passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Helena » 24 zář 2016, 20:50

Rudo,tobě se podařilo vypěstovat plody?Mám ji taky,tak jestli mám rozhodit sítě pro další kousek?
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Radim K » 24 zář 2016, 20:56

Letos jsme měli asi 20 plodů velikosti meruněk a ještě několik menších, které byly hůře opyleny :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Rudolf M » 24 zář 2016, 21:00

Ano, rostliny jsme už měli několik let, ale blbě jsme je pěstovali, v malých nádobách a na tmavých místech. Tohle letos udělali na sluníčku a ve velkých nádobách.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Helena » 24 zář 2016, 21:08

Nádhera :shock: Kdyby jste tady někdo dělal podzimní střih,ráda bych o kousek rostliny poprosila S4 Já tu svou kupovala loni v Lidlu.
Helena
člen
člen
 
Příspěvky: 435
Registrován: 24 bře 2016, 11:10
Bydliště: Zlínsko 238 m.n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Jakub » 25 zář 2016, 14:08

Taky jsem na jaře kupoval v lidlu, caeruleu a 2 alaty, dnes je zkusím nějak vymotat ze skleníku a dát do baráku, to bude sranda S1 Už se těším na vánoce, až budou v obchodech edulisky a hlavně granadilly ( Passiflora ligularis) :D S mučenkami jsem začal už v 7 letech, po krátké pauze mě už opět berou :)
Jakub
oficír
oficír
 
Příspěvky: 517
Registrován: 23 lis 2013, 21:31
Bydliště: Vsetínsko 490 m.n.m. USDA 6b

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod J.K. » 26 zář 2016, 06:36

Ci je plod duty alebo nie, nie je to jedno? Caerulea je v podstate len okrasna zalezitost.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod petrlcr » 26 zář 2016, 18:00

A není věcí pěstitele, že chce mít z okrasné mučenky i jedlé plody? Nevidím důvod proč nespojit krásu s užitkem.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod J.K. » 26 zář 2016, 20:37

Ano, P. Caerulea ma jedle plody, len akosi nie su chutne... Tak preco sa snazit o nieco, co prinesie aj tak sklamanie. Na jedenie (aj okrasu) su predsa ine druhy. Napr. podobne chladuvzdorna je P. mollissima (znesie zimovanie tesne nad nulou) a jej plody plody urobia urcite viac radosti :wink:
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod petrlcr » 26 zář 2016, 21:09

Obávám se, že v případě mollissimy budou výsledky na většině území horší. Mučenka modrá je zimuvzdorná na většině území, dokonce plody na většině území dozrají. U mollissimy mám pocit, že pravděpodobně nepřežije zimu, mimo minimálně temperovaný skleník.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod J.K. » 26 zář 2016, 21:47

Samozrejme, mrazy neprezije. Ale da sa zimovat niekde v chlade, podobne ako citrusy.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Rudolf M » 26 zář 2016, 22:48

A jedl jsi jí někdy? Já letos poprvé a nemohu si jí vynachválit. Ano chuť není kdoví jaká, ale že by plody byly vyloženě nechutné, tak to ani náhodou. Jsou lehce nasládlé, s velmi příjemným a jemným aroma. Mě tohle u drobného ovoce vyhovuje naprosto maximálně.

Nechutnají mi ani švestky a už vůbec ne renklódy, sním 1-2 a hotovo, to je tak sladký, že se to dá sotva spolknout :D15 ..

Ono asi záleží jaký má každý kdo chutě, já po letošní sklizni Caeruleu doporučuji jako jedno z nenáročných chutných ovocí.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod J.K. » 27 zář 2016, 06:57

V poriadku, asi kazdy mame rozne chute. Je to sice uz skoro 10 rokov, co mi plodili dve rastliny na balkone, ale pamatam si, ze bol to zaroven ich posledny rok. Vysledok nenadchol, tak som ich zrusil.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Marek83 » 27 zář 2016, 07:41

Mrazu a chladuodolná a zároveň plodící chutné plod by měla být P.tucumanensis z Argentiny. Sám jsem si jí pořídil na jaře, zatím mi ale nekvetla.Taky bych potřeboval sehnat ještě cizí rostlinu nebo semena, ale s jwjich dostupností je to trochu "oříšek". Třeba jí bude stačit i ceraulea...s incarnatou se asi bude potkávat až pozdě, ta nasadí květy až konce září, když teda neuhnije v zimě.. :roll:
Marek83
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 20 bře 2011, 00:14
Bydliště: Mirovice , cca 450 m.n.m

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Radim K » 27 zář 2016, 15:46

Marku, a Ty máš zkušenosti s přezimováním incarnaty u nás? Vím, že v USA roste i v oblastech, kde je v zimě ojediněle i k -30°C. Ale vysazovat ji budeme teprve příští rok. Tucumanensis také sháním, moc nevěřím, že by přežívala naše zimy, ale minimálně jako chladu odolný jedlý druh mě zajímá.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Marek83 » 27 zář 2016, 19:37

Radime, zkušenosti s incarnatou mám asi jen tři roky. Zatím se vždy na jaře "vrátila", ale jelikož jsem jí měl zasazenou v místě, kde potom stínily stromy, tak to bylo na nic - vyrážela někdy v půlce června a navíc jsem jí měl asi i nakaženou nějakou virozou - bylo to vidět na listech a i když se někdy na začátku září tvořila poupata, tak nakonec zežloutla a opadala. Letos mám rostliny z vlastních semenáčů a jednu od Vás, vyselektoval jsem si 5 nejbujněji rostoucích a hlavně jsem je zasadil na místo s celodenním sluncem + jsem pod ně připravil hodně písčitou směs země - s incarnatou je prý větší problém ohledně zimního vlhka než mrazu jako takového. Letos si dám se zimováním víc záležet, aby ideálně přežilo i něco z nadzemní části a uvidíme, jestli to urychlí vývoj příští rok na jaře. Na jedné rostlině se mi podařilo sprášit květ s hybridem "Damsels Delight", plod už je i docela velký, ale ještě nezraje, tak jsem zvědav, jestli to stihne jestli vůbec bude mít klíčivá semena.
Ta tucumanensis asi bude o něco méně odolná, ale údajně má na jaře rychlejší vývoj a kvete daleko dřív než incarnata. Tak uvidíme, mám mladou rostlinu pořízenou nedávno, takže do venkovní výsadby půjde až příští rok.
Marek83
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 20 bře 2011, 00:14
Bydliště: Mirovice , cca 450 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků