passiflora caerulea

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2023, 20:43

Ano, podle té části květu, která je vidět (ty modrobílé pruhované fousky), bych to na 99% viděl na tu Kathleentje od mě... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2023, 10:36

Hofis píše:Ano, podle té části květu, která je vidět (ty modrobílé pruhované fousky), bych to na 99% viděl na tu Kathleentje od mě... :wink:

Aha, Honzo tak to mam radost, ze jsem alespon neco z toho cos mi dal nezlikvidoval :x
Urcite jsem klonoval, ale jestli a co za klony mucenek prezilo, to uz netusim.
Taky mam dojem, ze caeruela byla vic do modra a mozna byl ten kvet o neco vetsi :-o
Jak se ptal Martin, tak ja tu bohuzel od 2-12 cervna nebyl a kdyz jsem se vratil, tak jsem si vsimnul vice mensich kvetu.Nic jsem tedy neopyloval.Je to v okoli jedina rostlina.Granadilla sla ven hned vedle, ale az po mem navratu a nikdy/zatim nekvetla. Maracuja je tam uz dele, ale asi 5 metru od te kvetouci mucenky a rovnez nikdy nekvetla.
Ted je jeste otazka co z toho bude/nebude.Nekdo z vas tady u mucenek psal tusim, ze neopylene plody nemaji semena a snad nemaji ani tu duzinu.Ja se do faze plodu jeste nikdy nedostal :-o
A pokud by to byla ta Kathleentje ... vydrzi venku v zemi pres zimu , ze by jako vse nad zemi chciplo a na jare znovu obrazila?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 24 čer 2023, 10:49

radek.god: ja mel vloni na Kathleentje jeden plod, plny semen a duzina s luxusni sladkou tropickou chuti. doufam, ze letos se zase povede. Kolik presne vydrzi venku nevime, ale probirali jsme ji nekolikrat ve vedlejsi diskusi "mrazuodolne mucenky" tam najdes vic info
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod radek.god » 25 čer 2023, 10:27

jj Martine, neboj, tam koukam pravidelne.Tak treba stihnu nafotit jeste nejaky kvet v lepsi kvalite, pokud jeste pokvete.
Ale jako davalo by mi smysl, ze tahle s plodem je odolnejsi.Protoze v tom foliovniku mi v zime vsechny ostatni postupne odesly.
A tahle tam vydrzela nejdele.Jedna mela taky dlouho nadeji, ale shodila vsechny listy, zacala usychat na konci a zrejme jsem ji prelil a v zime uz mi kvetinac proste nevyschnul.Ta mela ale zelene stonky jako vetsina mucenek, tahle s plodem ma stonky spise do fialova.
Ted si nevybavuji, zda jsem nekdy vubec mucenku s nafialovelym stonkem mel.Podle me byly vsechny vzdy zelene :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 02 črc 2023, 21:24

Obrázek

Takhle kvete u me na dvorku - koupena na jare a zasazena do volne pudy.


Obrázek

Obrázek

A tohle jsem potkala na schodech do Volterry. Vypada trochu jinak.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 06 črc 2023, 08:34

v Praze to letos vypadá na dobrou úrodu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 18 črc 2023, 09:19

moje caerulea v Praze se chová jako v Chorvatsku, má spousty plodů a teď začíná zarůstat celou zahradu, nové šlahouny raší všude. je velmi odolná suchu, zvládá tady ten vyprahlý svah skoro nejlíp ze všech rostlin, co jsem tu zasadil. teplejší lokalita dělá divy.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 25 črc 2023, 11:21

Tento tyden sklizeny první plody, chuť na caeruleu prumerna - resp. duzina je moc dobra, ale je ji tam jen malicko a kdyz se ji i se seminkama, seminka nechavaji v puse trochu divny "ocas". Chtelo by to vymyslet, jak odseparovat jen tu duzinu, zatim zkousim par hodin macerovat, abych soucasne ocistil ty seminka na experimenty na příští rok. Zacinam uvazovat o experimentovani s kolchicinem, na mucenkach to pry dobre funguje a ty tetrapolidni jsou opravdu vyrazne silnejsi...

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 04 srp 2023, 09:01

musím říct, že přes to co se o plodech caeruley říká, tak mi začaly chutnat. musel jsem si jen zvyknout na tu dochuť rozkousaných semínek, dužina je sladká až sladká s lehkou nakyslostí a fakt dobrá...
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod nene » 04 srp 2023, 09:57

Kasta - nešlo by to jakoby přepasírovat přes vhodné sítko? Třením rozrušit to kolem semínek a současně i vytřít dužninu ze slupky?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 04 srp 2023, 10:10

nene píše:Kasta - nešlo by to jakoby přepasírovat přes vhodné sítko? Třením rozrušit to kolem semínek a současně i vytřít dužninu ze slupky?


asi ne, mě to nejdřív taky napadlo, ale ono je tam té dužiny málo a je k těm semenům hodně přilepená, ve slupce po vyndání semen žádná dužina nezbyde, všechno je to jeden velký slepenec
přemýšlel jsem to nechat macerovat, že by se postupně, třeba během 24 hodin dužina oddělila, ale taky to nevypadá, oddělí se jen malá část.
mám pocit, že nikdo nic moc nevymyslel, caerulea se bere hlavně jako okrasná a taky dobrá na opylování třeba pro incarnatu, když ještě není moc květů.
já hlavně střádám semínka na experimenty (příští rok plánuju divoký výsev a přírodní selekci) a něco málo i sním a dá se to :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 04 srp 2023, 14:36

Všechny moje mučenky přestaly kvést a nevidím žádná nasazená poupata. To už je pro letošek kvetení vyřízeno, nebo dělám něco blbě?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 04 srp 2023, 16:13

Argout píše:Všechny moje mučenky přestaly kvést a nevidím žádná nasazená poupata. To už je pro letošek kvetení vyřízeno, nebo dělám něco blbě?


Těžko říct, ony dost reagujou na počasí a na vyprahlejších místech si dávají "letní pauzu". V Praze mi teď taky nekvetou, na plzeňsku, kde mají pravidelnou zálivku, kvetou pořád. Loni mi caerulea kvetla až do půlky listopadu, tipoval bych že v září přijde druhá vlna květů :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod kasta » 12 srp 2023, 10:04

dnes po ránu jsem zase pár sesbíral, vlastně mi docela zachutnaly, teď jsou úplně karamelově sladký.
a koukal jsem, že po deštích se mučenky zazelenaly a chystají další vlnu kvetení.

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: passiflora caerulea

Příspěvekod Argout » 15 srp 2023, 20:21

Kasta: dekuji a potvrzuji, ze jakmile naprselo, venkovni mucenka nasadila poupata - nejvetsi ma uz cca 3 cm. Mucenky, ktere jsou naterase pod strechou, jsem zacala potom teda take vic zalevat, a uz maji par malych poupat. Takze chteji celkem dost vody!
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků