Moruše

zde můžete probrat všee o pěstování moruší

Moderátor: Stanley_51

Re: Moruše

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2021, 11:11

Co se listu týče, vyoadá moje Trnavská stejně, ale těžko říct, s jistotou Ti to nepoví nikdo. Jinak Trnavská není čistá nigra, jeto kříženec mezi černou a červenou moruší.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Moruše

Příspěvekod antarian » 25 čer 2021, 12:34

Pokud to nebude mit tendenci rust na 10 m (tak je mi to vlastne asi jedno co to konkretne je)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Tibor » 27 čer 2021, 11:23

To že je Trnavská moruša nejaký kríženec bolo v tejto téme tiež rozoberané údajne to nieje pravda. Vraj to bolo vyvrátené aj nejakou genetickou analýzou, alebo tak niečo.
Miki píše:Čakal som inú odpoveď.
Napr. z čoho usudzuješ , že je to Alba?

No z toho že že na fotke je Morus alba, teoreticky možno Morus rubra, viac pravdepodobné by bolo že by išlo o nejakého ich kríženeca. Proste na tej fotke je všetko iné, len nie Morus nigra.
Ako som napísal už to v tejto téme bolo viackrát rozoberané, takže informácie tu sú. Dokonca sa mi zdá že ja sám som raz pridával fotku dozrievajúceho plodu zo svojej Trnavskej moruše.
A kto to vlastne predáva takéto stromčeky?
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Petr z H. » 05 črc 2021, 20:30

Bzenecká.


Obrázek
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod Satan » 06 črc 2021, 21:27

Gerardi Dwarf první plody.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Moruše

Příspěvekod adypro » 16 črc 2021, 15:04

Ahojky,
poradí mi někdo s převyslou moruší? Na jaře pěkně rostla, ale když jsem přijela příště (chalupa) lístečky jí schly, jakoby ji něco podežralo, nedivila bych se. Minule už byla celé mrtvá, ale začala vyhánět ze země proutek...tak by mě zajímalo co s tím? Nechat a nějak zapěstovat nebo to je jen nějaká podnož? Vykopat a zkusit případně novou? Absolutně netuším, jak se ty převyslé stromky pěstují...
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Moruše

Příspěvekod pavell » 16 črc 2021, 18:12

Převislé moruše se roubují na podnož záleží na výšce podnože jak bude mít vysoký kmen. pokud obrazila od spodu tak to bude podnož, musíš ji naroubovat, jinak převislá nebude.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moruše

Příspěvekod adypro » 16 črc 2021, 18:43

A bude to asi tím pádem nějaká podřadnější moruše, že? Bude mít malé plody. Doma máme jednu velkoplodou, tak možná zkusím poprosit tchána, ten umí roubovat, že by to zkusil, děkuji.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Moruše

Příspěvekod pavell » 16 črc 2021, 21:19

Těžko říct, nejspíš semenáč, já mám semenáč bílé a moc mi chutná. Pokud to nebude vyloženě samec tak není nic ztraceno.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 966
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 22 črc 2021, 07:50

Radime, prosím tě, jak u Vás přežila zimu macroura Siyah Sahdut?
Mám ji zatím jen ve velkém kontejneru a na zimu jsem ji pošoupnul pod stříšku dřevárky, aby nebyla zcela volně nekrytá na mraze - i tak při -15°C dost omrznula na větvích co směřovaly více do venkovnïho prostoru.
Jinak plody jsou dlouhé cca 10cm (u volně rostoucí by to bylo určitě i více) a mimořádně chutné, určitě nejlepší moruše co jsem kdy jedl.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod Brano70 » 03 srp 2021, 06:59

Miki píše:Čakal som inú odpoveď.
Napr. z čoho usudzuješ , že je to Alba?
Podľa mne dostupných informácií je Alba vágnej chuti a dozrieva naraz. Plody mojej sú 2-3 cm veľké. Kým biela ich má tak 1 cm.


Miki,

tak ako povedal Tibor, mas na 100 % M. alba, tmavoplodu formu.
M. nigra (Trnavska je tiez M. nigra) je uplne o niecom inom. Listy su neporovnatelne tuhsie, hrubsie, akoby kozovite, pupene v pazuchach listov su obrovske oproti M. alba, maju az 1 cm, sprvu su hnedaste, neskor v prezimujucom stave su az skoro cierne. Plody u M. nigra su takmer sediace, akoby bez stopky, tvoje maju evidentne stopky dlhe aspon 1 cm. Plody M. nigra su sladke az ked su takmer cierne, ak su v roznych oddtienoch cervenej, tak sa pre kyslost nedaju takmer zjest.... Takto by som mohol pokracovat donekonecna vo vypisovani rozdielov medzi nimi...Skusene oko na prvy pohlad vidi, ze mas M. alba. Tak to zober ako fakt....Treba si prestudovat aj predosle stranky, napr. search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=nigra&t=30&sf=msgonly&ch=-1&start=60 , tam je foto pupenov u oboch druhov
Uživatelský avatar
Brano70
oficír
oficír
 
Příspěvky: 504
Registrován: 19 úno 2017, 19:38
Bydliště: Žibritov,okr. Krupina(SR),500mn.m.;USDA7a; Rézhegy (Belianske kopce),155 m n.m., USDA7b/8a

Re: Moruše

Příspěvekod Miki » 03 srp 2021, 15:54

Braňo 70 ďakujem.
Toto považujem za odpoveď , alebo argumenty.
To predtým bol iba hejt, aj keď mal možno pravdu.
Juhozápad SR
Miki
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 08 čer 2021, 10:51

Re: Moruše

Příspěvekod Stanley_51 » 03 srp 2021, 16:53

moonvil píše:Radime, prosím tě, jak u Vás přežila zimu macroura Siyah Sahdut?


Shahdut, známý jako král moruší, také známý jako himálajský Mulberry-Morus macroura-Shahtoot ..
Shahdut má velmi sladkou a malinovou chuť. Je to nejchutnější druh černé moruše společně s kyselkou černou moruší.
Morušovník začíná rodit od prvního roku výsadby. Je to strom odolný vůči půdě a suchu. Lze ji dokonce pěstovat v zóně 7 nebo dokonce 6 podle standardů USDA. Je to druh známý svou odolností vůči všem druhům podnebí. Jeho původ, jak název napovídá, jsou himálajské hory, Pákistán a Čína. Shahdut je obecně konzumován sušený v Pákistánu a je lidmi vnímán jako zdroj cukru.
Shahdut je v zimě listnatý strom a může dosáhnout výšky 6–10 m. Roste velmi silně. Větve jsou svěšené a husté. Má velmi atraktivní vzhled, pokud je použit pro stínové účely a má potřebnou formu. Je třeba také vzít v úvahu, že plody spadnou na zem, když bude vysazena u silnice. Ale je to vynikající zdroj potravy pro kuřata! Pro svůj stín a vynikající vzhled ho můžete vidět pěstovat na velkých dvorech v mnoha anatolských vesnicích v Turecku
Hnojení není příliš nutné, ale zavlažování a hnojení ovlivňuje výnos plodů velmi pozitivně a strom roste velmi rychle.Na základě mých pozorování od dětství bych chtěl vyjádřit, že jsem nikdy nebyl svědkem hnojení podávaného moruše kromě zavlažování . Buffalo listy jsou půlkulaté. Barva listů u dospělých Shahdutů je mezi zelenou a tmavě zelenou. Větvení se vyskytuje více ven shora.
Shahdut nemá žádné známé škůdce ani choroby. Proto není potřeba stříkání. Je to také jedno z oblíbených druhů ovoce pro ptáky, což je téměř jediný škůdce!
Fruktóza 14% v obsahu čerstvého ovoce; Glukóza 13,1%; sacharóza 1,1%; ostatní sacharidy 1,8%; Vitamín C 10 mg/100 g *(Australská analytická laboratoř)
Pákistánská moruše White King je naopak kultivar a přitahuje pozornost dlouhým a okázalým ovocem jako Shahdut.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Moruše

Příspěvekod moonvil » 03 srp 2021, 21:52

No, to je hezké, ale potřebuji znát reálnou zkušenost z výsadby v ČR.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Moruše

Příspěvekod Radim K » 04 srp 2021, 14:54

Michale, promiň, že píšu až teď, poslední 2 týdny nebyl čas ani na mé oblíbené kiwiforum :? :) .
Siyah Sahdut, stejně jako Saharanpur, při letošních skoro -18 kompletně zmrzly. Poškození měly už před tím při -15°C, takže se mi jeví, že jejich odolnost je o něco menší než u fíků.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na MORUŠE ( Morus )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků