Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Stanley_51 » 09 čer 2022, 09:18

Pánové, vyslyšel jsem vaše přání, tak ať tu neskončí pouze tento úvodní příspěvek !
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 09 čer 2022, 09:41

super, dekujeme a budeme se snazit :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 10 čer 2022, 19:21

tak jsem dnes v Hornbachu koupil tu Constance Elliot. zatim jsem v CR neobjevil lepsi obchod s mucenkama, maji tam ted nekolik druhu, vcetne (levnejsi) normalni caeruly. dal jsem prednost tehle, protoze je to neco noveho a caeruly se snazim vyselektovat vlastni. ma hodne poupat, takze doufam, ze se mi s ni povede opylit pristi tyden tu nasi pasifloru hofisii a pak ji hned zasadim do zeme a otestuju i mrazuodolnost - udaje na internetu jsou ruzne optimisticke: od -10 do -23 stupnu (pry zona 6). pres leto ji zkusim mozna i na opyleni incarnat, aspon se zvysi pocet moznosti....
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 10 čer 2022, 19:59

Super, dobré je i to, že je to tetraploid, takže bys to do budoucna i mohl mít pokryté ze všech stran. Na to opylení jsem opravdu zvědav. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 13 čer 2022, 18:50

tak na moji prirodni zahrade se uz probouzeji tri incarnaty a jedna caerula. Plus ta caerula, co obrazila z kminku, ta uz je pekne nastartovana. vypada to, ze se mi dari neco odolnejsiho vyselektovat.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 14 čer 2022, 17:55

dnes jsem dorazil na zahradu, kde mam tu nasi passifloru hofisii. zjistil jsem, ze kvet jsem minul o jeden den, takze jsem se pokusil aspon o divoky opyleni zvadlyho kvetu, chlazenym pylem ty caeruly Constance Elliot :)
kazdopadne v pristich dnech cekam na obou mucenkach otevreni dalsich nekolika poupat, tak snad se do konce tydne povede standartni opyleni. zkusim to oboustranne, i kdyz jsem se docetl, ze caerula je sice skvely opylovac, ale sama pyl jinych mucenek prijima neochotne.

a jeste probehl test odolnosti passiflory hofisii, rizek c 2. narizkoval jsem ji a kdyz vyhnala prvni korinek, musel jsem odjet, takze sla rychle do zeme. mamka sice dostala instrukce, ze to musi byt porad vlhke, ale kdyz jsem prijel, novy vyhonek byl zaschly. zacal jsem dusledne zalivat a po cca tydnu uz ma dva dalsi vyhony, jeden pro jistotu rovnou ze zeme. listky na nich jsou legracne miniaturni, ale zvetsujou se, jak roste korenovy system. tahle mucenka se opravdu neda!

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 17 čer 2022, 14:53

Nechapu, jakto, ze vsm to chlapi kvete :shock: mam venku housti, ale posledni kvety jsem mel u nake kupovane pred vic jak mesicem, mozna i dvema v byte za jiznim. Oknem.Pak diky strese a uhlu slunce se mi tam uz prime slunecni svetlo nedostane a s lehkym prisuskem vse odkvetlo a dalsi poupata uz se ani ted netvori.A to ani venku u jizniho plotu, kde mam maracuju, granadillu i jednu incarnatu a tu G.B od Honzy a zbylou smes z penny marketu...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 18 čer 2022, 08:30

radek.god píše:Nechapu, jakto, ze vsm to chlapi kvete :shock: mam venku housti, ale posledni kvety jsem mel u nake kupovane pred vic jak mesicem, mozna i dvema v byte za jiznim. Oknem.Pak diky strese a uhlu slunce se mi tam uz prime slunecni svetlo nedostane a s lehkym prisuskem vse odkvetlo a dalsi poupata uz se ani ted netvori.


To kveteni je i u me zahada. Ta mucenka od Honzy se chova uplne ukazkove, jak jsem tu psal: pres zimu rostla, prorostla kvetinac a pak nasadila kvety. Ani presazeni ven ji nevyrusilo, roste dal a za kazdym listem pekne nasazuje novy poupe.

S incarnatama taky problem nemam, jen by mohly startovat rychleji, porad je mam ve fazi "keriku", jeste porad nepustily ty popinavy slahouny. Ale pak v lete kvetou hezky.

Ale ty caeruly ze seminek jeste nemely ani jeden kvet a to taky uz minuly roky delaly pekny housti. Letos je mam asi na 4 mistech, tak jsem zvedavej, jestli nekde zakvetou.

Slunce kveteni pomaha, ale urcite tam hrajou velkou roli i dalsi faktory.

No a ty mucenky v zahradnictvich to je uplne jina kategorie, taky nechapu jak se jim to dari. Jestli specialnim hnojenim, nebo na ne necim sviti? anebo proste uz maji vyselektovany kultivary ktery obzvlast ochotne kvetou? Taky je mozny, ze ta rostlina proste musi dospet a jak se jednou spusti to kveteni, uz kvete snadno a plati to i pro jeji rizkovance.... urcite to bude kombinace nekolila techle veci, tady je potreba jeste badat :)

EDIT: fotka dnes 20.6. po ranu :) ale neni to opylovani jednoduchy, Constance ma taky dve velky poupata, ty se ale rozvinou az odpoledne, jak ji znam. Do toho se sem prave blizi bourka, musim experimentovat s chlazenym pylem, proste podminky nejsou idealni, tak uvidime...
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 20 čer 2022, 11:59

Tak se mi nakonec povedlo opylovat tri kvety na te Honzovo mucence - ty dva na fotce dnes a jeden minuly tyden. Z ranni bourky tu nakonec nic nebylo a Constance uz se taky otevrela, tak jsem mohl pouzit cerstvy pyl.Musim rict, ze pylu ma fakt spoustu, pokud bude kompatibilni, tak bude urcite skvely opylovac.

Ten uplne prvni zvadly kvet, co jsem zkousel opylit minulou stredu, tak ten odpadl, uz bylo asi pozde. Tyhle tri byly v plny sile, tak snad z toho neco vzejde. Zkousel jsem i opacny opyleni, ale ta mucenka "Guglielmo Betto" nema prakticky zadny pyl. Coz by mohlo ukazovat, ze je to opravdu hybrid a ne cista tucumanensis, ale vzhled kvetu spis ukazuje na tu tucumanensis.

Kazdopadne tyhle vyzkumy me bavi, budu referovat, jak se to vyviji. A vecer zasadim Constance Elliott do zeme k plotu, mezi incarnaty. Budou tak vsechny cca 1-3 m od sebe.
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 20 čer 2022, 12:19

Martine, to je celkem zajímavý s tím pylem, protože já ho měl na tyčinkách spoustu, posílal jsem i nějaké vypreparované tyčinky poštou a pyl z nich padal při vkládání do sáčku ve velkém. Je možná potřeba ještě počkat, třeba se pyl objeví později.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 20 čer 2022, 13:16

Hofis píše:Martine, to je celkem zajímavý s tím pylem, protože já ho měl na tyčinkách spoustu, posílal jsem i nějaké vypreparované tyčinky poštou a pyl z nich padal při vkládání do sáčku ve velkém. Je možná potřeba ještě počkat, třeba se pyl objeví později.


Aha, a kdys ho tam mel nejvic? Mne prijde, ze nejvic je ho tam hned po rozvinuti kvetu a pak se celkem rychle ztraci, tak mozna dnes to bylo i tim, ze se ta C.E. rozvinula min 5-6 hodin po te tvoji. Minule mi ho na te tvoji prislo vic. Ale porad malo, proti te zaplave co je u C.E. Neni to jednoduchy, aby se ty kvety sesly, jeste ze si vypomaham tim chlazenym (dal jsem celou jednu tu tycinku vzdycky do lednicky abych ji mohl pouzit hned jak se rozvine novy kvet)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 20 čer 2022, 19:23

To už si opravdu nepamatuji, kdy tam toho pylu bylo nejvíc. :( Jenom vím, že opadával z těch tyčinek při vkládání do sáčku...
Srovnání s caeruleou ale nemám, tak to nemohu porovnat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 21 čer 2022, 16:51

Hofis píše:To už si opravdu nepamatuji, kdy tam toho pylu bylo nejvíc. :( Jenom vím, že opadával z těch tyčinek při vkládání do sáčku...
Srovnání s caeruleou ale nemám, tak to nemohu porovnat.


Jasne, ono asi opravdu zalezi, jak dlouho po otevreni kvetu jsi z nej ty tycinky bral. Ja jsem pozoroval, ze nejvic pylu je tam hned po otevreni kvetu a pak asi postupne odpadava, coz je vlastne logicky. A ty moje dva kvety se otevrely mozna uz nekdy v noci, tak asi proto uz tam odpoledne skoro zadny pyl nebyl.

Kazdopadne opyleni jsem provedl krizem krazem, tak dam vedet, jestli se nekde neco chytne...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Pavuk » 25 čer 2022, 20:04

25.6.2022 Hrvatska Rovinj

Obrázek

Obrázek

Čo to bude zač?
Sú tu stovky plodov a výhonky majú aj desať metrov. Gigant.
Plody menšie, asi ako XS slepačie vajce.
Asi by som to ochutnal... :P
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 25 čer 2022, 20:21

Pavuk píše:25.6.2022 Hrvatska Rovinj
Čo to bude zač?
Sú tu stovky plodov a výhonky majú aj desať metrov. Gigant.
Plody menšie, asi ako XS slepačie vajce.
Asi by som to ochutnal... :P


To jsou p. caeruly, v Chorvatsku rostou. Plody by mely mit jedle, ale chutove pry nic moc...
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Další

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků