Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 02 lis 2023, 12:47

Za mucenku v Hornbachu jsem dal asi 400. Ale ted je tam stejne mit nebudou, mivaji je zase az tak v kvetnu, takze takova zaloha, kdybys potreboval na jare nutne kvetouci rostlinu. A na jare, kdyz je zavazeji, mivaji je i v jinych supermarketech a i za lepsi ceny, tenkrat proste nikde jina nebyla.

Neopyleny kvety proste odpadnou. Jen nekdy vytvori prazdny plod, coz je spis takovy omyl.

Jinak, nevim, ktery mucenky maji jedly listy, vim jen ze incarnata. Jinou jsem nezkousel, ale bud opatrny, nektery jsou i jedovaty.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 02 lis 2023, 13:34

kasta píše:Jinak, nevim, ktery mucenky maji jedly listy, vim jen ze incarnata. Jinou jsem nezkousel, ale bud opatrny, nektery jsou i jedovaty.

No tak jasny, kdyz nepočítám ty rizky od Tebe a tu TUCAMENSIS, tak zbyva jen granadilla a tam neni mozne se splest.Vsechny plody granadilla vypadaly a chutnaly stejne.
U te edulis nevim.Ono proste se ty plody MARACUJA casto v obchodech lisi, aspon teda barvou slupky.Je pak otazka, zda je to vse edulis ci neco jineho jedleho nebo naka variace edulis :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 02 lis 2023, 15:56

Radku, jsou dve verze: edulis je fialova a pak myslim edulis v. flavicarpa a ta je zluta. tady v obchode jsem videl jen ty fialovy, ale z jizni ameriky znam zase ty zluty (chutnaji podobne, narozdil od te granadilly)

P.S. muj zahon semenacku incarnaty se pomalu chysta zatahnout na zimu. vysel jsem nadivoko, provedl dost brutalni selekci a nechal jen nejsilnejsi rostliny, tak jsem zvedavy na pristi rok. Jinak se jim tu dari, nejsou tu slimaci ani svilusky, rostliny tu vypadaly mnohem zdraveji nez ty v kvetinaci na druhe zahrade, jen na podzim tady chybi slunce. Ale doufam ze plody zalozeny do poloviny srpna by tu i tak mohly dozravat. Sucho jim skoro nevadi, jsou tu docela bezudrzbovy.
Obrázek
Naposledy upravil kasta dne 02 lis 2023, 16:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 02 lis 2023, 16:50

ano, prave ze chutnaji podobne, ale mam dojem ze jedna byla vice do cernofialova a druha byla vice do cervena, uz nevim.
Nejcastejsi je ta tmava.Jo, mozna tady asi jednou byla v prodeji i naka do zelena se stejnou chuti !
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 09 lis 2023, 13:49

passiflora caerulea Constance Eliott X Kasta. vypadaji, ze prezijou skoro vsechno
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 10 lis 2023, 10:22

Na drsnejsim plzensku mam tu svoji caeruleu Kasta i Kathleentje v 15l kvetinacich. Venku mi caerulea sice prezila, ale pak poradne nezakvetla a Kathleentje zasla komplet, takze takhle je to tady lepsi. Zacatkem leta mam pak kvety na opyleni prvnich incarnat ap.
Premyslel jsem jak nejlepe prezimovat tyhle uz pomerne narostly rostliny a nakonec jsem zvolil radikalni reseni. Orezal jsem prakticky na parez, at hezky obrostou odspodu a dam je na pudu za okno, kde trochu mrzne jen v nejvetsich mrazech a neprsi tam na ne. Nalevo Kasta, napravo Kathleentje.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 10 lis 2023, 17:09

kasta píše:passiflora caerulea Constance Eliott X Kasta. vypadaji, ze prezijou skoro vsechno

U me v Penny kupovana Constace Eliott vydrzela urcite rok, maximalne 2 , zas tak odolna na zimu bohuzel nebyla.
A ted jsem si na netu potvrdil, ze je to ta s peknymi bilymi vetsimi kvety , tak snad Ti Martine prezije :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 10 lis 2023, 18:16

No, mne Constance Eliott shnila letos v srpnu. Nastesti mam od ni spoustu seminek opylenych moji odolnou caeruleou Kasta. Takze plan na pristi rok je vysit a vyselektovat neco s plody chutnymi jako CE a soucasne odolnyho jako Kasta. To ze kvety muzou mit vsechny odstiny od bile po svetle modrou a bude to prekvapko, to je bonus.

U te CE pisou ze je "trochu min odolna" nez normalni caerulea. Podle moji omezeny zkusenosti je hlavne min odolna vuci prilisne vlhkosti :(
Naposledy upravil kasta dne 10 lis 2023, 18:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod MonikaV » 10 lis 2023, 18:17

kasta-- dnes mi dorazily, Victoria a Snow gueen, chci se zeptat, jestli jsi je mel ve sve sbirce a mas s nimi nejakou zkusenost? - tyhle budou pouze v kvetinaci ,jako prenosne. A mam taky tu tvou ostrihat na parez? - ona uz krasne obrazi.
Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1001
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 10 lis 2023, 18:25

Moniko, nestrihej, to se nemusi. Ja to udelal proto, ze jsem je nedokazal rozplest z te pergoly, kde byly a taky ze prvnich par metru stonku bylo uplne vyholenych, tak chci aby obrostla znovu od zeme.
Victorii ani Snow Queen jsem nemel, vim, ze jsou to celkem odolne mucenky, pokud budes zimovat na miste, kde bude do -5 stupnu a hodne omezena zalivka, mely by prezit v pohode (jinak lepsi kdyz je tam porad aspon malicko nad nulou). Pri omezeny zalivce a chladu muzou mucenky shodit listy, ale to nicemu nevadi, na jare rychle obroste. Hlavne neprelit, jak zacne hnit, je to konecna. Drzim palce!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 13 lis 2023, 11:58

MonikaV píše:dnes mi dorazily, Victoria a Snow gueen

Moniko, tak hlavne namnozit pro zalohu ve vode a kdyby nahodou zbyl nejaky rizek navic :o
P.S.: A kde jsi je vlastne kupovala :shock: ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod MonikaV » 13 lis 2023, 15:01

radek.god--- jak jsem odebrala větvičky na mučence( Haze)-zatím se nijak neprojevují a spíše to vypadá, že se zakořenění nepodaří- no uvidím, určitě zkusím zakořenit znovu na jaro, takže momentálně všechno zakořeňování odkládám na jaro :D
a objednávala jsem z Kruhu--tak budu mít trochu napětí co to vlastně poslali.

Zásilka - standardní
0208 Mučenka VICTORIA 15 % 89 1 ks 89,00
5564 Mučenka RIVERSIDE® SNOW QUEEN 15 % 149 1 ks 149,00
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1001
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 13 lis 2023, 15:41

Moniko, ano pockej s rizkovanim na jaro - brezen duben. To jdou mnohem lip, na zimu se jim moc nechce, ridi se podle slunce.

P.S. jedno podzimni zatisi
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1335
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 13 lis 2023, 20:42

Mno uvidime s tim korenenim.
Caeruely od Martina zakorenily snad vsechny.TUCAMENSIS se moc nechce, ale je fakt, ze uz je malo svetla a nemam misto u jizniho okna.No a nove zkousim ve vode zakorenit granadillu abych ji mohl casem dat do většího kvetinace.Matecni rostliny krmim slupkou od bananu, tak snad to pomuze k rustu a konecne mrcha zakvete :)
Juknu na ten kruh co tam vlastne maji.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Argout » 14 lis 2023, 07:51

Kdy a jak zazimovat venkovní mučenku?

Jednu jsem nechala normálně zasazenou venku, jak to tu tak čtu, v okrajové oblasti. Je u zdi, která ji chrání cca od severu (a od možného vlivu řeky cca 400 m vzdálené), ve výklenku takže má jižní slunce asi 5 h denně. V létě prosperovala a kvetla o sto šest.
Kasta zde radil polystyrénovou desku s výřezem, aby byla chráněna tepelně i před vlhkostí. Děkuji a mám. No jo, ale KDY ji tam mám dát? Teď, nebo až bude hrozit třeba -10? Mám utemovat otvor, aby se ke kořenům dostalo co nejméně vody? Mučenka je krásně zelená - má cenu ji přikrýt netkanou textilií?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 265
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků