Passiflora incarnata

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 12 srp 2020, 16:05

Ohledně toho nakvétání bych ještě určitě zkusil nějaké hnojivo s vyšším obsahem draslíku příp. fosforu na úkor dusíku. Určitě počítám s tím, že budu už hned od začátku na jaře hnojit Kristalonem na květ a plod. To by to nakvétání mohlo pozitivně podpořit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 13 srp 2020, 08:05

jo, to taky muzu zkusit. jeste jsem si ty svoje kvety prohlidnul poradne a koukam, ze prvni kvet byl na jedny rostline a dalsi dva na druhy. jsou blizko sebe tak nevim, jestli dve odlisny rostliny, nebo dva slahouny jednoho korenu. kazdopadne kvetly postupne, kvety se nepotkaly. ted se tam tvori pludky, nejvetsi uz je jako hrasek a vsechny ostatni poupata ty rostliny shodily! tak uvidim co bude s plody
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 13 srp 2020, 13:48

Držím palce! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 14 srp 2020, 11:44

Hofis píše:Držím palce! :wink:


Hmm, tak prvni pludek dnes odpadl :( tak holt plody budou (snad) za rok. Ale mucenkovy caj uz popijim pravidelne!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 09 zář 2020, 06:57

Tak hlasim, ze u me incarnaty porad kvetou. Maji evidentne pomaly start, spis az v cervnu, ale behem leta to dohaneji, Uz mi kvetou dalsi dve, bohuzel jsou zrovna daleko od sebe na opyleni, ale ony by ty plody stejne uz ted nedozraly.
Vykvetla i jedna co je v parenisti s cuketama a extra vyhnojenou pudou. Zajimavy, ze ani to, ze byla od dubna v parenisti, ani rozdil v kvalite pudy (cistej kompost oproti prevazne jilu u tech druhych) podle me nemelo na rychlost probuzeni/rustu a nastupu do kvetu zadnej vliv. Zadny jarni urychleni ani zadny letni bujny tvoreni zeleny hmoty na ukor kvetu se nekonalo, rostou vicemene podobne na obou mistech.... tak nevim, ale uvidim vic pristi rok.
Ty incarnaty maji tak cca 1,5-2m na vysku. Proti tomu caeruly uz vytvorily krovi, u zeme maji uz tenky kmen, ale ani u jedny nepozoruju ani naznak kvetu. Ale i tak jsou hezky.
Mucenky me fakt bavi!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 10 zář 2020, 12:17

kasta píše:Ale mucenkovy caj uz popijim pravidelne!

:shock:
A jaky to je ?
Ten caj jde ale louhovat jen z incarnaty nebo :shock: ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 10 zář 2020, 15:29

Icarnata je opravdu velmi významná léčivka, čaj z ní je velmi prospěšný proti stresu a poruchám spánku, výluh se používá i na různé kožní neduhy. Akorát se to prý s tím čajem resp. s jeho sílou nesmí moc přehnat, protože to pak má podobné účinky jako opiáty. S21
Naštěstí to prý ale není návykové. Určitě také vyzkouším, až budu mít listí nazbyt, zatím to bohužel tak není. Incarnata mi dorazila zlomená těsně dole u kořene. Ale byla pěkně silná, už vyhnala výhon od spodu a jede. Guglielmo Betto jede jako blázen, vyrazilo hned několik nových výhonů z vršku a už si začínají pěkně usurpovat plot. Nemůžu se dočkat na příští rok, to už bych snad mohl ochutnat i první plody. A pak bych si chtěl pohrát se semínky a vysadit nějaké společné dětičky. :)
Zde foto těch mých krasavic, vlevo Guglielmo Betto vpravo dole incarnata:
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 10.09.20
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 10 zář 2020, 16:34

Honzo parada, drzim palce at Ti to s temi plody vyjde 8)
jsem zvedav, jak to bude v zime, zda vse co je nad zemi Ti uhnije a na jare to naroste znova nebo zda to treba bez par listu zustane az do jara tak jak je :shock:
Zatim jsem mel mucenky do zacatku leta vzdy v byte, na balkon sly jen na cast dne na zacatku jara, nez nocni teploty stoply aspon na tech 10°C
Ale nic odolneho jako Incarnatu jsem nemel.
Ted jsem zvedavej co za teploty da moje odruda "Winterland" a Betty Myles Young, nekde pisou ze obe daji az -10°C E10 a Constance Eliott snad dokonce az -15°C E10 E10 , ikdyz to je v zemi a ta nadzemni cast pry odumre.
Ale budou v kvetinaci, tak snad zkousnou aspon 0°C S21 :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Hofis » 10 zář 2020, 16:52

Počítám s tím, že vše nad zemí zmrzne a obě obrazí znovu na jaře. Tak by to alespoň mělo být, ale vlastní zkušenost zatím nemám. Každopádně místo mají V.I.P., jsou sazeny u zadní zdi garáže, která je prakticky celá utopená v zemi a ani v tuhé zimě tam neklesají teploty příliš pod nulu, a když, tak max. na -1 až -2 stupně. Navíc se ta garáž při slunečném počasí pěkně prohřívá skrz červenou střechu, takže by mohla přes zimu a hlavně i na jaře celkem spolehlivě topit. Vymrznout od kořene by to tedy skutečně nemělo a navíc by to mohlo i podpořit rychlejší probuzení z dormance na jaře (snad). Jinak se oficiálně uvádí u Guglielmo Betto ve volné půdě minimální teplota -12°C a u incarnaty -15°C. Neoficiálně jsou ale potvrzené případy, že obě tyto mučenky daly pod -20°C přes zimu celkem bez problémů bez jakékoliv ochrany. Odolné by tedy měly být víc než dost. V květináči se pro obě rostliny doporučují min. teploty kolem nuly, ideálně 5°C, níže by to moc klesat nemělo. Takže to bude u těch tvých podobné, si myslím...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 10 zář 2020, 17:36

radek.god píše:A jaky to je ?
Ten caj jde ale louhovat jen z incarnaty nebo :shock: ?


Dobrej. Zajimavy, ze ten list sam o sobe mi nevoni (pri promnuti rukou), ale jak se to vylouhuje, ten neprijemnej pach zmizi. Mam pocit, ze jsem citil i ty relaxacni ucinky, bylo mi po nem tak nejak prijemne. Ale muze to byt i sugesce :) Ted uz jsem ho delsi dobu nemel, je mi lito je otrhavat, at radsi zesili.

Ad mrazuvzdornost : ja cetl, ze incarnata (koreny) da klidne -30 ale co vic vadi je prilisna zimni vlhkost pudy. Minulou zimu prezily vsechny, ale to bylo min asi -8 tak to se moc nepocita. Uvidime co bude dal, kazdopadne rostlinky letos zase pekne zesilily, tak budou jeste odolnejsi
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Radim K » 10 zář 2020, 20:27

Incarnata se v USA nachází i v takových oblastech, kde to v zimě může jít i k -30°C. Roste na loukách, krajích lesa i takřka prériích.
incarnata i caerulea jsou bezpodmínečně cizosprašné (nevím, jak odrůdy nebo kříženci), občas se stane, že rostlina vytvoří plod sama, ale ten je dutý. Opylení probíhá jen při suchém vzduchu, ve skleníku nebo těsně po dešti opylení probíhá špatně.

Btw. naše caerulea na baráku dorostla do 7 metrů a už je skoro u komína. Teď už tříletý semenáč :lol: . Na střeše tam z dálky vidím oranžové plody.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod kasta » 11 zář 2020, 09:01

Radim K píše:Incarnata se v USA nachází i v takových oblastech, kde to v zimě může jít i k -30°C. Roste na loukách, krajích lesa i takřka prériích.
incarnata i caerulea jsou bezpodmínečně cizosprašné (nevím, jak odrůdy nebo kříženci), občas se stane, že rostlina vytvoří plod sama, ale ten je dutý. Opylení probíhá jen při suchém vzduchu, ve skleníku nebo těsně po dešti opylení probíhá špatně.


Ok, Radime dik za upresneni ty cizosprasnosti, informace na netu si protireci jako vzdy. Jeste jsem se chtel zeptat na tu ukrajinskou incarnatu co prodavate (maracock), v cem je lepsi? vetsi plody, nebo odolnost?

Na pristi rok mam vytipovany 4 mista kam mucenky rozesadim, vzdycky po nekolika spolecne, incarnaty y caeruly. Doufam, ze se jim tam bude darit a budou nejaky plody a seminka a taky treba nejaky domestikovany krizenci...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod radek.god » 11 zář 2020, 10:38

Radim K píše:Incarnata se v USA nachází i v takových oblastech, kde to v zimě může jít i k -30°C. Roste na loukách, krajích lesa i takřka prériích.
incarnata i caerulea jsou bezpodmínečně cizosprašné (nevím, jak odrůdy nebo kříženci), občas se stane, že rostlina vytvoří plod sama, ale ten je dutý. Opylení probíhá jen při suchém vzduchu, ve skleníku nebo těsně po dešti opylení probíhá špatně.

Btw. naše caerulea na baráku dorostla do 7 metrů a už je skoro u komína. Teď už tříletý semenáč :lol: . Na střeše tam z dálky vidím oranžové plody.

To je zajimave, ze to tam prezije, Radime,
Takze asi tam ale v zime moc neprsi, ani nesnezi, proste sucha zima, ne ?
Protoze zrejme obe caeruley me zarvou/zarvaly na premokreni destem a venku co mam mucenky (zrejme edulis - maracuja), tak ted zaprsi a nevyschne to a situace s vlhkosti se s prichodem zimy jen zhorsi
Jinak na zadnem semenaci jsem ani po 3-5 let nevidel jediny kvet, natoz plod a to mely klidne 2 metry. At jsem to mel doma nebo na balkone.Mel jsem teda jen semenace maracuja a granadilla z plodu koupenych u nas.
Kdysi davno mi kvetla zatim jedine caerulea koupena nekde v lidlu, ale neplodila.
P.S.: posli fotku s tema plodama :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Radim K » 12 zář 2020, 01:15

Ono ve volné půdě se vše chová jinak, tam de facto není možné přelití. (incarnata) Roste i v oblastech se zimními bouřemi a prudkými změnami teplot, takže si nemyslím, že by měla suchou půdu. Příčina hnilob rostlin přes zimu je 1. nedostatek kyslíku, 2. přebytek dusíku.

To je hodně divné, že ti ani letité semenáče nekvetly. Neměl jsi je doma? Protože mučenky dospívají velmi brzy, ale potřebuji k tomu přímé slunce. Jednoleté semenáče caeruley a incarnaty v dobrých podmínkách kvetou totiž zcela normálně :) . Tropičtější druhy většinou druhým rokem. To jsem měl před lety v zimní zahradě edulisky, letité, nikdy ani květ... Protože byly za tlustým polykarbonátem.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Passiflora incarnata

Příspěvekod Radim K » 12 zář 2020, 14:41

Kasta: ten Maracock je zajímavý tím, že jde o několik desítek let pěstováný "ekotyp" na Ukrajině, každý rok znovu vysévaný, za ta léta možná trochu adaptovaný a dle slov Ukrajinců je, co do plodů, "vylepšený". Nečekal bych od toho zázraky, spíš jako zajímavost :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník