Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 14 lis 2023, 08:30

Argout: ja zazimovani volne vysazene caeruley resim az kdyz hrozi silnejsi mrazy (cca -8 a min). Porad uplne stoprocentne nevim, jak je to nejlepsi, ale aspon par postrehu.

- je dobry nejak omezit prilisnou zimni vlhkost, treba tou deskou nebo plexisklem ap. hlavne pokud tam neni dobra drenaz, hrozi ze to tam na zimu bude hodne vlhky ap.
kde puda dobre vysycha, tam to neni tak kriticky. uplne utesneny to byt nemusi, trochu deste nevadi, jen proste aby tam ta zem nebyla prilis mokra.

- nekde kolem -8 -10i stupnu mucenka zacne ztracet listy. nicemu to nevadi, pokud koreny prezijou v poradku, na jare rychle obroste. Pod -10 stupnu zacne postupne promrzat i stonek a -15 prezijou jen koreny.

- s tou netkankou nevim, jestli to ma smysl, ale jestli ji mas u zdi, tak pred silnejsim mrazem by to mozna stalo za pokus pres ni tu netkanku hodit. jeden rok jsem je mel ve studenem parenisti jen polozene na zemi a nad nimi sklo a diky zemnimu teplu prezily celou zimu krasne zelene.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Argout » 14 lis 2023, 18:38

Kasta: Děkuji! Jsem po kopcem (stin na casti zahrady celou zimu a jeste steka voda s kopce), v zime je u nas dost mokro, takze desku asi nasadim radeji uz o vikendu. Ta zed vyhrevna neni, je to zed brany, takze studeno. Ale fiky balim take, tak to mozna taky zkusim.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 15 lis 2023, 10:36

kasta píše:jeden rok jsem je mel ve studenem parenisti jen polozene na zemi a nad nimi sklo a diky zemnimu teplu prezily celou zimu krasne zelene.

Martine to me nenapadlo, takze staci nekde splasit obrovskou zavarovaci sklenici na okurky a mohlo by to prezit i nad zemi a treba i zelene.
Jen me napada, co s rostlinou udela slunce, respektive ta zmena teplot.Tzn diky "miniskleniku" za slunecneho dne 15-25 °C (pred jarem klidne 30°C)
a pak vecer -8, v horsim pripade vyjimecnych -15°C ...
Zatim je to spise teoreticky dotaz, jelikoz venku nic nemam.
Mel jsem tam kdysi mucenky nebo dle listu neco jako mucenky, ale venku BEZ OCHRANY nad zemi nic neprezilo a bohuzel na jare uz neobrazilo, takze asi i koreny zmrzly.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 15 lis 2023, 11:37

radek.god: hele, jak slunce nevim, mne na zahradu v zime nesviti
ale ta zavarovacka, to neni, co jsem myslel. ja tam mel pareniste udelane ze stareho vybouraneho okna - tak asi 20-30cm vysoky ram a na nem ty okna. melo to asi 2x1 m odhadem. mucenky tam rostly ze zeme a na zimu jsem vsechny jejich slahouny polozil volne na zem a ty okna zavrel. takze tam neprselo a diky kombinaci zemniho tepla a izolace sklem tam bylo mirnejsi klima a pritom i svetlo. prezila mi tam jednou treba i majoranka. fungovalo to, protoze to bylo nizky, neohrivalo to slunce, ale zemni teplo (slunce tam zacalo svitit az v breznu).

nasel jsem i foto, kde to je jakztakz videt. proste nad celym zahonem zavres v zime okna :)

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 17 lis 2023, 12:30

incarnaty budou asi nejvic pozdni ovoce na zahrade, porad jeste drzi na rostline. ale jsou tam uz tri mesice, tak doufam dozrajou. a snad vyselektuju i par ranejsich rostlin :)
Obrázek

EDIT 18.11: dnes jsem utrhl tri plody, nebyly stoprocentne zrale (seminka trochu svetlejsi nez by mely byt), ale chut uz super, sladkokysela citrusova, mnohem sladsi nez marakuja. Zbyle tri tam necham viset jeste tyden, chci videt co s nima provedou hlaseny mraziky.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 18 lis 2023, 20:25

No zrovna jsem si rikal, co s nima udelas, pokud bude fakt - 4°C ...
Pokud jsou chutove lepsi, nez maracuja, tak to musim mit taky :P
A velikost a barva duzniny plodu?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 18 lis 2023, 21:37

-4°C pro incarnatu jeste neni fatalni, je to tak na hrane toho, co vydrzi nadzemni cast. ale nejspis otrham zitra i ten zbytek, nejakou dobu tu ted nebudu a neverim, ze by jeste zraly dal. navic plody pry nemaji velkou skladovatelnost, snim je radeji cerstve
velikost plodu u me je asi jako ta marakuja, duzina je bila. ale jsou i odrudy s vetsimi plody a se zlutou duzinou...

EDIT 19.11. tak nakonec dobra ochutnavka, 5 temer stoprocentne zralych plodu, chut skvela a myslim, ze i nejaky seminka budou pouzitelny. Doufam, ze se casem dostanu aspon na 20 plodu na rostlinu, kdyz podminky tu nejsou tak dobry, abych mel tech idealnich 80 ks/ rostlinu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 28 lis 2023, 10:20

Pozoruju zajimavy chovani moji Fata Confetto v byte za oknem. Rostline pomalu zloutnou a opadavaji listy, podobne jako stromum na podzim. Co jsem se dozvedel, tak tahle mucenka v chladnejsich oblastech zimuje v korenech jako incarnata, ale treba na jihu Italie nevymrza a tvori skoro kmen. Tak uvidim k cemu se rozhodne ta moje. Dva plody na ni stale dozravaji, jeste maji tak mesic.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 28 lis 2023, 17:50

Martine, to s tou chutí incarnaty je super zpráva, už se nemůžu dočkat na další rok. S6 Doufám, že už i ten semenáček od tebe zakvete a budou plodíky, ještě jednou moc díky. Pokud by se zadařily i nějaká semínka na té Fatě Confetto, tak to by byla opravdu pecka, držím palce! S14
Jinak jsem teď před chvílí už všechny ty moje mučenky schoval do pěstírny, letos budou mít luxusně mírnou zimu a potom tradá na sever do VDF. Musím tam ty hybridy a tucumanensisku vyzkoušet. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 28 lis 2023, 19:05

Honzo, pristi rok uz to urcite vyjde! Nove semenacky od Raphaela to jisti, mam kdyztak jeden i pro tebe.

Seminka z Fata Confetto X p.incarnata doufam budou. Porad vic myslim, ze tohle je ta nejlepsi cesta jak ziskat nove mrazuodolne hybridy dalsi generace.

Ohledne te tucumanensis nemam moc dobry zpravy, videl jsem u pestitele na jiznim Slovensku pergolu porostlou incarnatou plnou plodu, chvalil si i tu Fata Confetto, ale o tucumanensis psal, ze mu nejde - resp asi jako tobe ta Kathleentje. To se samozrejme tyka toho klonu, co se po Evrope prodava, chtelo by to seminka a povedlo by se treba vyselektovat nejakou mrazuodolnejsi, tahle mucenka je taky hodne geneticky variabilni

Ja zimuju neco na pude, neco v byte za oknem a nove incarnaty chci strcit do sklepa, az zmrzne nadzemni cast - pocitam ze v nejblizsich dnech. Zatim tu jeste moc nemrzlo a dnes rano jeste vypadaly takto:
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 30 lis 2023, 09:38

kdo chce seminka zajimavych - nejen mrazuodolnych - mucenek, podle me nejlepsi zdroj je Passiflora Society International. podzimni prodej zacne pravdepodobne 13. prosince a je potreba se tam zaregistrovat (zakladni clenstvi je zdarma) a mit paypal na platbu. osobne bych uz nenakupoval nikde jinde, tady jsou seminka cerstvy a sezenou se i hodne zajimavy hybridy a selekce treba od p.incarnata
https://passiflorasociety.org/passiflor ... -seedbank/

p.s. moje dva semenacky p.caerulea Constance Elliot X Kasta porad rostou, je zajimavy jak jsou odlisny. ten mensi bude urcite geneticky bliz CE a ten vetsi, tmavsi vice k te Kasta. dnes se navic zacal klubat dalsi :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 01 pro 2023, 20:55

jeste posledni poznamka k letosni mucenkove sezone: dnes jsem zazimoval nove semenacky incarnat ve 30l kvetinaci. dal jsem je do sklepa a predtim jsem ostrihal veskerou zelenou hmotu, uz z vetsi casti pomrzlou. v te dzungli jsem prekvapive objevil i celkem velky plod, kteremu k dozrani zbyval tak mesic (plody jsem jinak odstranoval, tenhle jsem prehlidnul). takze i v mych, zdaleka ne idealnich podminkach se mi malem povedlo to o cem jsem zatim jen cetl: rostlina vyseta ze seminka hned prvni rok vyroste, vykvete, zaplodi i dozraje. tak se tesim na pristi rok!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod FranTom » 01 pro 2023, 21:36

To je super.
Docela mne to svádí zkusit pěstovat mučenky jak papriky :wink: jen začít s výsevem ještě o něco dříve.
Zatím mám jen Incarnaty a ty chci nechat zimovat venku. K nim bych vždy na jaře přidal caeruley, semínka mají v každém druhém xxxHausu (už mám koupené). Ty by byly jako záložní opylovač.
FranTom
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 21 črc 2023, 14:11

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 01 pro 2023, 21:59

FranTom: asi by to mohlo jit, i kdyz u te incarnaty by to asi chtelo hodne teplou oblast, nikde jsem o tom neslysel.
Ale je par mucenek, ktere se tak pestuji, maji vetsinou maly plody ale jsou samosprasny, napr passiflora foetida
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 05 pro 2023, 17:04

Mily denicku. Mucenky jsou zazimovane, semenacky incarnat jsem dal do sklepa, ty volne vysazene jsou v zemi pod snehem.

Na plzensku Kathleentje a caerulea Kasta na pude, ostrihane skoro na parez, cekaji na jaro. Potesilo me, ze tam nemrzlo ani v minulych dnech, snehova izolace na strese tomu urcite pomohla. Caeruleu tady na plzensku budu pestovat jen v kvetinaci, aby po zime rychle zregenerovala a v lete brzy zakvetla. V byte Fata Confetto pokracuje ve zloutnuti a opadavani a dva plody stale dozravaji. Tucumanensis porad nevypada dobre po te srpnove epizode, ale rekl bych ze je stabilizovana, tak snad zimu prezije a na jare poroste.

Male semenacky caeruley vysete v rijnu pres nepriznivy podminky porad rostou.
Obrázek

Na berounsku pocitam, ze volne vysazena caerulea Kasta prisla o zelenou cast, ale diky snehu by kmen u zeme mohl byt v poradku. Hned jak sleze snih, chci ho zaizolovat (prostrcit kostkou polystyrenu), aby na jare pokud mozno obrazila z kmene a v lete zakvetla. Taky premyslim, ze cely ten zahon incarnat + caeruley zakryju cernou plachtou, kvuli omezeni zimni vlhkosti a taky aby se puda na jare rychleji prohrala a mucenky se driv probudily.

V Praze zalezi, kde se zastavila teplota minulou noc. Tam caeruley nijak nechranim, jsem zvedavy jestli prezila nadzemni zelena cast. To se uvidi, az se otepli o/po vikendu. Pokud nebudou ok, rovnou je ostriham, jsou tam uz dost prerostle.

a zacinam si promyslet projekty na pristi rok, uz aby bylo jaro :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků