Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 07 srp 2021, 07:59

moje incarnaty - aktualni stav na drsnejsim stanovisti, kde maji ale celodenni slunce. zimu prezily vsechny bez jakykoliv ochrany (caeruly mi tu neprezily). zajimavy, ze neni temer rozdil mezi rostlinama volne v zemi a tema v kvetinacj, ktery preckaly ty nejvetsi mrazy ve sklepe. kvetinacovy mely sice trochu rychlejsi start, ale ty v zemi uz je aktualne predhaneji a maji uz vetsi listy a zdravejsi barvu. letos jsou vsechny hodne opozdeny, ale porad doufam, ze az rostliny zesili (vysel jsem je v r 2019) a aklimatizujou se, porostou rychleji a snad se dockam i plodu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 07 srp 2021, 08:41

Martine, jsem na tom v Praze podobně, mučenky mi zatím pouze nesměle lezou nahoru po plotě. Ale zajímavé je, že incarnata mi i takhle malá už vyhodila poupě. Jinak Guglielmo Betto, co jsem dal zakořenit na Jardosův způsob, mi už vyhání první kořínky. Už se to chystá... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 07 srp 2021, 08:45

Hofis píše:Martine, jsem na tom v Praze podobně, mučenky mi zatím pouze nesměle lezou nahoru po plotě. Ale zajímavé je, že incarnata mi i takhle malá už vyhodila poupě. Jinak Guglielmo Betto, co jsem dal zakořenit na Jardosův způsob, mi už vyhání první kořínky. Už se to chystá... :wink:


Tak to je super! Ja ty incarnaty mam celkove mensi, vloni normalne kvetly ale za cely rok mely na vysku max 1,5 metru. Nevim, jestli je to tim, ze jsou jeste mlady, nebo proste potrebujou vic tepla, kdyz vidim jak je ma nekdo vytahly, nebo s nima maji obaleny cely plot. Kazdopadne jsem rad, ze zimu v pohode prezily na obou stanovistich.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1285
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 07 srp 2021, 22:24

Radim K píše:Alba aka White je forma incarnaty s bílými květy. Texas je z oblasti plání někde mezi Dallasem a Amarillem. Letos v zimě tam bylo kolem -20, v okolí Amarilla i míň :D .

Radime, tak doufam, ze se mezi sebou nak dokazou sparovat :-o
jinak -20 °C je super, to by mohly byt celorocne v zemi jako je ma Honza :-)
A za jak dlouho bych je mel asi hodit nekam k plotu do zeme ?
Mam strach abych je nezlikvidoval treba mokrym podzimem
Ted mam u plotu na jizni strane granadillu v metrovym truhliku a vedle maracuju taky v metrovym truhliku.Granadilla v pohode a maracuja to tezce nedava, usycha :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 16 srp 2021, 16:54

Přestože má teď incarnata u mě v Praze stěží něco přes metr, tak to jediné poupě, které nahodila už dost brzy a nízko po vyrašení, v sobotu osamoceně vykvetlo... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 14.08.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Davidoff » 17 srp 2021, 13:45

Mucenka opltava mi kvitne uz 2 rok ale sadenice su pribuzne z jedneho zdroja, maju 5 m a stovky kvetov ale som stale bez jedineho plodu ,nemal by niekto zaujem vymenit korienky alebo sadenice ? Nechcem zostat aj na buduci rok bez plodov, tato sezona je uz stratena. Ak nie vymenit tak kupim , neviem nikde zohnat tu na slovensku.Ak by sa niekto ochotny nasiel prosim napiste SZ a dohodneme sa....dakujem.
Davidoff
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 09 pro 2019, 18:10
Bydliště: Kosice- okolie 500 m.n.m

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 17 srp 2021, 15:41

Všechny incarnaty v celé Evropě pocházejí pouze z jednoho jediného řízku. Proto neplodí, protože jsou vzájemně identické. Chtělo by to někoho, kdo má vlastní semenáče. Kvůli tomu jsem kupoval do páru další mučenku Guglielmo Betto, je to kříženec incarnaty a tucumanensis, takže by se měly být schopny navzájem opylovat. Bohužel to zatím nemám vyzkoušeno a doufám, že tento rok to snad už budu i moci ověřit. Tohoto hybrida budu zkoušet, nebo již zkouším namnožit a případně bych mohl v dohledné době poskytnout, podle toho, jak se zadaří. Jinak kluci v Tropiku (https://eshop.tropik.cz) mají (nebo asi spíše měli) i varietu incarnaty Alba s bílými květy, tedy geneticky odlišnou od běžné incarnaty. Ta by se také měla být schopna navzájem opylovat s klasickou incarnatou.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Davidoff » 17 srp 2021, 16:44

Ano chcel som to riesit cez ten tropik.cz mam synovca na morave dnes dosiel sem ale ten pan nechcel nejak posielat objednavky riesi raz za tyzden tak to sa nestihlo ale preferuje osobny odber ajtak .chcel som objednat vsetky 3 druhy no nic z toho S13 , tak ak by sa ti podaril ten tvoj krizenec rozmnozit rad by som si ho objednal dopredu mne sa to korienkami mnozi bez problemov,mal som uz aj objednane semena ale nevzislo nic.
Davidoff
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 09 pro 2019, 18:10
Bydliště: Kosice- okolie 500 m.n.m

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 17 srp 2021, 17:20

Rostliny jsou zatím malé, takže kořínky se mi moc dloubat nechce, chci to nechat trochu rozrůst. Ale zkouším to zařízkovat ve vodě, tak uvidíme, jak to dopadne. Už jsem to slíbil několika ostatním lidem. pokud něco zbyde, pošlu, jinak až zase příští rok.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Davidoff » 18 srp 2021, 12:50

Tak buduci rok zas bez urody zda sa S8 ,neviem ci to dakde pozhanam teraz idem do chorvatska skusim niekde tam, na ukrajinu sa teraz neda ist tak ak by sa ti to zakorenilo a zvysilo aj premna bol by som ti vdacny a vratil daco z mojej ponuky ak by si chcel daco , zatial dakujem a nech sa dari.
Davidoff
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 09 pro 2019, 18:10
Bydliště: Kosice- okolie 500 m.n.m

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 18 srp 2021, 20:51

Hofis píše:Jinak kluci v Tropiku (https://eshop.tropik.cz) mají (nebo asi spíše měli) i varietu incarnaty Alba s bílými květy, tedy geneticky odlišnou od běžné incarnaty. Ta by se také měla být schopna navzájem opylovat s klasickou incarnatou.


S14 jj , njn, v Tropiku to nakej "smejd" zase vykoupil :-o ...
Takze uz jsem dal OBE, tedy ALBA i TEXAS, DNES rano zakorenit :x
Ale puvodni incarnaty jsou zatim male bez vetvi, takze je otazka uspesnosti zakoreneni/preziti zimy a mam zatim jen po jednom rizku od kazde prave na zalohu :shock:

Zrovna ted dlabu kvuli semenum maracuju, abych doplnil zasobu semenacku.Zatimco granadilla jede u jizniho plotu v metrovem truhliku velmi slusne a to i na silnem slunci, maracuja to odskakala a temer vsechny semenacky i mozna diky castym destum a vlhku uschly.

Zakoreneni Betty Miles Young a Anastasia, ktere jedine prezily zimu, trvalo ve vode cca mesic, tak uvidime jak dlouho to potvrva u tech Incarnat :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Davidoff » 19 srp 2021, 06:27

Tie dva druhy co prezili to bolo vonku v pode? Alebo v kvetinaci dnu? Neni ich vela co vydrzia nase zimy.
Davidoff
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 09 pro 2019, 18:10
Bydliště: Kosice- okolie 500 m.n.m

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod paloo » 19 srp 2021, 06:56

Takto v priesmyku.Pôvod Miro z TN S20
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 19 srp 2021, 09:50

Krása. paloo! S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 19 srp 2021, 10:00

Davidoff píše:Tie dva druhy co prezili to bolo vonku v pode? Alebo v kvetinaci dnu? Neni ich vela co vydrzia nase zimy.


Byly samozrejme v byte kolem 20°C a v puvodnich malych obdelnikovych vyssich kvetinacich, tak jak jsem je koupil nahodou v Penny marketu.Daval jsem je na jizni okno kousek od topeni, jinde nemam svetlo.
Krome "Anastasia" jsem mel vse vcetne "Betty Miles Young" po dvou.Asi 4-5 "druhu/odrud" uz ani nevim jake to byly.Pamatuji si ale nakou Winterland, ktera prave mela byt odolna temer jako Incarnata.Na tu jsem sazel nejvic a chtel ji po namnozeni dat na pokus ven.Ale v byte mi krome tech dvou prezivsich vsechny uschly.Zkousel jsem je zakorenit ve vode, ale pres zimu se mi to nepovedlo.Mozna na jare neco pustilo koreny, ale po presazeni do zeminy velmi rychle uhynuly.
V byte mi relativne v pohode preziva maracuja a granadilla, ale hlavne tu maracuju neresim, plod se tu da koupit za dostupnou cenu.Granadilla je drazssi, ale porad je lepsi dat 50 za zraly plod s 100+ semeny , nez kupovat za 3-4 nasobek kytku.Nikdy mi ale jejich semenacky nekvetly a to ani kdyz mely pres 2 metry.
Ted koukam, ze maj v Tropiku po te jejich aktualizaci sortimentu zase ty bile varianty Incarnat, takze kdo jeste nema, ma sanci :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků