passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 29 čer 2022, 17:14

Tahle mučenka by i měla být relativně mrazu odolná. Asi ne tolik odolná jako třeba caeruela nebo incarnata, ale rozhodně odolnější než třeba edulis. Ale je zase náchylná na sucho, jako vlastně většina mučenek.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 24 črc 2022, 14:03

...táto mučenka bola v severnej dalmácii zrelá koncom júna,....poprosil by som "profíkov na mučenky", aké majú skúsenosti s pestovaním vonku, vymŕzaním nadzemnej časti, dozrievaním plodov... ,predpokladám, že u nás by mohla stihnúť vykvitnúť a snáď v júli- auguste dozrieť...(už koncom júna bola v "zúboženom" stave, niektoré plody sa scvrkávali a aj malé neskôr nasadzované cca 2cm už dozrievali- výborný adept do sucha :lol: ..vysiať teraz, alebo na jar?- resp. ak teraz, čo do jari s rastlinkami...ďakujem za podnetné info, prípadne aj s vašimi foto
Obrázek
Obrázek
...uvolnilo sa mi miesto- vykapali 2 chinensisky a 1 arguta....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 25 črc 2022, 21:17

Re: ivan: nejsem expert, ale kdyz se nikdo nema k odpovedi..... ta caerula mi prijde u nas na hranici preziti, treba minulou zimu mi z volne vysazenych nechranenych jedna caerula vubec neprezila, dve znovuvyrasily ze zeme a jedny zustal zivy kminek asi do pul metru nad zem a z nej rasi. pritom nebyly zadny nizky teploty, ale bylo vlhko, odumrela mi polovina tymianu, nejaky suchomilny materidousky, tyhle rostliny zatim vzdy prezivaly bez problemu.... v studenym parenisti mi prezivaly vetsi mrazy bez problemu. na krytym miste by se sance na preziti ty zeleny casti hodne zvysila.

Odolna suchu mi prijde velmi. Ted jsem zasadil dva cerstve zakoreneny rizky v Praze pred dum na jizni svah nad asfaltovou strechu garaze, tam jsou podminky jak v Chorvatsku. Trochu jsem ji zezacatku zalival, pak jak zaprselo, jsem se na to vykaslal a dnes jsem koukal, ze uz tam je pekny krovi, par nekolikametrovych vyhonu. ve stejnou dobu zasazeny fikovnik vedle byl zavadly, mucenka ne
P.S. plody se u mucenek scvrkavaji vzdycky, je to znamka zralosti.

Ohledne seminek jsem to ted taky studoval a vseobecne u mucenek plati, ze seminka rychle ztraceji klicivost, hlavne kdyz preschnou. Radi je skladovat v lednici v igelitu, oschly ale ne preschly. Idealni je pry je vysit asi deset dni po slizni, ale predtim z nich odstranit tu duzinu a nechat je prekvasit jako rajcatovy seminka, aby se rozlozily enzymy branici vykliceni.
Ja mel kazdopadne suchy seminka z ebay, jen jsem je scarifikoval smirkem, pak sly rovnou do zeme a vyklicily taky, tak je to asi jedno, kdyz jich mas hodne :)
jo, semenacky prezijou v byte, za oknem nebo i dal od okna, staci kdyz budou mit nad nulou a nebudou mit uplnou tmu, prijde mi, ze krome mrazu prezijou vsechno. muzou se i zastrihnout, je to jedno, venku to pak rychle dozenou.

p.s. fotky tu jsou v historii tohohle vlakna...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 26 črc 2022, 08:24

dík moc za info, vysejem ich teraz....inak, tie čo pozorujem "na juhu" - sú malého vzrastu- max. 1,5 vysoké, žiadne dlhé šlahúne nemajú....škoda, že som dostal zákaz brať akékoľvek odrezky (že vraj to už nemáme kam dávať... :lol:...ale semiačka zasejem určite... :lol:
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 26 črc 2022, 15:26

mrkni se tady na zacatek fora na fotky od Radima, co dokaze caerula, kdyz ma dobry podminky :)
verim ze v suchym prostredi bude mensi, je hodne prizpusobiva - jak jsem mel seminka z ruznych zdroju, pozoroval jsem tam i rozdilny "odrudy", zvlast jedna ma vylozene tenky listky, skoro jako jehlicky, tam si tipnu, ze to bude suchovzdorny kultivar
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 12 srp 2022, 17:45

Tak jsem zaleval u jizniho plotu co slo a najednou koukam modry kvety a poupata u mucenky.
To jsem fakt v tuhle dobu nečekal. Kvete jedina rostlina, asi to bude betty miles young ... Je to zvlastni, protoze mi tam naky nedavno uschly.
Jeste tam mam rizky Anastasia a granadillu ze semen.Ta za posledni 2-3 roky od vysazeni nekvetla a naky tam uschly ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2022, 12:57

mraky poupat a kvet jen jeden :shock:
ale kvety v pulce zari jsem fakt necekal :wink:

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 20 zář 2022, 17:47

radek.god píše:ale kvety v pulce zari jsem fakt necekal


jak se jednou daji do kvetu, chladny pocasi je nezastavi. dnes na berounsky zahrade:

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 01 říj 2022, 13:15

a dnes...
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Flori » 01 říj 2022, 18:00

Nádherně kvete.. Nás a hlavně muže uchvátily mučenky před pár lety v Amsterdamu, na pár místech je tam měli jak místo šeříků a nepotřebovaly skoro žádnou zeminu rostly těsně u domu, hned vedle byl chodník. Koupili jsme hned na trhu semena a ..nic. (Ještě někde máme, tuším, zbytek semen, kdyby se chtěl pokusit někdo další. Malý OT: Tulipány se ujaly a kvetly na 90%, 2 řepčíky na 100% a byly normálně také tam z trhu, z pytle tulipánů jsme podělili rodinu. :-))
Pak jsem koupila rostlinu č.1 a ta nechce, potvora, kvést už třetí rok. Máme ji na balkoně, na mrazy dáváme do interiéru. Hlavní chybou zřejmě je, že ji moc nechceme stříhat.. Pak jsem letos koupila v akci krásnou vínovou - ta krásně kvete, ale asi tak každý 3 květ, část poupat upadá před rozvinutím. Měla by to být nejspíše violacea. Napadá někoho, čím by to mohlo být? Hnojím teď tak jednou za 14dní, vyschlá není..Děkuji.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 01 říj 2022, 19:53

Flori: ony ty mučenky jsou ohledně toho kvetení trochu princezny. Tuhle jsem vypěstoval ze semínka a teprve letos - čtvrtým rokem - mi vykvetla. Teď má těch poupat spoustu, ale už jsem si taky skoro říkal, že jí k tou nedonutím. Mám jí nařízkovanou ještě na dalších třech místech a tam mi zatím nekvete. Možná příští rok, přijde mi že se musí nejdřív trochu prokořenit (myslím, že i v tom Holandsku měly ty kořeny pod chodníkem). Jinak určitě hodně slunce a dával bych jí ven letnit, protože potřebuje i to UV záření.

Co se týká toho shazování poupat, dělá mi to jiná, kterou mám v menším květináči (klasický hliněný o průměru 22cm) - myslím, že ta rostlina sama pozná kolik poupat "uživí". Květináč je po půl roce úplně komplet prokořeněný a chuchvalec kořenů mám i v podmisce. Takže kdybych chtěl víc květů, dám jí do většího (neřeším to, mám jí doma jen na přezimování a na jaře půjde do země)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 05 říj 2022, 11:29

Praha: na jare zasazeny zakoreneny rizek moji p.caerula "Kasta" obrostl pres leto svah i plot. jestli prezije zimu, myslim ze pristi rok predvede zaplavu kvetu.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 23 říj 2022, 16:16

Tak to nas...tve :|

Asi 10-15 poupat, ktera se diky zmene teplot uz asi pred 2 tydny neotevrela.Ono to byla i kombinace mokreho kvetinace, kdy koreny uhnivaly nebo uhnilya rostlina usychala. Mozna to mohla byt moje vubec prvni plodici mucenka.Ted je ve foliovniku na balkone a zkousim zakorenit cast stonku v podmisce s vodou


Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 03 lis 2022, 12:07

tak kvete az do listopadu, uz se potkava s vresem, nad kterym visi :) vubec mi prijde, ze na berounsky zahrade se tem caerulam dari (urcite vic nez incarnate, ktera tam nema dost slunce). mozna ji vyhovuje i ten vlhci vzduch, pripominajici trochu to horske subtropicke klima v miste puvodu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1213
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 25 dub 2023, 19:58

Dnes mi přišla mučenka, je to zřejmě řízek v květináči, má zelený výhon tak 40 cm. Časem bych ji chtěla nechat venku přes zimu, ale můžu ji vysadit rovnou, nebo ji zimovat nejdřív mírněji (ve skleníku? Doma?) než zesílí? Potřebuje solidní oporu čili treláž, nebo se jí zavděčím i okapovou rourou?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků