passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Radim K » 30 zář 2020, 01:11

Jsem realista a vím, že je to jen otázka času, než vymrzne nadzemní část (stačí cca -17°C) a ačkoliv je u nás průměr minim za posledních 11 zim -14,6°C a jsme tak aktuálně zóna 7b, tak jednou za čas to na těch -17 i níže spadne. Avšak věřím, že kořeny už jen tak nevymrznou :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 30 zář 2020, 12:54

Radim K píše:Jsem realista a vím, že je to jen otázka času, než vymrzne nadzemní část (stačí cca -17°C) a ačkoliv je u nás průměr minim za posledních 11 zim -14,6°C a jsme tak aktuálně zóna 7b, tak jednou za čas to na těch -17 i níže spadne. Avšak věřím, že kořeny už jen tak nevymrznou :) .

Aha, ja myslel, ze jak klesne teplota treba pod +5°C, tak zacnou opadavat listy a vse co je nad zemi, tak zacne usychat /uhnivat a nad zemi nakonec do jara nezbyde vubec nic.
A pokud byly koreny hluboko v zemi a nezamrzly nebo teplota pod povrchem neklesla pod minimum dane mucenky, tak ze to na jare znova zacne rust od nuly.
Nebo pokud bude venku teplota treba -5°C a mucenka da az -10 nebo i min, tak prezije zelena x metru dlouha tak jak je vcetne vetsiny listu ?
Jako mucenku jsme mel vzdy na balkone v kvetinaci pres leto a na podzim a zimu a zacatek jara jsem ji mel vzdy doma v cca 15-20°C
Ted mam poprve jednu v kvetinaci venku a zbytek jsme jeste nechal na balkone, zatim bylo v noci v Praze asi +6 jako minimum
Zatim se asi nedostanu k tomu, abych ji dal nekam ven pred barak k plotu, to zkusim asi za rok.
Ale muzu ji dat na lodzie, jedna zasklena druha nezasklena.Tezko v Praze bude pod -5°C .
Ale to zase bude v kvetinaci a tim padem mi zmrznou koreny a rostlina chcipne nebo ne ? S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Radim K » 30 zář 2020, 15:11

Radku, to, co popisuješ, platí pro Passiflora incarnata. Caerulea má nadzemní část vytrvalou, čili je to jak píšeš, pokud je do -10°C, mučenka obvykle přežije i bez opadu listů. Když byla ta naše asi jeden rok stará a 3 metry malá :D , tak v únoru 2019 bylo jednu noc naprosto nečekaných -15°C, protože se do rána vyjasnilo po sněhové kalamitě, přičemž teplotní předpoklady byly nějakých -7°C. Mučenka na baráku ani neopadala a nenamrzla. Mráz byl krátce a jen jednu noc, druhá nejnižší teplota té zimy byla asi -8°C.
Občas překvapí jak počasí, tak samotná reakce rostlin na něj.

V nádobě (90 l kalfasu) nám kompletně vymrzla letitá caerulea, když byla ve studeném skleníku při -11°C. Určitě bych ji nevystavoval teplotám pod -5°C v nádobě. Na otevřené lodžii v Praze může být -5 raz dva. Stačí zima á la 2010, 2012 nebo 2017, kdy i v centru Prahy bylo -17°C, v lednu 2010 dokonce -20°C snad i na Karlově. Určitě bych volil zasklenou lodžii.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 08 říj 2020, 14:09

jeste k tomu kveteni, za me teda prvni zkusenost, ze hlavni a rozhodujici je celodenni slunce. bez nej rostou, ale nekvetou. vic to plati o caerulach, ty incarnaty jsou ke kvetu preci jen ochotnejsi...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 08 říj 2020, 15:51

kasta píše:jeste k tomu kveteni, za me teda prvni zkusenost, ze hlavni a rozhodujici je celodenni slunce. bez nej rostou, ale nekvetou. vic to plati o caerulach, ty incarnaty jsou ke kvetu preci jen ochotnejsi...


No ja je mam na slunci, pokud teda sviti :-)
Ale je fakt, ze jedina kvetouci mucenka mi vykvetla pred x lety asi pozde v noci, ale zda bylo zrovna ten den nebo predchozi dny cely den slunecno, to fakt netusim.
Nejsem si tak jisty tim celodennim sluncem, rozhodne mi to v lete pres poledne spalovalo na jizni ci jihozapadni strane listy, aspon teda u "maracuja" :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 23 pro 2020, 11:28

Slunce nikde a nejak mi ty mucenky pomalu ztraci listy a usychaji jedna po druhe :shock: a to vcetne winterland, betty miles yound, bilyl eliott a jinych mrazu odolnejsich odrud :-(
Mam je doma na okne blizko topeni ...
Na kryte lodzii mam 2m maracuju ze seminka z plodu koupenych v CR.Jedna to snasi uplne v pohode (teploty kolem 0°C i v noci) , druha zase zacala usychat a nepomohlo dat ji ani dovnitr ani zpatky do lodzie.
Jeste mam jednu maracuju v kvetinaci venku, listy zadne, zelena zatim je ...
Mel jsem zakorenene odrezky, ale posledni mi nezakorenely, zacaly nejak hnit a vse shnilo ve vode
Tak nevim co delam spatne :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 23 pro 2020, 13:02

Mě se taky ty podzimní řízky už nechytly, vypadaly pěkně, ale pak zdechly. Asi už na ně byla zima. Tak snad na jaře...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 24 pro 2020, 10:34

u me jsou zatim caeruly zeleny a shodily jen par listu (incarnaty uz se zatahly). na tom novym miste s celodennim sluncem se jim fakt dari, za rok udelaly u zeme uplny kmeny. zatim se pnou po dratenym plote, to asi neni idealni, pristi rok jim chystam konstrukci na fasadu domu :)

ad Hofis, radek.god: nekdy na prelomu brezen-duben chci vykopat celou tu mucenkovou houstinu, co mam na druhy zahrade ve studenym parenisti (je to smes semenacku caeruly a incarnaty - daval jsem sem foto), presadim je vic na slunce a urcite jich budu mit prebytky, tak se rad podelim, nebo vymenim za nejakou jinou zajimavou lehkou exotiku, jsme vsichni z Prahy, tak je muzu predat osobne, dejte kdyztak vedet.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 24 pro 2020, 13:12

Kasta: Moc děkuju za nabídku, ale raději ještě chvíli počkám, až jak se mi to rozroste, mám na to jen omezené místo, To ale neznamená, že se také nemůžu podělit. Pokud se Ti něco u mě líbí nebo sháníš, napiš... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 24 pro 2020, 17:32

Hofis píše:Kasta: Moc děkuju za nabídku, ale raději ještě chvíli počkám, až jak se mi to rozroste, mám na to jen omezené místo, To ale neznamená, že se také nemůžu podělit. Pokud se Ti něco u mě líbí nebo sháníš, napiš... :wink:


Dekuju moc! Stojim v pomyslny fronte na seminka/sazenicky tech novych hybridu incarnaty s tou italskou odrudou, jak jsi psal :) Pristi rok doufam ze uz nejaky plody taky sklidim!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 24 pro 2020, 20:03

Dobrá, ta italská mučenka Guglielmo Betto od spodu zdřevnatěla, tak jsem zvědav, jestli je schopná takto přestát zimu ta zdřevnatělá část. Pokud ano, zařízkuju to hned na jaře, stejně ji chci seříznout. Možná půjde i něco kolem vydloubnout, uvidíme. Každopádně, počítám s Tebou! :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 25 pro 2020, 10:30

Hofis píše:Dobrá, ta italská mučenka Guglielmo Betto od spodu zdřevnatěla, tak jsem zvědav, jestli je schopná takto přestát zimu ta zdřevnatělá část. Pokud ano, zařízkuju to hned na jaře, stejně ji chci seříznout. Možná půjde i něco kolem vydloubnout, uvidíme. Každopádně, počítám s Tebou! :wink:


Super, diky moc! Klidne si pockam az na seminka, ale jestli se ti povede ji driv narizkovat, dam ji na vyberovy misto u jizni steny domu k tem ostatnim, treba se skrizi. A kdybys preci jen chtel treba jeste jednu incarnatu kvuli opyleni, dej vedet, do jara je jeste casu dost.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 28 pro 2020, 12:20

Hofis píše:Mě se taky ty podzimní řízky už nechytly, vypadaly pěkně, ale pak zdechly. Asi už na ně byla zima. Tak snad na jaře...

no to se prave podle dosavadniho prubehu desim, aby na jare bylo jeste z ceho ty rizky brat :?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 28 pro 2020, 14:18

Toho bych se nebál, odolnost je vysoká a pokud to nepřežije na tomhle místě, tak v Praze už nikde. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 11 led 2021, 14:52

caeruly jsou zatim spokojeny :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků