Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod modra7 » 30 kvě 2024, 23:37

Já jsem dnes všimla, že naše pendula má nějaké divné listy, ale nevím jestli je to omrznutím. Zapomněla jsem to vyfotit.. Na balkoně máme ještě Mojo Berry, ale ta přes zimu vymrzla a teď obrůstá ..plody asi nebudou.. i když zblízka jsem ji dlouho neviděla, nemůžu se k ní dostat přes stůl se sazenicemi a zalívám ji na dálku :).

EvaOstrava: Několik stromů s třešněmi nám úplně oholili špačci, nechali jen jeden se zralými třešněmi (že by jim zrovna ty tolik nechutnali?). A pak nechali pár stromů s těmi nedozrálými, jsem zvědavá, jestli tam ještě nějaké budou až tam dorazíme příště :)
modra7
nováček
nováček

Příspěvekod EvaOstrava » 11 čer 2024, 17:59

Většina plodů na Gerardi Dwarf je už zralá. Možná, že to opadávání nezralých způsobilo sucho. Po deštích se to zlepšilo, příští rok ji budu více zalévat. Plody jsou dobré, ale ne moc šťavnaté.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )

Příspěvekod modra7 » 15 čer 2024, 08:53

EvaOstrava píše:Podařilo se někomu vzdušné hřížení Gerardi Dwarf? Zkoušela jsem to s nulovým úspěchem. Po třech měsících ani kořínek. )-:

Nepodařilo (GD nemám), ale narazila jsem na video, kde vzdušně hříží moruši Shangri la ..vypadá to že dlouhodobě a úspěšně. https://youtu.be/JgH1Rftfmx8?si=AjJCI-aNZfjcLCs8
Překvapilo mě, na jak silných větvích to dělají a jak moc tu kůru obrušují. Obojí je prý pro úspěch nutné, tedy provádět to na dřevité části a při odstraňování kůry jít až na dřevo.
modra7
nováček
nováček

Příspěvekod modra7 » 15 čer 2024, 10:28

Má tu někdo Morus Macroura a zkušenost jak květy/plody přežívají zdejší jarní mrazíky?
modra7
nováček
nováček

Příspěvekod EvaOstrava » 15 čer 2024, 10:40

Díky za video. On to obrousil tak, že větev málem přišla o život, raději tedy vypustila kořínky. :D Takhle jsem to nezkoušela.
EvaOstrava

Příspěvekod modra7 » 15 čer 2024, 10:47

EvaOstrava píše:Díky za video. On to obrousil tak, že větev málem přišla o život, raději tedy vypustila kořínky. :D

S6 hezky formulováno
modra7
nováček
nováček

Příspěvekod kasta » 18 čer 2024, 08:02

dnes jsem koukal na obecni morusi, v dubnu pomrzla, obrazila a ted ma dost malickych plodu, tak snad bude i normalni sklizen, jen o par tydnu opozdena....
kasta

Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Příspěvekod modra7 » 18 čer 2024, 09:32

My máme na (na jaře zasazené) Morus alba pendula pár ještě nedozrálých mini plodů. Mojo Berry po vymrznutí na balkoně obrůstá, ale na plody to nevypadá. Už tak dva týdny ale sklízíme ze stromu, co máme naproti domu přes ulici za plotem. Je to ale vysoký strom a dá se dosáhnout jen na pár větví ..ale aspoň něco :). Asi jsem měla koupit něco "normálního", co by dobře plodilo a nevymrzalo, ale nedalo mi to a mám semenáč Pákistánské bílé Morus Macroura :).
modra7
nováček
nováček

Příspěvekod Hanka Ř. » 19 čer 2024, 10:38

Jak je to s opylovánim moruse černe (prave morus nigra)? Když mam semenáč, tak je také velka pravděpodobnost, že bude mít pouze samčí květy jako u morus alba? A pozna se to asi až pokvete, že?
Hanka Ř.
škvrně
škvrně

Příspěvekod veverka » 19 čer 2024, 12:06

nene píše:GDwarf
Obrázek

nene prosím, muzete popsat gd,péči o ní? jde mi hlavne o to,od kdy muze byt i přes zimu venku. Mam je asi od podzimu zakoupené, měla jsem je pod střechou, ale chránené i proti větru a dešti .Přezily všechny. Pak jsem si letos koupila morušky mulle, rostou jak blázen, budu zkoušet hřížení ještě v červnu,jedna prijela uz s plody, dozrály do vel asi 1cm, myslela jsem, že tam sedí masařka ,šla jsem jí klackem oddělat,byla to ale zralá moruše :-)chut sladkokyselá, za mě moc dobrý. Jiný plody netvoří. Pak mám od jara letosniho malou milanowek, a ilinois ev...,obe jak keříčky do 30cm a tyto moc nerostou, ale z pidi kvetničků jsem je dala do sáčků abych videla kořeny,a prorustají pěkně.
Obrázek
Naposledy upravil veverka dne 19 čer 2024, 18:37, celkově upraveno 1
veverka
nováček
nováček

Příspěvekod EvaOstrava » 19 čer 2024, 12:40

V zimě má GD vydržet až -30, horší to letos bylo s jarním mrazem. To už byla obsypaná plody, tak jsem jí postavila "stan".
EvaOstrava

Příspěvekod modra7 » 26 čer 2024, 14:17

Zdravím, došla mi moruše se silně poškozeným kmenem. Co byste (kromě reklamace o kterou se snažím), s takovou rostlinou dělali? Nějaké ošetření? Podpora v kritickém místě, aby se strom nezlomil? Spálení ohněm? :) Podle mě je to docela průšvih, ten strom může dorůst až 9 metrů..
Obrázek
modra7
nováček
nováček

Příspěvekod moonvil » 26 čer 2024, 15:11

Ta moruše to velmi rychle zahojí. Myslím, že za rok, za dva po tom nebude ani stopy, ale pokud to chceš reklamovat, tak asi můžeš.
Každopádně bych to zatřel nějakým balzámem, stačí tenčí vrstvička, ať může pokračovat zatáhnutí té nejhorší rány.
Někdo by pravděpodobně radil nechat to úplně jak je, já tohle raději zatírám, ať se do toho obnaženého dřeva nedostane nějaká houba, což je vlastně hlavní riziko, které tomu stromku teď hrozí.
Jinak to po zahojení bude skoro jistě v pořádku a nemělo by to mít na nic vliv - na těch horních rankách je hezky vidět, jak se to samo zaceluje.
moonvil
administrátor
administrátor

Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Příspěvekod nene » 26 čer 2024, 18:54

Modra7 - kterýpak to byl prodejce? Ale jinak tak jak píše moonvil - zatřít, třeba i trochu naředěnou Sulkou a pak stromový balzám. Moruše, právě proto, že roste mohutně, tak i dobře zavaluje. Ale přijít nám tohle, tak taky prskáme. Pokud to byl solidní prodejce, tak budete mít stromky dva a možná i stejné :wink: .
nene

Příspěvekod modra7 » 26 čer 2024, 20:37

Prodejce byl krasnezahrady.com
Tu reklamaci nakonec asi vzdám, protože bych musela ten asi dvoumetrový stromek posílat na vlastní náklady na druhý konec Slovenska. Díky za rady co s tím. Ten balzám přetřít tak půl centimetru až centimetr přes okraje? Těch otevřených "ranek" je tam ještě víc než na té fotce. Myslíte že to vše vzniklo při roubování? Jedna je opravdu dost vysoko nad tím místem..
Obrázek
modra7
nováček
nováček

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )