Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod Pavuk » 18 říj 2020, 03:14

U mňa ich už tiež moc nie je, no hlavne sa im už nechce dozrievať...
Teraz sú 3°C, cez deň 13, tak niet divu...
A hlavne v kuse leje...
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moruše

Příspěvekod Jožka » 18 říj 2020, 06:30

Pavuk- u vás zřejmě nemáte žádné ptactvo které by to obralo. U mě by to nemělo šanci, moruse musela zlikvidovat motorová pila.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Pavuk » 01 lis 2020, 03:03

Máš pravdu, tento rok vtákov bolo pomenej, musel som chrániť iba kamčatky a kanadky. Aj hroznu dali pokoj, nechápal som...
Slovo balkón je odvodené od slova kaktus, nie od slova prádlo!
Martin
Pavuk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 188
Registrován: 19 bře 2017, 20:05
Bydliště: Sady nad Torysou (Košice-okolie), 214 m.n.m., západne orientovaný svah

Re: Moruše

Příspěvekod JanoK » 02 lis 2020, 19:43

Ja si myslim ze to vtactvo je podla toho ako dostupne maju ovocie v prirode. Minuli rok zozrali vsetko co nebolo zakryte aj rybezle. Tento rok ich nezaujmalo nic ani cucoriedky. Mozno tak par jahod este na zaciatku sezony. Ale tento rok bolo neurekom ceresni (v lese) a vsetkeho mozneho ovocia, takze nemuseli riskovat v zahradach. To je aspon moj nazor.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 02 lis 2020, 22:17

Nebude to tím, u nás na Valašsku a v okolí letos zmrzlo všechno, neurodilo se v podstatě mimo opečovanou naši zahradu nic. Přesto jsme letos borůvky přikrývali naprosto zbytečně, rybízy, nepřikryté borůvky, jahody...všechno nechali nám. Až teď na podzim se dva kosi objevili a naklovali několik spadlých jablek a hrušek. Spíš na ně přišla nějaká chřipka...A stejné je to i u nás na jihu a podle toho, co píšete, tak na více místech.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 09 lis 2020, 13:27

Takový hloupý dotaz - lze někde v přírodě, kde se vyskytují moruše (moruše bílá), najít semenáčky? Nevíte někdo o takovém místě?
A druhý dotaz - nevíte, jak přesně funguje opylení a tvorba semen? Plody se mi tvoří na mých moruších, ačkoli mají pouze květy samičí. Předpokládám, že z takových plodů nelze získat případná semena na vypěstování semenáčků, ale že je potřeba je brát ze stromů, kde se poblíž sebe vyskytují samčí i samičí květenství?
Naposledy upravil Petr z H. dne 09 lis 2020, 21:52, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 09 lis 2020, 21:48

Semenáče pod morušemi najít lze (teda aspoň v Brně, odkud jsem si jich pár donesl) - z části se pak vyklubou samci.
Jak ale vznikla klíčivá semena, to netuším - resp. nevím zda ke vzniku takových semen je vždy potřeba opylení od samce jak u fíkovníků nebo to u moruší funguje nějak jinak. Ono teď je ve městě spousta stromů, část samice, část samci, takže k opylení technicky dojít může, ale jestli to tak bylo vždy, to jasné není - ve smyslu "kde se teda vzal ten první samec"...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 10 lis 2020, 00:12

Dotaz je to dobrý. Samičí moruše jsou zároveň partenokarpické a semena netvoří. U nás jsme zatím bez samce a všechny odrůdy jsou bez semen. V Brně, v ulici Pastrnkova, je podél řeky stromořadí moruší s bílými i černými plody a mají vyvinutá semena. Určitě je mezi nimi několik samců. Opylené plody jsou větší a popravdě mi i víc chutnají, ta semínka tomu dodávají výraznější chuť.

Kdyby měl někdo samčí albu, nigru, rubru, prosil bych si o roub :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 10 lis 2020, 18:37

Byl jsem se podívat tady: https://mapy.cz/s/hahavojola, spousta vzrostlých moruší, ale ani jeden semenáček. Tak nevím ... :?
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 10 lis 2020, 18:52

Petr z H. píše:Byl jsem se podívat tady: https://mapy.cz/s/hahavojola, spousta vzrostlých moruší, ale ani jeden semenáček. Tak nevím ... :?

Odtud byla moje praprababi (Čechyně), jestli pak už tam byly moruše tehdá...
Spíše si myslím, že z nějakého důvodu nebyly splněny podmínky pro vyklíčení. Když si vezmu třeba Paulownii, která vyprodukuje miliardy semen a volně ve městě nebo v přírodě vyklíčí jen pár nebo vůbec, tak podobné to může být i s morušemi. Pokud vyklíčí, tak první alespoň 2 měsíce musí být pořád vlhko, aby se ujaly. Jakmile jde o samovýsevy mimo domovinu, bývá s tím problém.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 10 lis 2020, 20:57

Petr z H. píše: lze někde v přírodě, kde se vyskytují moruše (moruše bílá), najít semenáčky?


Když tak pozoruji diskuzi, není jednodušší moruši nařízkovat? Sice to nesplňuje původní zadání, ale pokud je cílem jen získat rostlinu, tak je to schůdná varianta.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 11 lis 2020, 09:30

nene píše:Když tak pozoruji diskuzi, není jednodušší moruši nařízkovat? Sice to nesplňuje původní zadání, ale pokud je cílem jen získat rostlinu, tak je to schůdná varianta.


Vloni jsem to zkoušel v březnu (doma společně s řízky fíkovníků), ale moruše absolutně bez úspěchu. Vyrašily, ale kořeny nepustily. Možná je potřeba kořenit v létě polovyzrálé řízky, nevím ...
Jde mi o to, že potřebuji podnože pro roubování velkoplodých, na což jsou semenáčky ideální. Resp. chtěl jsem to dělat na jaře, a nyní přesadit semenáčky, aby byly pro roubování trochu ujmuté.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod nene » 11 lis 2020, 11:24

Petr z H. píše:Možná je potřeba kořenit v létě polovyzrálé řízky, nevím ...



7.7. jsme jeli kolem moruše s dlouhými silnými přírustky a tak jsme doma jen tak narychlo nastrkali řízky do záhonu podle tohohle videa
https://www.youtube.com/watch?v=OS4E-sMp6R4&t=301s
Některé měly petku, na jiné nezbylo. Úspěšnost 50% (nechali jsme je osudu a některé už rostoucí spálilo slunko). Nechali jsme ale jen jednu rostlinu, byl to jen pokus, vlastně jsme tu moruši ani moc nechtěli, Radim poslal lepší :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Moruše

Příspěvekod pavell » 14 lis 2020, 19:52

Moje bílá moruše má na začátku kvetení květy pouze samčí a potom květy samičí, letos měla díky vlhku opravdu velké a moc dobré plody. Zajímavé je že v prvních letech jsem na moruši samčí květy nepozoroval. Semenáčky se sem tam objeví, ale nějak o ně nestojím, nechal jsem jeden a ten roste jak z vody.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 15 lis 2020, 02:05

Pavle, co je to za moruši?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník