Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 15 lis 2021, 19:38

Ano, na tech incarnatach to bylo taky na stonku a prislo mi, ze se ty mravenci k tomu chovaji stejne jako ke msicim - postavali kolem toho takovym tim "hlidacim" stylem. Zatimco ta G.B. to ma takhle primo na listech.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 10 led 2022, 18:26

tak jsem nahodou nasel odpoved na to, co jsem to na tech mucenkach pozoroval - od Radima K primo na foru Tropiku, dovolim si to sem zkopirovat, protoze to jsem opravdu neznal. musim rict, ze Guglielmo Betto ma tech vacku opravdu hodne a kdyz do ni stouchnu, cela rostlina siri kolem sebe takovou omamnou vuni. maji je i caeruly i incarnaty, ale mensi.... to jsou veci!

Mon Jul 20, 2015 9:44 pm
pro Radim K
Nejlepší druh do začátku. Co se týče mravenců, obecně mohou být problém když příliš prolézají kořenovou soustavu květináče, nebo když roznášejí ty škůdce. Mučenky skutečně tvoří listeny s nektarovými váčky, které mají několik funkcí. Nejznámější je funkce opticky nahrazující kladená vajíčka hmyzu, aby případný skutečný škůdce už na rostliny další vajíčka nekladl. U některých druhů ( např. foetida) jsou tyto váčky masožravé, obsahují lepivou enzymatickou tekutinu, která stráví přilepený hmyz.
Je možné, že tuto tekutinu skutečně mravenci konzumují.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 10 led 2022, 21:44

Zajímavé, takže obranný mechanismus. Příroda je opravdu geniální. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 11 led 2022, 09:52

me ty mucenky porad vic a vic fascinujou, jsou fakt uzasny, rozhodne se chci pokusit pestovat tu jeste nejaky dalsi druhy a hybridy, ktery by mohly zvladnout nase klima (zatim mi tu chybi vlakno na tohle tema, neco jako "mrazuvzdorne mucenky", no stejne bych jeste nemel cim moc prispet, ale hledam na netu a uz jsem objevil par zajimavych kandidatu)

kdyz se vratim k incarnatam, udelal jsem jim letos na zimu/jaro miniaturni "sklenik" vlastne jen kus plexiskla s ramem, kterym jsem je prekryl, tak uvidim, jestli je to urychli a jestli se dockam tenhle rok nejakych plodu. Snad bude i jaro priznivejsi :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 11 led 2022, 11:16

Jj, jsou to zajímavé rostliny. Když už jsme u té mrazuvzdornosti, tak hned přidám jednu zkušenost s Gugliellmo Betto. Zatím se mi zdá, že přežila mráz -9,2°C! Tedy alespoň ta nadzemní zelená část. Klasické velké listy to sice nedaly, ale takové ty malé palístky na každém patře stonku jsou zelené a i stonek zatím nejeví známky nějakého usychání, je stále zelený. Každopádně se ukáže až na jaře, zima je ještě před námi. Ale je to přinejmenším cenný poznatek. Jeví se to tak, že nadzemní část by mohla teploty do nějakých -8°C bezpečně snášet.
Jinak co se propátrávání mučenek na jejich mrazuvdornost týče, jsou ideální tyto stránky. Velmi dobře zpracované i s nejnižšími teplotami. Je to sice německá stránka, ale dá se přepnout i do jiných jazyků. Samozřejmě do angličtiny, ale viděl jsem tam i španělštinu... :wink:
http://www.blumen-passiflora.de/
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 11 led 2022, 12:57

Hofis: tak to je super zprava! ja ji mam zatim za oknem, na jare ji vysadim a hned rovnou i znovu narizkuju a budu mit pokazdy jednu matecnou rostlinu doma za oknem. Budu to tak delat i s dalsima mucenkama, hlavne s tema, co se tak snadno rizkujou.

Dik za tip na web. Ja hodne cerpal od Maurizio Vecchia (to je ten co vyslechtil Guglielmo Betto), ma super web: https://www.passiflora.it/?lang=eng

Jeste jsem prosel par dalsich stranek a chce to urcite kombinovat prameny, protoze udavany udaje o mrazuvzdornosti se ruzni, on to taky nikdo nevi presne a zalezi to i na spouste jinych veci, jako je ta vlhkost ap...

Zatim mi prijdou nejzajimavejsi:

p. tucumanensis (naviculata) - tady se ty udaje o mrazuvzdornosti hodne lisi, ale nasel jsem nekde zajimavy info, ze by mela byt podobne odolna v zime jako incarnata s tim, ze v lete potrebuje mensi sumu tepla na dozrani a ze plody jsou sice mensi, ale chutove skvely.

pak jsem taky narazil na par zajimavych klonu caeruly a incarnaty

a jeste jsou zajimavy hybridy Fata Confetto a Beauty of Hannover, ty by mely byt taky do -15

hlavne, ze je v zime co delat :)

P.S. Honzo, koukam, ze na tom webu, co si sem dal, maji prakticky vsechny, co bych chtel, krome ty Beauty of Hannover (to je pry novinka). Vypada to na jarni nakup :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 11 led 2022, 14:26

Jj, ta nadzemní část se zdá být dokonce odolnější, než incarnata. Ta je hned vedle a nadzemní část už to má u ní za sebou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 11 led 2022, 14:35

jo, incarnata nad zemi vydrzi jen opravdu lehky mrazik.
ale vidim tam rozdil treba oproti ty caerule v tom, ze pro incarnatu je to normalni, kdyz ji zmrzne nadzemni cast - je na to zvykla.
kdyz zmrzne nad zemi caerula, taky jeste nekdy dokaze obrazit z korenu, ale mam pocit, ze je to pro tu rostlinu celkem sok a rok ji trva, nez se z toho zregeneruje. prijde mi ze kazdorocni vymrzani nadzemni casti by moc nedavala - aspon zatim mi to tak pripada podle tech par zkusenosti co mam.
tak uvidime jak na tom bude ta G.B.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 14 led 2022, 12:55

Tak jsem se konecne dostal k tomu stahnout fotky z karty z naseho prastaryho digi fotaku. Libi se mi, jak je kazdy kvet jiny, jsou myslim i z ruznych rostlin, vse z konce lonskyho leta.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 20 úno 2022, 14:19

jak jsme tu resili, jak ty incarnaty na jare trochu povzbudit, udelal jsem takovyhle minipareniste z kusu plexiskla a ctyr drevenych latek. Mam ho tam od podzimu a necham ho, dokud nezacnou splhat. Pristi rok chci jeste k te zidce nahrnout vic hliny, aby tam vznikl vic sikmy svah, kvuli odtoku vody i slunecnim paprskum. Ale uvidim, jak se to letos osvedci
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 20 dub 2022, 12:03

Jen tak z legrace jsem se zaregistroval do tohohle projektu - ne, že by to tam nějak žilo, ale třeba se výhledově podaří sehnat nějaký zajímavý semínka pro oživení genofondu - letos po sklizni se tam určitě poptám

https://www.experimentalfarmnetwork.org/project/22
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 04 kvě 2022, 13:44

Zrovna premyslim kdy a kam mucenky vysadit.Jak na toom bude incarnata v takove te polni pude u plotu na zapad, kde sviti slunce rano, ale pak uz diky budovam ne ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 04 kvě 2022, 21:17

radek.god píše:Zrovna premyslim kdy a kam mucenky vysadit.Jak na toom bude incarnata v takove te polni pude u plotu na zapad, kde sviti slunce rano, ale pak uz diky budovam ne ?


Mám zatím jen omezené zkušenosti, pár mých pozorování:

1. na půdě prakticky nezáleží, rostla mi stejně v normální zahradní půdě, v jílovitý půdě i v kompostu v pařeništi. Hůř mi rostla v květináči, tam byla menší a žloutly jí spodní listy (přitom měla stejnou půdu jako druhá, volně vysazená vedle, která byla bez problémů)

2. chce co nejvíc slunce (a tepla). Určitě bych jí dal tam, kde má min 6-8h slunce denně, jinak bych se bál, že nepokvete. Měl jsem je na místě, kde od září už bylo slunce málo a v té době už se mi neudělal ani jeden nový květ. Po přesazení na plný slunce mi kvetly i v říjnu
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 05 kvě 2022, 19:25

Mno s tim svetlem 6-8h je to problem, pokud by to obsadilo 1-2 krat 2 metry u jizniho plotu, to by me sousedi sezrali S13
Jeste me pri dnesnim sazeni akebii na vychodni svah napadlo dat je tak nak k nim ...
Je to asi 3-5 m svah pokryty nakym zivym plotem co ma naky cerveny bobule podobne tvarem mensim sipkum.Treba by to pomohlo udrzet nadzemni cast rostliny v dome mrazu a snehu, ze by to jako byléo chraneny a melo pak lepsi vydrz do zimy a rychlejsi start na jare ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 06 kvě 2022, 06:30

radek.god píše:Treba by to pomohlo udrzet nadzemni cast rostliny v dome mrazu a snehu, ze by to jako byléo chraneny a melo pak lepsi vydrz do zimy a rychlejsi start na jare ...


Hele, ta nadzemní část incarnaty nevydrží prakticky žádný mráz. Odhadem tak -3 stupně a pak zmrzne, s tím nic neuděláš (nadzemní část je rozhodně mnohem odolnější u caeruly, tam má smysl jí nějak chránit).

Co se toho jarního probouzení týká, teoreticky by výhřevný místo s jarním sluncem mělo tu mučenku probudit dřív. Já mám zatím zkušenost, že to moc nefunguje - předloni jsem měl rostliny volně a rostliny v pařeništi a probudily se cca stejně, vůbec žádný urychlení jsem tam nepozoroval. Ale nevzdávám to a ještě to zkouším, viz to moje minipařeniště. Mám podezření, že to jak se ta rostlina rychle probudí, bude záviset spíš na tom, jakou dostala v zimě "čočku", tj. na kombinaci mrazu a vlhkosti. Ale tady zatím ještě bádám :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků