Annona muricata

zde můžete probrat vše o pěstování anony

Moderátor: Stanley_51

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 13 lis 2023, 17:10

MonikaV píše:radek.god---- opravdu začíná růst? (že by měla u tebe lepší podmínky, než v létě--no všechno je možné)
semínka muricaty nemám, ani ovoce jsem nikde neviděla)

No jednoznacne tam jsou videt prirustky nejen novych listku, ale i mozna zarodku vetvicek a rustu do vysky.Druha cela oapdala, pak mela nove 5-7mm listky, ale ty pak nejak zmizely a rostlina uschla.
Tentokrat jsem muricaty mel vlastne cely rok v byte.Az na tu jednu, ktera, kdyz uz byla temer ko, tak jsem ji dal v lete na slunce na pokus.Coz nikam nevedlo.
Jakmile bude silnejsi, chci zkusit blbnout s pokusy o roubovanim na cherimoly.
Zkousel jsem zakorenit i rizky ale nikam to nevedlo, vzdy uschnou nebo zplesnivy S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod longr » 13 lis 2023, 19:33

Zkusil bych spíš vzdušné hřížení. Větvičku okroužkovat, potřít stimulátorem a zabalit do propustného substrátu do strečfolie. Tu pak udržovat mírně vlhkou, dokud se neobjeví kořínky. Některé tvrdohlavé kytky se tak dají překecat.
Jednu rostlinu taky mám, ale loni na podzim jsem ji neschoval včas, takže dostala zásah skoromrazem. Letos to rozdýchávala a už zase pěkně roste. To A. muricata mráz tolik neuškodil, ale zase roste pomalu.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 13 lis 2023, 20:34

longr píše:Zkusil bych spíš vzdušné hřížení. Větvičku okroužkovat, potřít stimulátorem a zabalit do propustného substrátu do strečfolie. Tu pak udržovat mírně vlhkou, dokud se neobjeví kořínky.

Diky za tip :wink:
Koukal jsem na videa jak na to.Dokonce i primo s muricatou.
Psali, ze vetvicka ma mit prumer min. tuzky.
Takze pokud se rostlina vubec teto faze dozije, tak to vyzkousim tak koncem pristiho roku S13
Jinde zkouseli pre-rooting, kde to jen zabalili do alobalu a zacly se na kure vytvaret zarodky korenu a pak tim urychlyli nasledne vzdusne hrizeni tesne pod oblasti tech zarodku korinku.Musel bych to delat na hlavnim kmenu a i ten je moc tenky.Mam strach o zlomeni rostliny.
Muzu to ale vyzkouset na cherimole, urcite najdu nejakou s vetvi, ktera udrzi pvc pixlu i se zeminou...
Ja to hrizeni uz zkousel neuspesne na psidium guave, mozna i fejchoa a pistacie vera.Ale nemel jsem alobal na zakryti a je mozny, ze jsem pouzil mikrotenovy sacek.A je otazka do jaké hloubky jsem tu kuru ohodal.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod Franz » 15 led 2024, 22:15

tak mi muricaty prošli obdobím chladu asi i mínus teploty, aneb listí spálené od mrazu 90% listí opadlo tak jsem zvědav jak to dají, ale jsou to velké rostliny tak snad jo
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Annona muricata

Příspěvekod MonikaV » 16 led 2024, 10:32

Prijde mi ,ze muricaty jsou choulostivejsi nez cherimoye. Pri 7 stupnich mi opadly vsechny listy, a nyni jsem muricatu prenesla do domu a prisvetluji, (ma cca 40cm,tak doufam, ze to da :D )
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 16 led 2024, 18:38

MonikaV píše:Prijde mi ,ze muricaty jsou choulostivejsi nez cherimoye. Pri 7 stupnich mi opadly vsechny listy, a nyni jsem muricatu prenesla do domu a prisvetluji, (ma cca 40cm,tak doufam, ze to da :D )

JJ, muricaty vydrzi PRD E7
Ze vsech asi 7-10 semenacku mi prezily 2 do konce leta a dnes uz mam bohuzel jedinou.
Mam ji ve velkem kelimku od jogurtu asi 30 cm od topeni, jakekoliv pokusy o presazeni do jinych nadob skoncily koncem rostliny :?
Rostlina se rozrusta prakticky az od konce podzimu ci zacatku zimy.Do leta byly prirustky minimalni nebo se uplne zastavily ci opadaly a chciply.
Jsem na 35-40 cm a uz vidim, ze rostou bocni vetve.Coz je super, protoze je chci zkusit naroubovat na cherimoly a treba i zakorenit rizky.
Radeji bych je zkusil mnozite ze semen, ale marne premyslim, kde realne sehnat klicitelna semena :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 16 led 2024, 18:41

Franz píše:tak mi muricaty prošli obdobím chladu asi i mínus teploty, aneb listí spálené od mrazu 90% listí opadlo tak jsem zvědav jak to dají, ale jsou to velké rostliny tak snad jo

No je to otazka , u cherimoly jsem cetl, ze nizssi teploty LEHCE pod nulou vydrzi MLADSI rostliny, tak tipuji, ze u muricaty to bude podobne.
Samozrejme kdyz mam jedinou a vim, ze je tropicka, tak bych se neodvazil ji dat nekam na 0 nebo do minusu :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod longr » 16 led 2024, 18:53

Mně muricata taky snesla terploty k nule, ale radost z toho neměla, takže už jsem si letos dal bacha. Přesazování je v pohodě, substrát nesmí mít strukturu betonu a dole klasicky drenáž. Vhodné asi je ji přesadit včas, dřív, než prokoření květináč úplně dokola, to asi nemá ráda.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 16 led 2024, 18:58

longr píše:Přesazování je v pohodě, substrát nesmí mít strukturu betonu a dole klasicky drenáž. Vhodné asi je ji přesadit včas, dřív, než prokoření květináč úplně dokola, to asi nemá ráda.

No ty co jsem presazoval, tak mely minimalni korenovy bal, takze to, ze by jako prokorenily ten velky kelimek od jogurtu, to ani omylem.Proto jsem i tu stavajici zatim nepresazoval a mam z toho presazeni strach.Kdyz chcipne cherimola, tak mam dalsi a mraky semen a verim, ez se zase brzy v obchode objevi.
Kdyz chcipne muricata, tak jsem v haji :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod Franz » 16 led 2024, 19:46

cherimoya je mnohem odolnější snesla i lehký mrazík a celkem i plodila čistej subtrop
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Annona muricata

Příspěvekod Stanley_51 » 16 led 2024, 22:28

Franz píše:cherimoya je mnohem odolnější snesla i lehký mrazík

Zapomněl jsem semenáče cherimoiy ve skleníku, po prvních mrazech (-6°C) v pohodě, jenže pak přišla rána -12°C a to už nerozdejchaly.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 20 led 2024, 14:11

Ono i tech -6 °C musel byt zazrak.
Me neprezila i teploty blizeji k nule, ale venku pod orechem.Holt kombinace zima a mokro ji dorazila.
Tak pockam az bude delsi dobu kolem nuly a zkusim ji dat na balkon. Jinak to bude dalsi rok, kdy jen poroste a nepokvete.
Nezkousel jsem ji ale davat do volne pudy.
Myslim jako jaro-podzim samizrejme :x
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod radek.god » 29 led 2024, 15:49

Tak uvidime :o

Ufiknul jsem tri vetrvicky z male muricaty
a zkusil to naroubovat na ty 2+m cherimoly :x

Premyslim zda to nechat takto nebo ty rouby jeste uriznout na pul a zkusit je jeste k necemu priplacnout.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Annona muricata

Příspěvekod MonikaV » 29 led 2024, 19:48

Radku, fajn, že zkoušíš roubování, (ty veliké listy raději zkrať a nech jen ten malý lísteček na vrcholku) roub se tak zbytečně vysiluje a prosím podívej se na nějaké ty videa na youtube je jich tam opravdu hooodně S6 https://www.youtube.com/watch?v=42g_p6Q7plE
a když přes roub jemně přehodíš sáček- je taky dobrý, nebude tak vysychat S6
roubování na třetí fotce by mohlo vyjít
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 993
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Annona muricata

Příspěvekod Franz » 29 led 2024, 21:58

to je celkem bezproblémové afinita dobrá a růst taky jen u toho roubu je třeba urvat všechny listy a pokud to zabezpečíš proti nizké vzdušné vlhkosti tak se dílo podaří
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na ANONA ( Annona )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků