Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 24 říj 2017, 18:33

Ahoj, spravil som fotky, podmienky neboli bohvieake, tak azda to bude viditelne:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
A este sa na nich uz podpisala jesen.

A je evidentne stepena:
Obrázek

Zial viac informacii nemam, ako napr. podpnik apod.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod Brano70 » 25 říj 2017, 07:47

Daggy, podla fotiek mas evidentne M.alba, var. nigra, cize ciernoplodu formu moruse bielej, tak ako pisal RadimK. Takze tato by mala byt u vas v pohode. M.nigra ma vacsie a tmavsie pupene (az cierne)v porovnani s M.alba, jej listova cepel je kozovitejsia. Je narocnejsia na prostredie (chulostivejsia).
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 25 říj 2017, 07:50

Dakujem za dobru spravu, spadol mi kamen zo srdca. Stromcek je pekny, tak dufam ze sa mu bude darit a bude aj chutna uroda. Este raz dakujem za pomoc :D
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod petrlcr » 25 říj 2017, 10:05

Zdravím kolegové. Zhruba před třemi lety jsem si pořídil oba druhy. Myslím, že moruše jsou docela přizpůsobivé stromy. Je nás zde na fóru jen pár, co máme tak mizerné podmínky jako já tady na severozápadě. Navíc zahradu mám z velké části tzv. oglejenou (pohybující se hladina spodní vody, v létě sucho v zimě močál). Navíc jílovitou půdu.  M.alba mě vyloženě udivuje. Nikde v okolí jsem ji nikdy neviděl růst. Ani v parcích a arboretech. Já ji vysadil tak zvanou kopečkovou sadbou, tedy do kopce substrátu, aby se v mládí přes zimu kořeny neutopily. Pravidelně ji muločuji. Je vysazena přímo za králíkárnou, kam odkapává moč z králíkáren, tedy o živiny nemá nouzi a o vodu také ne, neb tam stéká voda ze střech. První roky byla ve stínu. Ovšem ne dlouho, jelikož její růstové schopnosti byly neuvěřitelné. Přírůstky byly určitě přes metr za rok, ne li víc. Letos jsem ji ořezal na jeden kmen a příští rok zapěstuji korunu ve 2,5 metrech, aby stínila střechy králíkáren. Roste obdobně rychle jako vrby, nebo topoly. Neomrzla ani minulou zimu a to ukončila vegetaci strašně pozdě. Nyní již žloutne, ale stále neopadává. M. nigra mi dorazila jako malej chcípáček z Kruhu (údajně z in vitro kultur). Jednalo se vážně o M. Nigra, žádná forma alby to nabyla. Tři zimy, včetně té letošní přežila bez komplikací. Ani moc neomrzla. Nepamatuji si přesně jaké byly minimální teploty, asi to bude podobné jako u Stenliho (bydlí za kopcem). Ale takovou zimu nepamatuji. Je pravda že stromy byly chráněny vysokou vrstvou sněhu. Navíc jsem si objednal minulý podzim dva semenáčky od Radima. Nestihl jsem je zasadit a přečkaly zimu v sadbovačích pod sněhem a s jarem se také probraly. Nepoškodily je ani pozdní mrazy, jelikož raší strašně pozdě. Později než ořešáky, nebo duby. Nakonec jsem se rozhodl pořídit moruši trnavskou a tři rostlinky neznámé odrůdy jsem někomu daroval. Jak trnavské přestojí zimu poreferuji na jaře. Každopádně M. nigra na rozdíl od M. alba takřka neroste. Přírůsty jsou absolutně minimální a ani na to nemá moc času. Vyraší snad až v květnu a v září je v našich podmínkách žlutá a opadá.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Moru?e

Příspěvekod petrlcr » 25 říj 2017, 10:10

Ještě jsem si vzpomněl, že jedna moruše je v Toužimi u lesní správy. Tuším že také nigra. Zjistím, tam jsou podmínky také mizerné a zimu přežila.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 25 říj 2017, 13:16

Ivane, jsi si jistý? Já vnesu trochu chaosu do diskuse, ale podle mě to je u Daggyho pravá nigra :oops: :lol: . Vidím tam klasické srdčité listy pravé nigry. I ty pupeny (byť u takto mladé rostliny...), jsem si tím docela jist, ale rád bych zde rozvedl debatu, abychom jednou pro vždy popsali a vysvětlili rozlišovací znaky.

Petře, moruše bílá roste opravdu šíleně, ale letos jsme vysazovali pravou nigru Bzeneckou a přírůstky přes 120 cm, Letos jsem také rouboval "subtropickou" asijskou Morus latifolia Kokuso a přírůstky přes metr, je nádherná, nemůžu se na ni vynadívat:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jinak máme i ještě teplomilnější Morus australis Shin-Tso a taky roste bez problémů, jediný problém je extra suché místo, takže přírůstky jen asi 60 cm, v červnu se zasekla a začala zase růst v srpnu po pominutí největších veder.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod petrlcr » 25 říj 2017, 14:00

Tak uvidíme, já se rozhodoval mezi Bzeneckou a Trnavskou. Zkusil jsem Trnavskou. Bzenecká je prý náchylná na mráz. To samé jsem ale nakonec četl i o Trnavské. Tak uvidíme na jaře. Dorazil krásný spíše keřík s mohutným balem. Ale asi až někdy v červenci, tak už moc nerostl. Spíš vůbec. Snad stihl hlavně dobře zakořenit.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Moru?e

Příspěvekod ĽubošV » 25 říj 2017, 20:39

So záujmom čítam túto diskusiu a zároveň premýšľam, či poznám ešte nejakú inú drevinu, ktorá má tak nehomogénnu veľkosť a tvar listov ako moruša. Apoň tie, ktoré poznám tu u nás v okolí NM majú, podotýkam na jednom strome, veľkosť listov od celkom malých, až po úplné lopúchy a tvar od pekne pravidelne srdcovitého, po rôzne hlboko vykrajovaný. Vidieť takú variabilitu olistenia na jednej rastline, to naozaj nie je bežné.

Vitalita a prírastky tunajších moruší sú úžasné. Letorasty dĺžky viac ako meter nie sú nič výnimočné.

Ešte pár slov k rozmnožovaniu. Snáď nikoho nenaštvem, že mu nabúravam biznis. Robiť semenáče moruše je viac ako hračka. Nazberáte zo zeme opadané plody. Vôbec nemusia byť pekné, môžu vyzerať divne, byť naďobané vtáctvom, hmyzom - aj takto poškodené stále obsahujú veľa semien. Predovšetkým musia byť dokonale zrelé. Nazberané plody pomiešate s pieskom, rozmačkáte a rukami si z toho jemne vymiesite kašu. Vezmete hrantík, naplníte zeminou. Na povrch zeminy rozotriete morušovopiesočnú kašu. Jemne zasypete čistým pieskom a s citom zalievate. Netreba žiadnu stratifikáciu, onedlho sa vám z piesku vytlačí doslova kefa morušových semenáčkov. Do zimy majú tak cca 4 cm. Ja hrantík na zimu zahrabem do pôdy, aby príliš nepremŕzali korienky. Na jar vykopem, vyklopím, rozdelím na jednotlivé rastlinky a vysadím do voľnej pôdy. Do nasledujúcej zimy majú okolo 75 cm, niektoré aj do metra. Semenáče sú veľmi životaschopné.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Moru?e

Příspěvekod pavell » 25 říj 2017, 20:59

Dík za radu Luboši, a jsou semenáčky stejné jak mateřské stromy?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moru?e

Příspěvekod ĽubošV » 25 říj 2017, 21:54

Semenáč nie je identický s matečnou rastlinou. Je to kríženec populácie, ktorá rastie v okolí. Medzi tunajšími morušami však nevidím rozdiely. Chuťou, veľkosťou plodov ... pripadajú mi vyrovnané.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

Re: Moru?e

Příspěvekod pavell » 25 říj 2017, 22:41

Na jakou vzdálenost se přenese pyl moruše na druhý strom?
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moru?e

Příspěvekod daggy007 » 26 říj 2017, 09:09

Radim K píše:Ivane, jsi si jistý? Já vnesu trochu chaosu do diskuse, ale podle mě to je u Daggyho pravá nigra :oops: :lol: . Vidím tam klasické srdčité listy pravé nigry. I ty pupeny (byť u takto mladé rostliny...), jsem si tím docela jist, ale rád bych zde rozvedl debatu, abychom jednou pro vždy popsali a vysvětlili rozlišovací znaky.

Tak mi neostava nic ine, len pre istotu poriadne zazimovat, tj zakryt podu nad korenami, zabalit kmienok a korunu do netkanej textilie a na jar to azda bude jasne, ak vyrasia nove listy. Tieto su zial trocha ponicene slnecnym upalom.
210 mnm, severovychod Slovenska, okres Snina
daggy007
nováček
nováček
 
Příspěvky: 163
Registrován: 13 zář 2017, 20:25

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 26 říj 2017, 12:29

Ony ty listy nejsou moc zřetelně vidět, posuď sám: http://www.floraitaliae.actaplantarum.o ... p?id=90022
Naše Bzenecká má přesně ty srdčité listy napravo, zatímco Alba Velkoplodá (černoplodá) má přesně ty nalevo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod jarek01 » 26 říj 2017, 19:17

Na ty semenáčky bych moc nespoléhal, protože můžeš dopadnout jako já, kdy jsem po asi 10 letech zjistil, že pěstuji samce, který mi nebude plodit.
Pokud pěstuješ semenáčky, tak bych je vždy raději narouboval. Rouby chytají docela dobře.
jarek01
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 346
Registrován: 02 úno 2014, 14:27
Bydliště: Uherský Ostroh, 178 m/nm

Re: Moru?e

Příspěvekod ĽubošV » 26 říj 2017, 21:38

O samčích morušiach som už samozrejme čítal, ale sám som sa s tým nikdy nestretol. Všetky moruše, ktoré u nás v okolí poznám plodia. Teda aj nevysadené, úplne divoko plano rastúce, rôznych nekultivovaných kríkových foriem.
Pokiaľ sa týka semenáčov, nemám negatívnu skúsenosť. Doma som už mal niekoľko vlastných a všetky mi plodili. Ovocie žiadneho z nich nebolo sklamaním. Problém som mal jedine s tým, že to neboli stromy vhodné do záhrady pri dome. Ich rast bol vždy veľmi vitálny až bujný, prírastky veľké, až napokon začalo byť tesno. Teda museli preč. Ale do sadu, kde je naozaj dostatok miesta, prečo nie.
Vrúbľovanie môžem len odporučiť. Semenáče živia dobre, znesú aj menej šetrné zaobchádzanie, dobre hoja rany, prípadné chyby v reze skoro vykompenzujú novým obrastom.
Možno zaujímavosť, tento rok som v predjarí vrúbľovlal 4 vrúble M.bielej bieloplodej do podpníkov semenáč M. biela čiernoplodá. 2 vrúble mi aj zakvitli, pár plodmi zaplodili, aj dozreli. Aj Trnavská, vrúbľovaná vlani v predjarí 2016 do podpníku M. bielej čiernoplodej už tento rok plodila tiež. Síce mala iba pár plodov, ale udržala ich a plody dozreli.
ĽubošV
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 05 lis 2016, 22:35

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků