Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod aron » 23 črc 2015, 09:48

Ja sa tiež chystám preočkovať mladú morušu ale čakám na ochladenie v auguste. Mam na nej dve odrody bielu a ružovú ale drobné.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 črc 2015, 06:45

Nevím jestli se tam ještě dostanu je to u jezera Neusidelsee v obci Rust když se dojede k jezeru tak směrem na jih je štěrková cesta pro cyklisty a chodce. Na pravý straně asi 700 metru od parkoviště roste jedna moruše ale ta je . Plodý velký sladkokyselý velmi aromatický a barvící na fialovo :roll:

Obrázek Obrázek
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moru?e

Příspěvekod brano70 » 29 črc 2015, 09:16

Je to pravá M.nigra
Naposledy upravil brano70 dne 02 srp 2015, 11:18, celkově upraveno 1
brano70
 

Re: Moru?e

Příspěvekod MartinRK » 31 črc 2015, 17:23

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Tiež M. nigra veľmi podobná tej predchádzajúcej . Táto je z Kyrenie severný Cyprus . Škoda že ju neviem zakoreniť z odrezkov . Pokúšal som sa o vzdušné potápanie , ale nejaký záškodník mi to zrušil S11 .
MartinRK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03 říj 2012, 14:38
Bydliště: Záhrada - Podkriváň 450 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod brano70 » 03 srp 2015, 13:57

MartinRK, pekny soliter M.nigra. Skoda, ze nevyslo do vzdusne zakoreňovanie. Chlapik z Pukanca (Stanley Stroška) ich vrubluje do M.Alba. Jednu od neho mam a zatial sa drzi.
brano70
 

Re: Moru?e

Příspěvekod MartinRK » 04 srp 2015, 20:06

Ďakujem za radu S6 . Pána Strošku poznám . Vymenil som si sním vrúble Wellingtonky za Trnavskú . Chcel som doniesť niečo nové aj pre neho do zbierky . Mimo všetkých možných druhov moruše má aj výrobky z nich . Môžem len odporúčať .

http://morus.webnode.sk/
MartinRK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03 říj 2012, 14:38
Bydliště: Záhrada - Podkriváň 450 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod brano70 » 24 srp 2015, 13:42

Moje 2 moruše su momentalne v druhej rastovej perióde. Hlavne M. nigra opat nanovo puci z pupenov, neviem ci bude buduce nove drevo schopne do zimy vyzriet :(
brano70
 

Re: Moru?e

Příspěvekod vrana » 14 říj 2015, 22:28

nečetl jsem to tady, ale pro jistotu uvádím kontakt na firmy s morušemi
http://www.burntridgenursery.com/Mulberry/products/20/
https://baylaurelnursery.com/mulberries.html
vrana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1183
Registrován: 18 lis 2008, 12:02
Bydliště: třanovského 392,73801 frýdek

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 18 říj 2015, 17:26

objednávat moruše z USa je šílenství. Mnohem lepší jsou evropské školky třeba ve Francii jich je opravdu dost např: http://www.coulie.com/ a celá řada dalších v různých částech Francie :mrgreen:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moru?e

Příspěvekod Miroslav » 01 lis 2015, 20:09

nevite kde lze sehnat moruše? prodejstromku ma ted stop objednavky, v drozdine a stareodrudy maj bud bile moruse nebo rizkovance, ale černé roubované nikde...máte někdo tip?
Uživatelský avatar
Miroslav
admirál
admirál
 
Příspěvky: 3638
Registrován: 31 říj 2010, 20:45
Bydliště: Teplotní oblast T2 - Sedlec

Re: Moru?e

Příspěvekod Daník » 01 lis 2015, 23:13

M. nigra jsem viděl ve školce Novák v Hlučíně, ale nevšiml jsem si, jestli je roubovaná. Sám bych potřeboval nějakém kvalitní rouby na přeroubování svého samce alba nebo rubra..či co toje. Letní rouby se ve vedru nechytly. Přijde mi, že v moruších je docela zmatek, prodejci většinou ani netuší co prodávají. Také dobrý genetický materiál je k nezaplacení - kvalita a velikost plodů je dramaticky rozdílná a i v jedné řadě M. alba na JM jsem pozoroval propastné rozdíly v plodnosti aleje stejně starých stromů.
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: Moru?e

Příspěvekod brano70 » 02 lis 2015, 10:04

Daník píše:M. nigra jsem viděl ve školce Novák v Hlučíně, ale nevšiml jsem si, jestli je roubovaná. Sám bych potřeboval nějakém kvalitní rouby na přeroubování svého samce alba nebo rubra..či co toje. Letní rouby se ve vedru nechytly. Přijde mi, že v moruších je docela zmatek, prodejci většinou ani netuší co prodávají. Také dobrý genetický materiál je k nezaplacení - kvalita a velikost plodů je dramaticky rozdílná a i v jedné řadě M. alba na JM jsem pozoroval propastné rozdíly v plodnosti aleje stejně starých stromů.


Mas recht Daniku, predajcovia casto predavaju M. alba (tmavoplodu formu) a pritom tvrdia, ze je to M. nigra. Po opade listov je dobry rozlisovaci znak relativne velke a tmavohnede az cierne pupene (M. nigra) oproti ovela mensim a svetlejsim pupenom M.Alba
brano70
 

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 02 lis 2015, 22:30

Mirku na moruše musíš do Francie nebo do madarska jinou možnost nemáš. V Česku nedostatkový zboží.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moru?e

Příspěvekod brano70 » 03 lis 2015, 08:40

ZdenekCernoch píše:Mirku na moruše musíš do Francie nebo do madarska jinou možnost nemáš. V Česku nedostatkový zboží.



Alebo do Pukanca na Slovensku. Pan Stroska by Ti o nich nieco povedal: http://morus.webnode.sk/
brano70
 

Re: Moru?e

Příspěvekod Daník » 03 lis 2015, 11:06

Mas recht Daniku, predajcovia casto predavaju M. alba (tmavoplodu formu) a pritom tvrdia, ze je to M. nigra. Po opade listov je dobry rozlisovaci znak relativne velke a tmavohnede az cierne pupene (M. nigra) oproti ovela mensim a svetlejsim pupenom M.Alba[/quote]

A má nigra krom udávané menší zimovzdornosti a nároků na teplo i nějaké výhody oproti M. alba tmavoplodé?
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků