anona cherimola

zde můžete probrat vše o pěstování anony

Moderátor: Stanley_51

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 11 bře 2017, 11:34

Pan Fridrich má z tohoto "křížení" asi hrst semen a část jich už má v zemi. Podrobnosti neznám ,ale může nám to popsat sám. Je zaregistrován pod jménem Jozef . Mám povoleno vám to sdělit :)
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 09 kvě 2017, 11:40

Obrázek
Kříženci lezou ,ale moc tomu nevěřím . :evil:
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 11 kvě 2017, 19:57

Tak jsem projel celý oddíl Anona cherimola a v roce 2009 tu Vašek naprosto podrobně popisuje ruční opylování cherimoly na jedné rostlině. To znamená ,že není potřeba pyl z jiné rostliny ,ale jenom pyl z jiné vývojové fáze květu vlastní rostliny.
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod vaclav sejkora » 11 kvě 2017, 22:53

Je to podobné jako u asimín.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: anona cherimola

Příspěvekod ZdenekCernoch » 13 kvě 2017, 06:16

je to stejná čeled annonaceae tudíž i opylovací stadia květu jsou stejné. Jen je tam maly rozdil v tom že asimina v době samičiho stádia má květ otevřený kdežto annona zavřeny a otevíra se až na samčí stádium. :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 13 kvě 2017, 08:22

Technika opylení a květní fáze u obou rostlin jsou mě celkem jasné. Pouze u asimíny potřebuješ dvě geneticky rozdílné rostliny, ale u anony ti stačí jenom jedna. Můžeš ji opylit vlastním pylem. Je to tak ? To jsem chtěl potvrdit ,protože anonu jsem nikdy nepěstoval. Pokud tedy Vašek a pan Fridrich opylovali jenom jednu jedinou rostlinu vlastním pylem ,je šance na případného hybrida s asimínou mnohem menší. Našel jsem popis opylování anony . Je to ale španělsky ,tak jedině poprosit trenčínského translátora ... :)
https://www.youtube.com/watch?v=K8JkBpZrz4o
A hned na další ukázce je způsob ,který by se dal vyzkoušet i u asimíny a snad i u kiwi . Kde by se dala koupit ta pumpička ?
https://www.youtube.com/watch?v=zMGgxaAXZQc
Naposledy upravil milos 51 dne 07 čer 2017, 07:07, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 13 kvě 2017, 14:53

Rychlý a stručný překlad z Trenčína od Mira :
Plody anony sú vlastne zrastené plody v strapci . Opelenie má zvláštnosť ,že samčia a samičia čásť nie sú v rovnakom čase - samčí je o 17.00 a samičí ráno. Preto nie je dostatočné prirodzené opelenie a plody móžu byť malé a deformované . Peĺ sa zbiera o piatej poobede do čierného pohára ,aby sa peľ dobre videl .Čas zberu treba vystihnúť ,aby ho neotriasol vietor alebo hmyz. Samčia etapa kvetu je vtedy ,keď je kompletne otvorený. Odloží sa do chladničky a použije sa na druhý deň ráno. Pri opelení jemným štetcom má byť samičia čásť lesklá a lepkavá. Peľ v nádobke nezohrievať rukami ,občas opláchnút štetec.
A tady translátor ještě připisuje ,že by si hned jednu vyzrálou dal ! :D To asi všichni ! :D
Miro díky za překlad .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod Gabriela » 23 čer 2017, 07:43

Donútli ste ma presadiť moje úbohé "čerimoje" . Mám ich už niekolko rokov na chodbe paneláku a moja startostlivosť o nich spočíva v tom, že ich zalievam, keď už sú suché. V podstate prežili len tie najšťastlivejšie. Je to škoda, lenže nemám ich kde dať. Od malička majú krásny kolový koreň, ktorý ale pri nedostatku miesta sa iba kriví po dne nádoby. Milujem vôňu listov. Zaujímavé, všimli ste si, že sladké aromatické ovocie má často aj aromatické listy? Podobné to mám aj pri figách. Ale aj paradajky, tam je to zjavné. :)
Prdla som ich všetky na balkón, tak dúfam že ich vietor velmi neponičí.
Písali ste, že ožije aj keď vyzerá, že je suchý. Uvidím, či to platí aj na rastlinky bez koreňov. Neviem či tie dlhé výhony mám srihať alebo nie. Ako to tvarujete?
Pridávam foto tej najvyššej, čo s ňou?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: anona cherimola

Příspěvekod milos 51 » 25 čer 2017, 17:54

Byl jsem se podívat u pana Fridricha na rostlinu ze které pocházejí "hybridní" semena . Je asi dva metry vysoká ,vysazená v 10l květináči .Pan Fridrich ji má na verandě u okna . V létě v zimě teplo . Nemám vůbec zkušenosti s anonou ,ale tu tvoji bude potřeba naroubovat. Nejlépe na jaře a snad forkertem jako asimíny.
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: anona cherimola

Příspěvekod Tomas75 » 26 říj 2017, 23:27

Dobry den,
posilam fotku letosni urody ze skleniku :
Obrázek
Obrázek
opravdu potvrzuje povest nejchutnejsiho ovoce
Atemoya odruda African Pride

Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: anona cherimola

Příspěvekod Radim K » 27 říj 2017, 18:37

Nádhera!
Naše atemoya každý rok kvetla, ale plody nikdy nebyly i po snaze opylit ji. Letos odešla, nejspíš z důvodu hniloby kořenů podnože. Postupně se nám toto stává u všech Annon, po 2.-4. roce pěstování prostě přestanou růst a začnou chřadnout, nepřišel jsem na to, čím to. Ať už to jsou muricaty, reticulaty, nebo cherimoye S13 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: anona cherimola

Příspěvekod Tomas75 » 27 říj 2017, 22:24

Ahoj.mel jsem podobný problém u mang a artocarpusu.koupil jsem manga,vykopal díru ve skleníku,zasadil je a zjara mi odešly.artocarpusy to same.a podle mne byl problém právě s citlivými kořeny.takze ted postupují jinak. Výkopu díru 50*50*50 a namicham substrát kde není žádná hlína. Dam tam čtvrtinu kuroveho mulce,čtvrtinu kokosových chipsu, ctvrtinu kompostu a zbytek rašelinu a nejjemnější čedič+lávový kámen+perlit. Žádný písek ani hlínu.vznikne tak velmi lehký a rychle vysychavajici substrát a od te doby nemám problém s hnitím kořenů pres zimu u ničeho. Pravda naplnit takovou diru timto substratem je ponekud dražší,je potřeba v létě často zalevat a často hnojit,ale mne to dost pomohlo. Protože a to je podstatne - tenhle substrát je v zimě suchý díky vzdusnosti do něj spise pronikne teply vzduch ze skleníku než vlhkost a chlad od spodu. Jen upozorňují - nedavat písek!!! Ten totiž v substrátu ucpává. Treba to pomůže i vaším anonam. Take pěstují muricatu a biribu a v tomhle substrátu se jim daří.ale obecně mám pocit ze kořeny anon nejsou az tak citlive jako třeba kořeny manga nebo jackfruitu.tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: anona cherimola

Příspěvekod ZdenekCernoch » 28 říj 2017, 23:29

substrát je havní problém u techto druhů rostlin. Rašelina degraduje a druhej rok už je z toho bláto bez vzduchu. Musí být namícháno z jiných složek a na asiminu jsem asi trefil to pravy. Roste to hodně dobře. Chce to jen zkoušet a základ by měl být vždy stejný slabě rozložená borkovaná rašelina a kokosák s dalšími příměsemi, vermiculit, perlit, drcená kura, zeolit, dolomit ...... fakt to che zkoušet.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: anona cherimola

Příspěvekod vrana » 02 pro 2017, 18:40

rašelina je snad lepší vláknitá, světlá.Průhonice si pro ni jezdí do běloruska, holandani na ukrajinu, tam byla vždy ve žlutých pytlích ta nejlepší,Ted tady prodávají slováci substráty ve žlutých pytlích, no jaksi málo váží i když to má spousta litrů, chce to zkoušet.
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: anona cherimola

Příspěvekod Jozef » 03 led 2018, 15:19

Ahoj Tomas,všechno jsem pěstoval v nádobách,Annou, artokarpus,kakao,cofea robusta,Papáje a mnoho jiných exotických rostlin. Problémy byly s výškou skleníku. Když dorostly do skla musely jít pryč.Nyní se věnuji subtropům,které mohou růst v zahradě.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

PředchozíDalší

Zpět na ANONA ( Annona )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník