Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 03 čer 2022, 10:13

Diky za nabidku Martine , tak treba budes mit v zime neco k poslani S20

Mozna to s tema incarnatama nebude tak tragicke u me :

Jedna incarnata z Tropiku je teda stale v zemi a pak jsem nasel vcera pri zalevani kelimek od velkeho jogurtu s napisem "White" pred plotem :o .Zrejme jsem ji tam dal intuitivne jako backup :-)

No ted jsem vykopal tu treti co mi upadl stonek s poslednim listem a dam ji zpatky do kelimku znova zakorenit a necham ji v nem vyrust pak u jizniho plotu.

Samozrejme netusim zda je to klon ci original te "White" nebo zda je to v horsim pripade ta druha "Texas", kterou se mi zakorenit a naklonovat nepovedlo a tak bych o ni nerad prisel ...

Obrázek

Obrázek

S akebiema v zemi to take neni zadna slava. Tam zatim prezila a zivori jedina trifoliata, kterou jsem mel a sice pomalu, ale roste aspon jedna prezivsi pentaphylla.Druha pentaphylla (nebo klon te prvni) se vsakla asi definitivne do zeme no a ty quinaty a vsechny jejich klony mi zcernaly a uschly doma v byte v kvetinaci nekdy v zime nebo maximalne pred zacatkem jara S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 03 čer 2022, 14:15

tak to me tesi! na podzim budu asi jeste nejaky ty mucenky stehovat, tak jak budou koreny venku, dam vedet!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 05 čer 2022, 18:59

ad to Guglielmo Betto: Honzo, koukam na fotky na netu a zacinam mit podezreni, ze to neni Guglielmo Betto, ale passiflora tucumanensis. Ten kvet co jsem sem dal, je ji podobny temer na 100% zatimco ta G.B. ma tu korunku delsi, zvlnenou a ma tam vic ty ruzovy z incarnaty. ta moje je v tech prouzkach ciste bila. myslis ze to popletli? na zavadu by to nebylo, stejne chci vyhledove obe....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 07 čer 2022, 10:57

Hned to jdu u Honzy reklamovat :)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2022, 09:35

Martine, nikdy jsem to podrobně nezkoumal, protože jsem předpokládal, že jsem to kupoval ze solidního webu http://www.blumen-passiflora.de/. Ale když jsem teď porovnával různé fotografie, vypadá to, že máš pravdu. Ten květ vypadá jako čistá tucumanensis. Ne, že by mi to nějak vadilo, spíše naopak, protože tucumanensis patří opravdu mezi naprosto nejodolnější mučenky, ale jsou to teda pěkný grázlíci... S13
No, nic naplat, budu si muset vyšlechtit vlastní Hofiso Betto. :lol:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 08 čer 2022, 12:18

No me to taky nevadi, spis naopak :) vyhledove chci urcite obe. Ta moje porad kvete a kdyz vidim, jak kvety opadavaji, nevim, jak to jeste dlouho psychicky vydrzim, nez zabehnu do Hornbachu a koupim si tam nejakou tu jejich predrazenou nakvetlou caerulu jako opylovace. Incarnaty maji zatim tak 20-30 cm...

P.S. jen teda musime doufat, ze to neni ten tetraploid, to by se asi nezkrizil, ne?
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2022, 12:53

kasta píše:P.S. jen teda musime doufat, ze to neni ten tetraploid, to by se asi nezkrizil, ne?

No, nevím, když vznikla ta Guglielmo Betto, tak by se to asi křížit mělo. Nedokážu si představit, jak jinak, než přímým křížením, by ji jinak bylo možné vytvořit. Ale nevím, nikdy jsem se mučenkami takto zevrubně nezabýval... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 08 čer 2022, 13:01

oni na tom webu, kdes ji koupil maji ty tucumanensis dve: normalni a tetraploid. podle jejich pidiobrazku ta nase vypada spis jako ten tetraploid

no a aby se to jeste zkomplikovalo tak v hornbachu maji normalni caeruly a taky Constance Elliot a ta je taky tetraploid. takze to muzu risknout, koupit ji a pokud se mi s ni povede opylit tu tucumansku, budeme mit extra hardy tetraploidni supermucenku :) a nebo taky nic... no mam nad cim premyslet....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2022, 14:11

No, uvidíme. Ono to, že je jedna diploidní a jedna tetraploidní hned neznamená, že se nemohou křížit, natož opylovat. Křížení mezi diploidy a tetraploidy je i ve smíšených přirozených populacích celkem běžné. Problém je spíš v tom, že pak vzniká z velké části triploidní potomstvo, které bývá dost často méně životaschopné nebo není vůbec životaschopné. Tzn. by se mohlo stát, že semena z takovýchto plodů ve větší míře buď vůbec nevyklíčí anebo vyklíčí ale nebudou fertilní (plodné) nebo budou mít plodnost velmi omezenou. Ono je to celkově o dost složitější a bylo by to opravdu na dlouho. Zde je třeba pěkná studie, která se zabývá vznikem triploidů a jejich životaschopností. Nejedná se sice přímo o mučenky, ale analogie by tu asi nějaká být mohla: https://dspace.cuni.cz/bitstream/handle ... sAllowed=y
Ale samozřejmě vůbec nevím, jak to přesně bude u těch našich dvou mučenek, to ukáže teprve až čas a já doufám, že se to ukáže už letos... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 08 čer 2022, 15:49

Tak ja to asi zkusim s tou dokoupenou mucenkou. Taky si prave rikam, abych nemusel cekat zase dalsi rok, kdyby ty incarnaty nestihly dozrat. Plody pry potrebuji 3 mesice na dozrani.O tech triploidech se na to mrknu, to je zajimavy, ja cetl prave nejaky clanky na tema jaky mucenky se spolu muzou krizit a tam ty chromozomy hodne resili.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2022, 16:25

Ale Martine, já opravdu nevím, jak je to přesně u mučenek, já jenom vím, že je problém mezi sebou křížit nestejný počet sad chromozomů. Proto je třeba problém křížit triploid s diploidem, ale tetraploid s diploidem už by takový problém být neměl. Ale je to opět velmi zjednodušeně řečeno, záleží ještě na mnoha dalších faktorech.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 09 čer 2022, 07:07

Jasne Honzo, beru to jako experiment, pro me je dobra i tvoje informace, ze by to mohlo jit :) Chci radsi koupit toho Elliotta, abych to mel vic variabilni (jestli ho budou mit) a proste to vyzkousim. Ja vim, ze jsou mucenky rozdeleny do skupin prave podle tech chromozomu a ze treba ta uplne nejmrazuodolnejsi p.lutea bohuzel s temahle co mame my, krizit nejde.

Jinak prinos by byl i tehdy kdyby to vedlo aspon k nasazeni a dozrani plodu, ta tucumanensis ma pry hodne dobry plody, maly ale chutove predstihujici i maracuju. A mela by jim snad stacit kratsi doba na dozravani.

Hele prijde mi, ze uz to tu pomalu nazrava na zalozeni novyho vlakna, neco jako "mrazuodolne mucenky", nemam to zkusit? (jeste jsem tu nic nezakladal :) )
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 09 čer 2022, 08:25

Nápad s tím novým vláknem na mrazuvzdorný mučenky je to podle mě dobrý, ale spíše bych to nejprve konzultoval se Standou, než bych něco zakládal... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 13 čer 2022, 13:10

Tak ta ze zeme vykopana incarnata, co mi zustal temer jen koren se uz probira.Tahle mucenka se mi libi, je fakt odolna.

Obrázek

Horsi je to s Betty Miles Young.
Ta byla s dalsimi 2 stejnymi mensimi vyssimi kvetinaci vlozena do velkeho kvetinace ven k plotu.No a jako jedina cela uschla.Nastesti mam zalohu :-)

Ted premyslim co je toto :-o
Melo to naky zluty 1.5cm plod a zakorenil maly slahounek.Zajimavy je ruzny tvar listu na jedne rostline

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 13 čer 2022, 18:47

vypada to jako caerula, ale nevim, jestli se to da podle listu poznat...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků