Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 02 črc 2022, 16:39

Listy to zabalily...
Ted je otazka co te incarnate v tomto stavu vadi, zda prime slunce nebo premokreni pri desti (kelimek je ve vanicce od masa, kterou vylevam..) nebo neco jineho.



Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2022, 18:24

Tak nevim, zda to byla stejna rostlina jako na posledni fotce, ale opadaly ji listy a komplet i pres zalivku uschla a nikde neni zelena.
Hodil jsem ji do vody zakorenit, ale to uz poznam, ze to neda.
Prijde mi, ze ty teplotne nejodolnejsi varianty toho nejmin vydrží S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 17 zář 2022, 11:52

tak jsem zvedavy, jestli dozrajou, nejvetsi plody momentalne vypadaji takto. maly jsem ostrihal, aby rostlina davala silu jen do tech nejvetsich
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 16 říj 2022, 13:35

Tak jsem sazel vse mozne do zeme a jdu kolem mucenky a co to nevidim !!!
Na 90% tipuju "Guglielmo Betto" (nebo aspon pod tim mi ji Honza daval) a na 10%
Incarnata White nebo Texas z Tropiku.



Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jine mi ted nekvetou...
Zkusim ji jeste namnozit...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 16 říj 2022, 18:32

radek.god: pekne, to je ta od Honzy. mne taky ted k podzimu vykvetla ta co jsem si ji narizkoval a mam ji za oknem a i ta venkovni ma poupata.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 06 lis 2022, 19:46

Nedávno jsme se dozvěděl pár zajímavých informací o incarnatě, třeba to tady taky někomu pomůže:

1. incarnata má (vždy) dormanci přes zimu. období dormance se může zkrátit, když jí na podzim prodloužím sezonu za oknem, ale nelze ho vynechat - prý i když jí pěstujete celoročně v bytě, tak někdy na konci jara staré výhony odumřou a vyraší nové z kořenů - to by třeba pro radek.god mohlo vysvětlovat chování těch tvých incarnat na jaře, jestli byly celou zimu zelené.

2. rostlina se na jaře probouzí, až když teplota půdy u kořenů přesáhne 26 °C - nevím jestli stačí třeba jen na chvíli, nebo aspoň na pár hodin. Proto mají třeba v UK problémy jí pěstovat a probouzí se jim někdy až v červenci. evidentně je to typická rostlina kontinentální klimatu, snese drsnou zimu (mnohem větší mráz než těch udávaných -15), ale nesmí být moc vlhká, bude jí vadit střídání mrazů a oblev ap. A pak potřebuje horký slunečný léto, aby stihla narůst, vykvést a dozrát (potřebná doba na dozrání od květu je asi 80-90 dní ale s klesající teplotou roste).
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kaossik » 06 lis 2022, 22:59

To zní dobře pro můj zasklený balkón. Listopad až únor je tam jen o cca 3-4°C nad venkovní teplotou, ale jak začne svítit slunce tak tam jsou od března třicítky. Teď jen kde ji sehnat? Kdysi jsem sehnal semena co nevyklíčily jinak jsem ji nikde neviděl.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 07 lis 2022, 07:19

kaossik píše:To zní dobře pro můj zasklený balkón. Listopad až únor je tam jen o cca 3-4°C nad venkovní teplotou, ale jak začne svítit slunce tak tam jsou od března třicítky. Teď jen kde ji sehnat? Kdysi jsem sehnal semena co nevyklíčily jinak jsem ji nikde neviděl.


Ona se docela dobře množí kořenovými výhonky. Letos už jsem všechny rozdal, příští rok jich teda namnožím trochu víc a dám sem vědět :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kaossik » 07 lis 2022, 13:23

Budu se těšit :-)
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1157
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 19 lis 2022, 11:46

Tak jsem po dnesni prvni mrazivy noci sklidil posledni tri plody na incarnatach. V literature teda radi nechat plody spadnout na zem, ale myslim ze uz to nemelo cenu. Dva z nich zkusim jeste nechat dojit doma, jeden se mi pri sundavani roztrhl a k mymu prekvapeni uvnitr byla uz uplne zformovana duzina plna bilych nezralych seminek. Takze jsem ochutnal a vysledek prijemne prekvapil, chutove se to asi nejvic podobalo sladkemu pomelu, i s tou citrusovou prichuti. Doufam, ze pristi rok uz bude plnohodnotna sklizen...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod jardos » 19 lis 2022, 12:17

Kasta, ako sa ti to podarilo opelit? Ja mam 150 kvetov a nic. Mas teda aspon dve geneticky odlisne rastliny?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 19 lis 2022, 12:50

jardos píše:Kasta, ako sa ti to podarilo opelit? Ja mam 150 kvetov a nic. Mas teda aspon dve geneticky odlisne rastliny?


Pestuju je ze seminek, takze mam nekolik geneticky odlisnych rostlin, opylily se samy.

P.S. nedalo mi to a zkusil jsem i druhy plod, ktery byl z druhe rostliny: mensi, kulatejsi chutove trochu kyselejsi ale ne neprijemne, asi jako kyselejsi pomeranc, osvezujici. V zadnym pripade to neni takova kyselina jako passionfruit.

Treti plod, nejvetsi a nejvybarvenejsi necham doma za oknem jeste aspon par dni a budu doufat, ze v nem najdu i zrala seminka.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 07 pro 2022, 09:14

Malý shrnutí letošního roku. Incarnaty už zatahujou na obou zahradách, pozoroval jsem docela rozdíl mezi berounskem a plzeňskem. První zahrada má výrazně teplejší mikroklima a mučenky byly krásně zelený mnohem déle (dokonce bych řekl, že i déle než u tebe v Praze Honzo, resp že začaly žloutnout o dost později). Na plzeňsku mi začaly žloutnout už koncem října a ty první mrazy kolem -3 v polovině listopadu sice přežily, ale byl to signál a rostliny se viditelně začaly ukládat k spánku. Na berounsku byly docela zelený ještě na konci listopadu.

Přestože je plzeňská zahrada drsnější, je tam ale plný slunce a to vidím, že je rozhodující. Na berounským severovýchodním svahu už od října zasvitne jen pár hodin a incarnata už mi tam od půlky září vůbec nevykvetla, i když byla krásně zelená. Na druhé slunečné zahradě byly rostliny obalené květy až do mrazu.

Plody jsem sklidil tři na plzeňsku. Ani jeden neměl ještě zralá semena, ale dva už měly dužinu která byla moc dobrá - asi jako pomelo. Shodou okolností byl každý plod z jiné rostliny, lišily se tvarem i chutí (jeden vejčitý, druhý kulatý a jeden byl sladší, druhý kyselejší, ale ne nepříjemně). Z prvních dvou plodů nechci nic moc odvozovat, ale mám radost, že moje rostliny patří mezi ty fakt chutný - chuťový rozptyl je prý v rámci druhu veliký. Zajímavý, že ten třetí, největší a nejkrásnější plod, kde jsem doufal už i ve zralý semínka, tak ten byl nejmíň zralý a vlastně ještě nepoživatelný. Plody by měly samy spadnout na zem, tak je prý jisté, že jsou zralé, no letos na to nebyl čas. Ale i tak jsem spokojený. Jsou i nějaké postupy jak je nechat dojít doma, příští rok možná zkusím.

Slunečná zahrada na plzeňsku mi přijde perspektivnější, takže jsem tu největší incarnatu na berounsku vykopal a přestěhuju jí na plzeňsko (teď zimuje ve sklepě) - příští rok tam tedy doufám budu mít tři největší vyselektovaný rostliny vedle sebe. ale nějaké nechám i na berounsku - i tyhle tři chci namnožit výhonky a zasadím je tam, ať jsou na obou místech.

Hlavně bych chtěl, aby se mi příští rok povedlo opylit co nejvíce květů do půlky srpna, protože ty pozdější plody už prakticky nedozrajou. Ta doba zrání 3 měsíce je asi největší nevýhoda. Jinak mi rostliny přijdou fakt odolný i vůči suchu ap. Jen když jsou malý, musím je obsypat ferramolem, aby výhony nezdecimovali slimáci, rostlinu by to asi nezabilo, ale určitě zpomalilo.

ještě mám dva zajímavý postřehy, který ale ještě musím ověřit:

1. přijde mi že rostlina potřebuje slunce nejen na kvetení, ale i na dozrávání plodů. i na berounský zahradě jsem měl jeden plod, ale od půlky září už se nezvětšoval a zůstal velký jen asi jako větší třešeň a to přestože rostlina pořád rostla a byla zelená. byly v něm nezralý semínka, nebyl prázdný

2. všiml jsme si zvláštní věci: v létě jsem u tý berounský incarnaty vytrhl dva výhony ze tří, které rašily z kořene na stejném místě. chtěl jsem je na zakořenění. a když jsem se na zahradu po pár dnech vrátil, ten zbývající výhon udělal opravdu velký růstový skok. Může to být náhoda, ale chci to ještě vyzkoušet a pozorovat, jestli by se vytrháváním těch přebytečných bočních výhonů nepodpořil růst toho hlavního
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Miroslav » 15 pro 2022, 18:09

Obrázek
Netušíte prosím co je tato zač?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 15 pro 2022, 20:43

Pravděpodobně passiflora nitida nebo nějaký jí blízký hybrid.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků