Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 15 říj 2021, 07:46

U me se na obou opylenych incarnatach zacaly tvorit plody, tak jsem ty ve velkym kvetinaci prestehoval za okno na pudu, kde myslim, ze nikdy nemrzne, tak jsem zvedavej, jestli plody dozrajou na seminka.

ad Hofis: Honzo, jak dopadl ten tvuj pludek na incarnate, cos mi ukazoval v lete?

P.S. to rizkovani mucenky ve vode me nadchlo, uz tu za oknem zakorenuju vyber z nekolika caerul, co mi prezily venku minulou zimu a funguje to dobre!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 15 říj 2021, 12:04

kasta píše:ad Hofis: Honzo, jak dopadl ten tvuj pludek na incarnate, cos mi ukazoval v lete?

Jak jsem předpokládal, upadl pár dní potom...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 23 říj 2021, 12:06

kasta píše:P.S. to rizkovani mucenky ve vode me nadchlo, uz tu za oknem zakorenuju vyber z nekolika caerul, co mi prezily venku minulou zimu a funguje to dobre!

No ty caeruly nebo hybridy z nich vychazejicich koreni relativne dobre.Ale Incarnata, to je horsi :-(
Ty 4 rizky z 2 ruznych incarnat z Tropiku uz se koupou snad druhy mesic astale nic :? koreny ne a ne pustit ... :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 23 říj 2021, 18:20

radek.god píše:No ty caeruly nebo hybridy z nich vychazejicich koreni relativne dobre.Ale Incarnata, to je horsi :-(
Ty 4 rizky z 2 ruznych incarnat z Tropiku uz se koupou snad druhy mesic astale nic :? koreny ne a ne pustit ... :|


Jo, caeruly koreni fakt skvele. Incarnatu jsem nezkousel, ale pry je lepsi mnozit z korenu.

Ja jsem svuj velky kvetnik s incarnatama prestehoval na pudu, kde doufam, ze preckaji zimu i nadzemni casti a mohl by i dozrat ten jeden plod, co se tam tvori. To bych na jare hned vysel dalsi generaci ze seminek!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 23 říj 2021, 21:23

U toho řízkování je potřeba, aby tam na spodu toho řízku bylo trochu bílého od kořene, z toho to pak pouští kořeny perfektně.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 08:54

Hofis píše:U toho řízkování je potřeba, aby tam na spodu toho řízku bylo trochu bílého od kořene, z toho to pak pouští kořeny perfektně.

Honzo a to udelam jako jak ? Kdyz mam jednu 20cm rostlinu, ktera ma jen jeden kmen a je dole tenka.Takze nepripada v uvahu nic jineho, nez to proste ufiknout nekde nad listama a doufat, ze se z toho rezu roszlina vzpamatuje.
Mam i granadillu, dole kmen pres 1cm a ani tam si nedovedu predstavit, ze bych jako odriznul sikmo kus rostliny i s treba 1 korenem nebo tou bilou korenovou vrstvou :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod milos 51 » 25 říj 2021, 10:34

A co vzdušné hřížení ?
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 25 říj 2021, 12:06

radek.god píše:Honzo a to udelam jako jak ? Kdyz mam jednu 20cm rostlinu, ktera ma jen jeden kmen a je dole tenka.Takze nepripada v uvahu nic jineho, nez to proste ufiknout nekde nad listama a doufat, ze se z toho rezu roszlina vzpamatuje.
Mam i granadillu, dole kmen pres 1cm a ani tam si nedovedu predstavit, ze bych jako odriznul sikmo kus rostliny i s treba 1 korenem nebo tou bilou korenovou vrstvou :-o

Nezbývá, než púočkat do příštího roku. Pak těch výhonů od země vyroste víc a lze je opatrně vytrhnout z té země i s tou kořenovou bází. Vzdušné hřížení nevím, dobrý nápad. Možná bych zkusil i klasické hřížení, tzn. ohnout ten výhonek opatrně k zemi a zanořit ho do zeminy. Mohl by pak pustit kořínky.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 12:16

milos 51 píše:A co vzdušné hřížení ?


No nevim Milosi,
na max 2mm kminku 20-30cm rostliny, ktera se vahou nejakeho sacku se zeminou minimalne brutalne ohne, spis na 99% zlomi, si to nedovedu predstavit.Mozna na starsi, ktera ma treba metr a muze se ohnout bez poskozeni k zemi.
Nebo mozna s nakou bambusovou operou by to slo asi :-o

Zkousel jsem to vzdusne hrizeni na psidium guave, konec velkeho listu narancilla, ruzne fejchoa, pistaciovnik a ani po 1-2 mesicich to zadny korinek na zadne z rostlin nepustilo.A to i pres to oholeni toho cambia dle navodu na netu.Nejsem si jist, zda jsem mel alobal a jaky to na to ma vliv, je mozne, ze ten nemam.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod milos 51 » 25 říj 2021, 13:39

Radek .god : Podívej se na vlákno Kadsura coccinea . Kmínek průměr 2mm , výška 50 cm , připevněno drátkama k bambusové hůlce průměr 6mm ,délka 50 cm . Kokosová drť a gelový stimulátor na bylinné řízky . Vůbec nemám tušení ,jestli to hodí kořeny . Ale zkouším to !! Ale na 100% vím ,že kiwi deliciosa takto nezakoření ani ze srandy . :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 15:16

No Milosi, ale to je BRUTALITA :D :D :D :D :D
Jeste k tomu 3 patra, to koukam :lol:
Touhle dobou uz bys ale mohl videt po temer dvou mesicich prvni korinky, ne ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 04 lis 2021, 13:53

Tak jsem koukal a rizek Incarnaty "White" z Tropiku KONECNE ve vode pustil koreny S9 Ale dal si na cas S13 , 2 mesice (?)
Rizku Incarnaty "Texas" se zatim moc nechce E3

Update 11.11.2021 :
Voda v tech kyblikach na zakoreneni mucenek a akebeii uz byla i v byte dost studena a mel jsem je nad topenim.To kdyz zatopi, tak by se to naopak mohlo uvarit.
Navic jsem zjistil , ze mi jeden rizek incarnaty "White" pustil koreny nejen uplne dole, ale i na spodku jedine bocni vetvicky = 2 rostlinky :-) Dal jsem je obe zakorenit, snad to neni pozde a preziji :-o
jeden "Texas" misto koreneni pousti dole dalsi vetve, tak uvidime :-o
korenici Guglielmo Betto od Honzy (Hofis) jsem uz dal netrapil koupanim ve vode a taky zasadil :-)
Puvodni Incarnaty z Tropiku stejne jako 90% mucenek obvykle hybridu od "caeruela" nechavam zatim na balkone na stole :-o
Naposledy upravil radek.god dne 15 lis 2021, 17:35, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 15 lis 2021, 13:10

u me incarnaty venku i za oknem na pude jsou stale zeleny, jen poshazovaly vsechny ty zacinajici pludky, tak seminka holt nebudou. Ale to neva, rizkovani se mi celkem osvedcilo.

Jeste jsem vypozoroval zajimavou vec na ty Guglielmo Betto. Ve vsech ubocich tech trojlistu jsou vzdycky tri takovy maly vyrustky a na kazdym mala prusvitna kapicka. myslel jsem si, ze je to voda, ale neni - lepi to. Neni to ani sladky, nejvic mi to pripomina to, co vylucujou masozravky. Nevite co to je?

a mam pocit, ze podobny vyrustky jsem videl i na incarnatach v lete. byli u toho mravenci, myslel jsem si, ze tam nanosili msice, ale pak jsem koukal zblizka a "msice" byla jen malickej zelenej vyrustek.

pokusil jsem se to vyfotit mym prisernym fotakem v tabletu a je to tam i celkem videt
Obrázek

p.s. tak jeste upresnim: kdyz je setru, tak velice slabe voni - takova exoticka korenena citrusova vune, jako draha vonavka...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 15 lis 2021, 16:29

Zajímavé, u mě jsem si ničeho takového nevšiml, budu se na to muset příští rok zaměřit... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 15 lis 2021, 17:54

kasta píše:Jeste jsem vypozoroval zajimavou vec na ty Guglielmo Betto. Ve vsech ubocich tech trojlistu jsou vzdycky tri takovy maly vyrustky a na kazdym mala prusvitna kapicka. myslel jsem si, ze je to voda, ale neni - lepi to. Neni to ani sladky, nejvic mi to pripomina to, co vylucujou masozravky. Nevite co to je?

Nevim co to je, ale obvykle jsem to nasel na mucenkach ze semen z plodu maracuja.A to opakovane i nekolit let dozadu, co si pamatuji .Presne v tom miste, kde ze stonku vyrustaji do stran nove listy/vetve a opticky to vypada stejne jako mas na te fotce.Ted jsem koukal na granadillu i na maracuju a nenasel jsem to tam.Neochutnaval jsem to a nevybavuji si , ze bych u tech kapek nekdy nejakeho zadneho skudce zpozoroval.Je taky mozne, ze to tam je jen urcitou cast dne nebo to zavisi na okolnich podminkach a divam se v nespravny cas :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků