Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora edulis

Příspěvekod Stanley_51 » 04 led 2020, 11:03

Davidoff píše:Je to passiflora incernata

Díky za identifikaci, znovu jsem to přendal ( snad naposledy ). :lol:
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 04 led 2020, 13:15

Davidoff píše:Zdravím, vedel by mi niekto poradiť pomocť ? Zhaňam semiačka alebo koreň alebo čokolvek čim by som vedel začať doma pestovať PSSIFLORU INCARNATA .... za každu pomoc budem vďacný. Ak niekto máte semiačka alebo pestujete passifloru incarnata , napíšte mi. Ďakujem


Tady mají dokonce 2 genetické varianty, klasickou a bělokvětou, takže by se to mělo i bez problémů opylovat. Na jaře budu 4 rostliny objednávat, po 2 kusech každou, tak jsem zvědavý, jaké to budou rostliny a jak půjdou. Hodlám to zkusit na obou stanovištích, jak v Praze, tak ve VDF. Za zkoušku to určitě stojí.
http://www.blumen-passiflora.de/shop/Pa ... aoffset=10
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Milan » 04 led 2020, 14:29

Obrázek
Mě ta velikost plodů připadá jako fakt obří vejce ...
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 04 led 2020, 14:33

Je to incarnata beze vší pochyby. V odkazu, který jsem uváděl výše, se píše, že největší plody dosahují velikosti tenisáku. Sedí jak barva plodů, tak dužniny. Je to tak. Zde ještě jednou ten odkaz, je to evidentní: https://www.grit.com/farm-and-garden/th ... 0z19mazhoe
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Milan » 04 led 2020, 16:48

Jo, vidím že máš pravdu, vnitřek stejnej a větší než tenisák to asi nebude. Díky
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 05 led 2020, 16:34

To zni dobre. Ja toho dost procetl na netu a prijde mi ze incarnata by v nasich podminkach mela normalne prezivat a snad i plodit a dozrat. Jestli moje semenacky prezijou zimu, chci je presadit na ruzny teply mista v zahrade a uvidim, kde se jim bude darit. Zatim mi prijdou vcelku dost odolny a zivotaschopny. Odolnejsi - aspon v nadzemni casti - je jeste ta caerula, zatim daly -8 stupnu a jsou stale zeleny (incarnaty uz se zatahly, ale zase maji o dost mohutnejsi koreny, co jsem mohl pozorovat).
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 10 led 2020, 12:34

Našel jsem zajímavý trik na klíčení semínek incarnaty i jiných mučenek. Mají se namočit na den až dva do citronové nebo pomerančové šťávy zředěné půl na půl s vodou. Kyseliny obsažené v jejich šťávě odstraní inhibitory klíčení, kterými jsou semínka obalena. Poté se doporučuje je ještě tak na 3 dny namočit do čisté vody a pak je lze okamžitě vysévat. Efekt je prý stejný, jako dlouhá studená stratifikace.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod vlado69 » 28 dub 2020, 10:25

Odkryl jsem listí ze skleníkových incarnát a překvapilo mě, že jsou u země zelené. Tak doufám, že vyraší dříve než loni (červen).
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 01 črc 2020, 12:41

Tak mi dnes po dlouhých 3 měsících čekání, když už jsem ani nedoufal, že to dorazí, přišla zásilka mučenek z Německa http://www.blumen-passiflora.de/. Dvakrát jsem tam mezitím psal, zcela bez odezvy. :(
Objednal jsem incarnatu a Guglielmo Betto, což je neméně nebo jen o trošku méně odolný kříženec P. incarnata x P. tucumanensis, který je díky svým lahodným plodům, které mají být údajně ještě chutnější než incarnata, velmi oblíbeným ovocem v Itálii.
No, na incarnatě sice byly květy, ale byla taková trochu poschlá a při vysazování jsem pochopil proč. Buď při balení nebo přepravě se zlomila kousek nad krčkem a celý ten dlouhý šlahoun mi zůstal v ruce. Ale už to obráží od spodu, tak to snad bude OK. :? Guglielmo Betto sice dorazila v pořádku, ale zase zatím nemá žádné květy. Takže vidina toho, že ještě letos ochutnám nějaké plody, se rozplynula v dáli. Ale snad se to alespoň stačí pořádně chytnout do zimy a ochutnám tak příští rok.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 01 črc 2020, 16:04

Hofis píše:Našel jsem zajímavý trik na klíčení semínek incarnaty i jiných mučenek. Mají se namočit na den až dva do citronové nebo pomerančové šťávy zředěné půl na půl s vodou. Kyseliny obsažené v jejich šťávě odstraní inhibitory klíčení, kterými jsou semínka obalena. Poté se doporučuje je ještě tak na 3 dny namočit do čisté vody a pak je lze okamžitě vysévat. Efekt je prý stejný, jako dlouhá studená stratifikace.

Inhibitory kliceni ? Ja tedy vzdy tak nejak ozuzlam seminka v puse a pak je jeste otru silou v kapesniku (cistem :lol: ) nebo v nakem ubrousku, abych je zbavil zbytku duzniny a vim, ze je tam kolem nich jeste takova blana, ktera se pak da po uschnuti odstranit prejetim prsty. Aspon takto jsem to delal se semeny vyndanymi z plodu maracuja a granadilla a klicivost byla temer 100% po vyseti druhy den i vysoka par mesicu po vyndani semen z plodu.Nebo i pres to je mam namacet v tom roztoku a pripadne jeste to zkusit prejet smirkem ?
Prave jsem si tu incarnatu objednal pres ebay, tak bych chtel zkusit neco mrazuodolnejsiho na zakrytovanou lodgii.Zatim mi nikdy zadna mucenka vypestovana ze semene (maracuja/granadilla) ani nevykvetla, ikdyz mela vysku 2m a prumer kmene 1cm :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 01 črc 2020, 16:17

S tím klíčením pouze předávám tak, jak jsem to našel. Osobně to budu potřebovat asi až příští rok, vyzkoušené to nemám.
Aby mučenka kvetla, potřebuje:
1. Stanoviště na plném slunci.
2. Těžkou nebo alespoň středně těžkou půdu, ideální je jílovitá půda ze zahrádky. V lehkých zahradních substrátech nebo obecně v lehkých půdách nekvete.
3. Nehnojit dusíkatými hnojivy, spíše zvolit hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, např. Kristalon na květ a plod.
Pokud dodržíš tato pravidla a budeš jí normálně pravidelně zalévat, kvést musí... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 05 srp 2020, 09:57

Takhle ted vypada muj mucenkovej zahon. Je tam asi 50 rostlin ze semen z ruznych zdroju z ebay, jak jsem je vysel vloni na jare. Klicily lip nez jsem cekal, hlavne ty caeruly (kupoval jsem predevsim incarnaty, ale nakonec jsou skoro v mensine), proto takova dzungle. Mirnou zimu prezily asi vsechny. Nechavam to nadivoko, jen obcas nejakou presadim na novy zajimavy stanoviste.
Ty modry jsou rozhodne vzrustnejsi, ale nechce se jim moc do kvetu. Prvni kvet incarnaty se tam objevil pred par dny (mam pocit, ze uz se v nem dela pludek, ale nevim, byl jedinej). A koukal jsem, ze asi dve z tech incarnat maji uz nasazeno hodne poupat, tak se tesim. Zda se, ze obe tyhle mucenky budou perspektivni prirustek do zahrady.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 11 srp 2020, 20:02

Tak moje prvni! Prijde mi ze na tech odkvetlych uz se tvori plody, to by mohlo i dozrat, i kdyz u nas koncem zari pak slunce rychle ubyva. Ale pristi rok uz na ni mam nachystany mnohem vic prosluneny misto. Jsem zvedavej jestli je opravdu samosprasna, jak jsem se docetl na nekolika webech. Pisou vetsinou incarnata samosprasna a caerula ne.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 11 srp 2020, 21:51

Super! S6
Jinak já všude u incarnaty četl, že potřebuje další geneticky odlišnou rostlinu pro opylení. Taky jsem četl na několika především prodejních webech, že existuje nějaká speciální samosprašná odrůda, myslím že se jmenuje Eia Popeia, ale ty komentáře pod tím od lidí, co to koupili, byly někdy dosti rozporuplné. Někdo píše, že je 100% samosprašná, jiný píše, že plody zůstávají prázdné nebo se netvoří. :?
Ale to ty nemusíš řešit, pokud máš vícero rostlin ze semínek, tak se to spráší vždycky. I ta caerulea to spolehlivě opyluje a i naopak incarnata caeruleu. Mezidruhových kříženců mučenek je spousta.
Moje jsou v zemi teprve od začátku července a teprve teď v tom teple začaly obrážet od spoda. Tak snad pěkně zakoření a snad příští rok i zaplodí. Jinak jsem četl na jednom webu, že mučenky vyrážejí dost pozdě, někdy i třeba až v červnu. Doporučují to v březnu seříznout až úplně dolů a hodit na to místo nějaký průhledný plast, výrazně to pak urychlí start té rostliny na jaře. Celkem dobrý tip.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 12 srp 2020, 07:21

re: Hofis:
Dik :) Ted kvete jenom jedna, tak to bude test samosprasnosti. Jinak do budoucna s tim pocitam, ze je vysadim vzdycky po skupinach, aby se opylovaly. Neni ale uplne jednoduchy je privest ke kvetu. Taky jsem cetl i o techhle problemech a nekde u incarnaty pro pestovani na plody radili omezit koreny (mit ji v kvetinaci v zemi), ze se tim podpori kveteni.
Jinak mi zatim moc nekvetou, pritom zvlast ty modry rostou pekne, maji 3-4 metry, vetvi se a treba u mamky jsem jich par vysadil pred dum na jizni stranu kde maji slunce od rana do vecera a zatim taky nic. Uvidim jestli se to zlepsi, az vic prokoreni.

Jako recept na kveteni jsem pochopil: slunce+teplo+horsi puda nebo omezeny prostor pro koreny+ orezat k zemi na jare

Podle mych zkusenosti se caeruly probouzi rychle (v dubnu) ale plnej rust az kdyz je hic. Serizl jsem je na jare kvuli kveteni (byly zeleny celou zimu ve studenym parenisti pod sklem). Incarnaty jsou pomaly, prelom kveten cerven a vyrazi vzdy od korenu, nadzemni cast nevydrzi zadnej mraz. Urychleni jsem letos zkousel tak, ze jsem dve maly incarnaty co zimovaly v byte, zasadil do foliovniku. Uz zacatkem kvetna byly zeleny, ale stejne moc nerostly az do toho cervna, tak nevim.

Pristi rok na jare je rozesadim jeste na par mist, kde by se jim mohlo darit a uvidim jak si povedou.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník