Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moru?e

Příspěvekod nene » 22 čer 2017, 12:36

U vás za dědinou je krásně :idea:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 23 čer 2017, 23:58

Tato moruše byla zakoupena jako Trnavská. Ale plody mají barvu jako "levandulové" odrůdy a jsou strašně maličké, ale naprosto vynikající. Mohla by to ta Trnavská být?
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 24 čer 2017, 07:37

Radime, trnavská to určite nie je- tá má veľké tmavé plody, dozrievajú neskôr, a ani podľa listov to nevypadá na trnavskú
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Radim K » 24 čer 2017, 09:39

Dík Ivane, myslel jsem si to, jestli má být trnavská fakt pravá nigra, tak ty mají ještě i pár měsíců čas. Tak to jsem z toho jelen, co by to mohlo být zač. Každopádně je ale zakrslá a ty růžové plody se do "sbírky", mezi ostatní barvy plodů jiných moruší, hodí také :) . Ale zdroj je Agro Brno Tuřany, tak jsem čekal pravost odrůdy...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 24 čer 2017, 10:54

Radime, nič si z toho nerob- hlavne že je chutná ( ja už na pravosť odrôd dávno neverím- či sú to kaki, kivi, figy...)už dávno dávam vždy do svojej "zbierky" odrody podľa vlastností(chuťových, odolnosť proti chorobám, rodivosť...)a nie podľa názvov- tie veľakrát nesedia...
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Daník » 24 čer 2017, 12:25

Myslím, že nigra má trochu jinou chuť, více do kysela, někomu to může více vyhovovat. Více barví. Ale osobně si začínám myslet, že dnes už to není o nigra, alba či rubra, ale jedná se i o moře nejrůznějších kříženců. Před 14 dny jsem jezdil na kole po jižní Itálii (Kalábrii) a zastavoval jsem se u různých moruší, dám sem pár fotek. Některé bych opravdu chtěl mít doma. To, co jsem nakoupil v Bauhobby marketech v čr jsou zpravidla semenáče s malými plody (v lepším případě), koupil jsem i čistě samčí rostlinu. To se vše ukáže až po pár letech, nemluvě o zbytečné práci, penězích, ztratí člověk čas než to zjistí. Druhým rokem se snažím intenzivně přeroubovávat a zakořeňovat, výsledky nevalné - nejlíp se mi chytá pendula, ale má poměrně malé plody kolem 1cm. Letos se mi konečně chytly i nějaké velkoplodé alby, tak uvidíme.
Daník
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 41
Registrován: 15 kvě 2015, 12:39

Re: Moru?e

Příspěvekod bradhal » 24 čer 2017, 13:17

Dívala jsem se do mapy moruší v ČR. Je tam v obci Nivnice moruše v ulici Na Požáře, musela jsem se zajet podívat, protože si tam žádnou nepamatuji. A ona je tam nová vysazená pendula. :) Ovšem pokud budete v této oblasti třeba na výletě, zajděte si na kopec k rozhledně a kapli Nejsvětější Trojice. Ve větrolamu, který se stáčí od ní směrem na jihovýchod zpátky k obci, je starých moruší celá řada. První dvě nahoře jsou tmavoplodé, pak je běloplodá, pak nějaké zcela bez plodů...všechny ale ve stavu podobném těm na fotce od alexe - vytáhlé stromy bez bočních větví, koruny nakloněné na cestu. Plody jdou teoreticky vysbírat z trávy, nebo by šly oklepat delší tyčí nebo česáčkem na jabka.

Ale jinak si nepamatuju, že by někdo moruše nějak prožíval, chodil je sbírat, dělal z nich marmeládu nebo buchty, natož si je sadil do zahrady. To rozhodně nebylo považováno za hodnotné ovoce. Z veřejných prostranství byly odstraněny, jako třeba u zastávky autobusu. Osobně bych je taky dala do větrolamu nebo meze, kde se na ně dá dojít. To je tak vhodné místo. Načesat si, kolik je potřeba, zbytek produkce nechat přírodě. I když na rozdíl od třešní to viditelně ani ptactvo příliš nevyhledává, stromy měly bohatou násadu, stejně jako na zemi bylo hodně opadaných plodů.
Nechci říct, že to není jedlé nebo zdravé, ale mám pocit, že je to teď módní záležitost stejně jako vlna divokého česneku. Stavím se k nim kladně, nehaním je, ale doporučuji každému rozmyslet si, kam ji vysadí.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 24 čer 2017, 21:29

Zajedte do rakus obec Rust pravá černá a velmi dobrá moruše neusidelsee S7
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 24 čer 2017, 21:47

Radim K píše:Tato moruše byla zakoupena jako Trnavská. Ale plody mají barvu jako "levandulové" odrůdy a jsou strašně maličké, ale naprosto vynikající. Mohla by to ta Trnavská být?
Obrázek

Obrázek

Radime, moje vypadajú tento rok takto úboho- sú menšie, menej vyfarbené a padajú ešte nie na 100% dozreté( sucho + vetrisko nenormálne)
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod ivan » 24 čer 2017, 21:57

bradhal píše:.....
Ale jinak si nepamatuju, že by někdo moruše nějak prožíval, chodil je sbírat, dělal z nich marmeládu nebo buchty, natož si je sadil do zahrady. To rozhodně nebylo považováno za hodnotné ovoce. Z veřejných prostranství byly odstraněny, jako třeba u zastávky autobusu. Osobně bych je taky dala do větrolamu nebo meze, kde se na ně dá dojít. To je tak vhodné místo. Načesat si, kolik je potřeba, zbytek produkce nechat přírodě. I když na rozdíl od třešní to viditelně ani ptactvo příliš nevyhledává, stromy měly bohatou násadu, stejně jako na zemi bylo hodně opadaných plodů.
Nechci říct, že to není jedlé nebo zdravé, ale mám pocit, že je to teď módní záležitost stejně jako vlna divokého česneku. Stavím se k nim kladně, nehaním je, ale doporučuji každému rozmyslet si, kam ji vysadí.

Bradhal- je to na každom, čo si vyberie ako ovocie, už ako deti sme chodievali na rôzne moruše- biele, červené, čierne- sladké, kyslé,aromatické- a aj také bez chuti ( určite niektoré by som nechcel mať na záhrade)...ale ak si mám vybrať- či morušu( čo netrpí žiadnymi choorbami ani škodcami) alebo jablká, hrozno z hypermarketu( cca 20 krát za sezónu chem. ošetrené...)ja rozhodne nebudem celý rok chodiť z postrekovačom na chrbte s chémiou... ale to je na každom čomu dá prednosť, ja mám aromatickú a chutnú morušu--- a že nechutná vtákom?- keby som nemal morušu- ani by som nevedel koľko vrabcov máme v obci- teraz sú všetci u mňa na moruši- a chutná aj drozdom, škorcom S13
A ak neviete, čo sa dá z moruši robiť- lekvár, zmrzlina- alebo aj taká priesvitná tekutina 52%( zatiaľ mám cca 60 l kvasu- uvidím, koľko mi ešte vtáci nechajú S13 )
Inak v zahraničí je moruša cenená oveľa viac ako u nás, možno aj pre toto:
Moruša biela a čierna – účinky na zdravie

Podporuje imunitný systém
Prečisťuje organizmus
Chráni bunky pred radikálmi
Antiseptické účinky
Prevencia vzniku rakoviny
Prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení
Odstraňuje kašeľ
Odstraňuje bolesti brucha a plynatosť
Podporuje pravidelnú stolicu
Normalizuje hladinu cukru v krvi
Znižuje vysoký cholesterol
Znižuje vysoký krvný tlak
Prevencia vzniku Anémii
Prevencia vzniku Osteoporózy
Podporuje tvorbu červených krviniek a kostnej hmoty
Upokojuje nervový systém

Nutričná hodnota moruša čierna (100g)

KJ– 172,2 Kcal– 41 Bielkoviny– 1,65 g Sacharidy– 9,1 g

Tuk – 0,25 g Vláknina – 2,2 Voda – 85 g

Moruša obsahuje minerály – 100 g
Železo 2,3 mg Zinok 0,15 mg
Vápnik 44 mg Meď 0,17 mg
Horčík 20,5 mg Selén 0,9 ug
Fosfor 39,7 mg Sodík 13 mg
Draslík 211 mg Omega 6 kyseliny 210 mg
Omega 3 kyseliny 2 mg

Moruša obsahuje vitamíny – 100 g
Vitamín A 28 IU Vitamín K 10 ug
Vitamín B2 0,13 mg Luteín 148 ug
Vitamín B3 0,85 mg Kyselina listová 8,5 ug
Vitamín B6 0,2 mg Cholín 14 mg
Vitamín C 41 mg Betakarotén 11 ug
Vitamín E 1,45 mg

„Ille salubres aestates peraget,
qui nigris prandia moris finiet,
ante gravem quae legerit arbore solem.“
(Ten prežije v zdraví leto, kto bude jesť po raňajkách čierne moruše trhané zo stromu, kým nepáli slnko)
Horatius
Morušovník je odolný strom, ktorý žije 200-300 a dokonca až 500 rokov. Sú informácie , že niektoré stromy v strednej Ázii dosiahli vek 1000 rokov. V Izraeli v
Jerichu rastie morušovník, vek ktorého sa odhaduje na 2000 rokov a podľa legendy pod ním sedával Ježiš.V celku sa dá povedať, že morušovník spolu s
cédrom patrí k posvätným stromom našej planéty. Historické fakty dokazujú, že morušovník bol pestovaný v záhradach kráľa Babylonu Mardukapallidina
v VI st. pred našim letopočtom ako liečivý strom. Alexander Veľký si rád pochutnával na víne z moruší a slávny tadžický učenec, spisovateľ, lekár Aviciena v
XI. storočí napísal, že moruše je potrebné jesť pre dobré zdravie a dlhovekosť. Národy východu uctievajú tento strom ako vzácnosť, lebo všetky
jeho časti sú pre človeka užitočné. Plody, lístie, kôra aj korene. Obyvatelia Kaukazu ho volajú „strom života“alebo „ kráľ moruša “ aj „šach moruša “.










Naposledy upravil ivan dne 25 čer 2017, 08:01, celkově upraveno 3
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Moru?e

Příspěvekod sasman » 24 čer 2017, 23:11

Taky se snažím sadit rostliny, které nepotřebují postřiky, což moruše splňuje. Mám před 2 lety vysazenou roubovanou Bzeneckou a i když se jí zatím moc nedaří, tak zatím vypadá hodně pozitivně to, že tu velmi pozdě raší - nevím kdy přesně, ale bývá to až po jarních mrazících (letos jsme stromek už odepsali, nakonec vyrašil a dokonce i vykvetl).
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod alex » 25 čer 2017, 00:52

Mate niekto aj tie pakistanske dlhe? Prezimune to u bas?
Alebo zakrpatene ako dwarf everbearing a issai?
alex
člen
člen
 
Příspěvky: 463
Registrován: 15 lis 2016, 17:30
Bydliště: Rajka, HU | 126m | USDA 7b

Re: Moru?e

Příspěvekod ZdenekCernoch » 25 čer 2017, 07:47

alex píše:Mate niekto aj tie pakistanske dlhe? Prezimune to u bas?
Alebo zakrpatene ako dwarf everbearing a issai?



ztráta času u nás bud balit nebo květináč. Nepřezimuje v nejtepleší části Německa. Namrzá a neplodí. Všechno dáva do obnovy ztraceného dřeva v zimě :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Moru?e

Příspěvekod sasman » 26 čer 2017, 17:12

sasman píše:Moruše v Brně na Botanické už má zralé plody - dnes jsem tam byl. Nikdy jsem jinou moruši nejedl, ale plody mi přišly dobré, mírně nasládlé. Pokud by tam někdo chtěl jít, tak by se velmi vyplatilo vzít si nějakou stoličku nebo malý žebřík, aby dosáhl na plody, na které nedosáhnou náhodní kolemjdoucí - zralé plody nízko nad zemí jsou z velké části otrhané:
http://www.morusovazahrada.cz/search/label/Moru%C5%A1e


Dnes jsem byl znovu na moruše a byla to bída - u země téměř žádné zralé plody nebyly. Je tam ale ještě spousta nezralých. Na zemi spousta popadaných plodů, holubi měli ráj.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Moru?e

Příspěvekod Satan » 26 čer 2017, 22:03

Dnešní sklizeň Moruší , na stromech je pořád hodně ovoce.ObrázekObrázekObrázekObrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků