Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 04 srp 2021, 17:48

Díky, tím se to tedy potvrzuje.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod PavelP » 24 srp 2021, 09:41

Už několik let mám na zahradě rodičů vysazený keř Moruše. Respektive, nejsem si jistý, jestli se o moruši vůbec jedná :( když se podívám na ostatní fotky v tomto vláknu, tvar listů je naprosto odlišný! Dokáže někdo poradit? Za celých 6 let žádný plod :|
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 24 srp 2021, 13:18

PavelP píše: Respektive, nejsem si jistý, jestli se o moruši vůbec jedná


Ano, je to moruše. Listy můžou být různé - plné i takto vykrojené.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod mitas » 24 srp 2021, 15:49

Pravdepodobne to máš asi semenáč.
Takže máš 2 možnosti: buď budeš čakať kým pominie juvilejné štádium tohto semenáča a sám začne plodiť ( otázne je koľko rokov to potrvá ), alebo ho zrezať a do podpníka naštepiť nejakú osvedčenú odrodu, ktorá ti zaplodí už v nasledujúcom roku.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 24 srp 2021, 21:25

PavelP píše:Už několik let mám na zahradě rodičů vysazený keř Moruše. Respektive, nejsem si jistý, jestli se o moruši vůbec jedná :( když se podívám na ostatní fotky v tomto vláknu, tvar listů je naprosto odlišný! Dokáže někdo poradit? Za celých 6 let žádný plod :|
Obrázek



Je to Morus nigra Trnavská. U nás rovněž po 5 letech zatím ani plod :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod PavelP » 25 srp 2021, 08:09

První dva roky jsem ji měl v květináči, až poté šla do země. Další dva roky skoro nerostla, bylo velké sucho. Až poslední dva roky udělala velké přírůstky a je to keř o výšce cca 2m.

S roubováním mám jen malé zkušenosti, ale zkusit ho na jedné z mnoha větví můžu. Kdy je vhodný čas na roubování? Případně, je ochotný někdo pak rouby poskytnout/poslat?

Díky, Pavel
Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod mitas » 25 srp 2021, 09:57

Najvhodnejší čas na vrúbľovanie moruší je asi tak začiatkom apríla ( keď pod kôrou začína prúdiť miazga a výhony začínajú pučať ). Zistíš to veľmi jednoducho: stačí narezať nejakú halúzku a keď ti ide ľahko odlúpnuť kôra z nej, tak je ten najvhodnejší čas na vrúbľovanie.
Moruše sa veľmi ľahko vrúbľujú pod kôru a ujateľnosť je veľmi dobrá. Len to má jedno ale: vrúble musíš nastrihať v zime a zároveň ich uskladniť na chladnom mieste vo vlhkom piesku, alebo v spodnom šuplíku chladničky v mokrom servítku a igelitovom sáčku až do +- apríla, pričom ich nezabudni kontrolovať, aby ti nesplesniveli.
No a pre úspešnosť pri vrúbľovaní je, že vrúble musia "spať" a podpník musí mať miazgu !
No a čo sa týka vrúbľov: ja mám len morušu previsnutú ( Morus alba var. Pendula ), pokiaľ by si chcel inú sortu, tak budeš musieť "zaloviť" v iných vodách :D
Veľa šťastia !
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 25 srp 2021, 10:33

Ovšem Trnavská zrovna není dobrá podnož, je náchylná na náhlé odumírání větví a houbové choroby, navíc neustále podrůstá, takže přiroubování je nepraktické a stejně by to měly být jen odrůdy M. nigra. Ta afinita mezi alba x nigra a nigra x alba je bídná.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 25 srp 2021, 12:35

Rouboval jsem anglickou kopulací velkoplodou moruši bzeneckou na semenáč moruše bílé, všechny rouby se perfektně ujaly a hned 1.rok vytvořily více než metrové přírůstky.
Rouby můžu poskytnout.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod MikeDundee » 06 zář 2021, 21:31

Neznáte nějaké méně rostoucí kultivary moruše s červenými nebo bílými plody, které by byly k dostání u nás ?

Z moruší s černými plody mám Shin-tso (údajně do 5m) a Trnavskou.

Co se týče keřovitých forem, nevíte jestli Gerardi Dwarf a Dwarf Everbearing jsou 2 různé odrůdy ?

Díky za odpověď
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Moruše

Příspěvekod Tibor » 26 zář 2021, 20:17

A už ti tá Shin-tso plodila? Udáva sa pri nej že má mať vyváženú sladko-kyslú chuť. Pri väčšine moruší mi vadí že sú fádne sladké.
O zakrslej bieloplodej moruši som ešte nepočul, ale čo som pár bieloplodých foriem jedol oproti tým tmavoplodým mi vždy prišli také menej chutné.
Ale možno som len jedol nejaké blbé odrody(všetko stromy 30 a viac ročné).
Okrem Gerardi Dwarf sa v poslednom čase u nás v ponuke záhradníctiev objavila nejáká zakrslá tmavoplodá odroda "MOJO BERRY" kto vie čo to je.
Gerardiho si ľudia chvália.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod meyer » 16 říj 2021, 12:46

Pro milovníky moruší - Morušová zahrada Velemín
https://www.morusovazahrada.cz/2017/08/ ... hrady.html
:)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Moruše

Příspěvekod Ramon » 12 lis 2021, 19:17

Nemáte prosím někdo nějaký semenáč moruše bílé /černé k darování? Mohu za to nabídnout kaštanovníky. nebo rouby tomelu 'Nikita'.
Lobkovice - Neratovice, Polabská nížina 167m.n.m.
Vlastník smokvoní: 0100, 0101, 0055 a 0056
Uživatelský avatar
Ramon
generál
generál
 
Příspěvky: 1475
Registrován: 11 srp 2009, 19:48

Re: Moruše

Příspěvekod longr » 16 lis 2021, 13:36

Petr z H. píše:Rouboval jsem anglickou kopulací velkoplodou moruši bzeneckou na semenáč moruše bílé, všechny rouby se perfektně ujaly a hned 1.rok vytvořily více než metrové přírůstky.
Rouby můžu poskytnout.


Pokud moruše dělá metrové přírůstky, nebude to Morus nigra, ale M. alba var. nigra. Morus alba var. nigra na Morus alba je v pohodě, to se roubovat dá. Echtovní Morus nigra roste pomalu, má drsné, chlupaté listy. Liší se i počtem chromozomů a to o dost. Má 308 chromozomů a je to dvaadvacetiploid, zatímco diploidní M. alba (i v černé formě), má jen 28 chromozomů.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 354
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 16 lis 2021, 14:27

longr píše:Pokud moruše dělá metrové přírůstky, nebude to Morus nigra, ale M. alba var. nigra. Morus alba var. nigra na Morus alba je v pohodě, to se roubovat dá. Echtovní Morus nigra roste pomalu, má drsné, chlupaté listy.


Morus nigra 'Bzenecká'

https://www.morusovazahrada.cz/2019/07/kolekce-morusovniku.html
https://www.zahradnictvi-flos.cz/morus-nigra-bzenecka-morusovnik-cerny-bzenecka.html
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník