passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 20 led 2024, 14:39

Rizky od Martina :-)

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 20 led 2024, 16:43

Hezky Radku. Urcite uz bych je zasadil do hliny.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 25 led 2024, 14:52

No mam z toho presazeni do hliny strach Martine.Aby to nechciplo.
Nekolikrat se mi to s mucenkama stalo.
Z vody i s mnoha koreny do zeme a uschly.
To same jako akebie.
Zase jsem na tu trifoliatu zapomel.Ta uz se taky koupe x mesicu :x
Asi ale zasadim zbytek semen od Tebe i ty z toho plodu caeruely.At mam pak na jare dat co do zeme :-)
5 semen vyklicilo pokusne v LIAPORu.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 25 led 2024, 15:38

Radku, urcite nechcipnou. Ja je sazel se tremi 5-10 cm korinky. Kdyby zacaly zasychat, trochu vic je zalej, ale u tech tvych to myslim nehrozi, maji uz korenu dost.

P.S. p. caerulea v Praze je po zime ponicena vic nez loni, ale porad se z casti zelena, tak snad uz letos prezije i nad zemi
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 16 úno 2024, 11:47

...mám ich vysadené na 3 miestach - zatiaľ to vypadá takto:
- na mojej záhrade sú na 2 miestach a cca do polovice januára boli pekné zelené- ale teraz vykazujú poškodenie cca 80%, korene do výšky cca 0,8 m som prikryl v decembri čečinou, - možno hlavné výhony prežili- to bol môj ciel- aspoň hlavné výhony aspoň kúsok nad zemou zachrániť:
Obrázek
-ALE- 2ks sú zasadené v meste- pri južnej fasáde prístrešku- v závetrí- a tam poškodenie (zatiaľ) nie je žiadne- dokonca už na 1 výhone rastú mladé listy :shock: :
Obrázek
- tu pri tom prístrešku- po zasadení na jar - ( koncom mája )vôbec nerástli(v lete tam bolo peklo)- začali rásť až koncom augusta- a vlani ani nekvitli...ale teraz v zime im to zatiaľ vyhovuje- dúfam, že ich nezničia jarné mrazy...
...dokonca na tejto ulici 1 pani zimuje oleandre pri južnej fasáde domu- zvrchu je balkón+ akoby "predľžený" balkon- kde je iba plechová strecha prístrešku a z 1 bočnej strany je lexan (t.j. z 2 strán otvorený prístrešok.... a už niekoľko posledných rokov tam oleandre nevykazujú žiadne poškodenie mrazom (a v lete jej krásne kvitnú)...je pravda, že črepníky má omotané starými dekami- a keď silno mrzne- na vrch na ne hodí staré plachty :P ...(je pravda, že posledné zimy u nás nie sú zimami)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 17 úno 2024, 09:31

ivan: to chranene misto vypada dobre, aspon co se tyka prezimovani. Ted uz by mela zustat zelena, pod -10 uz to snad nepujde, jarni mraziky ji nevadi (mozna tem mladym vyhonkum, ale ty se rychle nahradi).

Ja mam vsechny vicemene bez listu, u tech mych prazskych jsem zvedavy do jake miry prezil stonek, teplota byla myslim jen tesne pod hranici toho, co vydrzi listy, takze stonek by mohl byt zivy. Uvidi se na jare, kde zacne obrazet.

Z podzimniho vysevu mam tri nejsilnejsi semenacky, ty povazuju za odolnejsi nepriznivym podminkam, tak jsem na ne zvedavy. Taky na barvu kvetu, jeden z rodicu je bila Constance Eliott. Vylezaly mi behem cele zimy a klicivost byla prakticky 100%, ale nechal jsem jen tri nejsilnejsi.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 24 úno 2024, 11:24

nejvetsi semenacek moji modrobily caeruley uz vytahnul prvni paratky, tak dostal "bambusovou" tycku a snazi se kolem ni omotat. jeste mu to moc nejde, ale on se to nauci :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 15 bře 2024, 21:25

Prohlizel jsem lonske fotky mucenek a zjistil jsem, ze se od sebe daji docela dobre odlisit. Tohle je moje p.caerulea "Kasta" nejodolnejsi semenacek ze vsech.
Obrázek

A tuhle jsem pracovne nazval "Nr 2" a uz mi roste jen v Praze - cilene ji neuchovavam, je trochu min odolna nez "Kasta", ale v Praze zatim prezivaji obe. Uvidim teda jak/jestli letos obrostou, ostrihal jsem je po zime az na kmen, listy neprezily mraz.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod longr » 16 bře 2024, 20:26

Kdybys pak někdy stříhal, hlásím se o řízek :) Zkusil bych, jak by zvládal zimy u mne. Zatím všechny P. caerulea mi vymrzají k zemi. U Constance Elliot to chápu, ta je háklivější, ale chtělo by to nějakou zocelenější.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 16 bře 2024, 21:35

longr: ok, v lete by melo byt dost materialu :) jinak tahle mucenka vydrzi zelena asi do -9°C. pak to zacne byt komplikovanejsi a je potreba ji trochu pomoci, chranit kmen mulcem apod. nevim presne kdy vymrzne az k zemi a taky to zalezi hodne na zemni vlhkosti. parkrat mi uplne vymrzla, parkrat vyrasila z kmene a jednou zustala uplne zelena. ty rozdily v odolnosti nejsou nijak velky, kazdopadne tahle je jedina z asi stovky semenacku, ktera porad preziva i na puvodnim miste, nejen jeji rizky

U Constance Eliott i pisou ze ma trochu mensi odolnost, moje zkusenost je, ze ma hlavne mensi odolnost vuci pudni vlhkosti a to je v nasich zimach klicovy.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 28 bře 2024, 13:22

moje podzimni semenacky se uz pekne rozjely, nechal jsem si nakonec jen dva nejsilnejsi. premyslel jsem, ze necham jen ten nejvetsi, ale mensi vypada, ze ma vic z Constance Eliott (je svetlejsi), tak mi prislo zajimavy nechat oba kvuli rozmanitosti. dostaly 12l kvetinac, v kterym je budu letnit. uz by mohly jit klidne ven, ale na pude je misto, tak je tam jeste trochu prirychlim

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 29 bře 2024, 17:43

Keďže tento rok v meste bola taká "Istrijská zima" (nezima), mučenky sa rozbiehajú- dúfam, že kvitnúť tieto budú v máji(a zrelé v júli)...:
Obrázek
...(rašiť začali cca v 1/2 februára)- ale potom to chladnejšie počasie ich zastavilo( prvá dekáda februára bola teplejšia -ako hociktorý týždeň, čo nasledoval potom...), dúfam, že sa teraz rozbehnú S6
...mučenky ma udivujú- že prežije nezdrevnatená - zelená časť rastliny :shock:
Kasta- Martin, prosím ťa ako ich orezať- aby kvitli?...hlavný kmienik má cca len 3mm a majú veľmi tenké bočné -vlaňajšie výhony- 1mm, a z tých teraz v pazuchách rašia tie mladé výhony,(nechať iba 1 teraz rašiaci výhon čo je najbližší ku kmieniku)?...lebo sa mi zdá, že tie tenké vlaňajšie výhony neunesú kvety resp. plody(to sú tie mučenky, ktoré sú na strašnom výpeku a celé leto vôbec nerástli a začali rásť až na jeseň)
dík
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 29 bře 2024, 19:19

ivan: kvetou pry pouze na novych vyhonech, ale ty novy vyhony vyrasi prakticky za.kazdym listem, takze jestli mas misto, nemusis strihat vubec. A muzes vicemene jakkoliv :)
ja vloni nestrihal vubec a v lete mely kvety a plody tak nejak vsude

p.s. ty novy vyhony velice rychle zesili a prichytnou se, plody unesou pohode. jestli uz je dobre zakorenena, mela by byt i o dost odolnejsi suchu a rust. no a jestli neporoste, tak asi ani nepokvete
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 30 bře 2024, 19:38

Martin, dík, dnes som ostrihal v mojej "ladovej" doline aj tie zmrznuté výhony a dokonca niektoré "konáriky" aj tu mi už rašia :shock: ...a niektoré mladé výhonky už majú aj 2cm- a to aj 2m od hlavného kmeňa :shock: ...ak to takto pôjde tak možno začiatkom mája aj zakvitnú
Martin, skúšal si zakoreňovať aj vlaňajšie výhony(z vonkajšej rastliny) alebo zakorenia iba tohtoročné letné
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 30 bře 2024, 20:07

Ivane, mely by v pohode zakorenit i ty lonske, pokud jsou zive. Nezkousel jsem, ale vypravel mi znamy, jak mu v zime odesla caerulea, ale na pergole zustaly nektere u zeme ostrihane vyhony zelene celou zimu a na jare ji z nich znovu namnozil :)

mne se naopak moc nechytaly ty jeste mlade a mekke vyhonky
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků