anona cherimola

zde můžete probrat vše o pěstování anony

Moderátor: Stanley_51

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 11 úno 2018, 17:36

"Kříženci" - polovina rostlin má listy ,druhá - bez listů. Mám dotaz na pěstitele cherimojí . Může rostlina na zimu úplně shodit listy ,a nebo je možné tento jev u části semenáčků považovat za znak po jednom z rodičů ,tedy asimíně ? Semenáčky jsem měl všechny na stejném místě , ve stejném prostředí. Pan Fridrich mě nechtěl pokazit radost :lol: a do telefonu mě dnes řekl ,že ta půlka bez listů je jednoznačně po tatovi -asimíňákovi :lol:
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod Radim K » 12 úno 2018, 01:32

Annona může při chladném zimování nebo přísušku opadat zcela, ale není to úplně běžné. Opadané rostliny v popředí mi spíš připomínají Asiminy. To jsou skutečně ti kříženci, které jsme u Tebe, Miloši, viděli?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: anona cherimola

Příspěvekod caver » 12 úno 2018, 11:03

Ahoj,

cherimoje v chladném zimování opadávají, ale záleží na odrůdě, jak moc a kdy. některé odrůdy opadají hned po ochlazení, jiné až těsně před růstem nových listů. Jinak jak píše Radim, ta přední řada habituelně připomíná asiminy - "klikatost" internodií, pozice a tvar koncového pupene - zajímavé, moc zajímavé. Kdybys byl třeba ochoten časem nějakou vyměnit nebo nechat z ní roub, byl bych moc rád.
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 13 úno 2018, 08:45

Pánové ,oba máte můj obdiv a já se všem omlouvám. Přední řada jsou skutečně asimíny .Poznali jste to dokonce z mobilfotky ! Hned včera ráno ,po přečtení Radimova příspěvku ,jsem vyhrabal od rostlinek tato čtyři semena. Semenáčky mě přinesl někdo ze spolužáků a já jsem je přimíchal mezi anony.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod ZdenekCernoch » 12 bře 2018, 06:49

Neal je trochu skepticky tomuto křížení: v USA se o něco podobneho snaží od roku 1940 a vždy to končí neuspěchem.

This cross of Annona cherimola x Asimina triloba has been repeated many times, starting in the 1940's. It always has failed.

The reason is almost certainly a disparity in the chromosome numbers. A.cherimola has 2n=14 and A.triloba has 2n=16. Thus the chromosomes will fail to pair properly at mitosis.

Taky zkoušeji roubovat na podnož asiminy annonu cherimoyu : roub se příjme a do zimy normálně roste, ale na jaře již nevyraší :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 12 bře 2018, 21:02

Zdeňku ,Nealovi děkuji za odpověď a tobě za zprostředkování. Je úžasné ,že se o to už takovou dobu pokoušejí.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 13 bře 2018, 10:35

Metody křížení rostlin
http://milujemezahradu.cz/slechteni-kve ... bridizace/
Zajímavá je část Mezidruhová hybridizace - Předběžné vegetativní sblížení a Opylení směsí pylu .
Odbočka ke kiwi. To vegetativní sblížení jsem si prakticky vyzkoušel u kolomikty. Na kolomiktu mám naroubovanou argutu a do té arguty dávám rouby chinensisek a hybridů. Pořád tam nic nechytalo a pak došlo ke jakémusi zlomu a najednou tam jde všechno.
A což tak přiroubovat Forkertem opačně asimínu do cherimoye . Teď je na to vhodná doba.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod Pavel_CZ » 15 kvě 2018, 07:45

Nechci tu rozpoutat nejakou diskuzi o toxinech v annonovitych, uz se o tom psalo dost a asi o tom kazdy slysel (Guadalupe apod.), ale zrovna se na americkem foru bavi o Petersonovi a priznacich Parkinsona. Viz. video https://www.petersonpawpaws.com/grafting/
At si kazdy ji co chce, ja mam ale k tomuto druhu ovoce neduveru :(
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: anona cherimola

Příspěvekod nene » 15 kvě 2018, 08:49

To vypadá jako výsledek pokusu na člověku....bohužel s kladným výsledkem.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: anona cherimola

Příspěvekod amy80 » 15 kvě 2018, 10:22

Pavel_CZ píše:Nechci tu rozpoutat nejakou diskuzi o toxinech v annonovitych, uz se o tom psalo dost a asi o tom kazdy slysel (Guadalupe apod.), ale zrovna se na americkem foru bavi o Petersonovi a priznacich Parkinsona. Viz. video https://www.petersonpawpaws.com/grafting/
At si kazdy ji co chce, ja mam ale k tomuto druhu ovoce neduveru :(


A nepsalo se něco podobného i o asimině?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: anona cherimola

Příspěvekod Pavel_CZ » 15 kvě 2018, 13:54

Ano, je to to same, akorat u asiminy prej v mensi koncentraci. Zrovna jsem ale cetl tohle vlako, tak jsem to napsal sem. Jinak Neal tam uz osobne psal, ze zadneho Parkinsona prej nema. Kdo chce, at si precte...
http://growingfruit.org/t/the-dangers-o ... n/16536/32
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: anona cherimola

Příspěvekod Jozef » 17 srp 2018, 13:36

Tak jsem si to přečetl a zjistil jsem že na jednom ostrově pěstují anonu muricatu a že je tam hodně nemocných na Parkinsonovou chorobu.Tam je toto ovoce každodenní potravou. Kolik plodů za rok jich sníme u nás?
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: anona cherimola

Příspěvekod vrana » 08 pro 2018, 14:06

asi před 6 týdny jsem v kauflandu koupil anona cherimoya plod slevněný asi ze 40kč na asi 20kč, měký, zralý.bylo v něm 22 semen, vysel jsem je do květináčů a mám je na balkoně v mrazu stále trochu vlhké,to dělám podle příručky pro botanické zahrady: pardon mám ji na zahradě, píšou tam že potřebuje chladnou stratifikaci.na balkoně to brzy zamrzne nevadí to? Prý anona má silné protirakovinné účinky? nebo zvyšující imunitu.???
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: anona cherimola

Příspěvekod pavell » 08 pro 2018, 15:09

Nechci být za chytrého, ale mě se osvědčila stratifikace v chladném sklepě, sice ne přímo u annony ale u hodně druhů semen rostlin co potřebují chladnou stratifikaci já bych je dal do jara do chladného sklepa.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: anona cherimola

Příspěvekod Radim K » 08 pro 2018, 16:26

Cherimoya a její semena nesmí na mráz a semena nepotřebují žádnou stratifikaci! Ohledně léčivých účinků, to se týká listů Annona muricata, nikoli A. cherimoya. Navíc oba druhy mají listy zároveň toxické (cherimoya mnohem více).
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na ANONA ( Annona )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník