Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 04 srp 2021, 17:48

Díky, tím se to tedy potvrzuje.
moonvil
administrátor
administrátor

Příspěvekod PavelP » 24 srp 2021, 09:41

Už několik let mám na zahradě rodičů vysazený keř Moruše. Respektive, nejsem si jistý, jestli se o moruši vůbec jedná :( když se podívám na ostatní fotky v tomto vláknu, tvar listů je naprosto odlišný! Dokáže někdo poradit? Za celých 6 let žádný plod :|
Obrázek
PavelP
škvrně
škvrně

Příspěvekod Petr z H. » 24 srp 2021, 13:18

PavelP píše: Respektive, nejsem si jistý, jestli se o moruši vůbec jedná

Ano, je to moruše. Listy můžou být různé - plné i takto vykrojené.
Petr z H.
nováček
nováček

Příspěvekod mitas » 24 srp 2021, 15:49

Pravdepodobne to máš asi semenáč.
Takže máš 2 možnosti: buď budeš čakať kým pominie juvilejné štádium tohto semenáča a sám začne plodiť ( otázne je koľko rokov to potrvá ), alebo ho zrezať a do podpníka naštepiť nejakú osvedčenú odrodu, ktorá ti zaplodí už v nasledujúcom roku.
mitas
nováček
nováček

Příspěvekod Radim K » 24 srp 2021, 21:25

PavelP píše:Už několik let mám na zahradě rodičů vysazený keř Moruše. Respektive, nejsem si jistý, jestli se o moruši vůbec jedná :( když se podívám na ostatní fotky v tomto vláknu, tvar listů je naprosto odlišný! Dokáže někdo poradit? Za celých 6 let žádný plod :|
Obrázek

Je to Morus nigra Trnavská. U nás rovněž po 5 letech zatím ani plod :wink: .
Radim K
admirál
admirál

Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Příspěvekod PavelP » 25 srp 2021, 08:09

První dva roky jsem ji měl v květináči, až poté šla do země. Další dva roky skoro nerostla, bylo velké sucho. Až poslední dva roky udělala velké přírůstky a je to keř o výšce cca 2m.

S roubováním mám jen malé zkušenosti, ale zkusit ho na jedné z mnoha větví můžu. Kdy je vhodný čas na roubování? Případně, je ochotný někdo pak rouby poskytnout/poslat?

Díky, Pavel
Obrázek
PavelP
škvrně
škvrně

Příspěvekod mitas » 25 srp 2021, 09:57

Najvhodnejší čas na vrúbľovanie moruší je asi tak začiatkom apríla ( keď pod kôrou začína prúdiť miazga a výhony začínajú pučať ). Zistíš to veľmi jednoducho: stačí narezať nejakú halúzku a keď ti ide ľahko odlúpnuť kôra z nej, tak je ten najvhodnejší čas na vrúbľovanie.
Moruše sa veľmi ľahko vrúbľujú pod kôru a ujateľnosť je veľmi dobrá. Len to má jedno ale: vrúble musíš nastrihať v zime a zároveň ich uskladniť na chladnom mieste vo vlhkom piesku, alebo v spodnom šuplíku chladničky v mokrom servítku a igelitovom sáčku až do +- apríla, pričom ich nezabudni kontrolovať, aby ti nesplesniveli.
No a pre úspešnosť pri vrúbľovaní je, že vrúble musia "spať" a podpník musí mať miazgu !
No a čo sa týka vrúbľov: ja mám len morušu previsnutú ( Morus alba var. Pendula ), pokiaľ by si chcel inú sortu, tak budeš musieť "zaloviť" v iných vodách :D
Veľa šťastia !
mitas
nováček
nováček

Příspěvekod Radim K » 25 srp 2021, 10:33

Ovšem Trnavská zrovna není dobrá podnož, je náchylná na náhlé odumírání větví a houbové choroby, navíc neustále podrůstá, takže přiroubování je nepraktické a stejně by to měly být jen odrůdy M. nigra. Ta afinita mezi alba x nigra a nigra x alba je bídná.
Radim K
admirál
admirál

Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Příspěvekod Petr z H. » 25 srp 2021, 12:35

Rouboval jsem anglickou kopulací velkoplodou moruši bzeneckou na semenáč moruše bílé, všechny rouby se perfektně ujaly a hned 1.rok vytvořily více než metrové přírůstky.
Rouby můžu poskytnout.
Petr z H.
nováček
nováček

Příspěvekod MikeDundee » 06 zář 2021, 21:31

Neznáte nějaké méně rostoucí kultivary moruše s červenými nebo bílými plody, které by byly k dostání u nás ?

Z moruší s černými plody mám Shin-tso (údajně do 5m) a Trnavskou.

Co se týče keřovitých forem, nevíte jestli Gerardi Dwarf a Dwarf Everbearing jsou 2 různé odrůdy ?

Díky za odpověď
MikeDundee
ouško
ouško

Předchozí

Zpět na MORUŠE ( Morus )