Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 17 dub 2023, 18:12

Tak smutne koukam tady na ty vase fotky a uspechy .... :-o
Ja uz mucenky zabalil podobne jako pepino.
Incarnata naprd , ta nic nevydrzi, ani horko ani zimu, ani nevim kde skoncila, asi se vsakla nekam do zeme :D
Venku v zemi jsem podle me nechal incarnaty, pak maracuji ( prebytecne na pokus, nektere zahazene listim nebo volne venku pod strechou) a uschly (a zrejme pred tim zmrzly ) vsechny a urcite i mezi nimi byla nejaka caerula.
Kalp nechal jsem je stale jeste v zemi, ale za me konecna.Ono je stale jeste zima a hnusne, ale pochybuju, ze by se to s prichodem kvetna jako mavnutim kouzelneho proutku nejak vzpamatovalo nebo bych byl svedkem nejakeho "zmrtvychvstani" E1
Zbytek mucenek vc dalsi caeruly jsem strategicky nechal ve foliovniku na nezakrytovanem balkone, tedy tam neprselo a nesnezilo, ale kdyz tam zasvitilo slunce, tak se tam tech 15-25 , dnes i 40 vytvorilo no a v zime hlavne bez predchoziho slunecneho dne je tam tak o 0-3 °C vice, nez je venku.
Vysledek kazdopadne stejny jako venku - uschly nebo zmrzly ci se rozpustily, bez ohledu na druh.Posledni zelene nadzemni casti caeruely ve foliovniku uhnily koreny asi v lednu-unoru a to co zbylo nad hlinou tak nezakorenilo a uschlo.
Jedine co prezilo jsou maracuji a cherimoyi v metrovem truhliku u severniho okna v loznici, kde se v noci vetra ikdyz je venku treba -15°C S6
A hlavne granadilla ta je v metovem truhliku u jizniho okna na parapetu, ale jak je za tim balkon a jsem po strechou, tak tam proste prime slunce nejde.Je tam vpodstate polosero a fantasticky tam jede taky zazvor, ten ma uz pres metr :-) Tam to mam vyzkousene a u granadilly mam kmen u zeme kolem 1.5 cm :wink:
Jo a nekde zbyla asi posledni caerula v byte za jiznim oknem, kam sviti prime slunce od zimy tak do konce unora.
Takze kdyz to shrnu, je lepsi je zimovat kdekoliv v byte kolem 20°C , nez s nima experimentovat venku nebo ve foliovniku.
Jako maracuju a granadillu, tam je to jasny, ale ta incarnata a caerula, to je z hlediska teplotni odolnosti velke zklamani S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 19 dub 2023, 06:27

já jsem nařízkoval nějaké mučenky na výměnu do německa, v zimě se jim moc nechtělo, ale teď v dubnu, jak se trochu oteplilo, tak se hned chytly a už tvoří kořínky. nejlíp koření ta Kathleentje, ještě líp nežli caerulea
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 08 kvě 2023, 11:44

Kathleentje za oknem se paradne rozjela a vytvari v kuchyni pritmi tropickeho pralesa :) Opravdu chce hodne vlahy a hnojivo bohaty na draslik ji taky velmi svedci (hnojim ji kristalonem podzim)

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 31 kvě 2023, 07:12

letos prvni
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2023, 10:24

Je zajímavé, že letos mi pořád nechtějí ty mučenky vylézt. Pořád okolo nich chodím, zalévám to, a pořád nic. Dnes už jsem to nevydržel a nainstaloval jsem nad ně vršky z minipařníků, tak snad se to nějak prohřeje a probere. Ale je fakt, že jaro bylo velmi chladné, stejně i první půlka května. Teprve poslední týden to opravdu začalo trochu hřát, i když ty noci jsou bohužel stále chladné... :?
Jinak, Martine, ta incarnata od tebe už jede, ale tu mám vevnitř v pěstírně a ještě donedávna byla i v minipařníku. Díky! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 31 kvě 2023, 13:11

Hofis píše:Je zajímavé, že letos mi pořád nechtějí ty mučenky vylézt. Pořád okolo nich chodím, zalévám to, a pořád nic. Dnes už jsem to nevydržel a nainstaloval jsem nad ně vršky z minipařníků, tak snad se to nějak prohřeje a probere. Ale je fakt, že jaro bylo velmi chladné, stejně i první půlka května. Teprve poslední týden to opravdu začalo trochu hřát, i když ty noci jsou bohužel stále chladné... :?
Jinak, Martine, ta incarnata od tebe už jede, ale tu mám vevnitř v pěstírně a ještě donedávna byla i v minipařníku. Díky! S6


Tak to je super, mne uz klici seminka.
U me se mucenky chovaji letos taky zvlastne - jedna incarnata na plzensku uz ma asi 40cm a jede jako blazen. Druha vykukuje, treti zatim nic, dam na ni dnes stary akvarium jako prenosny sklenik. Na berounske zahrade se na nich asi podepsala vlhci zima, umrzla mi tam komplet i moje nejvetsi caerulea a zatim tam nerasi vubec nic. Ta stejna caerulea na plzensku obrazi z kmene a v Praze, kde prezimovala zelena, tak uz pokvete...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod ivan » 02 čer 2023, 22:11

...otvoril sa prvý kvet, ďalšie budú kvitnúť čoskoro:
Obrázek
...ak by sa našla nejaká dobrá duša, čo by mi poslala pel - (kvitnúť bude iba jedna mučenka)- bol by som veľmi vďačný- aspoň nejaké ovocie by som mal....vopred dík
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 02 čer 2023, 22:29

ivan píše:...ak by sa našla nejaká dobrá duša, čo by mi poslala pel - (kvitnúť bude iba jedna mučenka)- bol by som veľmi vďačný- aspoň nejaké ovocie by som mal....vopred dík


Po vikendu budu v Praze, pokud uz moje prazska mucenka pokvete, pyl ti klidne poslu, ale moc od toho neocekavej.
1. pyl mucenek ztraci rychle zivotaschopnost, myslim, ze po 48 hodinach uz je k nicemu
2. caerulea ma sice jedle plody ale ne moc dobre, jen s minimem duziny. jsou i takove, co maji karamelove sladke plody, ale vetsinou to neni nic moc

ale jako experiment to muze byt minimalne zajimavy, dam vedet, jestli budu mit kvet
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod ivan » 02 čer 2023, 22:40

kasta, dík moc, mne tie z "juhu" pri Jadrane chutili, nemyslím, že aj tu budú mať takú dobrú chuť- ale rozhodne by som to chcel vyskúšať...keď nemám žiadne ovocie(dokonca aj "buriny" mirabelky zamrzli)- aj caeruley mi budú dobré :P
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 05 čer 2023, 14:52

semenáčky incarnaty se mají k světu, je to selekce rostlin pěstovaných ve střední Evropě na ovoce, s raným dozrávaním a chutnými plody, tak jsem zvědavý. zato pokus o hybrid Kathleentje X Constance Eliott se nejspíš nezdařil, nevyklíčilo nic

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 16 čer 2023, 14:57

Dnes dorazily z Nemecka dve mrazuodolne mucenky: p. tucumanensis a Fata Confetto. Hlavne tu druhou chci namnozit, pry to jde dobre a mela by byt velmi urodna a odolna, tak uvidime :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 16 čer 2023, 20:48

Tak to je paráda, snad to bude to, co to má být. S6 Jinak u mě už začíná lézt ze země incarnata, dala si teda opravdu na čas. Kathleentje zatím nic, měla ale i minulý rok na incarnatu několikadenní skluz, tak uvidíme... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 17 čer 2023, 07:43

Hofis píše:Jinak u mě už začíná lézt ze země incarnata, dala si teda opravdu na čas. Kathleentje zatím nic, měla ale i minulý rok na incarnatu několikadenní skluz, tak uvidíme... :?


Mne zatim Kathleentje venku taky nic, dve incarnaty rostou, ale treti presazena vedle zatim taky nic.

Ja kdyz bych mel trochu shrnout moje pokusy pestovani mucenek venku, musim rict, ze to klima tady je fakt na hrane toho co zvladnou a je potreba hledat nejen odolne druhy, ale i selektovat odolny rostliny v ramci druhu a taky jim pokud mozno pomahat chranenym mistem, mulcovanim apod.

Z toho housti rostlin, co jsem mel (odhadem tak 100 rostlinek z cca 200 seminek - napul caerulea a incarnata) jsem vyselektoval 1 caeruleu a 2 incarnaty, ktere pusobi vyrazne odolneji nez ten zbytek. I tak je to ale slozity, velkou roli hrajou nejen ty absolutni minima, ale hlavne vetsi zimni vlhkost.

Treba moji nejodolnejsi caeruleu (nazvanou "Kasta" :) ) jsem mel pres tuhle zimu na trech mistech:

- v Praze na nejteplejsi a nejsussi lokalite prezila zelena, obrazila a ted uz kvete. Ma kmen asi 3cm v prumeru a tu vyprahlou lokalitu zvlada fakt dobre

- na berounsku, kde po minule zime vyrasila z kmene a kvetla, letos vymrzla az k zemi a jeste nevyrasila. myslim, ze je to hlavne vice vlhkou zimou a asi v prosinci tam teplota nekolikrat spadla v noci vic nez jsem myslel, nebo to bylo prilis nahly - kazdopadne vetsi skody nez obvykle byly i na stredomorskych bylinkach ap.

- na plzensku, kde je klima nejdrsnejsi, jsem kminek chranil mulcem asi do 30cm a tam krasne obrazi z kmene - ale jen ta jedna caerulea "Kasta", dalsi dve vedle ni ne. A nevim do jaky miry pomohl mulc a do jaky miry to, ze je to tam celkove vyrazne sussi.


U ty incarnaty je problem zimni vlhkost a studeny noci zacatkem jara - treba v UK ji venku prakticky nemuzou pestovat a kdyz se jim po zime vubec probudi, byva to taky az v pulce cervna. Me prekvapily moje dve nejsilnejsi rostliny, i pres studene kvetnove noci se probraly v prvni polovine kvetna a uz jsou pekny krovi. Urcite tomu hodne pomaha tem minisklenik (chrani i pred zimni vlhkosti) a taky mi prijde, ze ty rostliny se "uci" - adaptujou se na mistni podminky - ale to by bylo na delsi povidani.

Kazdopadne mam ted dalsi generaci semenacku incarnaty z rostlin, ktere uz se osvedcily v klimatu stredni Evropy, tak jsem zvedavy, jestli vyselektuju nejake zajimave rostliny. Caerulea mi staci ta jedna moje vyselektovana rostlina, ale urcite ji zachovam a jednu rostlinu budu zimovat ve velkym kvetinaci na pude - je super mit od zacatku leta kvety pro opylovani.

No, je potreba dal zkouset, uvidime tyhle nove mucenky, jak se osvedci
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 20 čer 2023, 18:27

Martine, me uz ted taky neco kvetlo, asi jedina caerulea dle kvetu.
To co zustalo pres zimu v zemi, asi nakej druh jiny mucenky, je ci bylo dole u zeme zelene, ale nic se s tim nedeje.Proste 5-7 cm holy kminek cehosi :-o
Je fakt, ze tam nejde prime slunecni svetlo, mel jsem strach aby to neuschlo
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 20 čer 2023, 21:15

radek.god píše:Martine, me uz ted taky neco kvetlo, asi jedina caerulea dle kvetu.
To co zustalo pres zimu v zemi, asi nakej druh jiny mucenky, je ci bylo dole u zeme zelene, ale nic se s tim nedeje.Proste 5-7 cm holy kminek cehosi :-o
Je fakt, ze tam nejde prime slunecni svetlo, mel jsem strach aby to neuschlo


Jo prazska caerulea uz normalne kvete. Ale na berounsku byla tahle zima likvidacni, zatim tam vykukuje jen jedna mala incarnata... nejspis moc vlhko
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků