passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 19 dub 2022, 13:32

kasta píše:Ja se koncem tydne chystam vysadit kvetinacove caeruly a Guglielmo Betto do volny pudy pred dum - jeste je pred tim tedy musim trochu otuzit na slunce

jj, tu Guglielmo Betto mam jednu od Honzy (Hofis) a jeste mi prezily doma i incarnaty z Tropiku , tak je mam v planu dat nekam k sobe ven.
Ale jsou to takovy maly kytky, nepovedlo se mi je namnozit a tak mam trochu strach, aby venku nezarvaly :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1728
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 20 dub 2022, 07:53

radek.god píše:jj, tu Guglielmo Betto mam jednu od Honzy (Hofis) a jeste mi prezily doma i incarnaty z Tropiku , tak je mam v planu dat nekam k sobe ven.
Ale jsou to takovy maly kytky, nepovedlo se mi je namnozit a tak mam trochu strach, aby venku nezarvaly :-(


Já ji mam taky od Honzy :) Přes zimu jsem jí měl za oknem, hezky narostla. S těma incarnatama ven počkej až po zmrzlých a dej je někam hodně do tepla a na sluníčko a určitě porostou. Já třeba jednou udělal chybu, že jsem jí zasadil na zastíněný místo - myslel jsem si, že se ke sluníčku vytáhne - a ona vůbec nerostla a zašla. Ale fakt je, že mi každý semenáček rostl jinak a většina moc ne, tak jsme udělal drsnější selekci a nechal si jen ty více rostoucí... jsme tu prostě na hranici jejich schopnosti přežít
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1278
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 25 dub 2022, 13:29

mucenky uz jsou pripraveny na vysadbu (2x caerula a guglielmo betto). jeste je trochu otuzim na slunicku a zitra nebo pozitri jdou do zeme - pripadny prizemni mrazik jim neublizi

EDIT: kdyz jsem dnes G.B. rozmotal, zjistil jsem, ze hlavni vyhon uz ma 2 metry a ma nasazeno spoustu malych poupat. Uvidim, jak zareaguje na presazeni a novy prostor pro koreny, ale mohla by kvest cele leto :)

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1278
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 18 kvě 2022, 20:25

tak jsem dnes prohlizel mucenky v moji divoky zahrade, kde si to vsechno roste samo a velky prekvapeni - caerulam sice umrzla nadzemni cast, ale ta nejvetsi a podle me nejodolnejsi z nich zacala rasit i z kmene - jeste tak metr nad zemi je to zivy. Tahle mucenka bude muj horky kandidat pro venkovni pestovani

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1278
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 18 kvě 2022, 23:18

Když caerula se moc nedá jíst, a to je pro mě hlavní kritérium. Ale na pohled je to krásné, to ano! Jsem zvědavý právě i na to G.B., tam si myslím, že by opravdu silný výhon mohl teploty kolem -7 možná až -8°C dát. Uvidíme za pár let, třeba pak taky překvapí. Doufejme, že to u tebe po tom přesazení žádné květy neshodí, to bude pak pastva... S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 19 kvě 2022, 07:00

Ja mam ty caeruly taky spis doplnkove, ale beru to tak, ze muzou pripadne opylit tu incarnatu, proste dalsi nepribuzny druh :) Jinak se mi ale libi jejich vitalita, narostou nasobne vic proti incarnate a pokud by se osvedcily v divoky zahrade, je to pekna exotika.

P.S. Guglielmo Betto uvidim zitra, ale pry uz pokvete
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1278
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Satan » 19 kvě 2022, 17:07

Koupená letos v lidlu Passiflora caerulea.
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 16 čer 2022, 11:54

passiflora caerula Constance Elliott
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1278
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Franz » 16 čer 2022, 21:23

Obrázek
sice nevím, jaké to mučenky mám, ale plody tvoří- opýlení zajišťuje hmyz
semínka vyseté z dvou rozličných druhů plodů koupených v obchodě květy sice nic moc, ale plody dělají- dříve jsem měl s nádhernými květy, ale plody žádné
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 419
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod milos 51 » 24 čer 2022, 19:41

Požádal mě pan Fridrich abyste pomohli určit druhu této mučenky . Koupil ji jako caeruleu ,ale ta to asi není . Dík .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2022, 21:24

Passiflora cinnabarina nebo možná nějaký hybrid s ní?
Obrázek
Obrázek
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2022, 23:15

Franz píše:Obrázek
sice nevím, jaké to mučenky mám, ale plody tvoří- opýlení zajišťuje hmyz
semínka vyseté z dvou rozličných druhů plodů koupených v obchodě květy sice nic moc, ale plody dělají- dříve jsem měl s nádhernými květy, ale plody žádné

Tak to jsi borec !
Nevim jaky na to mas figl :x , ale me NIKDY mucenka ze semen z plodu nekvetla, natoz, aby plodila.
A to mam asi 2-3 roky starou granadillu s 1cm stonky v metrovem truhliku, no ted je to u jizniho plotu takove spise sirsi 50cm housti.
A maracuja z plodu ta spis roste do vysky, ale taky nekvete a nikdy ani v minulosti pri vetsich rozmerech nekvetla.
Letos kvetly jen kupovane mucenky nebo rizky z nich a to naposledy v dubnu v byte nebo tak nak, pak odkvetly a i po preneseni ven uz znova nekvetou.A to jsou vsechny na svetle a hlidam, aby nevyschly :o

milos 51 píše:Požádal mě pan Fridrich abyste pomohli určit druhu této mučenky

Tak ta je fakt nadherna , Milosi diky za sdileni fotky a gratulace panu Fridrichovi k vysledku S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1728
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Jozef » 27 čer 2022, 20:37

Hofis děkuji,ale je to jedlé?
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2022, 21:37

No, pokud je to ona, a vypadá to, že asi jo, tak se o ní píše, že má jedny z nejchutnějších plodů mezi mučenkami. Dužnina by měla být bílé barvy a velmi chutná, šťavnatá.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3788
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Jozef » 29 čer 2022, 13:06

Asi před 40 lety jsem začal s pěstováním mučenek a vyzkoušel 10 druhů se střídavými úspěchy,guadrangulátis bez šance,Alata 1 velký květ a nic, caerulea ve skleníku nekvetla ale až vylezla ven záplava květů,plody žádné, líguláris bez květu,foetida jednoletá mučenka která zjara se vysejí semena a na podzim jedlé plody,pak edulis a tu jsem pěstoval několik let a vypadalo to že mě vystěhuje ze skleníku poslední rok dala 80 plodu a nepřežila zimu.Ostatní mučenky si už nepamatuji anebo jsem je získal bez jména.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 122
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků