passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 26 dub 2023, 12:34

Argout píše:Dnes mi přišla mučenka, je to zřejmě řízek v květináči, má zelený výhon tak 40 cm. Časem bych ji chtěla nechat venku přes zimu, ale můžu ji vysadit rovnou, nebo ji zimovat nejdřív mírněji (ve skleníku? Doma?) než zesílí? Potřebuje solidní oporu čili treláž, nebo se jí zavděčím i okapovou rourou?


Ja zakorene caeruly davam na jare rovnou do zeme. Kdyz ma dobry podminky (teplo, vlahu) tak behem leta vytvori velikou rostlinu, v Praze mi za leto obrostla plot, daval jsem sem foto. Okap na splhani neni idealni, tema uponkama ho neobejme, ale dokaze se zachytit na tech svorkach, ktere ho drzi u domu, tak by to snad mela zvladnout :)

Jestli prezije zimu, to zalezi na vice vecech, pro tyhle mucenku je nase klima na hrane toho, co dlouhodobe zvladnou. Nebezpecna je hlavne prilisna zimni vlhkost, velke mrazy a taky zalezi na konkretnim klonu te mucenky - cetl jsem, ze caerulea, ktera se u nas nejcasteji prodava je nejaky brazilsky klon s mensi mrazuvzdornosti.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 27 dub 2023, 12:29

kasta píše:Ja zakorene caeruly davam na jare rovnou do zeme. Kdyz ma dobry podminky (teplo, vlahu) tak behem leta vytvori velikou rostlinu, v Praze mi za leto obrostla plot, daval jsem sem foto. Okap na splhani neni idealni, tema uponkama ho neobejme, ale dokaze se zachytit na tech svorkach, ktere ho drzi u domu, tak by to snad mela zvladnout :)

Jestli prezije zimu, to zalezi na vice vecech, pro tyhle mucenku je nase klima na hrane toho, co dlouhodobe zvladnou. Nebezpecna je hlavne prilisna zimni vlhkost, velke mrazy a taky zalezi na konkretnim klonu te mucenky - cetl jsem, ze caerulea, ktera se u nas nejcasteji prodava je nejaky brazilsky klon s mensi mrazuvzdornosti.


Děkuji za tipy, tak já to zkusím rovnou. Možná by stačilo na bázi stonku hodit nějaký polštář (takhle jsem chránila první zimu fíky, když bylo -23). Moje caerulea je z www.willemsefrance.fr, první poštovní stopa je z Belgie, takže může být odkudkoliv.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 255
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 27 dub 2023, 13:51

Argout: jo, urcite je dobry chranit ten kminek u zeme. Ja ho zasypavam listim a videl jsem, ze treba pouzivaji narizlou polystyrenovou desku, kminek zasunou do toho zarezu, takze jde skrz tu desku. To ho chrani nejen pred mrazem ale ta deska i pred destem, voda po ni steka dal od rostliny. Ta deska se da pak treba jeste necim zakryt pro estetiku :)
Caerulea by mela vydrzet zelena do cca -10 stupnu a koren a zaklad kmene i -15, ale nesmi uhnit. Drzim palce! A kdyby se nepodarilo, tak mam odolnou caeruleu z vlastniho vysevu :) (ta co se prodava v Evrope je prave vetsinou ta brazilska)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 30 dub 2023, 09:39

moje p. caerulea v Praze už se začíná pěkně rozjíždět, letos budu muset asi stříhat, jinak nás zaroste :)
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod ivan » 16 kvě 2023, 08:06

kasta- tie mučenky ti prezimovali takto krásne vonku?....ja som moju (caeruleu) prezimoval v črepníku- celú zimu- nezimu bola vonku pri fasáde pod balkónom (a asi len cca 2 týždne pri najväčších mrazoch bola v pivnici), vysadil som ju na záhradu cca 15.4. - už sa rozbehla- a má nasadené aj kvetné púčiky-(ale- budú iba na okrasu- lebo vlaňajšie semenáčiky ešte kvitnúť určite nebudú)- takže opelené nebudú
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1784
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 16 kvě 2023, 09:36

ivan píše:kasta- tie mučenky ti prezimovali takto krásne vonku?....


Ano, takhle prezimovaly venku volne, ale ta zahradka v Praze pred domem je vyjmecne tepla a chranena lokalita. Tu stejnou mucenku (narizkovanou) mam na dalsich dvou zahradach a tam nadzemni cast pomrzla, ale uz koukam, ze na jedne zahrade zacala rasit z kminku, coz je super, mnohem rychleji naroste, nez kdyz regeneruje z korenu.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 22 kvě 2023, 14:54

chlapi, tak premyslim o presunu maracuji a granadilly ven :-o
Ale asi pockam, vsude se nak tak uvadi jako minimum 15°C + a preci jen ma byt v Praze brzo rano i 7°C
Mam asi caeruleu cca 2 tydny venku a vypada v pohode, ale hlavne ta granadilla ... , nevim :shock: .
Co si o tom myslite ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 22 kvě 2023, 18:56

to netuším Radku, já tyhle tropický nepěstuju :(
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2023, 09:46

Passiflora granadilla - var AVIS S14

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 26 kvě 2023, 12:21

radek.god: mne se libi hlavne ta dzungle za oknem. takhle to ma doma vypadat!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 30 kvě 2023, 15:19

Maracuja v metrovem truhliku s cherimoyou je uz asi pres tyden venku u jizniho plotu pod visni, takze ve stinu a zatim vypada dobre.S granadillou vyckavam az skonci potencialni ranni 6-8° "mrazy" :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 23 čer 2023, 14:50

to by bylo, aby mrcha neplodila :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 23 čer 2023, 14:57

to je co za mucenku, Radku? Ta Kathleentje? A mas ji v zemi, nebo jako prenosnou?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 23 čer 2023, 15:46

kasta píše:to je co za mucenku, Radku? Ta Kathleentje? A mas ji v zemi, nebo jako prenosnou?

Martine predpokladam, ze je to caerulea.
Pokud jina, tak netusim jaka :-o ???
Uz jsem ty druhy prestal resit - vsechny mucenky co jsem kdy mel, tak chciply at uz pres leto venku nebo pres podzim-jaro v byte nebo na pokus venku v zemi, hlavne incarnaty chciply na jare, kdy je zlikvidovalo slunce nebo blba puda ci stanoviste.
Bohuzel vc. te od Honzy, incarnat z tropiku nebo v Penny marketu kupovanych mucenek typu Constance Eliot, Anastasya, naka Winter ed apod.
Ta co kvete a ma ten zarodek plodu je v 18cm plastovem kybliku.Mam ji asi 3+ tydny u jizniho plotu.
Realne sazim uz jen na semenace z plodu maracuja a granadilla.Ty totiz 100% podzim-jaro v byte preziji :-)
Nejsem si ovsem jist kde byla ta s plodem pres zimu.Urcite nejakou dobu byla ve foliovniku na balkone.Tam me taky naky pres zimu chciply.
A budto tam tahle prezila nebo jsem ji v nejhorsich mrazech dal do bytu.
No asi bude nejlepi ji naklonovat a zkusit v zime tu odlnost :-)
Jinak venku neprezilo pres zimu nic, ikdyz jsem to zahazel listim nebo dal do housti.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 23 čer 2023, 16:54

radek.god: Caerulea to urcite neni, mne to podle tech listu pripada jako ta Honzova (Kathleentje). Kvet je podobny i te granadille (p.ligularis), ale ta ma jednoduchy listy. A co ti ji opylovalo? kvetla ti tam jeste nejaka jina?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1302
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron