Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 13 kvě 2022, 16:19

Tak jsem prestal otalet a pustil se do akce :-)
2 incarnaty z Tropiku (white a Texas) a 1 klon jedne z nich uz jsem zakopal do zeme do spodku svahu
Ted jeste musim najit v byte tu Guglielmo betto od Honzy a hodim ji tam k nim :-)
Caeruely jsem mel 2 a obe chciply jako prvni
ty uz bohuzel nemam S13
Ale asi budu mit naky co z nich vychazeji
Aspon teda myslim tu Betty Miles Young.
Tu se mi povedlo naklonovat asi nejvickrat a ted jsem objevil tu Anastasia :-)
Je zajimave, ze ty co kvetly tak po lehkem prisusku a preneseni ven, kvest prestaly :(

Edit :-) Nasel jsem ji

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 09:11

Letos na jaře jsem přemýšlel o tom, jak ty mučenky u mě nějak urychlit. Nakonec jsem ve spěchu zvolil, no jak bych to řekl slušně, velmi improvizované, až infantilní zakrytí. :lol:
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.05.22

O účinku a vůbec přínosu tohoto zakrytí by se asi opravdu dalo dlouho polemizovat, ale nějaké to teplo to asi udrží, soudě podle toho vnitřního orosení po ránu. Ať už tak nebo tak, už jedou, o měsíc dříve než minulý rok. :)
Incarnata:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.05.22

Guglielmo Betto:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 18.05.22

Tak uvidíme, jestli se letos něco zadaří... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 18 kvě 2022, 16:12

Pekne Honzo :-)
A neuvaris je?
Zitra 30 a pozitri 31°C...
Ja mel ted v Troji cca 1.5 tydne zakryty balkon bez dozoru a zalevani E7
A nevypadalo to tam po prijezdu moc vesele
:-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 16:18

Svůj účel už to splnilo, bylo to tam hlavně na urychlení narašení, takže jsem to dnes ráno definitivně dal pryč. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 18 kvě 2022, 20:20

Hofis píše:Letos na jaře jsem přemýšlel o tom, jak ty mučenky u mě nějak urychlit. Nakonec jsem ve spěchu zvolil, no jak bych to řekl slušně, velmi improvizované, až infantilní zakryti


Super! Tak to je uspech, ze to takhle zafungovalo. Ja to svoje minipareniste zkontroluju ted v patek tak jsem zvedavy, jestli to taky bude mit efekt. Uvareni bych se nebal, incarnata teplo vydrzi.

Ted jsem na zahrade kde mam mucenky uplne nadivoko a tady jeste ze zeme nerasi. Ale preekvapila jedna caerula, pousti vyhonky z kminku (viz vedlejsi forum)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 21 kvě 2022, 12:56

Tak moje incarnaty uz taky rasi, tak to je super. Jen uplne nevim, jestli je to tim sklenickem, nebo proste jen mirnou zimou a teplejsim jarem - jujuby mi taky rasi o mesic driv nez vloni . Ale budu moct srovnavat s druhou zahradou, kde zadny zakryti neni, tak uvidim, jaky bude casovy rozdil v raseni.

A Guglielmo Betto uz kvete. Tahle mucenka se chova uplne ukazkove, pekne rostla v kvetinaci, kdyz vsechno prorostla, zastavila se.... pohnojil jsem hnojivem na kvet a ona nasadila hromadu poupat. Presazeni nebyl zadny problem, kvete a roste dal.... skvela rostlina :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 25 kvě 2022, 13:01

Fakt nadhera, to Ti gratuluju, aspon vim na co se muzu tesit :-)
Me ta G.B neprokorenila nic a roste opravdu velmi pomalu s porovannim s treba Betty Miles Young :-(
Je teda fakt, ze ji mam jeste v malem vysokem kvetinaci od jogurtu, ale trvale na zabradli balkonu
Ty zbyle incarnaty mam ted teda v zemi, ale asi jak tam nejde moc slunce pres to housti nebo je tam nic moc zemina, tak to moc neroste.
Jedna mi tam dokonce usychala, tak jsem ji vykopal a premistil na vrsek svahu.Tam je slunce vic.vpodstate uschla nekde na zacatku stonku, ale vsimnul jsem si, ze zacinal rust novy :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 25 kvě 2022, 15:22

kasta píše:A Guglielmo Betto uz kvete. Tahle mucenka se chova uplne ukazkove, pekne rostla v kvetinaci, kdyz vsechno prorostla, zastavila se.... pohnojil jsem hnojivem na kvet a ona nasadila hromadu poupat. Presazeni nebyl zadny problem, kvete a roste dal.... skvela rostlina :)

Martine, pěkně ti to kvete, ani jsem si toho příspěvku předtím nevšiml. No jsi teda díky tomu teplému zimování pořádně vepředu. S6 U mě to leze čím dál výš a už se začínají pěkně rozjíždět, jak incarnata, tak i GB. Tak doufám, že to do července trochu naroste a zakvete a i zaplodí. Letos to bude mít minimálně o měsíc více času, než minulý rok. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 25 kvě 2022, 22:02

diky :) jinak zalozni rizek od G.B. uz pousti korinek, takze zitra ho pichnu do kvetinace a bude za oknem, kdyby nahodou venku neprezila.

kamaradce na jizni morave moje incarnaty jeste nerasi, takze sklenicek asi opravdu fungoval. mne uz lezou na nekolika mistech i pres lehke ozrani plzi se hezky zvetsuji tak taky doufam v nejaky seminka, pripadne i hybrid druhy generace s Guglielmo Betto :)

p.s. Radku, mne ty nedavno ven sazeny mucenky zatim taky jeste tolik nerostou, aklimatizace jim chvilku potrva, ale pocitam, ze v cervnu se poradne rozjedou....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 27 kvě 2022, 15:22

mno moje nadseni z umisteni incarnat a akebii ven do zeme je pryc ... S13
1 akebie a 1 incarnata jedou docela vpohode, respektive zatim nechciply :D
1 akebii a 1 incarnatu jsem proste uz nenasel - asi se vsakly do zeme :-o
a 1 akebii a 1 incarnatu jsem po chradnuti vyndal z "housti" a dal nekam nahoru na stran.Hlavne z incarnaty se stal maly stvol korenu s 2cm stonkem-Takze "kryte" uz nejsou, ale jsou vic na svetle :-o Mno na svetle - spis v te ceske tme :-( ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 27 kvě 2022, 16:03

ad radek.god: jo, to jsem mel asi taky napsat driv, docela na ne jdou slimaci, mam ted incarnaty obsypany ferramolem. na druhou stranu v tech svych silnych korenech maji dost zivin a dokazou znovu obrazit i po ozrani

ad Hofis: Honzo, potvrzuju ze prykryti sklenickem funguje, na berounsky divoky zahrade mi jeste vubec nerasi a to je tam vse tak o 7-10 dni driv oproti ty plzensky. a je dobry vedet, ze ten sklenicek staci i jen z jara (ja ho tam mel celou zimu)

musime to holt postupne vychytat...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2022, 18:19

Jj, určitě je potřeba to ještě vychytat. U mě je to tedy dost překvapení, že to improvizované zakrytí těmi miniskleníčky by mohlo fungovat, ale asi to vypadá, že opravdu jo. Bohužel na rozdíl od tebe nemám žádné kontrolní vzorky na posouzení, takže průkazné to u mě není. Ale budu tomu věřit a příští roky na jaře vždy zakryju. Ono i kdyby to mělo získat jen pár dní, pořád je to dost.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 28 kvě 2022, 07:03

Honzo, jeste jsem premyslel, ze je zajimavy, ze nam vykoukly ty incarnaty cca nastejno - pritom ta moje zahrada na plzensku je oproti Praze tak 10-14 dni opozdena, takze ten muj dukladnejsi "sklenik" mi ziskal jeste dalsich cca 14 dni. Za sebe si myslim, ze ma smysl mit ho tam i pres zimu, kvuli regulaci vlhkosti (mne po nem odteka destova voda mimo ten zahon) i kvuli teplotnim extremum. Jak jsem cetl jeden clanek o (neuspesnem) pestovani incarnaty v UK, verim tomu ze i prubeh zimy (vlhko, mrazy) maji vliv na rychlost raseni na jare.
Tak ted uz jen doufat ze letos i rychle porostou a vykvetou aspon v cervenci :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 02 čer 2022, 11:58

Tak tuhle blbost se sazenim mucenek do volne pudy uz neudelam E7 :

1 zmizela - odkloneni vylucuji S21
2 je v zemi, ani neroste ani nechcipa
3 odpadnul stonek s jedinym listem

Tu GB od Honzy mam sice venku, ale nastesti v kvetinaci.

Ted je otazka jaka je sance, ze mi vyklici semena a zda je musim stratifikovat nebo ne...

Jeste je teda nemam ani objednany
:-o

Ale pokud nemate nekdo navic k poslani
par rizku z geneticky ruznych rostlin, ze bych je zkusil zakorenit, tak objednani 20 semen nekde z jihu Evropy me vyjde asi nejlevneji a nejrychleji :-o

Ale mam zkusenosti jen s klicenim tech mucenek, jejichz plody se tu prodavaji.

Fakt nevim, proc chciply, asi holt ta puda je blba a s tim tady nic neudelam :|

Mozna jsem mel 2-3 roky pockat az ten korenovy bal nebude 5, ale treba 15 cm tlusty
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 02 čer 2022, 13:21

to je divny. s pudou by problem byt nemel, mucenky na ni nejsou narocny (max v zime by jim mohla vadit moc tezka a vlhka). to ji muselo neco sezrat. zkus treba jeste najit ten koren a vratit ji do kvetinace, at tam jeste obroste a zesili. mozna bych vratil do kvetinace i tu, co neroste, jestli je malinka. ja teda sazel seminka rovnou do zeme, ale mel jsem jich hodne, tak jsem to nechal na prirozenym vyberu.

U tech incarnat je lepsi posilat koreny, nez rizky, ale to zase az v zime, tak pak ti kdyztak muzu kousek poslat, budu urcite jeste nejake presazovat.

ze seminek vyklici, ale muze jim to chvilku trvat. doporucujou je pred tim "pohladit" smirglpapirem aby se malicko narusila ta slupka. nebo 24 hodin macet v pomerancovym dzusu, ale to jsem nezkousel.

jak koukam na ebay, ma je tam ted ten samy prodejce, co od nej mas tu papaju :) z portugalska by mohly byt dobry, ale vzal bych vic, nez tech 5 seminek. jak koukam do zaznamu, ja mel na zacatku 95 seminek od tri prodejcu, z Madarska, Nemecka a UK. Bohuzel jsem to vsechno sesypal, takze nevim komu jak klicily
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník