly.
Asi to chce holt tlustsi a nebo drevnate rouby a obalit parafilmem.
Mno nic, budu muset pockat nejen na parafilm, jelikoz moje jedina muricata ma jen hlavni tenky kmen bez vetvi s par listy a ten se mi kratit nechce :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod longr » 06 dub 2024, 11:18

Mně se cca 2mm roub A. muricata na A. cherimola chytil krásně. Na jednu čerimoju, kam jsem šoupl jeden roub Fino del Jete, jsem po zdánlivém chcípnutí roubu přidal ještě očko téže odrůdy a k tomu ještě roub A. squamosa. Nakonec ale roub znovu obrazil, takže teď na rostlině valí šlahoun FdJ a pod tím větvička A. squamosa. Vypadá to vtipně :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 06 dub 2024, 13:56

longr píše:Mně se cca 2mm roub A. muricata na A. cherimola chytil krásně. Na jednu čerimoju, kam jsem šoupl jeden roub Fino del Jete, jsem po zdánlivém chcípnutí roubu přidal ještě očko téže odrůdy a k tomu ještě roub A. squamosa. Nakonec ale roub znovu obrazil, takže teď na rostlině valí šlahoun FdJ a pod tím větvička A. squamosa. Vypadá to vtipně :)


A ten roub muricaty byl komplet zeleny MEKKY z cersve vyrostle vetve jako v mem pripade nebo proste naka starsi 2mm vetvicka ?
Roub jsi pred roubovanim omotal cely vc vrsku parafilmem nebo ne ?
Myslis ze bych Te o ten roub squamosy a pripadne nejaky z muricaty mohl nekdy poprosit ? S20
Jedno semeno z 10 mi kdysi vyklicilo, ale rostlina se nedozila zimy :-(
posli sem urcite fotku te rostliny s rouby at mame predstavu 8)
Btw, jelikoz s roubovanim teprve zacinam, tak bych mel vseobecny dotaz na zkusenejsi pestitele, nez jsem ja (tzn asi kdokoliv :o )
Musi byt kousek roubu, pak ocko(nebo pupen) a pak zbytek roubu nebo staci naroubovat jakoukoliv cast a jakkoliv dlouho ?
Typicky , budu mit 10cm roub, odhadem z toho udelam 2, max 3 ...
slo by udelat treba 5x 2cm nebo extrem 10x 1cm a naroubovat to, aby se to chytlo ?
Co jsem psal uz v SZ Monice a ceho jsme si vsimnul je to, ze annona po rezu nepokracuje v rustu v miste rezu, ale hodi snad ve 100% pripadu bocni vetev.Takze vlastne mi prijde vic vse nad 1cm od ocka jako zbytecne plytvani materialem ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod MonikaV » 06 dub 2024, 14:36

radek.god---musím na tvou otázku odpovědět-----Radku, vždycky jen a jen z očka pokračuje roub ----takže jestli budeš mít 10cm větvičku a na ní 3-4 očka (10 oček by byl neskutečný zázrak) tak jsou použitelné jen a jen ty s očky a pak záleží na metodě kterou si vybereš, buď roubuješ větvičku s 1 nebo 2 očky a nebo metodu očkování, kde použiješ jen očka. (já nechávám nad očkem vždycky kousek větvičky, když uřízneš hned nad očkem může se stát, že ti očko zaschne )
(mám zkušenost--- JDE roubovat mladý křehký zelený roub do čerstvě mladé zelené větvičky (je to náročnější)
JDE polovyzrálý roub do zelené nebo polovyzrálé větvičky.(ideál)
JDE vyzrálý roub do vyzrálé větvičky.(ideál)
NEJDE MI mladý křehký zelený roub roubovat do polovyzrálé nebo vyzrálé větvičky ( S13 )
Radku nevím jestli je to srozumitelné... takhle to mám s roubováním já.
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Annona muricata

Příspěvekod longr » 06 dub 2024, 20:18

Zatím nemám u squamosy moc z čeho brát, sebral jsem jí jednu malou 4cm boční větvičku u "země", ale ona moc neroste. Jakmile se trochu povytáhne, klidně něco poskytnu. U muricaty bych za čas taky něco obětoval, ale teď není moc v dobré kondici. Zimoval jsem ji na chodbě v cca 13°C a teď v teplejším prostředí shazuje listy.

U roubování je zásadní očko - pupen. To by ideálně mělo být co nejblíže místu roubování, aby táhlo.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Annona muricata

Příspěvekod Franz » 06 dub 2024, 21:18

taky je důležité pracovat rychle aby to co nejméně oxidovalo do minuty by mělo být hotovo moje přemrzlé murikaty se taky pěkně drchají občas něco kvete, rouby taky můžu poskytnout více méně vše dělám žiletkou jsou to hladké řezy
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 07 dub 2024, 10:31

MonikaV píše:(mám zkušenost--- JDE roubovat mladý křehký zelený roub do čerstvě mladé zelené větvičky (je to náročnější)
JDE polovyzrálý roub do zelené nebo polovyzrálé větvičky.(ideál)
JDE vyzrálý roub do vyzrálé větvičky.(ideál)
NEJDE MI mladý křehký zelený roub roubovat do polovyzrálé nebo vyzrálé větvičky ( S13 )
Radku nevím jestli je to srozumitelné... takhle to mám s roubováním já.


Moniko diky moc za vysvetleni :-)
Ockovani jsem zkousel kdysi, ale nechytlo se to, ani uz nevim zda to byla fejchoa, kvajava nebo neco jineho.
Urcite jsem aspon v pripade annony nechal par cm roubu i nad ockem.Protoze jsem si chybne myslel, ze to bude z vrcholu pokracovat a ne ze se to tam zasekne a ze to bude hazet pouze bocni vetve z toho ocka. Mozna se da i rict ze nad i pod ockem byla stejna vzdalenost.Ale primarne jsem to rezal tak, aby byla sance tu spodni cast seriznout a to i opakovane, kdyby se mi to nepovedlo.U te Annony to slo tusim dobre.VELKY problem byl jen pri rezani do podnoze :shock:

* JDE roubovat mladý křehký zelený roub do čerstvě mladé zelené větvičky (je to náročnější) *
- ted me napada ale otazka napr u te muricaty, ale vlastne i fejchoy, syzigium myrtyfolium, ugni molinae apod, kde to zacina temi tenkymi zelenymi vetvickami )
Co kdyz z rostliny roste tenka zelena vetvicka, kde zadna ocka nemam/nevidim nebo tam jsou rovnou misto ocek male listky - to se taky do te cestve mlade zelene vetvicky chytne/muze chytnout ? A jak se pri tak malem prumeru dostanu na kambium ? To mam taky zkusit seriznout cca do protahleho V nebo je lepsi to jen jednim posunem noze jakoby oholit a nechat tomu kulaty tvar? Asi bude lepsi nechat tu vetvicku narust a zesilit na 3+ mm, ze ? Zrejme jsem udelal ten posledni bod co jsi psala, ze Ti nejde.Tzn tenhle tenky 2mm zeleny rizek muricaty jsem narouboval za kuru hlavniho kmene cherimoyi, mozna i jeden do mista mezi hlavni kmen a vetev.Takze pokud to chapu dobre, tak tohle bylo spatne od zacatku a nemelo to sanci na uspech ? Hlavni kmen se bere jako vyzrala vetvicka ? Do vyzrale drevnate vetvicky jsem zatim nic nerouboval, teda krome citrusu, kvajavy a katlejany a az na ty citrusy to nedopadlo uspesne ( zatim) Ikdyz nevim, zda ty rizky fejchoy/psidia od Tebe byly polovyzrale nebo vyzrale.Vpodstate nevim co si pod tim polovyzraly vs vyzraly predstavit nebo jak je rozlisit :-o Polovyzraly do vyzraleho jsi tusim nezminovala, takze to je asi ta varianta co nejde ... nebo jde :-o ?

longr píše:Zatím nemám u squamosy moc z čeho brát, sebral jsem jí jednu malou 4cm boční větvičku u "země", ale ona moc neroste. Jakmile se trochu povytáhne, klidně něco poskytnu. U muricaty bych za čas taky něco obětoval, ale teď není moc v dobré kondici. Zimoval jsem ji na chodbě v cca 13°C a teď v teplejším prostředí shazuje listy.
U roubování je zásadní očko - pupen. To by ideálně mělo být co nejblíže místu roubování, aby táhlo.

jasne, to chapu, hlavne at Ti to dobre roste a az bude vice materialu a z ceho brat, budu za roub vdecny, kdyztak mi pak prosim napis SZ az bude neco k poslani at Te s tim zbytecne neotravuju S14 . Ad to ocko diky za radu, chce to holt vice praxe, aby se mi nestalo, ze to seriznu pod tim ockem moc.Snazim se pod ockem mit tak 1-1.5 cm seriznute casti roubu a pak treba 1 cm neseriznute casti a pak ocko a nad tim 2cm, podle rizku a vzdalenosti ocek.
A ted me napada, ta 4cm vetvicka te squamosy, dyt to musela mit tak 2mm a byt cela svetle zelena, neco jako jsem mel na te muricate a jak se mi to za kuru naroubovat nepovedlo.Tak v takovem stavu jsi ji uspesne narouboval ? :shock:

Franz píše:taky je důležité pracovat rychle aby to co nejméně oxidovalo do minuty by mělo být hotovo moje přemrzlé murikaty se taky pěkně drchají občas něco kvete, rouby taky můžu poskytnout více méně vše dělám žiletkou jsou to hladké řezy


No to se lehko rekne "do minuty" :D , hlavne zezacatku jsem rezackou zajel v cherimoye do dost peknych vetvi tak hluboko, ze jsem je temer odriznul od kmene a uz mi to pak neslo naroubovat nebo zaroven drzet tezkou vetev, roub a omotavat paskou. A ne vzdy to zajelo jen do rostliny, te krve na podleze byly snad hektolitry a triska z annony pod nehtem taky nebyla lahudka, druhy den pekne palila :? :-(
Dekuji kazdopadne za nabidku roubu a napisu Ti az mi prijde parafilm nebo schrastim neco na roubovani, at to dam roubovat po prichodu co nejdriv.U roubu od Moniky jsem cekal zbytecne dlouho, protoze jsem to roubovani samozrejme studoval na youtube a vlastne se to teprve ucil.Takze ziletka je dle Tveho nazoru lepsi, nez rezacka ? Doma zadnou nemam , takze uz si nepamatuji jak je pevna, ale napada me - neohyba/neprohyba se behem toho rezu ?


Obrázek
Tady je ten priklad, kdy mi ta rezacka sjela az moc.Snad se to casem zaceli :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod MonikaV » 07 dub 2024, 13:44

Cerstvy krehky zeleny ( vyrosteny na jaro)
Polovyzraly ( vetvicka co vyrostla na jaro a uz roste v lete, stava se z ni polovyzrala vetvicka)
Vyzraly ( je drevnaty,po zime)
Takze ja ti poslala vyzrale rouby ( psidia,kvajavu,, asiminu,annonu drevnatou i polodrevnatou- protoze nestihne pres zimu uplne zdrevnatet tak jako fejchoa,) no snad se v tom trochu zorientujes...
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Předchozí

Zpět na ANONA ( Annona )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků