Mrazuodolné mučenky

zde můžete probrat vše o pěstování mučenky

Moderátor: Stanley_51

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 09 črc 2023, 09:42

kasta píše: V cem se shodujou je, ze by nemela byt prehnojena (hlavne bacha na dusik), protoze pak mucenky rostou ale nekvetou.

Super, tak jsem tam vysypal co nejvic hnojiva to slo , dusikateho :-)
Protoze stejne podle me uz letos mucenky nezakvetou a urcite chci, aby se rozrostly co nejvic :wink:
Martine - Ad ta caeruela co se Ti probrala , parada .Jen si rikam, neni 7.5 mesice od zacatku roku na probirani se nejak dlouho E3 ?
Rekneme, ze ted zacne rust, tak za 3 mesice prestane, to podle me moc nevyroste.Prijde zima a zase od nuly, ne ? :shock:
Nebo za ty 3 mesice staci vyrust, zakvest a idealne zaplodit ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 09 črc 2023, 10:19

radek.god píše:Super, tak jsem tam vysypal co nejvic hnojiva to slo , dusikateho :-)
Protoze stejne podle me uz letos mucenky nezakvetou a urcite chci, aby se rozrostly co nejvic :wink:
Martine - Ad ta caeruela co se Ti probrala , parada .Jen si rikam, neni 7.5 mesice od zacatku roku na probirani se nejak dlouho E3 ?
Rekneme, ze ted zacne rust, tak za 3 mesice prestane, to podle me moc nevyroste.Prijde zima a zase od nuly, ne ? :shock:
Nebo za ty 3 mesice staci vyrust, zakvest a idealne zaplodit ? :shock:


Hele s tim hnojivem bys to prehanet nemel v zadnym pripade, jim staci teplo a zalivka a rostou samy. Moc dusikatyho hnojiva pak muze zpusobit, ze uhnijou koreny. Nevim jestli pamatujes na ty hnijici dusikaty mrkve, co se prodavaly za minulyho rezimu :)

Jinak mas pravdu, tahle caerulea letos stihne maximalne obrust (ale za tri mesice obroste celkem dost). Na zimu ji chci trochu vic chranit mulcem a mozna i folii pred prilisnou vlhkosti. Kdyz se podari, ze obrazi do konce kvetna z kmene, stihne koncem leta i vykvest. Taky to samozrejme zalezi i na prubehu zimy. Je to proste porad testovani, co vydrzi, proto ji mam taky ve ctyrech exemplarich na ruznych mistech.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 10 črc 2023, 17:39

aktualne na plzensku

p. caerulea Kasta a Constance Eliott v kvetinacich propletene do sebe

Obrázek
Obrázek

fata confetto zatim doma za oknem

Obrázek

semenacky incarnaty, vyseto koncem kvetna

Obrázek

incarnaty volne v zahrade

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 11 črc 2023, 07:46

Pěkně ti to jde, Martine. :wink:
Jinak mám pocit, že té Kathleentje to vedro až zas tolik nevadí, jak jsi psal. Pokud má vodu, tak jede jako dráha i v tomto počasí. Letos to nepodceňuji a pravidelně ji zalévám a přírůstky jsou i v těchto vedrech solidní. Chce to jen hlídat tu vodu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 11 črc 2023, 08:56

Hofis píše:Pěkně ti to jde, Martine. :wink:
Jinak mám pocit, že té Kathleentje to vedro až zas tolik nevadí, jak jsi psal. Pokud má vodu, tak jede jako dráha i v tomto počasí. Letos to nepodceňuji a pravidelně ji zalévám a přírůstky jsou i v těchto vedrech solidní. Chce to jen hlídat tu vodu.


Dik, letos uz to vypada na slusnou urodu i varku semen.

Mas pravdu, Kathleentje nevadi vedro, ale primarne sucho. Tady pred domem mi pres leto nerostla, ale je to tim, ze je to vyprahly misto a navic neprilis hluboka puda, takze i pres pravidelnou zalivku je to suchy a vidim to i na caerule, ktera uz ma sice 2m vyhony od kvetna, ale listy tenky, uplne jiny nez na dalsich mistech.

Jinak jak dozrava tucumanensis, ten plod je dost maly. je prvni, treba se to casem zlepsi, ale shoduje se to i s tou udavanou velikosti 4 cm. Kathleentje ma ty plody vyrazne vetsi a chutove budou podobny, jak jsem pochopil z diskusi.

Ovsem nejlip jede ta Fata confetto, uz tlaci i dalsi vyhony ze zeme, jako incarnata. Jak budou mit 15cm, vyrvu je a dam zakorenit :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 11 črc 2023, 10:52

kasta píše:Ovsem nejlip jede ta Fata confetto, uz tlaci i dalsi vyhony ze zeme, jako incarnata. Jak budou mit 15cm, vyrvu je a dam zakorenit :)

S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 12 črc 2023, 09:52

Fata Confetto dnes. Hned jsem ji zkusil vzajemne opylit s Kathleentje :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Hofis » 12 črc 2023, 11:17

Martine, to je nádhera, super! S6
Jak já ti závidím, že už si můžeš takhle hrát... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 12 črc 2023, 12:18

a prave se rozvinuly i dve prvni incarnaty! dneska si fakt hraju na vcelicku, doufam, ze z toho neco bude. Jen uz to prestavam pomalu stihat sledovat, co jsem cim opylil :)
Honzo, neboj, to brzy prijde. Kazdy rok je to jen lepsi a lepsi :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod radek.god » 13 črc 2023, 17:12

No tise zavidim chlapi :-)
Me dalsi kvet odpadnul a nevypada to, ze by
jeste mela vzniknout nejaka poupata...
Kazdopadne jediny plod zatim drzi i pres ruzne silne vetry co ted byly.Ma cca 3 cm a kupodivu je to zelena koule.
Skoda, ze jich neni vic, ale i tak jsem vdecny
za ten jeden.Ve vode zatim rizek nekoreni E3
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 14 črc 2023, 16:08

P.S. získat pyl z mučenek je někdy docela výzva, mezi včelama a čmelákama jsou fakt oblíbený :) Pozoroval jsem celý ten proces rozvoje květu a je to symfonie! Dole se otevírá postupně corola s nektarem jako nějaký kolotoč, kde včely a čmeláci běhají kolem dokola a sají nektar z nově otevřených kroužků. Do toho se tam seshora postupně položí pestíky a pyl se jim pěkně roztírá po zádech, jak tam tak nadšeně pobíhají. A nakonec, když už pyl není, tak se tam stočí i blizny a lapají z nich pyl, který si zase přinesli odjinud!

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod nene » 14 črc 2023, 17:42

Kasta - krásně popsáno, připomnělo mi to Tomečkovy knížky (a Setona, a Vrbu a ..... :) ). Kdysi to bylo nejoblíbenější čtení, únik od reality. A pomalu je to tu zase.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod kasta » 14 črc 2023, 17:49

Nene: diky, musim rict, ze me ty mucenky uplne fascinujou. Spousta rostlin je zajimavych, ale tyhle jsou jak z jiny planety :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1307
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod nene » 14 črc 2023, 17:57

Souhlasím, fakt moc zajímavé, moc rádi to tady čteme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Mrazuodolné mučenky

Příspěvekod Argout » 14 črc 2023, 20:50

Ano, take souhlasim a rada ctu S20
Jiz me to take inspirovalo ke koupi jedne P. caerulea, a kdyz jsem k tomu dostala jeste dalsi dve mucenky od pribuznych, tak me to zacalo zajimat a uz jsem smrdlala steteckem v kvetech :lol:
Koukam, co kde roste a hele, tohle je rosticko v Chorvatsku:


Obrázek
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

PředchozíDalší

Zpět na MUČENKY ( Passiflora )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků