Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod MonikaV » 27 říj 2023, 17:40

Radku Ok, píšu si tě S6 ,
(sice s mučenkou zatím žádné zkušenosti nemám, ale pokusím se jí zakořenit-- a budu doufat, že se podaří--, a když to vyjde, tak bych ti jí určitě poslala už i s kořínky, jo?)
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 27 říj 2023, 18:16

Monika V: Moniko, nektere mucenky se rizkujou dobre a nektere spatne. Tipl bych si, ze ta Purple Haze pujde dobre, protoze ma hodne z p.caerulea. Urcite vyzkousej, nejlip to jde z jara, ale v teple je to mozne asi celorocne. Ja se ted zameruju spis na ty odvozeny od p.incarnata kvuli plodum, ale Radek ji urcite oceni. Jen nevim, jestli je dostatecne mrazuvzdorna na celorocni venkovni pestovani u nas.

Radek: incarnaty budu mit asi az pristi rok na podzim, delal jsem ted jednu drsnou selekci neduzivych rostlin a ty co zbyly, chci nechat pristi rok, at ukazou co umi a pak to teprve nejak proberu a pripadne namnozim. Jestli chces seminka, doporucuju ti tu stranku PSI, na podzim a na jare je tam prodavaji a jsou to cerstvy, dobre klicici seminka ze zajimavyvh odolnych a plodicich kultivaru. A nejen incarnaty, sezenes tam toho spoustu
https://passiflorasociety.org/passiflora-seedbank/

Ja mam ted spoustu seminek od p.caerulea, ty si muzes vyzkouset
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod MonikaV » 27 říj 2023, 20:13

Na zimu jí určitě zabalím, ale zatím není potřeba, počasíčko je stále nad 0.
Musím se přiznat, že mně květy uchvátily (vidět je v reálu je úplně něco jiného--opravdu nádhera, a tak pročítám internet a přemýšlím nad nějakým dalším druhem... :D :D , asi i za cenu, že bude čistě jen v nádobě a na zimu do skleníku... ach jo, když těch rostlin je tolik....a to je super!!) S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1002
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 29 říj 2023, 10:23

Monika V: no jo, mucenkam clovek propadne, ani nevi jak :) krome toho jsou ty rostliny celkove hodne zajimavy, exoticky, casto cela ta rostlina zvlastne voni a jeste maji dobry plody. Kdyz mas moznost zimovat ve vetsim kvetinaci ve skleniku, tak se moznosti dost rozsirujou. je pomerne dost druhu a hybridu, ktere vydrzi mraz nekde kolem -8 -10 stupnu a hlavne kdyz maji minimalni zalivku, to je v zime dulezity. Je mnohem lepsi, kdyz ta rostlina treba suchem shodi listy, nez kdyz se prelije, to je pak konecna velice rychle :(

Muj experiment s podzimnim vysevem bilo-modrych caerul pokracuje zajimave. Byl to spis test klicivosti, vysel jsem asi 12-15 seminek do kvetinace. V puli rijna se vyklubaly dva semenacky, ale moc nerostly, jeden uhnil, druhy ani neotevrel poradne delozni listky, proste zima. Tak jsem to chtel skoncit a kvetinac sel ven, ze do nej pak dam neco jineho No a po tydnu do nej venku koukam a tam dalsi semenacek, co vyrasil v tech teplotach jen nad 10 stupnu a v desti (tady na zapade bylo docela hnusne) a vypadal spokojene. Takze kvetinac zase za okno a pokus pokracuje (a uz se klube druhy!)

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 29 říj 2023, 13:59

MonikaV píše:Radku Ok, píšu si tě S6 ,
(sice s mučenkou zatím žádné zkušenosti nemám, ale pokusím se jí zakořenit-- a budu doufat, že se podaří--, a když to vyjde, tak bych ti jí určitě poslala už i s kořínky, jo?)


Moniko parada, s korinky bude nejlepsi, ale i za rizky bez korinku nebo v pripade Martina i za semena budu vdecny :-)
Martine kdyby se tam naslo nejake zatoulane osamocene seminko ( nebo rizek incarnaty) , bylo by to super :wink: , cim vice druhu, tim lepe 8)
Moniko urcite to koreneni zkousej a nenech se odradit pripadnym neuspechem.Ja to neresim, nezakoreni 10 rizku ted, zakoreni 5 za mesic, jednou to proste MUSI zakorenit.Edison taky nevyrobil zarovku na "prvni dobrou" :-)
Ted tady na me zase sviti dalsi novy kvet.Nadhera :P .O to vic me mrzi, ze mam jedinou rostlinu.
Loni, az na tuhle jednu, zbyle neprezily na balkone ani ve foliovniku.Jak tam psal Martin, zrejme jsem to prelil, o jedne prelite vim urcite.Uhnuily koreny a byl konec.Mozna to byla posledni careulea, co byly zbyle tezko rict.Asi byl slunecny den, ve foliovniku vyssi teplota, tak jsem to zalil moc.
Prave jsem premyslel, zda zasadit ta semena z plodu od Martina.Tak ja je urcite nebudu davat klicit ven do zimy nebo na balkon , ale pekne do 20 st v byte nebo do 27-3x v miniparniku :-) Asi to zkusim. Nac cekat E3 .
Martine diky za tip s tema strankama na semena mucenek, ale asi do toho nepujdu.Uz semena moc nekupuju.Nejake mucenky jsem bral pres ebay.Z 10 semen vyklicilo jedno nebo 2 , z jine varky nic a nemuselo to byt jen semeny.Pokud je tedy moznost nekde ziskat rizek, idealne z neceho co uz kvetlo ci plodilo :-o ... Teda az na semena annony murricaty, ty bych chtel, protoze mi zbyla jedina rostlinka.Jinak je otazka jak dlouho treba trva presvedcit ke kveteni edulis a lingularis.Nebo do jakych rozmeru musi dorust stonek, aby kvest zacly :-o
Btw, je vubec nejaka samosprasna mucenka :-o ?

Update 29.10.2023 - semena Caeruela od Martina zasazena, uvidime :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 29 říj 2023, 16:37

Radku, nejaka incarnata se tam jare urcite najde, ale na kvalitni rostlinu, ktera dobre poroste a bude plodit i v horsich podminkach, si musis pockat az to vyselektuju. Jestli mi dobre dozrajou plody, co jsou jeste na moji rostline c.2, schovam ti seminka (incarnaty jdou ze semen uplne snadno). Jen proste z toho webu bys mel sanci vypestovat rostliny s mnohem lepsi genetikou, s mnohem vetsi sanci mit za rok-dva vlastni ovoce, proste porad plati, ze kvalita je vic nez kvantita.
Pak dej vedet, jak ti rostou caeruley z tech seminek - vysivat na zimu neni idealni, ale zase se treba vyselektuje nejaka hodne odolna.

P.S. samosprasne mucenky existuji, i nektere edulisky jsou samosprasne. Samosprasnou incarnatu zatim nikdo nevyslechtil. Ale s tou Kathleentje te chapu, ja byl vloni na jare v podobny situaci, nervove jsem to nevydrzel, zajel do Hornbachu a koupil predrazenou Constance Eliott jen abych mel cim opylovat :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 31 říj 2023, 13:14

kasta píše:P.S. samosprasne mucenky existuji, i nektere edulisky jsou samosprasne. Samosprasnou incarnatu zatim nikdo nevyslechtil. Ale s tou Kathleentje te chapu, ja byl vloni na jare v podobny situaci, nervove jsem to nevydrzel, zajel do Hornbachu a koupil predrazenou Constance Eliott jen abych mel cim opylovat :)

Martine, Constance Eliott jsme mel z Penny marketu cca za 50,- :D
Bohuzel za 1-3 roky chcipla, penny market uz nikde po ceste nemam a stejne ne v kazdem ty mucenky mely.
Ale kdyz jsem serfoval, tak jsem narazil na https://www.palmycycasy.cz/maracuya--pa ... s--100-cm/ to je silenyyyyyyyyyyyyy E7
Nevim zda mam jeste schovany semena maracuja.Pokud jo, tak je pri te cene nasypu hned do truhliku a radeji vsechny :D
Kdyz jsem tam videl 100cm annonu cherimolu za to same a podival se na tu moji temer 3m S14 ... no jeste par rostlin, otevrit si nejaky eshop a jsem milionar :)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 31 říj 2023, 13:25

radek.god: někde jsou ty ceny ustřelený, na německých eshopech je běžná cena za jakoukoliv mučenku 7-8 euro. ale kdybych chtěl pěstovat marakuju nebo granadillu, koupím si v obchodě plod a tam je semínek spousta :)

já speciálně Constance Eliott nesháněl, jen jsem prostě potřeboval v tu chvíli kvetoucí mučenku a musel jsem vzít, co bylo a za cenu, jaká byla. druhá možnost byla obyčejná caerulea, kterou už mám, navíc lepší kultivar, takže CE vyhrála. přijde mi, že není tolik odolná vůči vlhkosti, ale zase měla chuťově nejlepší a největší plody. takže teď zkusím z těch semínek, co mám vyselektovat nějakou novou - ideálně s odolností mojí p.caerulea Kasta a plody po Constance Eliott :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 31 říj 2023, 15:34

kasta píše:radek.god: někde jsou ty ceny ustřelený, na německých eshopech je běžná cena za jakoukoliv mučenku 7-8 euro. ale kdybych chtěl pěstovat marakuju nebo granadillu, koupím si v obchodě plod a tam je semínek spousta :)

Njn, takhle mam maracuju a granadillu, plody jinych se tu BOHUZEL neprodavaji a ty jmenovane stale zatim nekvetly :|
Martine, nemas nejaky tip na hnojivo ? Nebo kdy a cim nebo jakym hnojivem je hnojis ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 31 říj 2023, 15:37

hnojim je Kristalonem Podzim, ten ma hodne drasliku a malo dusiku. vypadaji, ze jim to vyhovuje :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 01 lis 2023, 12:50

Dneska jenom 1 květ... S13
Rizky caruel od Martina se rozjizdeji :wink: , ted jeste je nejak donutit předčasně zakvest :-o

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 01 lis 2023, 16:47

Super, Radku, jsou to rizky z uz kvetoucich rostlin, takze pristi rok v lete by mely normalne kvest. Caerulea potrebuje na kvet dostatek UV zareni, takze letnit. No a jediny co nevim, jestli jsem ti nastrihal rizky jen z jedne rostliny, nebo z obou. Ani z ktere to pripadne bylo, to se v te dzungli proste neda poznat. Bral jsem kazdopadne vic ruznych slahounu, tak snad se opylujou....
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 01 lis 2023, 20:49

Uvidime zda vyklici i semena.Pokud ne a vsechny rizky co ted mam zakoreni, tak bych mel mit doma minimalne 3 geneticky rozdilne rostliny.S granadillou nepocitam, ale kdyby zakvetla ta maracuja, tak bude geneticky rozdilnych mucenek mraky.Pred 10 lety jsem ji mnozil ufiknutim a zapichnutim rizku vedle do kvetinace.Kupodivu se jich par chytlo, ale rostliny uz nemam a stavajici jsou vsechno semenace.Jen nechapu, co delam blbe.Nekdy v kvetnu jdou vzdy maracuji i granadilly ven k jiznimu plotu, takze slunce maji az do zacatku podzimu dost.A stejně ani jeden kvet...
Ono je taky otazka jaka je sance, ze alespon 2 zakvetou soucasne.Mel jsem vice druhu mucenek, ale ne vsechny kvetly a kdyz, tak ne soucasne.Nevim jak dlouho by vydrzel pyl na ubrousku nebo toaletaku a zda ho dat do lednice... Na prste se nejaky udrzel, ale moc ho nebylo...
Pri hledani info proc nekvetou, jsem nasel :
- chteji hnojivo s malo N a hodne P, pripadne hodne P a K.
- hnoji se logrem od kafe, kostmi od ryb a masa :shock:) nebo bananovou slupkou.
- cena cast edulis je jedla, pry je z toho vyborny caj, údajně je na caj dobra i incarnata a mam dojem, ze tam byla i caerulea.
Zkoušel jste nekdo ty caje a pripadne ochutnat ty listy ?Nekdo je dava do salatu ci z nich dela neco jako špenát.Musim to jeste nastudovat, ale pokud jsem clanek a video v anglictine pochopil spravne, tak by se mel dat u edulis jist i stonek...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 01 lis 2023, 21:54

Ano, na to kveteni se doporucuje, co pises. Muzes zkusit i Kristalon plod a kvet, ten ma i vic fosforu. A hlavne hodne slunce. Ale myslim, ze ani nic spatne nedelas, nektery semenacky kvetou proste pozdeji a nektery vubec nekvetou :(

Skladovani pylu je u mucenek problem, osobne tomu moc neverim, cetl jsem i nejakou studii o edulis, kde to testovali za ruznych podminek a max 48h se dal pouzit, ale uz po 24 hodinach ucinnost pylu rychle klesala. Nekdo mi radil, ze pyl se da skladovat kdyz ho rychle vysusis silicagelem a das do mrazaku. Ale nezkousel jsem.

Kdyz se ti mucenka rozkvete, vetsinou ma prakticky kazdy den novy kvet a kdyz nahodou ne, pyl se druhy den jeste pouzit da, takze pak se potkaji.

Jinak p.caerulea ma takovou zvlastnost, ze dobre opyluje spoustu ostatnich mucenek, nejen sveho druhu ale i jine. Ale pritom sama se mucenkou jineho druhu prakticky opylovat neda, pouze jinou caeruleou.

No a nekdy opylujes jako blazen a nic. Treba tu Kathleentje jsem mazal vsim moznym pylem, co byl a plod se povedl jenom jednou z asi 20i pokusu. Pry nejlepsi dat dve kvetouci rostliny vedle sebe a nechat to na vcelach (to muzu i osobne potvrdit)

P.S. edulis nemam, obcas popijim caj z incarnaty, chutove nic moc ale clovek je potom takovej "zrelaxovanej" :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1350
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 02 lis 2023, 12:37

kasta píše:Ano, na to kveteni se doporucuje, co pises. Muzes zkusit i Kristalon plod a kvet, ten ma i vic fosforu. A hlavne hodne slunce. Ale myslim, ze ani nic spatne nedelas, nektery semenacky kvetou proste pozdeji a nektery vubec nekvetou :(

P.S. edulis nemam, obcas popijim caj z incarnaty, chutove nic moc ale clovek je potom takovej "zrelaxovanej" :)


No a to je presne ono, to co chci zkusit resit nebo tomu pomoct, ze mrchy ani na slunci nekvetou E7 .Me by to bylo putna, nepokvete 3-5 let, tak proste pokvete desatej S21 , staci, kdyz ji udrzim pri zivote :x .Jenze na netu psali, ze mucenky (edulis) se doziji 5-7 let.Nevim jak je tomu u jinych druhu.Nikdy by me nenapadlo, ze by mohly chcipnout kvuli veku a ne moji chybou (preliti/nezaliti).Mozna proto ty puvodni semenace edulis a lingularis z let kolem 2010 uz nemam :-( Chtel jsem napsat, ze ta tucumanensis dnes snad prvni den nepokvete E1 .Ale zase je tam kvet a jeste nejaka poupata :D .
A to jsem vcera sebral asi 5+ spadlych.V clanku/videu bylo, ze se pouzivaji na ten caj i ty kvety, nevim zda i zavrena spadla poupata.
Kazdopadne mi neni jasne, proc mi vsechna poupata spadnou.Chapu, ze neni samosprasna a jedle plody bez jine mucenky nebudou, ale v lete mi to aspon 1 plod udelalo :-o Rikam si, zda to nejak nesouvisi s rozdilem mezi pokusem opylenim kvetu c.1 kvetem c.2 nebo kvetu c.1 kvetem c.1, kdyz proste 2 kvety najednou na rostline nejsou.Jinak me zaujalo, ze by mela byt ta edulis samosprasna :wink: .. a jako na potvoru se mi ji nikdy nepodarilo primet ke kveteni E7 .
No ten caj doporucovali prave na noc, ma to tam mraky ruznych ucinku, vcetne relaxace a nedoporucuje se to pred jizdou autem :-)
Asi to jeste nastuduju a zkusim.Mam i annony a v praci nekdo mel caj z annony a byl dobrej, ale nevim jak ho delaj nebo ajk ty listy upravujou.
Samozrejme o toxicite semen annon vim a je i nakej typ annony, kde po tom clovek muze oslepnout (squamosa ? nevim , je to na wiki), tak nevim co listy.
Tech mam z cherimoly mraky.
Zatim piju jen caje z fejchoy ( lepsich caju moc neznam) a kdyz se nelouhuje dlouho, tak je zajimavy i z psidium guave, kde je citit med.
Rakytnikovej caj znam jen z pytliku a z listu je v planu, rostliny venku zatim vypadaji ze ziji, vc toho samce, co jsem Ti jedenoho dal.Akorat ten teda moc korenu pri presazovani nemel.Asi to chce vic casu, aby prokorenil z vody do zeminy :-o
Ten treti je v truhliku na balkone, tak mam aspon zalohu :-o
Taky jsme nahlodanej tim "hornbachem", kdyby tam byla naka kvetouci za 2 kila, tak bych rozbil prasatko a udelal si celodenni vylet :P
Ale je mi jasny, ze jsi za tu mucenku v Hornbachu dal asi vic :( a pochybuju, ze ted nejake v hobbymarketu budou.
Takze pockam, koreneni vetsiny rizku zatim vypada optimisticky :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků