Moruše červená

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Moruše červená

Příspěvekod vlado69 » 30 lis 2009, 16:39

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s tímto americkým druhem? Já jsem na jaře zasel semena a do podzimu mi narostly tři rostliny na 150 až 180 cm, pokračovaly v růstu až do prvních mrazů. Mám obavy že se jedná o semena z jižní části rozsáhlého areálu rozšíření této moruše a že přes zimu dost utrpí. Budu vděčný za jakoukoli informaci v pěstování této vlhkomilné moruše.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Moruše červená

Příspěvekod vlado69 » 30 lis 2009, 16:49

Ještě musím přidat až neuvěřitelnou schopnost ( v rozporu s některou literaturou) zakořeňování bylinných i dřevnatých řízků.
Zkusmo jsem to zkoušel od června do října se 100% úspěchem, koření ve vodě, v zahradní půdě i v písčité rašelině.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Moruše červená

Příspěvekod ZdenekCernoch » 30 lis 2009, 16:55

Morus rubra ma dobre plody v Lednici u Borise Kršky jsou dvě plodící odrůdy jedna s červenými a druhá s černými plody. Obě odrůdy jsem letos jedl. Plody jsou trochu menší ale chuťově vynikající. V příštím roce bude na podzim, možná již během léta k dispozici Morus pakistan - tato odrůda má největší plody mezi morušemi :wink: Mrazuvzdornost moruší by měla být dostačující pro naše podmínky s vyjímkou Morus nigra Trnavská - namrzá i na jižním Slovensku :D4
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moruše červená

Příspěvekod vlado69 » 19 dub 2010, 10:41

Nevěřím že by pákistánská moruše mohla být odolnější než moruše trnavská už jenom kvůli původu. Moje trnavská m. přečkala letošní zimu bez poškození - nepřišla ani o jeden pupen, takže si myslím že je dostatečně "hardy". O víkendu jsem zasel cca 2 tisíce semen M. červené, uvidím jak vzejde.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Moruše červená

Příspěvekod vlado69 » 28 kvě 2010, 09:59

Navazuji na svůj předešlý příspěvek. Moje moruše trnavská vysazená loni na jaře současným počasím velmi trpí a i když se zdálo že zimu přečkala bez problémů, tak do teď neroste, narašené lístky ve velikosti 1cm opadávají nebo plesniví. Druhá moruše, kterou jsem přezimoval ve sklepě oproti tomu prosperuje, má 20cm přírůstky. Tak dumám jestli to má příčinu v mrazovém poškození nebo je to způsobeno studeným a vlhkým počasím.

To červené moruše si v té vlhkosti přímo libují (až na to neustálé ožírání).
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Moruše červená

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 čer 2010, 21:38

co naděláš slimejšům chutnají více než asiminy :D15 Taky mám s nimi problémy S13
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moruše červená

Příspěvekod HONZAD » 19 čer 2011, 23:08

vlado69 píše:Nevěřím že by pákistánská moruše mohla být odolnější než moruše trnavská už jenom kvůli původu. Moje trnavská m. přečkala letošní zimu bez poškození - nepřišla ani o jeden pupen, takže si myslím že je dostatečně "hardy". O víkendu jsem zasel cca 2 tisíce semen M. červené, uvidím jak vzejde.

Vlado, vzešlo něco z těch semen moruše červené. Někdy bych si ji také pořídil. Plody jsou chutné?
Uživatelský avatar
HONZAD
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28 říj 2010, 20:16

Re: Moruše červená

Příspěvekod vlado69 » 20 čer 2011, 15:49

Jo něco mám. Udělal jsem chybu, že jsem sel do volné půdy, vžešlo toho minimum a zbytek dorazily slimáci, přežilo asi tak 30 rostlin. Co se týče chuti nemohu sloužit, vlastní sklizeň ještě nemám. I když, z tří semínek z aukra jsem vypiplal tři moruše, do podzima narostly do 2 metrů, na jaře o rok později se jedna projevila jako samice o nasadila spoustu samičích květů !?! skoro všechny opadaly, neměly opylovače, zůstaly tři morušky které už červenají, takže možná ochutnám.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora


Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků