Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 12 zář 2020, 16:03

Radim K píše:Kasta: ten Maracock je zajímavý tím, že jde o několik desítek let pěstováný "ekotyp" na Ukrajině, každý rok znovu vysévaný, za ta léta možná trochu adaptovaný a dle slov Ukrajinců je, co do plodů, "vylepšený". Nečekal bych od toho zázraky, spíš jako zajímavost :) .


Aha. Dik!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2020, 13:26

Radim K píše:Ono ve volné půdě se vše chová jinak, tam de facto není možné přelití. (incarnata) Roste i v oblastech se zimními bouřemi a prudkými změnami teplot, takže si nemyslím, že by měla suchou půdu. Příčina hnilob rostlin přes zimu je 1. nedostatek kyslíku, 2. přebytek dusíku.

To je hodně divné, že ti ani letité semenáče nekvetly. Neměl jsi je doma? Protože mučenky dospívají velmi brzy, ale potřebuji k tomu přímé slunce. Jednoleté semenáče caeruley a incarnaty v dobrých podmínkách kvetou totiž zcela normálně :) . Tropičtější druhy většinou druhým rokem. To jsem měl před lety v zimní zahradě edulisky, letité, nikdy ani květ... Protože byly za tlustým polykarbonátem.


No ted zrovna resim zda dat prelitou fejchouv 3 L kvetinaci na resuscitaci ven nebo ne, ted budou sice dobry teploty, ale za 4 dny to pujde dolu, zacne prset a po 1-2 destich uz to nevyschne a uhnije.
Venku ted spis znamena, ze to je v kvetinaci bez podmisky na kameni u plotu nebo polozene na zahonu.
Jinak vsechny rostliny i mucenky mam v kvetinaci na balkone, nektere v polostinu, jine na primem slunci.Kdyz jdou dolu na podzim teploty, tak je mam do jara na jizni/jihozapadni strane za oknem.Jedina mucenka co kvetla, tak byla kupovana careuela na balkone a v 20-25 cm kvetinaci.Ta z plodu maracuja ma nektere listy vetsi, nez mam ruku, ale nekvete.Stari ted nevim, je dokonce mozne, ze jsem ji sazel letos na jare, ale taky muze byt 1-2 roky stara.
Ty co nekvetly byly ruzne, za oknem na zapadni strane, ale i na balkone na jizni strane.Dorostly 2m , zabraly klidne cely prostor okenice a kvet nula

A jak resit teda ten nedostatek kysliku hlavne a co ten prebytek dusiku ?

Zkousil jsem dat jednu maracuju do 40l smesi perlitu, raseliny a zahradnickeho substratu a docela se ji tam dari, v tom jsem prave premokril 3L fejchou, kde jsem ocekaval, ze ta od dubna do konce leta proroste a ono neprorostla, ale zacala schnout , asi ji uhnivaly koreny.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Radim K » 13 zář 2020, 21:35

To je nějaký divný. Nedovedu si představit nějakou přelitou rostlinu přes sezonu (pokud nestojí v podmisce s vodou). Třeba fejchoy prostě vyhodíme v březnu ven a sklízíme je do garáže v listopadu až prosinci. To platí i o malých. Leda by byla nějak čerstvě přesazená z malého květináčku do velikého, ale i tak...

radek.god píše:A jak resit teda ten nedostatek kysliku hlavne a co ten prebytek dusiku ?


Nedostatek kyslíku u kořenů se dostaví zejména při použití substrátů s velmi jemnou strukturou. Jsou to substráty na bází černé (rozložené) rašeliny, nebo ještě hůře, kompostu, hrabanky, nebo jemné ornice. Poslední tři zmíněné nemají v substrátech do květináčů co dělat. Substrát slehne a jemné částečky udělají ze substrátu neprodyšný hutný materiál, ve kterém se kořeny (u)dusí. Pomocníkem je přidání anorganických vylehčujících složek, ale ani to nezachrání slehlý substrát, jen v něm vydrží kyslík o nějaký měsíc déle. Takže řešení vidím ve vláknitém substrátu, na bázi frézované a borkované bílé rašeliny a/nebo kokosového vlákna. Tento substrát vydrží vzdušný násobně déle. Ideální je teda kombinace vláknité rašeliny, kokosového substrátu a 10-20% anorganických příměsí typu zeolit, perlit, pemza, dle požadavků konkrétních rostlin, popř. dovápnit mletým dolomitem. Rychlost rozkladu (degradace) substrátu závisí na teplotách a hnojení dusíkem.

Co se týče dusíku, tak ten reaguje v souvislosti s teplotou. Obvykle stačí přestat hnojit na přelomu července a srpna dusíkatými hnojivy. Ale obsah dusíku v půdě je klíčový spíše pro (ne)mrazuvzdornost a jakousi imunitu před hnilobami u rostlin. Například pěstitelé mrazuodolných kaktusů, juk a agaví venku ví, že tyto rostliny potřebují kamenitopísčitou půdu, přičemž fakt, že z této půdy odtéká přebytečná voda, není nejdůležitějším pro tyto rostliny. Podstatné je, že je tato půda přirozeně chudá na živiny. V chudé půdě může být vlhko + mráz a rostlina neuhnije, kdežto v bohaté půdě ano. Jinými slovy, některé rostliny jsou v chudých půdách mrazuvzdornější i o mnoho stupňů. Například Mičurin, když se snažil vyšlechtit mrazuvzdorné hybridy pro svou zemi, tak měl nejprve sady v nížině, kde byla černozem, bohatá na dusík. Vše mu tam zmrzalo tak, že musel sady prodat a odstěhovat se o kus dál na chudou, kamenitopísčitou půdu, kde mu najednou ty samé dřeviny přežívaly mrazy kolem -40°C.
To jsem ale trochu odbočil od tématu :D5 . Ale jsou to informace aplikovatelné i na mučenky :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 24 zář 2020, 09:01

Guglielmo Betto už kvete o sto šest.
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 24.09.20

I ta malá incarnata nasadila jedno poupě, pořád jsem doufal, že stihne vykvést ještě dnes, abych mohl opylovat, dokud je ještě sucho (samozřejmě bez šance na plody, ale jen tak pro zajímavost), bohužel se nezadaří. Tak snad příští rok, rostliny kvetou obě.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 24.09.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 24 zář 2020, 13:27

Hofis píše:Guglielmo Betto už kvete o sto šest.
I ta malá incarnata nasadila jedno poupě, pořád jsem doufal, že stihne vykvést ještě dnes, abych mohl opylovat, dokud je ještě sucho (samozřejmě bez šance na plody, ale jen tak pro zajímavost), bohužel se nezadaří. Tak snad příští rok, rostliny kvetou obě.

Honzo nadhera S6
Jak dlouho tam vydrzi ten kvet ?
Me kvetla kdysi jedina mucenka, asi caerula a to pouze kolem 22h a druhy den uz to bylo odkvetle :|
Mas uz nejake rizky z obou namnozene ? S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 24 zář 2020, 15:24

No, Radku, ty květy na Guglielmo Betto vydrží něco málo přes jeden den. Na incarnatě zatím nevím, to poupě ještě nevykvetlo, ale bude to podobné. Říká se, že květy mučenek obecně vydrží jen jeden den.
Řízky jsem zatím žádné nedělal, rostliny jsou letos nově sazené a potřebuju, aby co nejvíce zesílily na zimu, takže řezat se mi je tento rok moc nechce. Ale neboj, počítám s tebou na jaře na kořenové výmladky, prý jich dělají hodně. Pokud by žádné nebyly, nebude problém s řízky příští rok... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 24 zář 2020, 15:47

Hofis píše:No, Radku, ty květy na Guglielmo Betto vydrží něco málo přes jeden den. Na incarnatě zatím nevím, to poupě ještě nevykvetlo, ale bude to podobné. Říká se, že květy mučenek obecně vydrží jen jeden den.
Řízky jsem zatím žádné nedělal, rostliny jsou letos nově sazené a potřebuju, aby co nejvíce zesílily na zimu, takže řezat se mi je tento rok moc nechce. Ale neboj, počítám s tebou na jaře na kořenové výmladky, prý jich dělají hodně. Pokud by žádné nebyly, nebude problém s řízky příští rok... :wink:


Teda to bylo rychlý. Na incarnatě mi květy vydržely 2, max 3 dny ale třetí den byly už dost unavený. První caerula co teď vykvetla, tak dva dny a další poupata už vždycky jen jeden den. Příští rok to bude zajímavý, doufám že nám obrostou barák jako Radimovi :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 25 zář 2020, 08:27

Ano, byla to fofrovka, z těch květů se člověk moc dlouho nepotěší. :(
Ale také se těším na příští rok, to už by mohla opravdu být nějaká slušnější úroda. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 29 zář 2020, 12:01

Hofis píše:Ale neboj, počítám s tebou na jaře na kořenové výmladky, prý jich dělají hodně. Pokud by žádné nebyly, nebude problém s řízky příští rok... :wink:

Díky Honzo S20
Já po chcípnutí obou "careul" :| uz radsi korenim hromadu rizku ze vsech ostatnich druhu mucenek, minimalne jako backup
Mozna jeden zakoreneny rizek i pokvete, dela se tam naky poupe S14
sice to par tydnu trva, ale docela pekne to v te vode koreni :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 12:46

Tak jsem skoro propásl první a poslední letošní květ incarnaty. Když jsem v sobotu ráno odjížděl, bylo to leště nevykvetlé poupě, včera odpoledne již trošku poschlý květ.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 04.10.20

Dnes ráno už byla kaput. Okolo jsou tři rozvinuté květy Guglielmo Betto, zkoušel jsem něco šmrdlat štětečkem, ale nevím, jestli to vůbec mělo nějaký význam. Spíš bych mohl doufat v nějaký hmyz během té teplé soboty nebo snad i vítr by mohl pomoci, bylo celkem větrno. Každopádně to dozrát nedokáže, i když by se náhodou vytvořil plod. Ale alespoň abych věděl, že to funguje pro příští rok.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 07 říj 2020, 09:37

Hofis píše:Tak jsem skoro propásl první a poslední letošní květ incarnaty. Když jsem v sobotu ráno odjížděl, bylo to leště nevykvetlé poupě, včera odpoledne již trošku poschlý květ.


No vidis, parada :-)
Ja jeste letos zadny kvet na zadne mucence nevidel a z toho rizku na zakoreneni co vypadalo jako mini poupe se nakonec vyklubaly jen dalsi listy :?
A to mam nektere listy zrejme na edulis (maracuja) vetsi, nez ruku S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod jardos » 07 říj 2020, 22:14

Moja incarnata je v zemi 3 rok a mal som na nej hadam 100 kvetov. Zacina mi prerastat cez hlavu. Ako, ona v zime vymrzne, ta povrchova cast, ale nove vyhony som vytrhaval uz dobre 2-3 metre od miesta, kde je zasadena. Skoda, ze nemam k nej partaka. Opelujem ju, ale je striktne cudzoopeliva.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 08 říj 2020, 00:26

Tak to vypadá Jaro, že ti budu muset poslat nějaký výmladek z Guglielmo Betto, nebo něco nařízkuji, abys měl taky parťáka. Ta moje incarnata je ti asi na prd, tedy pokud sám nemáš semenáče. Všechny prodávané incarnaty v Evropě jsou klonem jedné rostliny, a stále se to množí dalšími a dalšími řízky. Pak se to mezi sebou neopyluje, protože se jedná o geneticky identické rostliny. Na jaře něco vymyslíme... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 08 říj 2020, 11:21

Hofis píše:Tak to vypadá Jaro, že ti budu muset poslat nějaký výmladek z Guglielmo Betto, nebo něco nařízkuji, abys měl taky parťáka. Ta moje incarnata je ti asi na prd, tedy pokud sám nemáš semenáče. Všechny prodávané incarnaty v Evropě jsou klonem jedné rostliny, a stále se to množí dalšími a dalšími řízky. Pak se to mezi sebou neopyluje, protože se jedná o geneticky identické rostliny. Na jaře něco vymyslíme... :wink:

Honzo asi blbej dotaz, da se opylit jeden druh mucenky jinym ?
Mam letos poprve Winterland, Betty Miles Young, Anastasia a ze semen plodu maracuja zrejme edulis.Caerula zdechla ...
Takze si rikam, kdyz mi podle nazvu pro me jine mucenky naraz zakvetou a budu kmitat jako vcelka, zda je sance na plody nebo ne ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 08 říj 2020, 13:53

No, osobně to vyzkoušeno nemám, ale v drtivé většině by mělo bez problémů fungovat opylení jiným druhem, protože mezidruhových kříženců mučenek je celá řada, nyní snad i více, než vyloženě „čistých“ druhů. Ale dělá se to hlavně kvůli honbě za nejkrásnějšími květy. Já si třeba vybral tu mučenku Guglielmo Betto proto, že se jedná o křížence s incarnatou, má mít velmi chutné plody (prý i lepší než samotná incarnata) a vykazuje i podobnou odolnost (možná o malilinko menší) proti chladu, jako incarnata. Chci to obojí pěstovat venku, tak aby to přežilo obojí zimu. Ale jinak by měla být každá jiná mučenka na opylení dobrá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník