Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 21 čer 2023, 10:26

No, já jsem dneska zjistil, že Kathleentje si to skrytě už nějakou dobu štráduje po plotě asi 30 cm od hlavního stonku z minulého roku, kde jsem jí celou dobu nedočkavě vyhlížel. Takže to vypadá, že v Praze i přes pozdní probuzení tuto zimu jak incarnata tak i výše zmiňovaná Kathleentje přežily. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 23 čer 2023, 11:07

Hofis píše:No, já jsem dneska zjistil, že Kathleentje si to skrytě už nějakou dobu štráduje po plotě asi 30 cm od hlavního stonku z minulého roku, kde jsem jí celou dobu nedočkavě vyhlížel. Takže to vypadá, že v Praze i přes pozdní probuzení tuto zimu jak incarnata tak i výše zmiňovaná Kathleentje přežily. :)


tak to je super informace, mne se Kathleentje zatim neukazuje, tak to vypada, ze nekde kolem -10i bude mit limit.Ja uz to s ni na venkovni pestovani vzdal, druhy problem je, ze potrebuje i pravidelnou zalivku, jinak se seka v rustu, shazuje kvety i listy... divocejsi zahradu by asi nedala. necham si zatim jednu za oknem na pripadny krizeni a na ovoce, tam se pestuje snadno.

na plzensku zacala vykukovat i druha caerulea a treti incarnata - asi potrebovala ten vetsi nasup tepla z poslednich dni.

jo a p.tucumanensis se identifikovala - ani 5 dni v krabici ve tme, ani nasledny presuny vlakem ji neodradily od kveteni. tak jsem s ni hned dnes zkusil opylit Kathleentje, kdyz je tu mam vedle sebe.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 23 čer 2023, 11:18

No, problém je ten, že si nejsem úplně jistý, jestli to náhodou není rozlezlá incarnata. :? Za pár dní budu moudřejší...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2023, 23:18

Tak aktualizace. Nyní je zřejmé, že ty výše zmiňované výhony skutečně patří incarnatě, která se tedy rozlezla opravdu fest. Budu jí muset trochu probrat.
Ale dobrá zpráva je, že již vylézá ze země skutečná Kathleentje, takže bych to Martine ještě určitě nevzdával a zašel bych se tam občas kouknout... :wink: No, co k tomu dodat, letos je to tedy sakra pozdě... :( Uvidíme, co se z toho vyvrbí. A jinak ještě k té odolnosti Kathleentje. Vlastně hned první rok po vysazení přežila relativně tuhou zimu 2020/2021, kdy i v Praze klesly teploty k -16°C. Sice to bylo pod sněhem, ale i tak je to slušný výkon. Myslím, že by na tom mohla být s mrazuvzdorností podobně, jako třeba ta tucumanensis, ze které vzešla. Ale raší tedy hodně pozdě, letos kór, asi potřebuje na vyrašení relativně vysokou sumu tepla. Té se v letošním chladném jaru moc nedostávalo... S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 26 čer 2023, 09:23

Hofis: tak to je super s tou Kathleentje, ja zatim zjistil, ze se na plzensku zacaly probouzet i dve zbyvajici caeruley, ta Kathleentje tam nekde je mezi nima tak uvidim, jestli nakonec taky vykoukne.

Incarnata c.1 (ta nejvetsi) mi letos vyhnala asi 20 vyhonu, vetsinou z jednoho mista, byla to takova dzungle, tak jsem je protrhal - zredukoval cca na polovinu v nadeji, ze ty ostatni porostou rychleji. Tenhle efekt to nemelo, ale urcite jsou silnejsi a zdravejsi (vytrhal jsem ty napadene sviluskama) a uz se tvori malicka kvetni poupata.

P.S. jinak mne se zatim potvrzuje, ze ten udaj o mrazuvzdornosti ve stupnich celsia je dobry, ale hodne orientacni. Je to asi neco jako dojezd u autobaterie - za idealnich podminek. minimalne stejne rozhoduje zimni vlhkost a otazka je, jestli se takhle pozde probouzi kvuli tem chladnejsim nocim, nebo kvuli tomu, ze diky vice vlhky zime dostaly vetsi "zahul"... treba ta Kathleentje na me nepusobi, ze by potrebovala nejake vysoke sumy tepla, naopak vloni mi venku poradne pookrala az na podzim... no je porad co zkoumat, chce to vic zkusenosti, tohle nejspis zatim nikdo systematicky nezkoumal
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2023, 12:33

Martine, nemyslím sumu tepla přímo ve vegetaci, ale sumu tepla v půdě potřebnou k tomu, aby to vyrašilo. Mám tu Kathleentje venku v zemi 4 roky (3 zimy) a úplně mi nepřijde, že by mrazy v dormanci byly ten největší problém, naprosto souhlasím. Zkušenost je sice zatím krátká, ale taková, že o vyrašení rozhoduje především teplo na jaře. Z těch 3 plnohodnotných jar byla 2 jara opravdu velmi chladná. Při nich to vyrašilo až v červnu. Minulé jaro bylo teplé a vyrašily už v květnu. Zkusím se na to příští jaro pořádně zaměřit a prověřím to... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 27 čer 2023, 14:47

Honzo, tomu rozumim, treba u te incarnaty jsem se docetl, ze na to aby se na jare probudila potrebuje, aby se puda u korenu prohrala asi na 26 stupnu. Urcite studeny jaro je hodne brzdi o tom neni pochyb.

Soucasne me ale zajima, jestli se na tom, kdy a jak se probudi, projevuje taky prubeh prave uplynule zimy - jestli po "tezke" zime se probouzeji neochotneji, pozdeji ap. Tady uplne nevim, ale prijde mi, ze to mozna ma taky vliv. Urcite to budu sledovat.

Ted z jineho soudku- zkousim opylovat tu Kathleentje a z neznaneho duvodu mi to nejde. Denne ma novy kvet, prvni jsem zkusil opylit pylem te tucumanensis a dalsi asi tri postupne pylem moji caeruley Kasta, ktera taky denne nakveta. No a zatim nic! Vloni se mi povedlo opylit ji pylem Constance Eliott, ta zatim nekvete (ale taky jsem mel jen jeden plod z nekolika pokusu). Skoda ze Radek nevi, co mu vedle Kathleentje kvetlo za mucenku, ze mu tvori plody, to by byla cenna informace.

Naproti tomu jsem jen z legrace zkusil opylit ten prvni kvet na p.tucumanensis pylem z Kathleentje a uz se tam tvori pludek!
Takze jsem jejim pylem dnes zkusil opylovat i caeruleu Kasta a uvidim (caerulea pry ale extremne nerada prijima cizi pyl, proto jsem to predtim ani nezkousel).
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 01 črc 2023, 11:28

kasta píše:treba u te incarnaty jsem se docetl, ze na to aby se na jare probudila potrebuje, aby se puda u korenu prohrala asi na 26 stupnu.

No tak pokud je to pravda, tak to musi byt ta mucenka nekde na kopci nebo na jih kam sviti slunce cely den a jeste k tomu nekdy na prelomu cervenec/srpna.A nebo v skleniku/foliovniku.A zelezi kolik hodin tech 26°C musi na to "probuzeni" byt, kdyz 26°C neni u nas v lete v noci/ brzo rano ZADNY den. Ackoliv mam termostaty, tak bohuzel zadny na baterii nebo nemam moznost na zahradu vytahnout prodluzku na zasuvku a merit teplotu v zemi.Fakt by me to zajimalo jaka muze byt teplota v zemi 0-15 cm pod povrchem.
Ale 26°C bych v CR moc neveril.
Nebo jste to nekdo zkousel nebo je to treba na webu ? Chapu pisek nekde u more v Egypte, ze ten bude palit jako svine, ale puda u nas v te celorocni ZIME ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 01 črc 2023, 16:04

radek.god: Radku ta teplota nemusí být v noci. Prostě musí být tak teplý den, aby se půda kolem kořenů prohřála na tuhle teplotu, třeba odpoledne, to je jedno. Pro tu rostlinu je to impuls, aby se probudila. Může to být plus mínus nějaký ten stupínek, přeci jen probíhá selekce a adaptace. A nevím, jak přesně dlouho musí vydržet prohřátá, jestli stačí třeba hodina, to netuším, beru to jako orientační údaj, který vysvětluje, proč se probouzí tak pozdě. A ano, incarnata musí být na celodenním slunci a na záhřevném místě, aby dobře prosperovala.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 02 črc 2023, 08:38

Hofis: Honzo, tak Kathleentje pořád nic, už jí moc šancí nedávám a to byla pod mulčem. Všechny tři caeruley vedle ní rostou, dokonce i ta co byla mimo mulč.

Nedalo mi to a trochu jsem sesumíroval, jak dopadla poslední zima. Je to zvláštní, čert aby se v tom vyznal :) Vím, že z těch pár údajů nic definitivního nevyvodím, ale co mě napadá, tak hlavní rozdíl mezi těma lokalitama je, že to plzeňsko je výrazně nejsušší (nebo bylo aspoň tu poslední zimu), na berounsku a v praze bylo na podzim docela dost vlhko. To obecně mučenky nemají rády, na druhou stranu ta Kathleentje evidentně zase nemá ráda sucho. Asi jí ještě vyzkouším na tom berounsku, chci tam trochu zvětšit prostor pro mučenky a víc experimentovat.
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 05 črc 2023, 16:25

Tak co chlapi, je to ta mrazuvzdorna Kathleentje od Honzy nebo ne ? :shock:
je to ta s tim jednim plodem.Ted jediny kvet :-o
Me to teda 100% prijde jako jine, nez caeruela, ta byla vic do modra a min do fialova ( kvet )

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 05 črc 2023, 17:42

Ano, to je Kathleentje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 05 črc 2023, 18:47

No prokousal jsem se k tomuhle https://www.passiflora.it/tucumanensis/52/eng/
A pisou tam neco o tom ze se ma davat do raseliny ?
Zkouseli jste to nebo v cem ji pestujete v kvetinaci ?

Proc se ptam - v lete je raselina naprd - extremne rychle vyschne a to je presne to co u mucenky nechci.
Uz takhle tu co mam venku tak dnes aspon chvili prselo a po desti kvetinac prakticky suchy a rychle vysycha.
V zime je ta raselina otazka, zda se z raseliny nestane bahno nebo naopak zda to nebude vysychat tak nak akorat.
Urcite vetsina mucenek co mi zarvala ve foliovniku v zime/ na jare bylo kvuli tomu, ze substrat nedokazal ani po mirnem zaliti aspon trochu vyschnout
a koreny uhnily.
Naopak me prekvapilo v cem byly citrusy meyer a calamondin co jsme kupoval letos v akci v lidlu.V raseline :shock:
V zivote by me nenapadlo zasadit citrus do raseliny.A rostou v ni vetsinu dne na slunci skvele.
V kolik hodin cca bude nejlepsi zkusit opyleni ? mam teda jen 1 kvet, ale jelikoz nikdo v okoli mucenky nema, tak snad bude samosprasna.
Zkousel jsem samozrjem sprasit ty dva kvety, ale vpodstate uz byly uzavrene a temer odkvetle a oba uz spadly.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 06 črc 2023, 07:11

Radku do ciste raseliny urcite ne. Ani nevim kde jsi to tam nasel.
Ohledne toho v jaky pude mucenky pestovat najdes na internetu ruzny protichudny nazory. V cem se shodujou je, ze by nemela byt prehnojena (hlavne bacha na dusik), protoze pak mucenky rostou ale nekvetou.
Ja momentalne pestuju ve smesi normalni zahradni zeminy, hrabanky a perlitu, driv jsem mel jen zahradni zem a rostly taky. Hnojim Kristalonem Podzim, ten ma malo dusiku a hodne drasliku.

S tim opylenim je to taky veda, ted mi jeden clovek, ktery mucenky pestuje uz leta, prozradil, ze nejlip je to nechat na vcelach, to pry funguje nejspolehliveji :) jinak se teda snazim sebrat pyl co nejdriv, po uplnem rozevreni kvetu, protoze pak rychle mizi. ale pokud je mas uvnitr, nemusis spechat. bliznu muzes taky opylit co nejdriv, dokonce jsem videl, ze odstrihavaji vrsek kvetu tesne pred rozkvetem a opylujou jeste nez se rozvine. ale s tim pylem pockej az do uplneho otevreni kvetu, az se pestiky naplno rozprostrou - tady na fotce muzes videt, ze uz jsou skoro rozprostreny, jeste ne na 100%, ale o moc dele uz necekam, protoze vcely to pak odnosi velmi rychle.

P.S. a rozhodne nejde opylit kazda s kazdou a nekdy to funguje jenom jednosmerne, treba u caeruley, ktera je dobry opylovac, ale sama pyl od jinych druhu prakticky neprijima
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 08 črc 2023, 17:39

musím opravit tu svou tabulku, dnes jsem koukal, že moje p.caerulea Kasta na berounsku se taky probouzí. takže i tam přežila. ale trvalo jí to, asi měla namále. jediná ze tří, co tam byly, která zatím ožívá. incarnaty lezou asi všechny, které jsem nevykopal, ty jsou v našem klimatu jasně odolnější - i ty co nestihnou zaplodit zatím přežily každou zimu
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků