Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod Marie J. » 29 kvě 2023, 23:04

Kousek od nás je morušový hájek (mezi Pohořelicemi, Cvrčovicemi a Šumicemi). Jsou tam černé i bílé, už starší stromy. Musím tedy říct, že ty černé mám radši - mají výraznější chuť.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Moruše

Příspěvekod kaaja-el » 08 čer 2023, 19:37

Přes zimu mi odešla čerstvě zasazená moruše, objevila se na ní nějaká oranžová houba. Nechal jsem to plavat, a moruši jsem do teď nechal hnít v zemi. Ale teď to mám i na rakytníku, cca 3m vedle. Nevíte co to je? A lze to nějak vyřešit? Paralelně dotaz vkládám i do rakytníkového vlákna..

Moruše:
Obrázek

A takhle to vypadá na rakytníku:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Moruše

Příspěvekod kaaja-el » 08 čer 2023, 23:31

Už jsem to našel. Asi jde o houbu Nectria galligena (hlívenka buková), která je původcem rakoviny stromů. Takže jsem shnilou moruši i nově napadený rakytník vytrhl i s kořeny a zlikvidoval.
[url]https://cs.wikipedia.org/wiki/Nektriová_rakovina[/url]
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 180
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Moruše

Příspěvekod Diana.Jerem » 09 čer 2023, 10:48

Tuto oranžovou houbu občas u nás vídám také. Myslela jsem si, že napadá jen mrtvé dřevo...
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 804
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 09 čer 2023, 13:11

Ano, taky se s ní občas setkávám, ale výhradně na mrtvém starém dřevě, většinou starých větví keřů. Nikdy nebyla příčinou odumírání, ale pouze důsledek - nastoupila po odumření.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 12 čer 2023, 16:49

Tak už to zraje - jako první "trpaslík z Tropiku" - nepatrně větší plody než vloni, ale větší už to asi nikdy nebude, nejspíš si ho ale necháme, plody jsou na moruši velice kyselé, chutné. V závěsu zraje bíloplodá moruše, plody naopak velice sladké a velice letos chutné, medové. Je přesazovaná, takže velikost se hodnotit nedá, ale snad budou časem plody větší - u této odrůdy by měly být normálně morušově velké, zatím to moc nevypadá. GD ještě zelený, plody největší, skoro dvojnásobně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 13 čer 2023, 22:19

Známá si kdysi koupila v obchodě moruši, která kvetla, ale plody nikdy neměla. Přitom na šlechtěné moruši by měly být samčí i samičí květy. Pokud by to byl semenáč, tak jsou jenom jedny. Ale píšou, že se to může stát i po řízkování nebo roubování. Moruše údajně může mít některé větve jen s jedním druhem květů, a pokud si vybereme zrovna tuhle, bude i nová rostlina mít jen jeden druh květů. :shock:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 14 čer 2023, 07:55

EvaOstrava píše:Známá si kdysi koupila v obchodě moruši, která kvetla, ale plody nikdy neměla. Přitom na šlechtěné moruši by měly být samčí i samičí květy. Pokud by to byl semenáč, tak jsou jenom jedny. Ale píšou, že se to může stát i po řízkování nebo roubování. Moruše údajně může mít některé větve jen s jedním druhem květů, a pokud si vybereme zrovna tuhle, bude i nová rostlina mít jen jeden druh květů. :shock:


Běžně prodávané moruše (třeba bzenecká či trnavská) mají pouze samičí květy, ze kterých se pak vyvinou plody. Nepotřebují opylení (ovšem nemají pak klíčivá semena).
Ano, semenáče mají jen 1 typ květů. Některé šlechtěné mohou mít oba typy, a nevhodným množením může člověk vybrat samčí výhon, který pak neplodí.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 14 čer 2023, 08:52

Tak potom je čtvrtý druh, asi nejčastější - samosprašná moruše. Píšou, že se opyluje větrem. Pak by ale květy měly být oboupohlavní, něco jako samosprašné kiwi. (?) Nebo jsou partenokarpické ?
Moje známá ji tedy neměla.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 14 čer 2023, 09:08

EvaOstrava píše:Tak potom je čtvrtý druh, asi nejčastější - samosprašná moruše. Píšou, že se opyluje větrem. Pak by ale květy měly být oboupohlavní, něco jako samosprašné kiwi. (?) Nebo jsou partenokarpické ?
Moje známá ji tedy neměla.


Vždyť to píšu - šlechtěné moruše jsou většinou pouze samičí, partenokarpické a nemají klíčivá semena. Ale exitují i šlechtěné odrůdy, které mají na 1 stromě samčí a samičí květy.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 14 čer 2023, 11:48

Dík za informace. :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod Argout » 16 čer 2023, 19:39

GD zacina, vcera a dnes prvni plody.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Moruše

Příspěvekod haco » 21 čer 2023, 00:28

u mna dozrievaju prve plody na Morusi od airbusy-ho. na jar som ju ciastocne prestepil - chytili sa pekne vruble aj penduly aj GD. oba nasadili aj (aktualne este nezrele) plody. pendula mini verziu a GD standardnej velkosti.
teraz skusam vzdusne zakorenenie + som dal par odrezkov do perlitu.


Obrázek
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Moruše

Příspěvekod EvaOstrava » 21 čer 2023, 10:56

Jak to vypadá, když se na obyčejnou moruši naroubuje pendula? Převislé větve?
Pendula je hezký dekorativní stromek, ale plody jsou moc malé.
Místo prvního GD mi poslali něco více vzrůstného, a plody moc nerostou, zatím vypadají malé jako má pendula. Asi další adept na vyhození.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Moruše

Příspěvekod haco » 21 čer 2023, 22:31

ano konare idu hned vodorovne a dole - na foto vidiet prestepenie konarov v hornej casti. plody su fakt mini.
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 136
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků