Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2022, 09:04

Martine, ta tucumanensis u mě letos dost velký propadák, jak se v tomu suchu zarazila, tak se už pak moc nerozjela. Sice pak po těch deštích obrazila z bočních výhonů, ale ani ty se už nějak moc nerozjely. Takže vypadá trochu jako taková „palma“ s asi 10 výhony s délkou tak kolem 20-50 cm max., letos naprosto bez květů. Na to přeschnutí si budu muset dát příští rok opravdu velký pozor. Má i tak nějak podivně zdeformované listy, mi přijde a vrcholy těch šlahounů po čase nějak zasychají. No uvidíme další rok. Zato incarnata vytvořila z hlavního stonku ve výšce cca 2 m hned několik šlahounů, zabrala si vedle rostoucí šeřík, který kompletně obrostla a stále kvete a kvete... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 26 zář 2022, 09:26

Hofis píše:Martine, ta tucumanensis u mě letos dost velký propadák, jak se v tomu suchu zarazila, tak se už pak moc nerozjela. Sice pak po těch deštích obrazila z bočních výhonů, ale ani ty se už nějak moc nerozjely. Takže vypadá trochu jako taková „palma“ s asi 10 výhony s délkou tak kolem 20-50 cm max., letos naprosto bez květů. Na to přeschnutí si budu muset dát příští rok opravdu velký pozor. Má i tak nějak podivně zdeformované listy, mi přijde a vrcholy těch šlahounů po čase nějak zasychají. No uvidíme další rok. Zato incarnata vytvořila z hlavního stonku ve výšce cca 2 m hned několik šlahounů, zabrala si vedle rostoucí šeřík, který kompletně obrostla a stále kvete a kvete... :)


Tak to je zvlastni, u me venku taky uz moc nepoporostla, ale myslel jsem, ze je to presazenim a tim ne uplne vhodnym stanovistem (ani caerula si tam nevede nejlip). zato v kvetinaci se ji dari a nevadilo ji tam ani preschnuti cerstve zasazenyho rizku - bude mit asi specialnejsi naroky na stanoviste. Jinak muzu potvrdit, ze plody (teda zatim jeden) dozravaji rychle (mene nez dva mesice) a ochutnal jsem jen kousicek suche duziny a mela skvelou sladkou chut. Urcite ji zkusim jeste na dalsim stanovisti.

P.S. zakorenily mi oba dva slahouny incarnaty, ale zatim jsou maly - jestli mas misto, kde by mohl rust pres zimu, aby zesilil, muzu ti ho uz ted nekdy dovezt. Nebo az na jare (ted jsou za oknem na pude, tam jim to aspon trochu prodlouzi vegetacni dobu, nez je dam do sklepa). Ja uz tu mam nekolik plodu a ty nejvetsi mozna dozrajou, v Praze bys to mel mit se dvema rostlinama bez problemu
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 26 zář 2022, 09:53

No nevím, přijde mi, že té tucumanensis prostě tenhle rok v Praze nějak nesedl. Minulý rok i přes to pozdní narašení, vyrazila vlastně skoro o měsíc později, rostla celkem pěkně. Takže úplně stanovištěm to asi také nebude. Příští rok rozhodne. I jsem si vzal nějaké řízky a vysadím i ve VDF. Za tu incarnatu moc děkuju, ale vzal bych si jí případně až na jaře, jestli nevadí.
Jinak mi přišlo, že jsi psal i něco o semínkách z té tucamanensis opylované caeruleou, ale nějak se mi to nedaří dohledat. Každopádně, pokud by ti toho vyklíčilo hodně a zcela náhodou jsi nevěděl, co s tím, hlásím se na pokus do VDF. S14
Případné potomstvo by mohlo být velmi zajímavé, jak s ohledem na mrazuvzdornost, tak i s ohledem na chuť plodů, pokud by se podařil nějaký dobrý mix. A vzhledem k tomu, že maminka byla ta tucumanensis, tak je zde celkem slušná naděje. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 26 zář 2022, 11:25

Jasne, tu incarnatu dodam na jare, na zimovani tu mam prostoru dost.

Ano, seminka mam, 27 ks (ja ten prispevek pak trochu promazal, prislo mi, ze uz vas tu moc zahlcuju informacema :) ) Planuju je vysit brzy na jare a doufam, ze se z toho neco vyvrbi. Vyseju je doufam spolecne i s tim dnesnim krizenim (tucumanensis x incarnata) pokud se to povede.

Taky jsem o te tucumanensis nekde cetl, ze je mozna i mrazuvzdornejsi nez incarnata, myslim, ze relevantni informace nejsou a bude to zalezet, z ktery casti Argentiny konkretne je (skoda, ze tam ted nemuzu podniknout nejakou botanickou vypravu :))

Ohledne toho stanoviste a podminek, jeste to nemam uplne vychytany - to proc se nekde a nekterym tem mucenkam dari vic a jinde min. Kazdy se dari lip trochu nekde jinde, budu to jeste pozorovat, je super mit je na vice stanovistich.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 10 říj 2022, 07:49

ad Hofis: Honzo, jeste jsem patral, co ti to opravdu poslali za tu mucenku, ono to s tou p.tucumanensis taky uplne nesedi podle popisu (napr. p.tucumanensis nema pry vubec ty nektarove vacky, zatimco tahle jich ma hodne a jsou velky). A na jedne diskuzi mi ji urcili jako tenhle novy hybrid:

https://www.passionsblumen.info/Kathleentje/

tam by nesedela jen ta udavana mrazuvzdornost, ale to bude podle me tim, ze ji asi jeste nikdo netestoval a napsali tam jen nejaky bezpecny odhad :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 10 říj 2022, 17:56

Hmm, zajímavé. dobrá práce! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod longr » 17 říj 2022, 12:46

Já mám doma Constance Eliott, není na ideálním místě, ale spíše ve stínu. Zasazena cca před třemi lety. Ten rok kvetla bohatě a zarostla celý plot. V zimě omrzla až po zem, obrazila až v červnu, ale do konce roku opět zarostla plot a kvetla. Letos opět zmrzla, ale obrazila cca metr od původního místa a opět zarostla plot, letos ale nekvete.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod longr » 17 říj 2022, 13:00

Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod longr » 17 říj 2022, 13:54

A tady je řízkovanec mučenky od kolegy, jeho rostlina původem snad jako řízek z Řecka.
Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 17 říj 2022, 20:02

longr píše:Já mám doma Constance Eliott, není na ideálním místě, ale spíše ve stínu. Zasazena cca před třemi lety. Ten rok kvetla bohatě a zarostla celý plot. V zimě omrzla až po zem, obrazila až v červnu, ale do konce roku opět zarostla plot a kvetla. Letos opět zmrzla, ale obrazila cca metr od původního místa a opět zarostla plot, letos ale nekvete.


Jo, tu jsem si taky poridil, chtel jsem ji zasadit k ostatnim do zahrady, ale nakonec ji asi dam vetsi kvetinac a budu ji zimovat na pude, kde sice nekdy trosku mrzne ale nijak moc, tak by mela zustat stalezelena. Docetl jsem se, ze se da zapestovat jako kmen, tak to chci zkusit. Ale hlavne je dobry opylovac, takze bude vetsi nadeje na brzky opyleni jinych mucenek.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 27 říj 2022, 12:36

Tak me ta Kathleentje taky jeste prekvapila podzimnimi kvety, myslel jsem, ze ty poupata uz se nerozvinou. Evidentne ma v sobe hodne z p.tucumanensis, bude asi relativne chladnomilna a vlhkomilna. Jsem zvedavy jak se ji bude darit na druhym stanovisti pristi rok. Vubec me prekvapuje, jak ruzne se ty mucenky chovaji na ruznych mistech, kam jsem je zasadil.
P.S. na 90% je to opravdu ta Kathleentje, ale pristi rok mi ji doufam jeden znamy urci na stoprocent, zak aspon budeme vedet, co pestujeme.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 06 pro 2022, 11:36

Jeden postřeh k té Kathleentje. Zdá se, že teplotní minima z 19. a 20.11 necelých -5°C přežila v Praze venku v zemi relativně bez problémů, je pořád zelená a nezatahuje se, jako třeba incarnata. Myslím, že má potenciál být za jistých výjimečných podmínek celoročně stálezelená i u nás, podobně jako třeba caerulea. Otázkou je letální teplota. Zdá se, že -5°C by ještě mohla vydržet. Ale při necelých -9°C minulou zimu těsně před Vánoci už to nerozdýchala. Chtělo by to, aby nějaké normální teploty vydržely letos co nejdéle bez extrémů, ideálně celou zimu, aby se to mohlo ověřit. Sleduješ to u sebe na té venkovní také, Martine?
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 05.12.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 06 pro 2022, 20:19

Hofis:Jojo, ja ji mam taky porad zelenou a vypada snad i spokojenejsi nez v lete. Ale u nas jeste tolik nemrzlo, odhaduju ze tak -3 °C. Mam ji na te hlinikove konstrukci jeste asi se tremi caerulami, vsechny jsou zeleny. Az prituhne, planuju spodni cast obalit bublinkovou folii a vnitrek toho tunelu zasypat listim. Kdyby se podarilo udrzet aspon cast kmene zivou, aby mohla na jare vyrasit z nej, byl by to uspech!

P.S. a jestli tomu dobre rozumim - jen z informaci na netu - tak i tohle je dalsi dukaz, ze to neni cista tucumanensis, ta pry totiz zatahuje podobne jako incarnata.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 16 pro 2022, 10:09

Tak Kathleentje dala jeste prvni mrazivou noc kolem -5 stupnu, ale ted myslim, ze nadzemni cast uz zmrzla (zatim nejstudenejsi noc bylo kolem -10). Caeruly vypadaji porad ok, ta horni cast tu asi taky zmrzne, ale pokusil jsem se co nejlip zaizolovat kminky u zeme dubovym listim. Kdyby se podarilo udrzet cast kminku u zeme zivou, byl by to uspech, pokud ta rostlina muze obrazit z kmene, je to uplne o necem jinem, nez kdyz obrazi z korenu.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod paloo » 15 dub 2023, 07:56

Pavuk píše:25.6.2022 Hrvatska Rovinj

Obrázek

Obrázek

Čo to bude zač?
Sú tu stovky plodov a výhonky majú aj desať metrov. Gigant.
Plody menšie, asi ako XS slepačie vajce.
Asi by som to ochutnal... :P

Tak už schádzajú S14
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků