Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 30 bře 2020, 12:41

ivan píše: nás to už má za sebou S13 S13 S13 ....bola na "verejnom priestranstve", nikomu nezavadzala, každoročne rodila ohromné množstvá...pred asi 20 rokmi mi blízky 85 ročný sused povedal, že tam už tá moruša bola, keď sa budovala za Rak. Uhorska v r. 1909 železničná trať neďaleko od tohto stromu, nik presne nevedel vek stromu....(drevo určite skončí u niekoho v krbe....priemer kmeňa bol cca 80cm) :shock:... foto stromu nemám, nenapadlo ma, že to dopadne takto....
Obrázek


Ivan, velka skoda je kazdeho stareho vzacneho stromu... :(
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod JanoK » 30 bře 2020, 14:13

Milosmail píše:Přeji pěkný den,

má tu někdo prosím Moruši pakistánskou?
Popř. informaci, kde se k ní dá reálně dostat? koupit...

Moc děkuji


Ja som ju videl na strankach Kohaplantu. tuto: https://www.kohaplant.sk/2019090012-mor ... stan-giant
Ci ju naozaj maju neviem a je to samozrejme na Slovensku.
A nasiel som aj u Vás. https://www.ekozahradnictvi.cz/produkt/ ... tan-giant/
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Moruše

Příspěvekod Milosmail » 31 bře 2020, 08:01

Děkuji,
poslal jsem dotaz.
Milosmail
nováček
nováček
 
Příspěvky: 142
Registrován: 03 kvě 2017, 13:01
Bydliště: Kousek pod Brnem

Re: Moruše

Příspěvekod Zdena » 12 dub 2020, 09:14

Je moruše převislá Pendula alba i nigra? Pokud ano, liší se nějak? Má některá z nich větší plody?

Zdena
Zdena
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 dub 2020, 23:38

Re: Moruše

Příspěvekod fahrweed » 12 dub 2020, 09:41

Kdysi jsem se z nějakého moudrého zdroje dočetl, že pendula je jen alba. Najde se ale pár zahradnictví, která nabízejí i převislou černou. Tak nevím, jestli to není nějaký podvod a la sloupovité odrůdy čehokoliv, vyjma jabloní...

My máme doma bílou. Předevčírem začala rašit.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Moruše

Příspěvekod antarian » 12 dub 2020, 11:23

fahrweed píše:Kdysi jsem se z nějakého moudrého zdroje dočetl, že pendula je jen alba. Najde se ale pár zahradnictví, která nabízejí i převislou černou. Tak nevím, jestli to není nějaký podvod a la sloupovité odrůdy čehokoliv, vyjma jabloní...

My máme doma bílou. Předevčírem začala rašit.


Ja mam tedy pendulu cernou.
Chutove nic moc - sladka voda, ale je to vzdy uplne obsypane a rodi to strasne dlouho a deti to milujou.
A hrozne to barvi, v tom bude mit bila rozhodne vyhodu.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod ZdenekCernoch » 12 dub 2020, 11:39

no ono u moruší to je trochu jinak. Morus alba muže mít plody od bílých , ružových, načervenalých až po uplně černé.

Moruše červená v podstatě jen odstíny červené
Moruše černá v podstatě jen černé plody a ty jsou větší než u bílé moruše. Také mají jinou chut nejsou jen fádně sladké. Maji v sobě i kyselinku a to že barví jako prase to už je věc druhá.

pak jsou další druhy moruší a jejich hybridy např. illinois everbearing, collier atd.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moruše

Příspěvekod Zdena » 12 dub 2020, 22:17

Zdeňku, děkuji Vám za popsání rozdílu pokud jde o chuť.
Chci plody černé, ne bílé Že je má i alba, jsem věděla, ale nevěděla jsem jaký je mezi nimi chuťový rozdíl.
Existuje Pendula černá - nigra? Moc nevěřím nabídkám, které jsem našla na internetu.
Na zahradě máme cca 6 let moruši - prý Trnavskou. Jednak začíná být větší než měla být, ale to by ještě tak úplně nevadilo. Má ale velmi malé plody - tak cca 1-1,5 cm a ještě jich je málo. Dětem chutná, ale plodů je opravdu malinko a jsou spíše nahoře:(. A nosit si štafle, abych utrhla pár plodů (5-10) ve výšce je nesmysl. Takže z ní v podstatě téměř nic nemáme.
Má nyní asi 3m. Ráda bych ji přeroubovala na převislou. Nahoře má asi 5 větviček, které se dají přeroubovat. Tak mám i větší šanci, že se mi něco chytí:).
U nás moruše ještě neraší (Praha), tak kdybych sehnala nyní rouby, mohu ještě přeroubovat.
Děkuji za informace.

Zdena
Zdena
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 dub 2020, 23:38

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 13 dub 2020, 00:17

Morus nigra v převislé formě neznám, jestli existuje, nepředpokládám, že půjde sehnat v ČR nějak snadno. Každopádně sehnat jakoukoliv pravou Morus nigra je kumšt, spousta lidí i zahradnictví v tom má bordel a asi tak 95% nabízených Morus nigra je ve skutečnosti alba s černými plody.
Pravá Trnavská je skutečně nigra, ale bohužel opět platí, že mnoho prodejců prodavá pod názvem Trnavská v lepším případě Bzeneckou (která je fakt dobrá, ale alba), v horším případě nějakou jinou další odrůdu alby.
Klidně pošli fotku, ideálně z léta, máš-li, a nebo z nynějška fotku pupenů.
U nás na jihozápadě už pendula raší hodně, že už by ji mrazík ublížil, pravé nigry ještě ne
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2020, 09:01

Morus nigru nedoporučuji do běžných podmínek. Mám nedopatřením už asi 6 letou a než jsem zjistila, že to není Bzenecká (Morus alba) tak venku vždy v pohodě přežila zimu, ale po narašení po jarních mrazících vždy omrzla. Pak sice obrazila, ale přírůstky měla už krátké. Tak ji pěstuji jen jako přenosnou a v zimě do skleníku.
Ale i mezi černými plody Morus alba je rozdíl v chuti u jednotlivých stromů a záleží i na podmínkách. Ve velmi suchém a horkém roce 2018 byly mdlé plody i na stromech, které mají normálně sladkokyselé plody.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Zdena » 13 dub 2020, 17:23

Aha. Tak ta moje "Trnavská ?" neraší. Tak to bude asi opravdu nějaká nigra. Plody jsou chuťově výrazné (i kyselé). Ale malé:(.
Pokud nigra raší později, tak by se dalo podle toho zjistit, zda převislé moruše prodané jako nigra, jsou opravdu nigra.
Má někdo převislou moruši, která teď ještě neraší?- Pokud ano, kde?

Ano, v zahradnictvích je, pokud jde o moruše velký zmatek. Proto se ptám zde:).

Zdena
Zdena
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 dub 2020, 23:38

Re: Moruše

Příspěvekod Zdena » 13 dub 2020, 18:18

Zde je fotka naší nenarašené Moruše. za kvalitu fotky se předem omlouvám- holé větve se špatně fotí :(



Zdena
Obrázek
Zdena
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 8
Registrován: 10 dub 2020, 23:38

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2020, 19:18

On je v těch moruších zmatek. Raději dám fotku listů přímo té, kterou mám. Měla by to být ta Trnavská.
Minulý rok.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod fahrweed » 13 dub 2020, 19:41

Naše pendula alba začala pomalu rašit před cca 3 dny, a to jsme v relativně teplé oblasti. Navíc je v rohu u domu, směrem na jih, takže prominentní podmínky - asi nejlepší z celé zahrady.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Moruše

Příspěvekod Lenkalor » 13 dub 2020, 20:38

Ještě jsem hledala něco o moruších a tady je odkaz na zajímavý článek ze Slovenska.
http://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkov ... ravda.html
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků